Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 10.09.2017 v 10:53

"Dnešní jaderné ponorky vklouznou do úžiny na východním konci Long Islandu a pak jako stíny putují na sever řekou Temží, přes příď se jim přelévá zelená voda a odvaluje se z jejich oblých trupů. Jsou to dravá stvoření, která byla chvíli pryč - nikdo neví kde, a dělala něco - nikdo neví co. Vracejí se do svého hnízda, jejich sevřené kolony se sunou s hrozivým půvabem k ponorkové základně v ??? v [stát], který je domovem těchto velkých černých lodí.
Když projíždějí hlubokým ústím řeky, na jejím západním pobřeží leží malebné město Nový Londýn...."

Teď už víte, kde hledat, kde je domov i rolls royce podmořských vozidel (jedinečný stroj nezařazený oficiálně námořnictvem mezi ponorky), o němž je hledaná kniha.

soukroma
soukroma 10.09.2017 v 12:51

Connecticut je správně, ale ponorková základna, námořní muzeum, obří loděnice a chemický závod jsou jinde (ostatně Norwich leží na jiné řece než Temži). Ponorková základna má název podle okresu Nový Londýn.
A kniha se dá najít rychle - podle mých (posledních) přečtených ;-)

soukroma
soukroma 10.09.2017 v 13:03

Ano, teď je to všechno komplet a správně. Knihu ještě dočítám a je úžasná, přiměřeně (spíš nepříliš) technická, ale současně velice dobrodružná, dá se číst skoro jako román...o špionážní jaderné ponorce studené války NR-1.

soukroma
soukroma 10.09.2017 v 15:00

Vypadá to skoro jako továrna na čokoládu Roalda Dahla, ale objekt "zeměpisně" lokalizovat bude fuška ;-)
Ještě podle pravidel doplním název díla:
Karlík a továrna na čokoládu

Text příspěvku byl upraven 10.09.17 v 21:31

soukroma
soukroma 10.09.2017 v 22:02

Děkuji. Protože se momentálně všechny myšlenky upírají k Floridě, Karibiku a Mexiku, nemám sil ani chuť zadávat. Přivítám ale, pokud někdo bude mít něco pěkného k odreagování ...

MonikaJanka
MonikaJanka 10.09.2017 v 23:48

Beriem si zadanie:

Po vojne sa stretnú v jednej cele dvaja muži z národov, ktoré proti sebe bojovali. Jedného neskôr popravili a druhý o tom napísal knihu. Okrem knihy, hľadáme aj miesto, kde boli väznení.


woodward
woodward 11.09.2017 v 04:24

ti dva byli OBA vězňové?

MonikaJanka
MonikaJanka 11.09.2017 v 08:52

áno, pár mesiacov boli spolu v jednej cele.

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 11:31

Velmi nepovzbuzující hádanka ;-( (ještěže situace s hurikány se lepší ;-)
Rozhovory s katom
od: Kazimierz Moczarski
Varšavské vězení Motokow
(Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, zwany też więzieniem na Rakowieckiej lub więzieniem mokotowskim)

MonikaJanka
MonikaJanka 11.09.2017 v 12:11

je to ono.

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 15:10

Kde přesně se tvořil mimořádně nebezpečný vír, o němž se dočteme v mnoha dílech světové literatury (stačí uvést jedno)?

Hun
Hun 11.09.2017 v 17:14

Taky se vyskytuje v 20 000 mil pod mořem...

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 17:52

Hezký pokus, ale ... "kde přesně se tvořil mimořádně nebezpečný vír"? Ten minulý čas u "tvořil" je důležitý, ale "se" není přesné, měl totiž docela přesně popsanou (a to jmenovitě) příčinu... ;-)

Hun
Hun 11.09.2017 v 17:57

V Messinské úžině u Sicílie ho vytvářela jistá dáma jménem Charybda. :-)

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 18:00

Já věděla, že to už bude otázka mžiknutí - ale aspoň jeden příklad světové literatury, kde je zvěčněn/a, by nebyl?
Hun: obluda to byla, žádná dáma :-(((

Text příspěvku byl upraven 11.09.17 v 18:01

Hun
Hun 11.09.2017 v 18:02

A jo. No já četl třeba "Staré řecké báje a pověsti" od Petišky. Může být?

woodward
woodward 11.09.2017 v 18:02

Ahá... incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim...
V tom případě se hodí jako kniha nejlépe Odysseia. Ale je-li to správně, babu má přirozeně Hun. :)

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 18:08

Odysseia i jiné báje beru a předávám s připomínkou (nechala jsem si strojově přeložit) pro přebírajícího, a to je Hun:

Ipsae observetis

Hun
Hun 11.09.2017 v 21:20

Děkuji a nahazuji:

Hledáme adresu, na níž bydlí svérázná hlavní hrdinka románu psaného v ich-formě. Ulice je pojmenována po mrtvém prezidentovi (skutečném) a město je zcela fiktivní. Bude stačit takto?

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 21:50

Helena Součková, Antonína Zápotockého 429, Ničín

A hrdý buď,
žes vytrval,
žes neposkvrnil ústa ani hruď
falešnou řečí
(Stanislav Kostka Neumann)

A to celé zabalila Irena Dousková do hry Hrdý Budžes.

Hun
Hun 11.09.2017 v 22:31

Přesně tak!

K Zápotockému se váže jedna úžasná historka, jestli dovolíte: Prezident Zápotocký jednou přijel na pionýrský tábor, kde byla mezi dětmi i moje mamka. Když byl prostor na dotazy, mamka odvážně zvedla ruku a řekla: „Mohl byste nám ukázat, jak běháte?“ Prezident byl viditelně zaskočen, ale věren své pověsti člověka z lidu skutečně zaujal vzorný běžecký postoj s rukama na prsou a oběhl celý tábor. Po jeho odjezdu se šokované vedoucí sběhly kolem mojí mamky a žádaly vysvětlení. A to bylo věru prosté: Mamka si spletla Zápotockého se Zátopkem.

Podáváš.

soukroma
soukroma 11.09.2017 v 23:17

Pěkná historka, která mi připomněla, jak jsem se kdysi dávno v zimě na horách (při zaskočení na čaj do restaurace v Peci) potkala právě s panem Zátopkem ;-) - jako malá jsem vůbec netušila, kdo by to mohl být, ani rodiče si hned nebyli jistí, ale shluk lidí kolem něj, příjemná atmosféra, růžovoučké kulaťoučké tváře a nekonečný proud vyprávění v tom udělal hned jasno. A já jsem si jako doživotní trofej odnesla na ubrousku vlastnoručně nakreslený jeho životní příběh - jak ho Dana honí s oštěpem v ruce :-))))
(Nejspíš to kreslil na potkání, ale tohle dílko - a mimořádné nečekané setkání - bylo jen pro mě...)

Text příspěvku byl upraven 11.09.17 v 23:25

soukroma
soukroma 12.09.2017 v 10:18

HÁDANKA (tentokrát z docela jiného ranku, než tu kdy bylo, aspoň myslím.)

Byla tu a už tu není. Zmizela s očí. - Tak by se stručně dal popsat výsledek vědeckého vojenského pokusu, pokud se opravdu udál a skončil, jak měl. A to nikdo neví ani po třičtvrtě století.
Ten projekt nesl jméno města, v němž byl uskutečněn. To město se může pochlubit státotvorností a bratrskou láskou.
Projekt už byl námětem mnoha knih nebo alespoň kapitol v literatuře, která se snaží být literaturou faktu/naučnou. Jedna z takových knih je z pera našeho autora a nese přímo jméno projektu (i když se zabývá i mnoha dalšími tématy).

soukroma
soukroma 12.09.2017 v 14:53

Hledané město by nemělo činit velký problém, protože jeho jméno vlastně už máte, jen v češtině... A není to město malé, má 1,5 miliónu obyvatel (jeho metropolitní oblast dokonce milionů šest). A jako správné "státotvorné" město bývalo mj. také městem hlavním, to bylo ale před dvěma sty lety a tato výsada vydržela jen deset let.

soukroma
soukroma 13.09.2017 v 11:40

Město: "bratrská láska".
Autor knihy: český voják-letec (nar. 1937), emigrant (Austrálie).



Vložit příspěvek