Jak máte seřazené knihy doma ve své knihovně?


Venezia
Venezia 11.06.2013 v 16:07

Ako máte doma uložené knihy, aby ste sa vo svojej knižnici dobre orientovali?

Azizi
Azizi 11.06.2013 v 16:15

Je tu ešte jedna podobná téma :)
http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/jak-mate-doma-serazenou-knihovnu-528/str-1#id27962

Tak skopírujem svoj príspevok aj sem...
Tak ja mám v prvom rade rozdelené knihy na veľké a malé. No a ďalej podľa žánru - knihy o prírode, maliarstve, romány... Ďalej je to podľa výšky, rôznych podkategórií a tak. Série a edície mám pokope. Nie je to nejak zvlášť striktné ale snažím sa, aby to bolo tematicky aj vizuálne prehľadné.

Raksa.A
Raksa.A 11.06.2013 v 20:36

Taky je mám rozdělené podle velikosti, protože knihovnu vyrobil můj muž a poličky jsou různě vysoké. Snažím se mít pohromadě série - např. detektivky o bratru Cadfaelovi a tak. Jenže většinou žiju v chaosu a těžím ze své fotografické paměti, takže najdu všechno v relativně krátké době.
Je to stejný systém, jako když cestou do kuchyně zapomenu pro co jdu. Vrátím se do obýváku, stoupnu doprostřed, obrátím oči v sloup - a už vím! Jak co jsem chtěla v kuchyni, tak i kde je ta zatracená kniha.

Sklenička
Sklenička 15.06.2013 v 00:16

Já to mám převážně náhodně, občas musím zohlednit formát. Jen edici kronik Memoria medii aevi od Arga mám pohromadě.

Pavlikruza
Pavlikruza 15.06.2013 v 08:39

Když čtu knížky od stejného autora a nebo o stejném hrdinovi od různých autorů, tak to si dávám vedle sebe, jinak zcela náhodně

minirock
minirock 15.06.2013 v 13:55

Knihy od spisovatelů které kupuji mám vedle sebe - King, Grisham, Koontz, Ivanov, Motl, May.
Ostatní tak nějak podle žánrů, např. literatura faktu, filmová, sci-fi, cestopisy, sportovní, kovbojky atd.


Pavlikruza
Pavlikruza 15.06.2013 v 15:41

minirock: a co se týče Konntze, nemáte tam náhodou Záblesk? :)

Adele02
Adele02 05.07.2013 v 14:37

podle sérií, zleva doprava od jedničky po konec. Snažím se taky dávat knihy od jednoho nakladatelství k sobě.

Nounek
Nounek 13.05.2014 v 17:07

Já mám knihy v knihovničce dané podle oblíbenosti a žánru (fantasy, poučná, cestování...), seřezané podle autora a dílů (zleva do prava, popř. odspodu nahoru).

pajonek
pajonek 13.05.2014 v 17:46

...kurecpalec, já poslední dobou nejvíc využívám italský systém ukládání knih
"Bordello systemo" - česky - padni kam padni /trošku jsem to pozměnil.....
jinak podle spisovatelů, anebo podle edic

Viki9
Viki9 13.05.2014 v 18:07

... moje matka má odbornou literaturu seřazenou podle mezinárodního desetinného třídění, tak jak ho známe z knihoven ... ale beletrii má řazenou podle země z které pochází autor ... a autory má pak v každé zemi řazené chronologicky od nejstaršího po současné (jak se pak na to člověk celý život dívá, pěkně se mu to vryje do paměti kdy kdo pak žil a odkud pocházel) ... za celý svůj život jsem lepší systém nevymyslel a jednou si knihovnu seřadím zrovna tak ... jenže mé knihy jsou dosud nejen roztroušené po několika místnostech, ale i po několika domech ... a na pořádnou knihovnu pořád čekají :-(

Dudu
Dudu 13.05.2014 v 18:19

"Bordello systemo" není špatný systém, ale jak pomalu stav knih narůstá, tak "Bordello systemo" se postupně dostává mimo kolej a stává se z něj systém "Kapůto"

pajonek
pajonek 13.05.2014 v 18:40

Dudu, dovedeš si představit to vzrůšo, když v tom italském systému nemohu něco najít? Kamaráde za tu dobu, co bordello systemo využívám jsem se naučil i italsky
...........


sice zatím jenom sprostě nadávat, ale zato perfektně /hihihihi

Alzbetta
Alzbetta 13.05.2014 v 18:40

Moje knížky ještě na svoji knihovnu čekají. Zatím je mám ve dvou skříních.V jedné přečtené a v druhé co teprve čekají na svou chvíli. A zatím to vypadá,že než se knihovna vyrobí tak všechny knihy budou v jedné skříni .... mezí přečtenými :)))

Text příspěvku byl upraven 13.05.14 v 18:41

Dudu
Dudu 13.05.2014 v 19:21

Pajonku, o tom ani po tom, že musíš být z toho maestro v klení-hihi
...na druhou stranu- když si přijde někdo půjčit knihu, tak než ji najdeš, je v tom trocha adrenalinu. perfekcionizmus není vždy dobrý

Ikkju
Ikkju 13.05.2014 v 20:01

Výprava do mé knihovny je jako cesta do Zóny, některým místům se vyhýbám, některé musím přeskládat abych se dostal dál... hledání začínám obvykle s nadějí, a většinou odcházím šťastný, ale původní požadavek nalézám málokdy...

Samostatná kapitola je knihovna mojí ženy, je na ní zjevné, jak silnou ve mě má důvěru: na tenonkých konzolkách z ikei totiž visí police mojí výroby, a na ní leží v několika vrstvách tlustopisy páně Berniera, Dohertyho a Mártyna... a občas ještě pětikilový bílý kocour... Při pohledu na tuhle fyzikální nesrovnalost se ve mě občas i vzedme kousek pýchy, že jsem to sešrouboval tak, že mi to dávno nespadlo na hlavu... :o :)

elfos
elfos 13.05.2014 v 23:20

Ikkju! :-) Tvoji Zónu a okolí navštívím, nedá se svítit, je to příliš lákavé.

Ikkju
Ikkju 14.05.2014 v 09:22

elfos: To je pro mojí knihovnu čest x).

Dudu
Dudu 14.05.2014 v 09:57

Pětikilový bílý kocour... Ikkju, i ten může jednou překvapit a vzít knihovnu tvé ženy skočmo s rozběhem. Navrhuji dietu(pro kocoura)-hihi

Ikkju
Ikkju 14.05.2014 v 10:16

Kocour je zrovna docela špagetka, ale je natahovací na úctyhodnou dýlku. Co se týče té police, neustále upozorňuji kocoura, aby na ní nelezl, a ženu, aby tam už žádné knihy nedávala. Ale mám pocit, že oba mají jako sport mě v tomhle neposlouchat. Až mi to jednou spadne na hlavu, snad mi konečně dají za pravdu.

Ještě že žena nečte těžkou literaturu :o xD

binysek
binysek 17.05.2014 v 07:13

můj systém je - dám to tam, kam se to vejde nebo kde to police ještě unese. Podstatné ale je, z času na čas knihovnu přerovnat, tak se člověku daří mít vcelku přehled o tom, kde kterou knihu má hledat, nicméně stává se, pokud, jako já, máte knihy více řadami za sebou, že než vyndat plno knih, abych se dostala k jedné - je lepší si ji vypůjčit v knihovně.

Naias
Naias 17.05.2014 v 09:57

Z praktického hľadiska dávam na poličky knihy rovnakého žánru, tak, aby knihy jedného autora boli spolu, z estetického ich potom radím podľa veľkosti. Ďalej najobľúbenejšie knihy sú dosiahnuteľné z kresla, ostatné podľa toho, kam sa vojdú (poličky sú rôzne veľké) a encyklopédie, po ktorých siaham najmenej, sú až pod stropom. Doslova, zostalo tam miesto cca 5 cm. Strkám knihy kam sa dá, aj na skriňu (vo vodorovnej polohe, aby nespadli). Bohužiaľ, není zbytí, musím začať dávať knihy do dvoch radov, čo bytostne neznášam. Zadný rad bude zvisle, knihy pred nimi vodorovne do takej výšky, aby sa dali aspoň sčasti prečítať názvy kníh za nimi. Takto nebudem musieť vyberať celý rad, ak hľadám jednu knihu. To má vždy za následok škrípanie zubov. Zatiaľ je to v štádiu reorganizácie, čo znamená, že niet kam stúpiť, lebo koberec je plný kníh. A ja namiesto upratovania čítam. Čítam a čakám. Čakám na chvíľu, keď mi to pôjde tak na nervy, že nevydržím a dokončím to.

Text příspěvku byl upraven 17.05.14 v 10:07

Linu
Linu 23.05.2014 v 07:20

V knihovně si knihy skládám podle žánrů.

keri.H
keri.H 06.06.2014 v 17:22

Já je mám seřazené podle přečtených a nepřečtených, abych poté, co nějakou přečetla mohla hned sáhnout po knize, kterou jsem ještě nečetla. :)

Richie1
Richie1 06.06.2014 v 19:26

Můj systém uložených knih je nikdy nekončící proces změn a vylepšování (v závislosti na stěhování či zakoupení další skříně-knihovny).
Základní rozdělení je přečtené-nepřečtené. Nepřečtené knihy mám v jednom pokoji (cca 600) a přečtené v druhém + předsíň (cca 1500).
U obou kategorií rozděluji knihy dále podle žánrů. A někdy dělím knihy i na podžánry (např. historické knihy dělím na romány a literaturu faktu nebo scifi na povídky a romány). Historických knih mám nejvíce - u nich je ještě specifické členění podle letopočtu (takže knihy od pravěku přes starověk, středověk až k novověku).
Pokud to je možné, tak knihy od jednoho autora dávám k sobě (např. mám celou poličku jen S. Kinga, jinou poličku jen D. Morrella nebo jinou J. Kovaříka).

Knihy dávám zásadně jen do jedné řady. Vadilo by mi je schovávat v druhé řadě - to radši přikoupím další skříň a nafouknu byt :-).

Díky dlouhodobému budování tohoto systému mám celkem dobrý přehled o svých knihách - nedělá mi problém okamžitě najít jakoukoli knihu. Navíc mám přehledný seznam v Excelu. Ten jsem si nahrál i do mobilu, aby se mi nestávalo, že si v knihkupectví koupím nějakou zajímavou knihu a pak zjistím, že už ji mám doma.



Vložit příspěvek