"Nejsem cílová skupina"


ijcro
ijcro 30.05.2019 v 21:42

To je jen o úhlu pohledu. Já si to představuji asi tak, že odborník už má něco načteno a má určité mantinely či etalony, podle kterých dokáže říct, jak je asi dílo tomu anebo jinému podobné, částečně oproštěné od emocí (není ani přívrženec, ani odpůrce). Právě ta míra odlišnosti/podobnosti (obsahem, formou, stylem, ale třeba i umělcovou historií a prověření časem) dokáže v průsečíku více takových hodnocení stanovit, mlhavou sic, ale nějakou úroveň (a nemusí být zrovínka jediná), od které se lze odrazit a lze ji považovat za "objektivní".

Text příspěvku byl upraven 30.05.19 v 21:43

Reithe
Reithe 30.05.2019 v 21:45

Mně vyjádření „Nebudu hodnotit, protože nejsem cílová skupina“ přijde alibistické. Jestliže předem vím, že kniha je primárně určena pro jinak zaměřené čtenáře, a tudíž předpokládám, že se mi nebude líbit, pak ji vůbec nečtu. Pokud ji přesto přečtu, pak na ni přeci mám nějaký názor a i s vědomím, že do „cílové skupiny“ (nejspíš) nepatřím, ho můžu vyjádřit (a případně tento názor mírně korigovat právě s ohledem na to, že kniha nemusela být určena mně). Zároveň si ale myslím, že dělení na „cílové skupiny“ je poněkud umělé. Buď mě kniha zaujme, nebo ne.

Eicherik
Eicherik 30.05.2019 v 21:45

ijcro: A kdo je takový odborník?

ijcro
ijcro 30.05.2019 v 21:47

Cílová skupina je jen jeden z termínů marketingu, při tipování klienta pro cílenou reklamu "na tělo".

ijcro
ijcro 30.05.2019 v 21:49

@Eicherik: Inu, takoví filosofové, jazykozpytci, tvůrci umělé inteligence a tak :)

bamba
bamba 30.05.2019 v 21:58

a nestačí mať biely plášť tak ako vo vede?


Eicherik
Eicherik 30.05.2019 v 21:59

Myslím si, že čtenář musí bodování korigovat podle toho, jaký žánr čte. Nemůžu třeba ubírat thrilleru body za to, že je příběh trochu "přetažený". Ale když je přetažený přes čáru, tak je skutečně uberu. Stejně tak by ortodoxní materialista neměl ubírat fantasy knize body za to, že se v příběhu vyskytuje třeba drak. :-)

Eicherik
Eicherik 30.05.2019 v 22:05

bamba: Někdy stačí motýlek a nebo šála kolem krku. :-D

Naias
Naias 31.05.2019 v 07:30

Nehľadala by som v slovách „nie som cieľová skupina“ za každú cenu nejaký inotaj, dakedy medzi riadkami naozaj nič nie je. A vôbec nečítať knihy, o ktorých predpokladám, že sa mi nebudú páčiť, je nezmysel. Keby som sa toho držala, neprečítala by som niektoré knihy, ktoré ma nadchli alebo aspoň pobavili.

Naias
Naias 31.05.2019 v 12:48

Tak mi napadlo, keď Eicherik napísal o uberaní bodov za drakov vo fantasy, že čitatelia, ktorí sa v komentároch autobiografie sťažujú, že to nemalo poriadny dej, asi tiež nie sú cieľová skupina.

Eicherik
Eicherik 31.05.2019 v 15:49

Naias: :-D

siena
siena 31.05.2019 v 15:59

Naias, ano, jsou málo dechberoucí, že je jim nakonec úplně jedno, jak to s těmi vypravěči dopadne. Pak jsou tu další, kteří by v učebnicích ocenili větší srozumitelnost na úkor odbornosti, naučné knihy historické jsou zbytečně moc historické, atd. Ale tito se nijak neostýchají hodnotit, alespoň co jsem měla možnost zaznamenat.

Nechci být zlá, ale řekla bych, že mnohdy se obrat "nejsem cílová skupina" používá jen jako takové zdejší komentářové klišé.

Text příspěvku byl upraven 31.05.19 v 16:27

majík1
majík1 01.06.2019 v 18:53

Myslím si,že za napsáním Nejsem cílovkou je schování negativního hodnocení knihy a tak raději nehodnotí.Pokud se kniha líbila,tak většinou nikdo nekouká zda je cílovkou a knihu ohodnotí.

ijcro
ijcro 19.08.2019 v 18:02

@majík1: asi máte pravdu, negativní hodnocení se dneska moc nenosí (zvlášť, je-li to skoro odpad a shodlo by se na tom aspoň padesát procent hodnotících). Ale bez negativních hodnocení je váha díla tak nějak neúplná.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.08.2019 v 18:19

No, a co když zjistím, že není cílová skupina? Těžko říct, že tohle se bude líbit jenom bláznovy, kterej se něčím sjel, protože za mě to je urážka papíru. Protože to četlo dost lidí, kterým se líbilo. A to nemusí být ani labilní nadržení pubertální blázni stejně jako hlavní hrdinka knihy, na kterou myslím. Těžko určit komu to autorka psala. Asi každému, kdo...každý si doplní sám.
A tohle jsou knihy, kde by se měli ti, kterým se nelíbilo vyprdnout na tu formulku, a pořádně se rozepsat, proč ten paskvil nečíst.
Ale!
Mám právě autorku v hlavě a její knihy čtu. Proč? Protože není nic krásnějšího, než to v komentáři rozmáznout. A teď nemyslím větu: "Děs běs, nedoporučuju.", ale pořádně si to vychutnat.
Zamyslete se nad tím. Já se nestydím přiznat, že je mi po tom vždycky strašně dobře ;)
A stydět se že zkazim knize hodnocení? Jo, z toho jsem vyrostla. Ale na to nás musí být víc, jeden odpad knize neuškodí...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.08.2019 v 18:28

A zjistila jsem (a byla pobavena) rozdílem hodnocení zahraničních knih a českých. Jasně, dát nějaké cizí kóze odpad je jiné, protože se to nikdy nedozví. Ta ani neví nejspíš, kde je nějaká Česká Republika. Ale český autor? Už jsem četla v komentáři, že raději nebude hodnotit hvězdami, protože slova jsou dost, kdyby si to náhodou přečetl. Žrádlo!
Jenže on si to přečte spíš jenom pokud má na databázi profil. Stačila mi reakce ladné spisovatelky a urostlého spisovatele, když si ty hlupáky, kteří tomu nerozumí, podali. Kdo ví, jak to vypadá v soukromým zprávách těhle lidí...(chi chi chi, tam musí bejt hustá špína)

ijcro
ijcro 19.08.2019 v 18:34

Pokud je na jedné i druhé straně dost hodnotících, pak to má význam, pokud je pozitivních dvacet a dva negativní, tak i tak lze o díle prohlásit, že je dobré (a samozřejmě naopak)

Mirka2778
Mirka2778 20.08.2019 v 01:37

Včera jsem hodnotila knihu Waverley. Po celé její čtení jsem intenzivně cítila jak moc nejsem cílová skupina. Řekla bych, že přesto dokážu ocenit, že je to výborná kniha, kterou si někdo jiný bude přímo vychutnávat.

ijcro
ijcro 20.08.2019 v 05:58

@Mirka2778 : Je přesně o tom pocitu - víte, že nejste cílová skupina, ale dokážete se nad to povznést a knihu tak i tak ocenit (ohodnotit, porovnat, atp.). To je obrovské plus!

Ema16
Ema16 04.07.2021 v 12:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.07.2021 v 13:23

@Ema16:

Souhlasím.

Pokud je nějaké neadekvátní hodnocení např. na dětskou knihu nebo na detektivku určenou dospělým, nebo společenský román, zacílený třeba jen na ženy, tak se vždycky dívám KDO hodnotil a CO je zač (pokud to má v profilu uvedeno - progresivisté jistě prominou - je-li muž-žena a případně věk), to hodně o preferencích napoví. Samozřejmě je důležitá i zkušenost - tedy, co má kdo v profilu uvedeno, a co má načteno.
Když se takovéhle doplňující informace nedají zjistit, potom jsou hodnocení jen takové výkřiky do tmy na nádraží...

Jenže je na DK taková záplava hodnocení a inflačních komentářů, že je pro běžného čtenáře problém se jimi prokousat, natož si utvořit jednotný pohled.

Adhara
Adhara 05.07.2021 v 15:23

@ijcro:

Citujem " je-li muž-žena a případně věk), to hodně o preferencích napoví". Nenapovie. Proti týmto generovo-vekovým predsudkom bojujem už desaťročie. Povedali by ste napríklad, že dvanásť-trinásťročné dievča bude milovať sci-fi a horory? Nie? Tak potom asi (teda, moje mladšie ja) neexistujem. Inak, zhruba od dvanástich som čítavala všetky "dospelácke" knihy a vo všeobecnosti sa mi vtedy páčili oveľa viac než sa mi páčia ako dospelej.

Kniha môže čitateľovi "nesadnúť", ale s jeho vekom, pohlavím a vzdelaním to nemusí mať nič spoločné.

Nermal
Nermal 11.02.2024 v 19:36

Myslím, že vyjádření "nejsem cílová skupina" má "omluvit" čtenáře před ostatními (často hlavně před sebou samým), že se opovážil si přečíst něco "jiného", ba jinakého. Za mě je to dost alibistické prohlášení - přečíst si můžeš cokoli a zrovna tak pak říct svůj názor.
Je to něco s příchutí zapovězeného, když zralá žena čte dívčí román, nebo si starý chlap přečte knihu Děvčátka, na slovíčko!, že? Tak radši připojíme onu větičku.

alekis
alekis 11.02.2024 v 21:35

Nermal
Soudím, že vaše teorie je úplně scestná. Nevím, pro bych se měla sobě, či dokonce ostatním "omlouvat" za to, že jsem se "opovážila" něco - cokoliv - přečíst!! Přečíst něco "jiného", ba jinakého, co se pro mě přece vůbec nehodí..!!

Pojem cílová skupina pro mě znamená, že autor psal příběh pro lidi, které především by mohl bavit.
Příklad - autoři, domnívám se, tvoří s jistými výjimkami pro milovníky literatury faktu, beletrie, pro čtenáře historických románů, pro fanoušky sci fi a fantasy, pro milovnice romancí, pro mladé dívky, které si rády přečtou o mužných hrdinech svého věku... To jsou podle mě ty "cílové skupiny".
Občas čtu třeba takové ty dost romantické, případně i erotické příběhy pro mladé čtenářky, ve kterých je mladý hrdina urostlý, potetovaný, často i poněkud drsný až neurvalý, ale v hebkých ručkách hrdinky nakonec změkne jako plastelína. A věkově vůbec nejsem cílová skupina.

Co má probůh na tom podle vás příchuť "zapovězeného"??
Kdo si nepřeje prozradit světu, že čte cosi, co se pro něj (prý) nehodí, tak to nemusí vůbec do seznamu svých přečtených knih v DK uvést. Může si to nechat pro sebe, ututlat to. Co kdyby se mu třeba někdo posmíval a on by si z toho potom zoufal?

Čtěme prosím to, co chceme! To, co nás baví. Co je komu potom, co kdo čte? A jestli jsme či nejsme "cílová skupina"

Mohu se pozastavit nad tím, že tady řešíte takové totální prkotiny, ale protože je to vaše právo, zamýšlet se nad tím, co vás zajímá, tak do toho nemám vůbec co mluvit. Maximálně si pomyslím - když ho to baví... A přes to vlak nejede.

P. S. Výběr vašich knih - nahlédla jsem zběžně do vašeho profilu jen na začátek, je... jak to jen nazvat? Ale vaše právo je číst, co se vám líbí a doufám, že si četbu užíváte.

Text příspěvku byl upraven 11.02.24 v 22:04

Nermal
Nermal 11.02.2024 v 22:22

Jsem rád, že jsme oživili diskuzi. Já jsem přispěl do vlákna s názvem Nejsem cílová skupina, které jsem sám nezaložil. Ale někdo jiný chtěl zřejmě řešit ony totální prkotiny. Svůj příspěvek jsem mínil v ironizujícím duchu, což zjevně zůstalo nepochopeno. Alespoň jsem dosáhl toho, že vlákno po třech letech znovu ožilo. Přesto si dovolím i nadále psát své příspěvky do fóra.



Vložit příspěvek