Knižní influenceři


citera
citera 31.03.2019 v 23:02

Zaujal vás někdo z knižních influencerů? Za sebe musím říct, že jsem dodnes nepochopila tuhle disciplínu. Zkusila jsem se podívat na profil jedné známé influencerky a připadalo mi, že spíše než o knihy jde o to, co má na sobě, jakou pije kávu, kde ji pije a jestli celkové u toho vypadá TOP a krásně. Plus povrchní doporučení na knihu. Kolikrát mě napadlo, že snad tu knihu ani nečetla, že jen dává vyniknout svému narcismu.

Eldar80
Eldar80 31.03.2019 v 23:08

Tuhle oblast absolutně nesleduju. Bohatě mi stačí DK. Zde jsou komentáře, recenze a hodnocení knih, takže nemám důvod pátrat ještě po něčem dalším.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.03.2019 v 23:25

Je to práce, to je to hlavní, co by si měl čtenář uvědomit. Bohužel si nepamatuji ten odkaz, ale pluje databází. Rozhovor s influecerkou byl trapný. Přišlo mi, že nemá názor na nic. A nemělo to nic společného s tím, že jí Drtinová drtila. Dostane knihu a někde ji nefoti a dá na instagram. Hezká fotka. A co dá? Kdyby tam byla alespoň recenze. Knižní influecer je v mojich očích reklama na stejné úrovni slovo bestseller na obálce knihy. Jsou v tom prachy a tlaky vydavatelství. Vždyť i youtubeři mají "jen tak na poličce nějakou knihu čistou náhodou", takže je jasné, že si to faninky/fanoušci koupí. A ani o knize nemusí říct jediné slovo.

JáJejí
JáJejí 01.04.2019 v 07:37

Ale to nemohl být nikdo jiný, než slušivá@pověstná Lucie Zelinková, přece! :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2019 v 07:56

JáJejí: Je to on, je to on, ten démon..
A je to on, je to on, pražskej démon, ten démon..
Je to on, je to on, ten démon..
A je to on, je to on, pražskej démon, ten démon..

Děkuji :)

Na to, že si ráda povídá o knihách, měla docela problém o nich mluvit :(

Text příspěvku byl upraven 01.04.19 v 07:57

citera
citera 01.04.2019 v 09:51

Eldar80: To je dobrý přístup. Mě to jen dost zaujalo, protože si nelze nevšimnout, že se influencerům začal dávat větší a větší prostor v médiích. Hm a proč ? Kvůli počtu lidí, který je sleduje. Říkám si, to vážně lidem stačí, že se někdo umí vyfotit s knihou a nápojem a už se z něj dělá odborník.


hvozdik
hvozdik 01.04.2019 v 11:16

U mě vyvolává už samotné slovo influencer úplnou averzi. Rozhodně se raději spolehnu na názory na DK nebo skutečného literárního recenzenta než vyumělkovaného influencera. Jeden příklad za všechny z diskuze jedné influencerky ke knize Hodiny z olova: Nevím, zda ji budu číst. Je šíleně obsáhlá (parafráze influencerky).
Řekl by tohle skutečný knihomol / recenzent ...? Influenceři jsou snad jen výplod doby, který brzo odezní.

Text příspěvku byl upraven 01.04.19 v 13:02

siena
siena 01.04.2019 v 16:19

hvozdik, nechci Vám brát iluze o zdejších názorech. Domnívám se, že podobných perel se tu mezi komentáři, ale i mezi zdejšími recenzemi, najde také nemálo...

Text příspěvku byl upraven 01.04.19 v 16:21

hvozdik
hvozdik 01.04.2019 v 19:06

Siena, pořád je tady ale dost dobrých postřehů, osobních doporučení, recenzí atd., které si na nic nehrají. A člověk má taky vlastní úsudek.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.04.2019 v 19:24

Problém je v tom překladu slova.
Recenzent je ten, kdo knihu přečte, rozebere ji a poskládá zpátky formou recenze.
Asi je rozdíl, kdybych se já rozhodla bejt sama za sebe influecer a musela bych si každý týden hlídat novinky a dělat jim reklamu. Ale konkrétně ta slečna, jak na ni přišla řeč je zaměstnanec. Ona si neotevře goodreads a nevybírá si, která kniha by mohla být hit a potom doporučí její přeložení. Dělá pr. Za mě mnohem uvěřitelnejsi je potom booktuber. Ten dělá.recenze a doporučuje. Influecer, oni ví, proč to má anglický název, dělá, co musí. Ovlivňuje. Hezky něco nafotí a jde dál. Ani nemáte jistotu, že to četl. Ale udělá pr, který udělá hype a všichni jsou happy.

A není každý uživatel databáze vlastně takový influecer? Když napíše dobrý komentář, na jehož základě si někdo řekne, že tuhle knihu teda taky přečte? Ale vy víte, že to četl. Že je to skutečný. Ne jenom fake profil na reklamu produktu...

Armin1984
Armin1984 01.04.2019 v 20:18

citera: Naopak si myslím, že jste tu disciplínu pochopila. Nic vznešeného v tom nehledejte, je to manipulace za účelem obohacení se.

ijcro
ijcro 03.04.2019 v 13:03

Influenceři se snaží jen ovlivnit masy a tím prodejnost knihy v poměrně krátkém úseku jejího života. Pokud se kniha neosvědčí v prodejnosti během devadesáti dnů (mnohdy dokonce prvním měsíci), může být z obchodů klidně i stažená a může přinejhorším skončit i ve stoupě.
Já jsem spíš proti, protože je to forma agresívní reklamy a la Napoleon Hill, jak nenápadnou, líbivou formou donutit určité lidi ke správnému rozhodnutí. A je jedno, jestli jsou zaměřeny na knihy nebo prací prášky.

Text příspěvku byl upraven 03.04.19 v 13:04

gladya
gladya 03.04.2019 v 13:57

Jedna z výhod pokročilého věku, influenceři mě nechávají v klidu. A to jsem progresivní starší dáma, která zná některé youtubery. Jako správný knihomol jsem viděla i pár knižních "vlogů" ty mě neoslovily vůbec, ani si nepamatuju jména.

Stačí mi knihomolské skupiny na FB a pak DK a nestíhám číst všechno, co bych chtěla.

Text příspěvku byl upraven 05.04.19 v 09:10

LooneyCZ
LooneyCZ 08.04.2019 v 10:39

Tak jsem si na základě téhle diskuze doplnila mezery a mrkla na ten rozhovor na DVTV. Pochopila jsem, že sledování knižních influencerů opravdu není nic pro mě. Slečna sice mluvila, ale zdá se mi, že vlastně nic neřekla.
Doporučování produktů je ale dnes na těch internetech výhodný byznys, takže chápu, že se tím lidé baví a možná i živí. Já ovšem zůstanu u sledování literárních recenzí, ať už "profesionálních" nebo na webech typu DK a Goodreads. A taky dám na tipy lidí z okolí, o kterých vím, že máme podobný vkus.

surikati
surikati 24.04.2019 v 12:07

Podívala jsem se na pár příspěvků zmiňované slečny. Tváří se jako cool feministka, bojovnice proti plastovým kelímkům, ráda ukazuje tetovaní a kousky ze sekáče a jak nedbale ji to sluší, což je asi nutná základní výbava, chcete-li získat na svou stranu podobně uvědomělý dav. A v neposlední řadě se tváří jako knižní a intelektuální guru, přitom tam propaguje pouze knižní mainstream, žádné skryté perly a vychytávky. Pouze knihy, které najdete na novinkovém ostrůvku u vchodu do knihkupectví nebo na poličce bestsellery. Ale teda pokud vás zajímá, jakou mají kde kávu a máte rádi povznesené kecy o tom, že je třeba rovnosti pohlaví a kafe jedině do porcelánu, plast nikdy, tak jste vítáni v její sociální bublině (tenhle terminus technicus moc ráda používá). Tolik ve zkratce. Snad jí nekřivdím.

R.E.M.
R.E.M. 24.04.2019 v 12:59

surikati: Výstižné.

LooneyCZ
LooneyCZ 25.04.2019 v 08:51

surikati: Souhlas!

R.E.M.
R.E.M. 03.05.2019 v 18:58

Náhodou jsem zahlédla začátek videa s novinkami. Po 1:30 mluvení o ničem, bez skutečné informace o nové knize, jsem video vypla.
https://youtu.be/zv5aXVlnr_g
Takových nicneříkajích videí je tam nahráno spousta.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 03.05.2019 v 19:02

Video, kde paní v dubnu mluví o knihách, které dostala v březnu a nečetla, takže o nich nic neví (přes první knihu jsem se nedostala), ale ne nutně to jsou novinky. Oukej, to je vážně děsně zajímavé...

encyklopedie
encyklopedie 03.05.2019 v 19:12

R.E.M. ....tihle si říkaJÍ booktubeři.....minulý rok jsem si dal vyhledat všechny české booktubery.
Bylo jich 92 !!!! většina z nich o knihách nic neví a jsou to jenom šašci, kteří dělají knihám "medvědí" službu........

Armin1984
Armin1984 12.05.2019 v 22:35

surikati: Ujišťuji Vás, že jí nekřivdíte!

Koka
Koka 04.06.2019 v 12:52

I když se to nemá, odkazovat na jiné webové stránky, ale neodolám a upozorním na rozhořčený blog jakési blogerky a ještě rozhořčenější komentáře jejich fanoušků, kteří si vyřizují účty s názorem, že ne každý by měl psát recenze na knihy, neboť i k takové činnosti je dobré mít vzdělání, znalosti, schopnosti, vlohy ...
Pisatelka toho příspěvku si to nemyslí a stejně jako někteří její spolukomentující si dokonce myslí, že hlavním předpokladem pro psaní knižních recenzí je, aby to člověka bavilo ...
http://moje-iluze.blog.cz/1901/nemistne-odsuzovani-kniznich-blogeru-a-kniznich-instagrameru

Text příspěvku byl upraven 04.06.19 v 12:52



Vložit příspěvek