Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


tsal
tsal 03.09.2018 v 11:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 11:46

Nejenom v téhle zemi a nejenom teď, bylo to vždy a je to všude.
Původní myšlenka byla, že je to špatně a nemělo by to být, jenže zakladatel vlákna to v vlastně popírá, když nechce uvést kriteria podle kterých se dá rozpoznat neblábol (kromě toho, že kniha prošla nějakým filtrem).

Text příspěvku byl upraven 03.09.18 v 11:48

tsal
tsal 03.09.2018 v 12:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 03.09.2018 v 12:10

ak si sťažuje niekto na príliš veľa kníh, treba mať výkonné filtre. Ja som používala svoju mamu, filter brat je nepoužiteľný - číta skoro všetko čo vyjde a ešte k tomu obvykle v originále a potom v preklade. Alebo si nejaký filter vychovať.

Lector
Lector 03.09.2018 v 12:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 12:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


bamba
bamba 03.09.2018 v 12:56

pokiaľ na rozhodnutí o tom, či je niečo správne alebo nie stačí zabitie 50 volov, alebo prítomnosť aspoň 7 bielych plášťov, je niečo zlé. Ostáva občas naozaj iba použiť zdravý rozum. Bolí to, ale niekedy to pomáha.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 13:00

Mám dojem, že z toho vznikla diskuse.
To je špatně?
Opravdu jste nikdy nečetl knihu, která prošla odborným filtrem, tedy byla vydaná v nějakém nakladatelství a která by vás zklamala? Opravdu vám taková zklamání působí jen knihy, které si autoři vydali sami?
Mně poslední dobou zklamalo několik knih. Všechny jsem koupila ve svém oblíbeném knihkupectví, ve kterém jsem koupila i hromadu knih, které se mi líbily. Dokonce vydavatelství bylo stejné jako u knih pro mně skvělých. Takže filtry proti čtenářskému zklamání nepomohou.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 13:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 13:07

Tohle není ohnivá diskuse :)

Lector
Lector 03.09.2018 v 13:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 13:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 13:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 03.09.2018 v 13:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 13:27

Ano, je to dobře.
Existují věci, které víc škodí přírodě a knihy mohou být vydávány na recyklovaném papíře.

Text příspěvku byl upraven 03.09.18 v 13:27

ZÓNA
ZÓNA 03.09.2018 v 13:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 03.09.2018 v 14:19

ZÓNA: Aj tlač a väzba v náklade pár sto kusov stojí tisícky eur. Nevraviac o tom, že ak chce autor kvalitu, musí si zaplatiť drahého redaktora, zalamovača, a grafika, čo náklady zvyšuje.

Nesúhlasím s vaším tvrdením, že knihu môže vydať každý. Teda, ak ste náhodou nemysleli e-knihu. V ich prípade súhlasím s tým, že trh je nimi katastroficky zamorený, viac o tom píšem tu: https://www.adhara.sk/?page_id=4827 A nepomôže, ako píše Lector, vyhlásiť, že komu sa nepáčia, nech ich nekupuje. Ono je ich totiž tak strašné množstvo, že dobrú knihu človek medzi nimi ťažko nájde a pár zlých pokusov ho môže odradiť.

Ale späť k tomu, že "Pokud je přesvědčen o nutnosti ji vydat, tak ji vydá." Ja som bola o nutnosti vydať svoju knihu presvedčená zhruba päť rokov, kým sa mi to podarilo. Trúfam si tipnúť, že mnoho ľudí by to za takú dlhú dobu už dávno vzdalo. Zúfalú situáciu, v akej je autor márne túžiaci po publikácii, opisujem zase tu: https://www.adhara.sk/?page_id=810

Text příspěvku byl upraven 03.09.18 v 17:20

gladya
gladya 03.09.2018 v 15:27

Podle mě je to dobře. Ano, knížek vychází asi až moc, čtenář se těžko orientuje v té záplavě novinek a něco může uniknout.

Jenže v záplavě výplodů zoufalých grafomanů se může objevit poklad. Něco novátorského, pro zejména velká nakladatelství komerčně nezajímavého, co ale jednou bude klasika, tohle dopředu nikdo neví.

Vadí mi jen to, když autoři nezvládají úplné "základy řemesla".

Myslím, že při dostaku financí by teoreticky i film mohl natočit každý, byl by to spíš technický problém. Za pár desítek milionů dolarů by se sehnala i nějaká hvězda.

A ještě jedna věc. Právě z pohledu "obyčejného čtenáře" je dobře, že může psát každý. Máme různý vkus a mě může pobavit ptákovina z hlediska literární úrovně zcela podřadná.

Text příspěvku byl upraven 03.09.18 v 15:39

tsal
tsal 03.09.2018 v 16:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 03.09.2018 v 17:18

Marylaa: Autor, ktorý pošle knihu do vydavateľstva opakovane aj po odmietnutí, nemusí byť sebavedomý, stačí, že je informovaný. Vydavateľstvá totiž neodpovedajú začínajúcim autorom skoro vôbec, aj pokročilejším len príležitostne. To je, bohužiaľ, štandard, ktorý bol dlho tabuizovaný. Až teraz sa pomaličky dozvedáme, že odmietnutie, navyše tou najhoršou formou - mlčaním - je pre vydavateľa úplne normálna a bežná vec. Ak by sa tým autori nechávali odradiť, tak by police kníhkupectiev dosť zívali prázdnotou.

Marylaa
Marylaa 03.09.2018 v 18:14

Informovaný a sebevědomý :) To byla reakce na to, že to nějak má souviset s pokorou, že si člověk nevydá knihu sám. Ono se vlastně ta pokora a sebevědomí asi tak úplně nevylučují. Ale to by byly odbočka někam úplně mimo.
Myslím, že hodně autorů se nechá odradit. Já určitě.

braunerova
braunerova 03.09.2018 v 19:32

Abych to trochu odlehčil. Tsal píše, že když autor bude psát kvalitně, že ho budou číst ještě o tři generace později. Třeba takový Curtius Rufus napsal někdy okolo roku 40 n.l. zábavnou 10 dílnou sérii Dějiny Alexandra Velikého. S nadsázkou bych ho označil za antického Vondrušku. Bohužel jeho dílo je jedno z mála, které se o Alexandrovi zachovalo. Takže dnešním historikům nezbývá než tuhle beletrii číst a nadávat na to, jak je to nekvalitní a nevěrohodné.

EmmaKrizova
EmmaKrizova 04.09.2018 v 13:19

ZONA-ROZHODNE BYCH SE S LECTORE NEHADALA, NEBO SE URAZI, ODHLASI SE A TAKY SIMONA VAS UDA. Jako zes byl na Nebo zlej a on se odhlasil kvuli Tobe. zatrhnou ti diskuzi, a Lector si opet obnovi profil. To uz se tu stalo.

tsal
tsal 04.09.2018 v 13:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

braunerova
braunerova 04.09.2018 v 13:43

tsal: Přesně tohle mě v souvislosti s Vondruškou napadlo také, ale neodvážil jsem se to napsat, aby se zase nestrhla mela :)



Vložit příspěvek