Klub čtenářů historických románů


R.E.M.
R.E.M. 17.01.2016 v 12:00

A ještě douška:
Občas mě potěší, pro jiné čtenáře možná úplně nesmyslná drobnost/detail. Třeba, když u informace, kterou čtu v historickém románu a pokládám ji za totální výmysl autora, zjistím, že se zakládá na historických faktech. To se mi stalo několikrát u pí Vaňkové (např. postavu Jindřicha Mὅncha jsem pokládala za vymyšlenou, a on skutečně existoval a byl rytířem Jana Lucemburského).

Richie1
Richie1 17.01.2016 v 12:17

Vaňková má historii velmi dobře nastudovanou a ve svých knihách se nedopouští chyb. Nebo aspoň o žádných nevím (obvykle tedy nemám po ruce odbornou literaturu, abych kontroloval údaje). Navíc Vaňková ve svých románech zabíhá i do jiných zemí, takže rozsah jejích znalostí historie je vskutku nebývalý.
Své příběhy píše s částečně fiktivními postavami, ale většinou se skutečnými historickými postavami, přičemž se drží doložených faktů z jejich života. Je pochopitelné, že pro zachování čtivosti musí v příběhu použít i svou fantazii, ale přitom se snaží nepřekrucovat historii. I za to jí patří můj obdiv.

Vincek tu ovšem zmínil jednu důležitou věc - v případě pochybností o autorově přesnosti údajů nás to nutí ke zvýšenému studiu dané problematiky. Takže to může být někdy i k užitku, když autor fabuluje. :-)

R.E.M.
R.E.M. 17.01.2016 v 12:58

Richie1: Taky jsem (zatím) nenašla u LV chybu. S vymyšlenými dialogy a emocemi historických postav, myslím, většina čtenářů počítá.
U paní Ludmily jsem byla bezmezně nadšená z historicko-naučných vsuvek mezi románovými kapitolami. A její přesahy do jiných zemí, souvislosti atd. jsou úžasné.

R.E.M.
R.E.M. 17.01.2016 v 13:09

Souhlasím -je skvělé, když knihy přesvědčí čtenáře k použití naučné literatury, inspirují ho.
:-) Asi není čistou náhodou, že jsem hledala informace o raketovém palivu a hydrazinu po přečtení Marťana.

braunerova
braunerova 17.01.2016 v 20:31

R.E.M: v historických románech pravidelně čtu o mluvících kočkách, magických silách a superhrdinech. Proti těmhle knihám je VV vrchol realistické tvorby a historické přesnosti. Před časem mi známý, který moc nečte a když už tak modernu, nadšeně vyprávěl o Přemyslovcích a bitvě na Moravském poli. Kdyby VV psal 100% pravdivě, tak tihle lidé by jeho knihy nečetli. Liberec a hrad Rohozec prostě zná každý čtenář. Autor beletrie proto musí volit kompromis mezi čitelností a přesností. Tyhle detaily si ale stejně nikdo nezapamatuje, vidíš že sama už si nevzpomeneš ani na ty odhalené nepřesnosti :)

R.E.M.
R.E.M. 17.01.2016 v 20:47

braunerova: I o to mi šlo, že si zapamatuji nějakou nepřesnost, že mi nesprávný údaj přemaže moji původně správně zapamatovanou informaci. Nebo si vybavím oba údaje a nebudu vědět, který z nich je správný.


R.E.M.
R.E.M. 17.01.2016 v 20:51

braunerova: To mě zajímá. V které historické knize je mluvící kočka? A nějaký superhrdina? Opravdu si nevybavuji ani jeden historický román s těmito prvky.

Richie1
Richie1 17.01.2016 v 21:00

O mluvících kočkách se čte myslím v pohádkách ... jestli si to braunerova trochu nepopletl ...

Jinak historický román se dá psát čtivě i přesně. Jen to dá více práce.

braunerova
braunerova 22.01.2016 v 21:07

Kouzelné kočky - Poslední z faraonovy družiny (Luděk Václav Wellner), Pán dvou zemí (Judith Tarr). Superhrdinové - třeba celá série Římané (Anthony Riches). Přídávám malou ukázku:
"Mezitím se Marcus ve změti nepřátel tak rychle rozháněl sekerou, že bojovníci kolem něj buď zkrvaveni padali k zemi nebo před rozběsněným Římanem s hrůzou prchali. To už ale vedle Kádira stálo deset dalších Chamáťanů, kteří bojovníky po Markově pravici pobíjeli takovou rychlostí, že další a další nestačili nastupovat na jejich místa.".

braunerova
braunerova 22.01.2016 v 21:15

Jo a ty kočky komunikují telepaticky, abych byl úplně přesný :)

Richie1
Richie1 23.01.2016 v 00:06

Ty dvě knížky jsem nečetl, tak to nemohu posoudit. Podle popisu jde asi více o dobrodružné knihy než o historické romány. Historie tam je asi jen pro nějaké pozadí dobrodružného příběhu. Samozřejmě mnoho autorů tu historii překrucuje tak, jak se jim to do příběhu hodí - je třeba si vybírat, pokud chci kvalitu.
Richesovu sérii Římané jsem četl (první tři díly) a byl jsem zklamán. Autor to pojal více jako fantasy román než jako reálnou historii. Dokonce jsem před dvěma roky Richesovi napsal na jeho stránky, kde jsem mu vytknul právě ty nesmyslné popisy bojů. Ale on v tom dál pokračuje a já jeho knihy přestal číst.

braunerova
braunerova 23.01.2016 v 09:40

Richie: myslím si přesně to samé. Ty píšeš autorům?

Richie1
Richie1 23.01.2016 v 11:48

Braunerova: obvykle ne, ale u Richese jsem udělal výjimku. Ta jeho série měla zpočátku slušný potenciál, ale podle mě to zahodil. Nepochybuji, že se mnohým čtenářům ten jeho fantasy styl líbí (ti, kteří preferují pořádný "nářez"), ale pro mě to je znehodnocení seriózního historického žánru. Riches mi dokonce odpověděl, ale evidentně ani nepochopil, o co mi šlo.

Rozhodně lepší než Riches je Sidebottom nebo Scarrow.

nero 13
nero 13 23.01.2016 v 14:35

Musím dát Richie1, za pravdu prokousal jsem se ke čtvrtému dílu a to už byla taková hovadina že jsem všechny 4 díly co jsem v té době měl, raději prodal.

Richie1
Richie1 23.01.2016 v 15:17

Nero: tak to jsi lepší než já - já odpadnul u třetího dílu :-)
Jsem rád, že potvrzuješ, že číst to dál je zbytečné.
Mám ty knihy zatím doma, ale také mám pocit, že mi kazí úroveň historické knihovny. Nejspíše se jich zbavím, abych uvolnil místo pro lepší knihy.

braunerova
braunerova 23.01.2016 v 20:28

Tak to vám závidím. Já nestíhám číst a tak kupuji knihy do zásoby. Než jsem se dostal k prvnímu dílu, měl už jsem jich koupených 5. Tak jsem je musel přečíst :(

Richie1
Richie1 23.01.2016 v 22:35

Také kupuji knihy do zásoby a také se mi stalo, že jsem se spálil. U neprověřených autorů si už teď dávám pozor a nekupuji najednou více jejich knih.
Ale pak jsou samozřejmě autoři, od kterých koupím cokoli. Z historie to jsou třeba Cornwell, Sidebottom, Roberts, McCulloughová, Pargeterová, Penmanová, Presfield, nebo náš Kovařík, Vaňková či Zamarovský. V podstatě od nich chci vlastnit vše, co se u nás vydá.

vincek1
vincek1 24.01.2016 v 20:10

Richie1 a co takhle Sansom? Zkus si přečíst.

Richie1
Richie1 24.01.2016 v 22:59

Sansom a jeho série z tudorovské doby o právníku Shardlake? Četl jsem - výborná četba! :-)

braunerova
braunerova 29.01.2016 v 19:20

Ritchie, kterého Robertse myslíš? Našel jsem jen ženské romány od N.Roberts :)

bagel
bagel 29.01.2016 v 19:47

asi půjde o tohle:
http://www.databazeknih.cz/serie/spqr-1482

Richie1
Richie1 30.01.2016 v 09:24

Ano, jde o Johna Maddoxe Robertse - autora série SPQR, což je výborné čtení z doby prvního triumvirátu. Je to trochu podobné sérii o Falcovi od Davisové, ale podle mě je to ještě o něco lepší.

braunerova
braunerova 30.01.2016 v 17:43

no jasně Maddox, vůbec jsem si to nespojil. To je skvělé čtení.

woodward
woodward 30.01.2016 v 19:18

Měl bych dotaz. Už nějaký čas pátrám po knihách o zmařeném španělském pokusu o invazi do Anglie v roce 1588. Mám doma skvělou knížku "Armada" od Garreta Mattinglyho v originále, ale tu jsem si musel dát poslat od Amazonu. A v češtině je k mání jenom cosi od Ivana Brože, což je autor kterej mě neláká. Kdysi jsem četl Armadu od Cartera, ale pídím se spíš po literatuře faktu.

Koka
Koka 30.01.2016 v 19:52

woodwarde, podívej se na tyto publikace:
BRIGGS, Asa. Kdy, kde, proč a jak se to stalo. Praha : Reader’s Digest Výběr, 1997. ISBN 80-902069-6-4. Kapitola Angličtí námořníci porážejí mocnou flotilu; V náboženské válce vítězí Alžběta,
a
STRENK, Michal. Velké záhady minulosti: co se skrývá v pozadí historických událostí. Praha : Reader’s Digest Výběr, 1995. ISBN 80-900065-2-3. Kapitola Nepřemožitelné loďstvo, in : http://www.databazeknih.cz/knihy/velke-zahady-minulosti-37726
a
http://www.databazeknih.cz/knihy/plachty-v-ohni-15566

Text příspěvku byl upraven 30.01.16 v 19:54



Vložit příspěvek