Klub amatérských pisálků


tester
tester 31.12.2015 v 16:46

....A ti nejopravdovější píšou proto, že prostě nedokážou udržet své příběhy a pocity uvnitř svých hlav a potřebují si v nich udělat místo pro další. ... tak to je pěkné !!!

TakySimona
TakySimona 31.12.2015 v 19:49

Ano, Pavel Konečný, velký znalec, sběratel a propagátor výtvarného art-brut pro tvůrce tohoto typu používá termín "umělci čistého srdce".

Lamanai
Lamanai 08.01.2016 v 15:54

V šupleti mám tři dokončené věci. Jednu po sešitech, už poměrně starou. Jednu, kterou chci od základu přepsat, takže zatím neposkytuji. A pak takovou hříčku, kterou klidně pošlu - už to leží ve stole/PC taky pár let, je to spíš odpočinkovka, inspirovaná Márquezem, taková absurdní pohádka nebo jak to nazvat. Hříčka je asi nejpřesnější pojmenování. Dneska snad už píšu lépe, což se pozná především podle toho, že jen v hlavě nosím příběhy a nepíšu vůbec :-D

RomčaMaťáková
RomčaMaťáková 09.01.2016 v 22:22

Ahooj. smím se zeptat, pokud si chci vydat vlastní knihu o tom co jsem zažila v dětsví a můj přiběh proč a jak jsem se dostala do dětského domova, co pro to mám udělat, nebo jak vůbec mohu knihu vydat

Lamanai
Lamanai 10.01.2016 v 12:18

Romčo. To je skvělý nápad. Účastním se projektu Patron, kde mám v DD svého parťáka, kterému pomáhám s přechodem do normálního života a kecáme o všem možném. Ale k věci: Navrhuji nejdříve vše napsat. Normálně ve Wordu. Pak to chce najít si testovací čtenáře, kteří budou mít zájem si knížku přečíst v nevydané (tedy ne finální) verzi. Dají Ti podněty, návrhy, připomínky (k příběhu, vyprávění, k věcem, které z toho třeba nepochopili, ke stylistice, k pravopisu atd.). Vezmeš si z nich to, co se Ti bude zdát užitečné a připravíš další verzi. To už můžeš shánět způsoby vydání. Je jich spousta - můžeš nabídnout vydavatelství nebo si vydat vlastním nákladem. Tohle téma by mohlo oslovit širší skupinu lidí a vydavatelé by mohli mít zájem. Ale na to je samozřejmě potřeba mít něco v ruce. Pokud budeš shánět ty čtenáře rukopisu a budeš mít zájem, rád si takovou knihu přečtu, tak dej vědět. Držím palce a přeji hodně odhodlání a síly věci dotáhnout do konce!

RomčaMaťáková
RomčaMaťáková 10.01.2016 v 20:54

Lamanai. určitě moc děkuji za radu. Zapracuju na tom. Je mi 17 a letos v září už budu plnoletá, ale v domově stále zůstanu, dokud nedostuduji. Čtenáře ale nebude lehké najít, protože je to celkem na psychiku a né každý na tohle je.. Toho se právě bojím. Jinak pokud bych mohla? Mohla bych spolupracovat s vámi? Ráda bych totiž kdyby se jednou kniha vydala. A tak pomáhala i v budoucnu lidem a všem, kteří by byli v téhle situaci. Pokud jsi četl knihu 'Dítě zvané TO' je to vlastně podobný způsob toho mého příběhu. Proto to chci uskutečnit. :-)


Lamanai
Lamanai 11.01.2016 v 00:27

Romčo, myslím, že takové knihy mají poměrně silné publikum. Rád si přečtu. Akorát nejsem vydavatel, takže s tím moc nepomohu. Ale první krok je stejně ten text :-) tak se těším!

tester
tester 11.01.2016 v 01:23

To RomčaMaťáková... nenechej se zmanipulovat v obsahu příběhu. Napiš tam VŠECHNO co považuješ za důležité. Raději nevydat než ze sebe dělat onuci testovacím čtenářům a jiným "odborníkům", kteří ti nemůžou rozumět, protože tvůj život neprožili. A psát jen to co se jim líbí. Jen úpravy a doporučení po technické stránce. Ponech si svůj styl projevu.

TakySimona
TakySimona 11.01.2016 v 10:10

Taky to RomčaMaťáková:
Motto. Chceš-li se něco dozvědět, zeptej se odborníka. Chceš-li dál nevědět NIC, zeptej se DVOU odborníků! :-)

I ti největší a nejrespektovanější spisovatelé veřejně přiznávají, jak cenné jsou pro ně rady odpovědných redaktorů nebo přítele či jiné blízké bytost, kteří příběh, romá, novelu nebo básně četli ještě před vydáním. Ono totiž nejenže pracuje tzv. autorská slepota, ale samotný autor má ve své hlavě celý příběh i kontexty, ale čtenář neznalý toho, co se stalo, ale v příběhu úmyslně není explicitně popsáno, může mít občas potíže s pochopením souvislostí, příčin, následků, vazeb mezi postavami, motivů jednání... atd.

Tedy v souladu s Lamanaiem a proti testerovi taky doporučuju dát si svůj text přečíst někomu, komu důvěřuješ jak po literární, tak po osobní stránce. Jeho rady, doporučení a návrhy už pak posuď sama.
Hodně inspirace, rozhodnosti a trpělivosti do psaní přeje
Simona

tester
tester 11.01.2016 v 17:27

To TakySimona....čtenář stejně nemůže dobře pochopit autora protože nezažil jeho příběh, nezná prostředí atd. Nejmarkantněji je to vidět u abstraktních obraz. Pozorovatel obrazu, pokud nebyl v prostředí ve kterém autor maloval, nemůže obrazu absolutně rozumět. Svislá čára může znamenat Eifelovku nebo stojícího člověka a vodorovná čára buď mořskou hladinu nebo ležícího střelce. Podobné je to to s příběhem popsaným v knize. Krásně je to také vidět jak čtenáři reagují když shlédnou zfilmovanou knihu. To je také masakr! Co mně to ti filmaři z toho mého hrdiny uělali? Co čtenář to vidí příběh jinak. A to je ta krása lidské fantazie. A co teprve hudba !! Už jsem zase mimo mísu. ale když to všechno spolu tak souvisí.

Text příspěvku byl upraven 11.01.16 v 17:31

TakySimona
TakySimona 11.01.2016 v 17:42

Dobrý spisovatel napíše příběh tak, aby ho gramotný, vnímavý a sečtělý čtenář pochopil a prožil.
Kdyby to bylo tak, jak píšete vy literatura by úplně ztratila smysl, protože každý by mohl psát jen sám pro sebe. A proč by to dělal, když "vše sám zažil"!
O abstraktních obrazech mám úplně jinou představu, ale nejsme na webu Jak-chápeme-výtvarná-díla-a-co-nám-dávají.
:-)

tester
tester 12.01.2016 v 09:45

A zase klapky na oči-jsem jen na webu o knihách. Širší souvislosti neuvádět !! Už u psaného projevu, speciálně tedy u knih dochází k tomu že čtenáři neznají výklad pojmů tak jako autor. Ale nejsme na webu o výkladu pojmů, takže jsme zase vedle.

TakySimona
TakySimona 12.01.2016 v 11:01

Každý správný PROGRAMÁTOR na počátku své procedury, funkce nebo programu definuje jak konstanty, tak proměnné. Každý správný spisovatel, pokud chce použít slovo v nějakém speciálním významu, pojmu, tak ho vysvětlí také. Proto čteme ty dobré knihy opakovaně a po generace a tu spotřební rychloobrátkovou literaturu posíláme do hlubin zapomění! :-)

S.

tester
tester 20.02.2016 v 14:11

Jak knihy píšete? Ručně, na stroji, na PC a když tak ve WORD nebo v čem?

Lamanai
Lamanai 20.02.2016 v 18:51

Ze zvyku píšu teď většinu na PC. Ale zjišťuji, že v sešitě lépe držím linku. A uvažuji o koupi starého psacího stroje, jen nevím, jestli pak údržba a pásky atd nejsou neúnosně drahé. Myslím, že na stroji je třeba nejvíc soustředit myšlenky a lépe se zamýšlet nad tím, co člověk právě píše. Nejsou na něm ani žádné interaktivní rušiče. Psaní rukou je tak nějak očistné tím procesem a těsným sepjetím s papírem. Ale bolí to a můj škrabopis pak někam přepisovat bolí ještě jednou :-) Nicméně si to zase autor znovu přerovná a uhladí. Na PC už k tomu nemusí nutně docházet.

bamba
bamba 20.02.2016 v 19:29

mám niekoľko písacích strojov, ktorými môžem prispieť.

TakySimona
TakySimona 20.02.2016 v 20:11

Na knihu jsem si ještě netroufla.
Ale povídky, koncertní dojmologie, "recenze" CD a knížek, tulácké zápisky se mi mnohem svobodněji ŠKRÁBOU rukou.
Jo, přepisovat to potom do textového editoru není žádná slast, ale... občas ty moje na pár místech přerušené vlnovky zpětně nedešifruju ani já!
:-)

ThomasVain
ThomasVain 25.08.2016 v 12:10

Dobrý den,
nerad obtěžuji, ale napsal jsem knihu a hledám někoho, kdo by byl ochoten napsat recenzi. Pokud tady někdo takový je, tak to uvítám.

stafbul
stafbul 08.12.2016 v 15:39

Ahoj, tak se sem taky hlásím, páč jsem taky takový amatérský pisálek :)

Ploskutáček
Ploskutáček 19.12.2016 v 09:59

Dobrý den,

mám takový dotaz, respektive potřebuji posoudit, poradit. V létě jsem začal blogovat a jedna uživatelka mi navrhla, že by nebylo špatné to vydat. Já osobně o tom přesvědčen úplně nejsem, a proto chci poprosit zkušenější knihomoly a knihomolky, kdyby se nudili, jestli by mi nenapsali, co si o mém blogu myslí. Nejde o žádný komerční projekt, nemám z toho ani vindru, někde budou možná překlepy nebo chybějící slova.

Červenec:

http://mow.pise.cz/072016/

Srpen:

http://mow.pise.cz/082016/

Září:

http://mow.pise.cz/092016/

Říjen:

http://mow.pise.cz/0102016/

Listopad:

http://mow.pise.cz/112016/

Prosinec:

http://mow.pise.cz/122016/

Kapitoly v jednotlivých měsících se čtou vždy odspoda, to znamená "MoW začíná", "Švihák lázeňský".

Dík moc.

vlkodlaq
vlkodlaq 15.10.2017 v 09:03

Ahoj přátelé čtenáři, předkládám úryvek z knihy, kterou se už delší dobu snažím psát. Jak na vás kousek textu působí, vnímáte jej jako něco, co by Vás lákalo k přečtení? Zaujal?

Posmrtná čtvrť. Viz poznámky v deníku.

„Existuje bůh?“
Uchechnutí, pak zvážněla a zeptala se: „Jste věřící?
„Já vlastně ani nevím, ale spíš ne.“
„No, ono je to vlastně úplně jedno. Víte něco o kvantové fyzice?“
„Ani moc ne.“
„No ani já ne, ale jeden velice chytrý pán mi to vysvětloval tak, že když aplikujeme zákony kvantové fyziky na náboženství, tak je možné, že lidi nevěří v boha, toho či onoho, protože existuje, ale bůh existuje, protože v něj lidi věří. Z toho vyplývá, že pokud v boha věříte, existuje, pokud nevěříte, tak neexistuje a největší legrace na tom je, že se to vzájemně nevylučuje. Chápete mě?“
Zaváhal, ale pak neochotně přisvědčil „asi ano.“
Asi mu neuvěřila, protože měla potřebu vysvětlit mu to více: „Ještě to zkusím jinak. Kvantová fyzika mimo jiné pracuje s tím, že částice jsou nějak spolu spojeny a mohou spolu kooperovat na libovolnou vzdálenost a zároveň k tomu činnost lidského mozku není nic jiného než pohyb elektronů, takže když velký počet lidí věří v nějakou vymyšlenost, tak vymyšlenost se stane skutečností a prostě vznikne a vznikne jen proto, že v to lidi věří. Když to převedu do svého myšlení a přestanu jen předkládat myšlenky někoho jiného, tak to vidím tak, že jeden člověk řekne „chléb je skvělý“, protože ho považuje za základní potravinu, má ho rád, zvláště čerstvý a křupavý a jí ho denně. Takže jeho vyjádření, že chléb je skvělý, je pravda. Kdežto druhého člověka z chleba bolí břicho a navíc ho považuje za cosi nízkého, přece nebude jíst to, co nejchudší lidi a řekne, chléb je odporný a protože tomu opravdu věří, jeho tvrzení, že chléb je odporný, je pravda. To jsou dvě pravdy o jedné věci a navzájem se nevylučují, žádný paradox se nekoná. Proč by to takhle nemohlo být i s bohem, nebo bohy?
Konečně pochopil. „hmm“.
„Ale jedno Vám řeknu, my tady,“ rozvláčně pohybem ruky obsáhla okolní svět, nebo co to bylo, „se žádnému bohu nezodpovídáme a pokud nějaký je, nestará se o nás. S posledním slovem se zvedla a vyrazila ven z místnosti. Ve dveřích se ještě zastavila, pootočila se a polohlasem řekla „my, co děláme tuhle práci, to ale s věřícími máme jednodušší, spokojí se s nějakou vymyšleností, kdežto nevěřící mají moc otázek.“ Otočila se úplně a upřela pohled do jeho očí, aby si byla jistá, že poslední narážku pochopil a pak odešla.

Text příspěvku byl upraven 15.10.17 v 11:30

JáJejí
JáJejí 06.05.2019 v 09:43

Na tom místy tak démonizovaném FaceBooku založil jeden ze známých učitelů tvůrčího psaní, René Nekuda, tuhle uzavřenou skupinu:

https://www.facebook.com/groups/tvurcipsaniprovsechny/?__tn__=HH-R

JáJejí
JáJejí 06.06.2019 v 10:56

Metodou druhého kroku jsem objevila tyhle realistické rady neprofesionálním spisovatelům:

https://res.cloudinary.com/dtjp4bksn/image/upload/v1556812308/VYDANI.pdf

Uvedla bych i název nakladatelství, ale to by se zde mohlo požadovat za reklamu.
Takže díky místní uživatelce CleoXandra a dvojici spisovatelů&nakladatelů - Jirkovi Raichlovi a Mirku Vostrému.

mourisek
mourisek 26.01.2020 v 15:32

Dobrý den ,
rád bych požádal o radu nějaké info . Hledám začínajícího autora spisovatele , prostě někoho , kdo by chtěl sepsat - nevím jakou formou jestli rozhovory nebo životopisně určitý životní osud . děkuji moc za info pomoc při hledání Martin

Janadvorackova
Janadvorackova 26.01.2020 v 16:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek