Hodnocení komentářů


Naias
Naias 21.02.2020 v 12:24

Lenka.Vílka, ja si občas filtrujem komentáre podľa palcov, ale nikdy nie preto, aby som vedela, či si knihu prečítať. Ale zo zvedavosti, či ten najopalcovanejší komentár bude za niečo stáť.

Ijcro, k "Myslím, že si spousta lidí plete komentář s nějakou formou osobní recenze" mám otázku - čo je teda komentár? Aký má byť? Čo má obsahovať?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.02.2020 v 12:31

Ijcro: problém je v tom, že je tady spousta uživatelů, kteří si myslí, že pokud není uživatel schopný sepsat komentář hodný Nobelovky, tak ať jenom hodnotí a neplevelí to tady.

Já komentář vnímám jako místo, kde se mohu vypsat z pocitů z knihy, jak se mi líbila. Takže bych už neměla psát? Protože to je snůška emocí a trapnejch vyznání? Tak bych si to měla doma psát do notýsku a nikoho tím tady neobtěžovat? Nechat to jenom elitě? A proč ne. Alespoň u knih bude jeden dva komentáře, perly, které prošly komisí. Tohle by byla databáze, na které nechci být. Která by postrádala to hlavní, proč většina lidí čte. A pokud v něm nejsem sprostá, nedávám odkazy a smajlíky, které databáze neskousne, nepoužívám spoilery, tak mi nikdo nemá co kecat do toho, co mám napsat do komentáře. Že to někdo, kdo to vidí stejně jako já, ocení palcem, je potom tedy hezký.


V době, kdy jde celej svět do sr%%k mi nechte alespoň tohle místo. Protože, já to všem přeju, že jsou vaše životy plné skvělých lidí, se kterými si můžete popovídat o knihách. Já nikoho takového "v opravdovém světe" nemám. Nečtou. Takže je mi jedno, co si ostatní myslí. Tohle je moje hřiště, budu si na něm hrát jak chci.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.02.2020 v 12:36

Naias: napsala jsem to, protože jsem pochopila z toho, co psala Koka, že to tak nejspíš dělají jiní uživatelé. Mě to přijde zvláštní a nepodstatné při výběru knih. Stejně jako jejich hodnocení.

Text příspěvku byl upraven 21.02.20 v 12:36

ijcro
ijcro 21.02.2020 v 13:09

@Naias: z mého pohledu je komentář jen nějaký text, který může mít někdy i nějakou jinou, lepší vypovídací hodnotu - nejen o knize, ale o čtenáři samotném. :) Jen ho najít!

@Lenka.Vílka: taky si myslím, že někteří čtenáři mají příliš vysoké nároky na ostatní ;-) což je samozřejmě dobře, pokud jsou dvakrát tak nároční i sami k sobě!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.02.2020 v 13:17

Ijcro: převážně se tu setkávám právě s těmi, co kážou vodu, ale samy pijí víno. Což by jinde šlo. Problém je ale v tom, že já na jejich profilu kolikrát vidím, že je to trochu jinak :/

ijcro
ijcro 21.02.2020 v 13:19

@Lenka.Vílka: spousta nicků je ale nicota-nic, a kde nic není, tam se ani peklo nehrabe :)


Naias
Naias 21.02.2020 v 13:21

Ijcro, fajn, takže komentár je text, ktorý z vášho pohľadu môže mať nejakú hodnotu. To znamená, že ak niekto napíše komentár, ktorý z vášho pohľadu hodnotu nemá, tak si ho mýli s osobnou recenziou? A čo ak ten komentár z môjho pohľadu hodnotu má? Aj tak je to len osobná recenzia?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.02.2020 v 13:22

Ijcro: když už jsem u pekla...to dřív peklo zamrzne, než se nechám řečmi podobných lidí ovlivnit. Ti mě vážně nezajímají ;)

Koka
Koka 21.02.2020 v 13:42

Aby se daly filtrovat komentáře dle počtu palců, jimiž byly jejich kvality oceněné, to si - pokud mě pamět neklame - vymohli kdysi sami uživatelé DK, kteří o to požádali Dana.

Je tedy zřejmé, že jsou zde lidé, které zajímá, co nejlepšího, nejzajímavějšího bylo ke kontkrétní knize napsáno. Zda se tím řídí při výběru četby, nebo při své další vydavatelské strategii, případně jenom chtějí konfrontovat své dojmy z již přečtené knihy s názorem někoho, kdo to - dle většinového mínění - dovedl vyslovit nejlépe, nejvýstížněji (a tedy kdo dostal nejvíce palců) - to netuším.
A krátce poté pak Dan zavedl i olympijskou kategorii:
https://www.databazeknih.cz/zebricky/uzivatele-s-nejlepsimi-komentari

Jsem přesvědčená, že minimálně někteří z vás, co zde najednou tak výsměšně, žďuchanci "palcujete" můj příspěvek, si na to můžete pamatovat. Stejně jako si já pamatuji, že při zavádění filtru "komentáře s nejvíce palcemi" se nikdo, vůbec nikdo proti němu kriticky nestavěl.

Text příspěvku byl upraven 21.02.20 v 13:51

ijcro
ijcro 21.02.2020 v 13:47

@Naias:
dovolím si Vás odcitovat "...ak niekto napíše komentár, ktorý z vášho pohľadu hodnotu nemá, tak si ho mýli s osobnou recenziou? A čo ak ten komentár z môjho pohľadu hodnotu má? Aj tak je to len osobná recenzia?"

Můj úhel pohledu a názor na komentáře bude (téměř) vždycky jiný než kohokoliv druhého a tedy i Váš. Nelze se přít o subjektivitu názoru - já budu v komentáři vidět jen shluk slov, ve kterých občas najdu nějakou přidanou hodnotu (což je časově náročné a mnohdy i pracné objevit, jsou-li těch shluků stovky a tisíce), vy můžete vidět třeba osobní zpověď, recenzi, názor, subjektivní výkřik, hýkání osla, či závan geniality.

Můžeme tady pak nad různými kupkami slov vážně pokyvovat hlavou anebo se tomu můžeme od srdce zasmát, ne?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.02.2020 v 13:53

Koka: tahle tabulka má pro mě stejnou hodnotu jako ta s největšími čtenáři. Ale akceptuju, že pro někoho to je topka. Být tam. Co jiného mi zbývá? Rozčilovat se nebudu. Nechci.

Text příspěvku byl upraven 21.02.20 v 13:55

Naias
Naias 21.02.2020 v 14:30

Ijcro, keď ste napísali: „Myslím, že si spousta lidí plete komentář s nějakou formou osobní recenze,“ myslela som si, že máte definíciu toho, čo je komentár, nie len vágne „podľa mňa má hodnotu“. Takže ľudia si komentár, čiže to, čo má pre niekoho hodnotu, pletú s osobnou recenziou. Dáva vám to zmysel? Mne nie.

JulianaH.
JulianaH. 21.02.2020 v 14:30

Já využívám řazení podle komentáře s nejvíce palci docela často. Občas se sice pozastavím nad tím, proč daný příspěvěk tolik palců dostal, ale většinou mám dojem, že se ostatním líbí zcela oprávněně. Všimla jsem si, že nejvíce palců získávají většinou komentáře hodně vyhraněné (pro knihu i proti ní), sentimentální/vzpomínkové nebo ty, které přinášejí nějaké informace či příběhy navíc, třeba o tom, jak kniha vznikla nebo co o ní napsala nějaká významná osobnost. A hodně palců sklízejí také příspěvky, které z knihy citují, což mně přijde užitečné. Za citace také dávám palec.

mosem
mosem 26.05.2020 v 11:17

Poslední dobou mně stále víc schází mimo možnosti dát "palec nahoru" u jednotlivých komentářů také "palec dolů". Samozřejmě, každý můžeme mít na knihu různý názor, ale pokud s autorem komentáře nesouhlasím ( z jakéhokoliv důvodu), byla by to jednodušší možnost než vypisováním osobní zprávy, nebo prostřednictvím diskuse. Ale možná budete jiného názoru.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 11:28

Zkuste projít tuto diskusi:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/hodnoceni-komentaru-4993/str-1

Též se hledáním v diskusi dostanete k tomu, že už bylo řešeno. V tomto hledání je dobrá Naias...tak kdyby našla vlákno :O dík

siena
siena 26.05.2020 v 11:36

mosem, riskujíc, že budu nařčena z toho, že se bojím "negativního" palce, mně to nepřijde jako dobrý nápad. A proč? Kromě zmíněného vlákna, se to probíralo i ve vlákně Otázky, str. 90/91. Bohužel, jak je tu dobrým zvykem, naleznete tam již jen reakce na tento návrh...

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 11:37

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 11:47

Siena: díky, otázky to byly!

siena
siena 26.05.2020 v 11:50

Lenka.Vílka, však bude i v tom "Vašem" (hned str. 2). Řekla bych, že to patří ke zdejším, opakujícím se tématům, takže bude zmínka na různých místech:)

mosem, zkuste v Diskuze zadat do vyhledávání "palec dolů" ...

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 12:21

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 12:15

Siena: jenom je škoda, že slečna jana, která diskusi v otázkách začala, všechny své příspěvky smazala :(

Máte pravdu, problém byl v tom, že jsem dala ho hledání palec a potom palce, takže to bylo moc nálezů na protřídění :/

siena
siena 26.05.2020 v 12:21

Lenka.Vílka, však jsem psala. Určitě si sama pamatujete debatu nad tímto mazáním, takže se raději nebudu již vyjadřovat...

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 12:28

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 12:25

Siena: jo, jo, je mi to jasný :) taky tam někde bude i ten můj ;)

mosem
mosem 26.05.2020 v 13:08

Díky za odkaz na debatu na toto téma, která už proběhla. Taky jsem to mohl dohledat dřív :-( Nicméně se nemůžu ztotožnit s tím, že palec dolů by cíleně dávali "škodiči". Proboha, proč by to někdo TADY dělal. To pak lze pochybovat i o palci nahoru. Byla by to prostě jednoduchá "střelná" reakce. Ale možná jsem nenapravitelný optimista :-) A zůstanu jím. Takže zůstanu u soukromých zpráv, které využívám v rámci časových možností....a mnohdy z toho vznikne, i přes různost názorů, zajímavá diskuse.

siena
siena 26.05.2020 v 13:47

mosem, Vy asi nečtete místní diskuze, viďte? Dobře děláte. Jinak byste se nejspíš neptal, proč by to někdo TADY dělal:-) I když, ono to někdy moc legrační není...

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 14:23

mosem
mosem 26.05.2020 v 15:40

Máte pravdu, nečtu. A podle všeho, zdá se, že má smysl u toho i setrvat. Díky za rozšíření obzorů. :-) Ale stejně si myslím, že je to škoda. Protože takhle mají komentáře smysl pouze jako soukromá poznámka.Není-li možno dávat palec dolů, protože by MOHL být neobjektivní, kladu si otázku, jakou relevanci má palec nahoru (včetně těch, které dostávají moje komentáře). Hezký den.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 15:46

Mosem: Když najedete na komentář, je tam jedna formulka "s obsahem komentáře nesouhlasím". Mě osobně by zajímalo, co to v praxi je.
Jestli to bude u komentáře vidět...
Jestli to přijde uživateli...
Jestli to není jenom šidítko...



Vložit příspěvek