Kniha pro seniora

bamba25.11.2016 v 13:27

tsal - ono aj dobrá poprava bola skvostným kultúrnym zážitkom, na ktorý sa národ rád podíval - lets hangs.

Text příspěvku byl upraven 25.11.2016 v 13:30

Richie125.11.2016 v 13:49

Tsal: společnost si vytvoří nějaký systém, ale morálku si do něj už nese. Není to tak, že by se při změně systému automaticky změnila morálka. Ano, oboustranně tam nějaký vliv bude - je ale otázka, nakolik systém tu morálku po nějaké době dokáže ovlivnit nebo změnit. Je hrozně jednoduché vše svádět na systém. Socialismus sváděl vše špatné na kapitalismus, kapitalismus dělá to samé opačně. Jenže kde je pravda? Který systém tu morálku společnosti ovlivňuje lépe? A dá se vůbec mluvit o nějakém výrazném ovlivnění za dobu pouhých tří čtyř generací? Já si nemyslím, že by se morálka společnosti mohla nějak zásadně změnit za tak krátkou dobu.

Machiavelli ve Vladařovi prohlásil: "Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří."
Který systém dokáže lidi lépe přinutit, aby byli dobří?

Richie125.11.2016 v 13:58

Tsal: jinak ten popis podniku, kde pracuješ, opravdu sedí na chování za socialismu. Tehdy bohužel systém umožňoval zlodějům krást ze státního vlastnictví.
Dnes už je státního vlastnictví jen minimum, zato máme třídu kapitalistů, která okrádáním všech ostatních rozmnožuje své soukromé vlastnictví. Nic se nezměnilo, pouze forma těch krádeží. A změnila se velikost krádeží - dříve se kradly cihly, dnes se tunelují celé velké podniky.

tester25.11.2016 v 16:11

A mladí voliči jsou totáčovou devastací přes geny seniorů tak zdecimovaní, že neumí volit pořádnou stranu. Pozorujete i na mně že jsem totáčem nějak zdeformovaný? To by se mělo nějak projevovat. A když jsem mimoň tak se mám aspoň na co vymlouavat-já nic, já totáčově postižený brouček. Já za nic nemůžu-to ONI !! To je pohodička. A ještě mně k tomu všemu spadla na zem čtečka a půl displeje je černý. Proklaté stáří !!! člověk se třeba hejbá do sta let, ale v 70ti je už blbej jako tágo. Ale zase prožívá důstojné stáří.

woodward25.11.2016 v 16:20

Nejde o to, že bychom se na ten totáč měli vymlouvat, ale měli bychom vědět, že spousta příčin leží tam. A promítá se to mimo jiné i do toho, jak kdo volí...


R.E.M.25.11.2016 v 17:50

Tsal: Psala jsem o morálce, cti a poctivosti. Když to zevšeobecním, což v rámci příspěvku v diskuzi ani jinak nejde, pochybuji, že člověk, který je nedochvilný, slušný nebo podrazák v období let 1980-89 se náhle po roce 1989 stane svým opakem přesným a dochvilným, sprosťákem nebo poctivcem od kosti. Málokdo zažije za svůj život prvobytně pospolnou společnost, společnost 14 století a rok 2016. :-) Ale jsou výjimky - v zásadě vzato - zloděj byl zlodějem ve 14. století stejně jako je ve 21. století. Jen tresty jsou jiné.

Pojmy hodný/zlý jsem nepoužila - jsou hodně široké, i když i tyto pojmy mají určité prvky, na kterých se objektivně shodne většina lidí.

R.E.M.25.11.2016 v 17:56

Bytost: Metuzalém od MUDr. Františka Koukolíka je nejen TV pořad, ale i kniha. http://www.databazeknih.cz/knihy/metuzalem-o-starnuti-a-stari-219339 . Dokonce ji mám doma, ale zatím nepřečtenou.

woodward: Článek si později určitě přečtu. Předpokládám, že jsi nemyslel vážně, že v letech 1945-89 VŠICHNI kradli, že!? Pokud ano, tak tě opravím, znám lidi, kteří byli poctiví a nekradli před i po sametu. Rok 1989 neměl na ně vůbec žádný vliv. :)

tester25.11.2016 v 18:10

Je potřeba svádět naši degeneraci nejen na totáč, ale i na Bílou horu a na kapitulaci před Německem. Náš národ byl soustavně psychicky, lidsky a morálně devastovaný, to se přenášelo z generace na generaci a je stejně s podivem že jsme dožili do dnešní doby. Šrámy na sobě nese mladá generace až do dneška a není divu že se chová poněkud schlíple. Ještě že máme v rezervě Blanické rytíře a všechny svaté. Ti fungují pozitivně neustále i pro ateisty proti jejich vůli.

woodward25.11.2016 v 19:09

tester: opakuju, že to není výmluva ani omluva. ale pokud si vůbec nepřiznáme, že právě tam je zakopanej pes, nikdy se nic nespraví.

bytost25.11.2016 v 20:15

R.E.M-ale vždyť jo, já vím. Jen se psala že to není kniha, ten odkaz co já vkládám...:-)

R.E.M.25.11.2016 v 20:56

Bytost: ou, byla jsem nepozorná, jak jsem to prolétla očima.

tester26.11.2016 v 09:06

To woodward.... tak omluva, ovšem mám pocit že pro většinu lidí je to výmluva. A jak se ale vrátit na správnou cestu? To půjde samo od sebe, nebo to má zvládnout škola a rodiče? Odhaduji že tudy cesta nepovede. Národ potřebuje k fungování nějakou duchovní základnu. A to se u nás tak lehce nestane. A je vymalováno.

woodward26.11.2016 v 09:16

Nojo, lehký to nebude a my se toho určitě nedožijeme. V podstatě je to asi tak, že nejdřív musí vymřít všichni, kdo ty hnusy pamatujou, a ti, co přijdou po nás, se jednou rozhlídnou kolem sebe as uvědomí si, že jinde fungujou věci líp a porozumějí tomu, proč to tak je. A SNAD se podle toho zaříděj. Proto mnohem důležitější, než bojovat proti zlodějně a korupci, je dneska nutnost dbát na to, aby Česko zůstalo napevno uhnízděné ve strukturách západního světa. Pokud nás nějakej Uko Ješita nebo Milouš zatáhne zpátky do řiti Ruska, nic se nezlepší. Právě naopak.

Eicherik26.11.2016 v 09:34

Kdyby ten západní svět byl alespoň ve stavu v jakém byl tak před dvaceti, třiceti lety, tak proč ne. Ale jak dlouho může západní Evropa ještě ustát ten neustálý příliv nových pracovitých, tichých a vděčných občanů?

Richie126.11.2016 v 09:37

USA a na ně napojená EU pomalu míří ke krachu. Pak se novými světovými hegemony stane Rusko, Čína a další rychle se rozvíjející východní mocnosti.
Až tohle nastane, tak většina těch, kteří dnes křičí: Patříme na ZÁPAD!, rychle převléknou kabáty a budou ještě halasněji křičet: Vždy jsme patřili na VÝCHOD!

bubka26.11.2016 v 09:57

něco na tom vymírání generací bude, teprve poté, kdy téměř vymřela generace, která v dospělosti zažila první republiku s jejími šizenými stavbami, vykořisťováním pracujících, pohrdáním běžnými lidmi, teprve poté se z ní mohla udělat ta modla, k níž vzhlížíme. Teprve poté mohlo začít nanebevzetí kapitalismu s jeho sociálními rozdíly Pohádek se lidi nepřejí.

Socialismus sovětského typu byl u moci ani ne sto let - podívejte se, jak hnusný, násilný a nelidský byl kapitalismus po této době svého panství - a navíc, má to v sobě stále, a bude dělat to, co je pro něj prospěšné... strach před socialismem je vedl k posílení sociálních práv jeho pracujícich, strach pominul - a práva jsou oklešťována. Cobude dál:?

Rusko není napadáno proto, že je snad socialistické, i ono je kapitalistické, ale proto, že má něco, co ti druzí chtějí, trhy,. území, nerostné bohatství...a nechce to dát v plen. kapitalismus požírá své vlastní protagonisty, jeho devizou je loupež za bílého dne ať už je to rozbití a vykradení cizích zemí nebo oloupení přímých výrobců, o spotřebitelích ani nemluvě.

woodward26.11.2016 v 10:54

Já si dobře pamatuju, jak to vypadalo, když ti, co pamatovali první republiku, odešli do penze. Když jsem jako malej kluk přišel s mámou do krámu, sice už tam skoro nic neměli, protože soudruzi už vládli několik let, ale prodavači se uměli chovat a byli to profíci. Když odešli do penze, přišly na jejich místa otlemený nány z učňáků. A tahle "proměna" probíhala ve všech oborech a na všech úrovních. Západ má spoustu problémů, ale pořád tam člověk naráží na solidnost, běžnou slušnost a vstřícnost mnohem častěji než u nás. V běžných situacích - v obchodech, v hospodách, ve službách všeho druhu je to jasně vidět. Když v kavárně nemají po ránu croissanty, protože se pekař opozdil, pošlou radši nějakýho Pepíčka pro croissanty vedle ke konkurenci, než by nechali zákazníka odejít. U nás tě pingl vyhodí z hospody o hodinu dřív, protože mu půl hodiny před zavíračkou jede poslední autobus domů.

bubka26.11.2016 v 12:17

woodwarde a nějaký jiný vtip by nebyl? je hodně a hodně knih o ubohé kvalitě služebna tom vysněném západ, nakonec nejen z per rodáků, ale i z per Čechů, kteří tam pobývali po delší dobu..ale je zbytečné s člověkem s tak uzoučkým obzorem rozmlouvat, nemá to smysl.

Text příspěvku byl upraven 26.11.2016 v 12:28

woodward26.11.2016 v 12:21

Žil jsem ve Francii a v Německu čtyři roky a vím o čem mluvím.

bubka26.11.2016 v 12:27

ano, ty víš ne o čem mluvíš, ale co chceš jiným podsunout.

Text příspěvku byl upraven 26.11.2016 v 12:35

Richie126.11.2016 v 12:32

Můj kolega z práce žil v Německu (a ve Francii) skoro 30 let. Zrovna tento týden mi vyprávěl, jak mu jeho kamarád (Francouz) nedávno říkal, že kdyby to šlo, tak by se přestěhoval do Čech. Bohužel pro vyšší věk už asi dožije ve Francii, na emigraci už nemá dost sil. Podle něj je ale tamní život stále více těžší a má tam stále větší pocit ohrožení.

No, ale hlavně že my se na ten západ tak rádi cpeme a chceme převzít jejich hodnoty.

tester26.11.2016 v 18:37

nechme to těm chytrejm mladejm. Ti si poradí a když to nepůjde svedou to na rodiče, že dospustili katastrofu. Smete to i naše politiky a pohlaváry a jejich rodiny-pohoda.

woodward26.11.2016 v 18:56

je pravda, že mladejm se to nechat musí, nikdo jinej to neudělá. a když to budou chytrý mladý, tím líp. a nech už těch škarohlídskejch řečí o tom, jak něco sváděj na rodiče. To, co se tu dělo v druhé polovině století, rozhodně dnešní mladý na triku nemaj. a rozličné neblahé současné důsledky starých zlých časů jim tudíž taky nelze dávat za vinu. pokud dnešní mladí dělají blbosti nebo lumpárny, dělají je sami za sebe a jednou jim je budou předhazovat jejich potomci.

bubka26.11.2016 v 19:05

ano, myslím, že i my doufáme - a asi to i vychází, že mladí sundají klapky z konce dvacátého století z očí a ukončí tento smutný návrat do minulosti.Vložit příspěvek
2