Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?


ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 21:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 04.01.2020 v 21:43

Ja sa delím o svoje názory na knihy pomocou komentárov. Tam patria. Toto je diskusné vlákno, tu sa diskutuje.
Komisia, profesionáli, to je pešo ako za vozom. Už ma tá hra Pějme píseň dokola nebaví. Idem si čítať. Majte sa.

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 21:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 04.01.2020 v 21:45

pro Zóna:
A proč je chcete zmáhat? Vy tu opakovaně větráte svá neliterární zranění a zástupně se dovoláváte údajné potřeby "ověřené kvality".

Napište otevřeně třeba: "Nechci, abych musel zjišťovat teprve přečtením, zda jsem své těžce vydělané peníze neutratil zbytečně" a já to pochopím, přestože si dál budu myslet a prosazovat své.

"Vy zase bijete černochy" je váš oblíbený argumentační faul.

Text příspěvku byl upraven 04.01.20 v 21:46

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 21:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 04.01.2020 v 21:57

Téma jste založil vy, ale argumenty pro svůj názor, že je třeba vydávat to, co je podle vás kvalitní, NECHCETE nebo neumíte otevřeně napsat.

Tak těm autorům, kteří vydávají to, čemu vy nechcete dopřávat podobu tištěného textu, napište PŘÍMO, co a proč se vám na jejich dílech nelíbí. Všichni dobří tvůrci stojí o zasvěcenou kritickou reflexi své tvorby.

Za diskusi mi nikdo neplatí a proto mohu být naprosto otevřená. Velmi mi to vyhovuje hrát ve vlastním dresu a nikomu a ničemu nesloužit.

Text příspěvku byl upraven 04.01.20 v 22:02


ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 22:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 22:21

@ZÓNA:
Chápu vás tak, že nechcete přečíst cizí dílo neznámého, neověřeného autora, ale očekáváte, že to udělá za vás někdo jiný (ideálně nějaký literární kritik), a dá či nedá tomu punc kvality aby jste si vy mohl posléze zvolit?

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 22:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Damato
Damato 04.01.2020 v 22:29

před rokem jsem tomuto tématu psala:... "Nevím, jestli se teď vyjádřím správně, ale nebylo to Zónou myšleno tak, že je vydáváno spousta nekvalitnich knih a to úplně zbytečně a na úkor kvalitní literatury? tom ale je 100% pravda a s tím snad nezbývá než souhlasit.
Po roce se tahle diskuze posunula trochu jinam- ať už ten, kdo tuhle diskuzi "stvořil", nebo těch, kdo s ním diskutují. Všichni víme, že žádné staré pořádky a štemlování knih tady nikdo nechce, a tak se mi zdá, že jsme trochu začali na téhle diskuzi hysterčit . Trochu rozčeřím vodu a přesto, že Zónu znám a vím o něm, že je člověk, který by za češtinu a literaturu dýchal ... musím konstatovat, že se začal trochu schovávat za ušlechtilost myšlenek . Copak to, že někdo ukáže-... to je špatná kniha,tu nevydávejte... nezavání starými časy??? Cenzury jsme si užili dost. Na druhou stranu, na obhajobu Zóny... Bohužel i brak , pokud se vydavateli řádně zaplatí se dá vydat a pak mu dělat náležitou reklamu, přesto, že by to toho člověk ani neotřel boty.... ale s tím my, spotřebitelé a čtenáři nic nenaděláme, jen ty braky nekupovat a nečíst. Na druhou stranu, červená knihovna - pro mě brak- může někomu při čtení zvednout náladu a nějaké babičce, třeba v nemocnici pomůže zapomenut na svět okolo. To je těžké.....

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 22:31

@ZÓNA:
Jak byste si ten "systém" představoval?
Kategorické odmítnutí "pisálků" není řešením.

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 22:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 22:36

@Damato:
Hlavní problém spočívá v nastavení individuálních hranic kvalitní literatury (každý čtenář je má někde jinde).
Pro nakladatele je kvalitní každá, která se vyplatí.

Hana H.
Hana H. 04.01.2020 v 22:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 22:39

@ZÓNA:
Už vás chápu, voláte po nastavení síta k oddělení zrna od plev.
Jenomže nakladatel není úplně to pravé síto.

Damato
Damato 04.01.2020 v 22:44

Ale Pavle, samozřejmě, vzdělaní a schopní jedinci jsou přínosem nejen kulturním -
Ale...
Herci dá příležitost režisér, spisovateli nakladatel, špatnému herci, pokud má protekci to pomůže, aby o něm lidé věděli z televize, nebo divadla, špatnému spisovateli , pokud má peníze na vydání to pomůže k tomu, aby se o něm také, díky reklamě vědělo, neboť i špatná reklama, je pořád reklama ne???? Nebo jsem to špatně pochopila????
Takže otázka...Kam směřuješ kulturo? stejně zůstane nezodpovězená.....
Braky jsou a budou a nenič si kvůli tomu nervovou soustavu, víš?????

Damato
Damato 04.01.2020 v 22:53

kdysi, kdesi ,někdo na toto téma napsal:
" Necháš pracovat debila v bance, aby snadno zpronevěřil peníze? Necháš nástrojaře, aby kazil ocel? Chudák papír může být zneuctěn jen proto, že je v moci lidu, ale umění by mělo zůstat uměním ...
Já jen dodám... čerte drž se svého kopyta. Nemůže - nebo Neměl by - každý, kdo umí psát , hned vydávat knihy...

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 22:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 22:53

Před sto lety stál "brak" pár šestáků, a aby se dobře prodával, musel mít přitažlivou barvotiskovou obálku. Dneska má "brak" srovnatelné ceny s ostatní konformní literaturou a je všude.

Plošné srovnání skrze autoritu neexistuje, pouze a jen čtenářské žebříčky, které na druhou stranu jsou i nepřímým důkazem prodejnosti.

Damato
Damato 04.01.2020 v 23:06

ijcro, myslím, že jste kápl na problém, i když z jiného úhlu pohledu, nakladatel - to opravdu není to pravé síto a samozřejmě , že co čtenář, to jiný vkus. Na jednu stranu, buďme rádi, že cenzura ( ta v tom velkém měřítku) odpadla, na druhou stranu, je fat, že nás nikdo nenutí číst to, co nás nebaví. I v LUxoru najdete nesmysly, u kterých stojí řady čtenářů, což je ve finále vlastně asi i dobře...

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 23:08

@ZÓNA:
Dovolím si Vás citovat:
"Měla by být zaručena jistá úroveň díla, posouzená člověkem v oboru."

Nebudete tomu věřit, ale přimět někoho "z oboru", aby si cokoliv přečetl, je problém. Na druhou stranu, mnohé lidi "z oboru" není možné považovat věrohodné, neboť provádějí skrytou reklamu.

ZÓNA
ZÓNA 04.01.2020 v 23:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 04.01.2020 v 23:12

@ZÓNA:
To není pravda, jsme v době on-line inflace textů

Damato
Damato 04.01.2020 v 23:16

ijcro
takže jsme vlastně o pár pátků zpět v čase? ach jo..., Asi jsem naiva, ale váš poslední příspěvek mi trochu otevřel oči a rozšířil zornice , naštěstí ale ani reklama ani protekce z nikoho dobrého spisovatele neudělala, až čas ukáže , kdo psal a kdo paběrkoval.

Damato
Damato 04.01.2020 v 23:18

on-line inflace textů.... výstižné a vše říkající o stavu naší kultury...docela smutné



Vložit příspěvek