Hádejte autory:)


soukroma
soukroma 26.09.2017 v 15:40

Hledáme domácí osobnost, která celý svůj život zasvětila nesmírně potřebné činnosti, byť za to rozhodně nebyla vždy pochopena ani dostatečně doceněna, a jejíž osvětová práce zahrnovala také 22 naučně-populárních knih, z nichž mnohé jsou známé a hojně čtené dodnes, přes pokrok i posun myšlení v širším oboru. Byl žákem nositele Nobelovy ceny, vedl téměř 30 let jednu specifickou instituci a v souvislosti s tím také působil aktivně v mezinárodní unii stejných institucí, kterou jeden čas také vedl.

Text příspěvku byl upraven 26.09.17 v 15:48

biki
biki 26.09.2017 v 19:30

Jednoznačně a bez váhání - Zdeněk Veselovský, dlouholetý ředitel pražské zoo, zakladatel české etologie, žák nositele Nobelovy ceny Kondráda Lorenze- zakladatele oboru etologie.
Pod vedením Veselovského sehrála pražská zoo klíčovou roli při záchraně koní Převalského. Dnes v tom zoo pokračuje, dokonce vrací převaláky do volné přírody v jejich domovině (zatím Mongolsko - přísně chráněna oblast Gobi B - Tacchin Tal, výhledově by měli převaláci směřovat i do přilehlých oblastí v Číně).

Koka
Koka 26.09.2017 v 19:38

"--- vrací převaláky" - :=))) Hezký novotvar!

soukroma
soukroma 26.09.2017 v 19:48

Výborně, i s doplňujícím výkladem :-)
Byl opravdu míněn Profesor RNDr. Zdeněk Veselovský, DrSc. (26. srpna 1928 – 24. listopadu 2006). Mj. pět let byl prezidentem Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad.

biki
biki 26.09.2017 v 20:31

Koka: pojem "převaláci" je běžně používaný a už se dost vžil i v psaných textech o těchto posledních divokých koních. Historie jejich reintrodukce je fascinující, v poslední době prakticky výhradně v režii pražské zoo - sedm úspěšných transportů za posledních sedm let (vhodní koně pocházejí ze zoo z celé Evropy) + jeden transport vnitrostátní. Ale ať se moc nerozkecávám.

Hádanka (trochu mi trvalo, než mě něco napadlo): hledaný autor opět není hlavním povoláním spisovatel. Přestože pocházel z poměrně chudé rodiny z jedné, i dnes problematické země, svého času se stal jednou z nejslavnějších osobností světa. Unikátní úkon, kterým se tak proslavil, se ani dnes nedá považovat za úplně rutinní. Kromě děl s autobiografickými rysy byl spoluautorem i několika románů.

Koka
Koka 26.09.2017 v 20:34

Biki, děkuji, já to moc dobře vím a všechny TV reportáže a doku-filmy o transportech "převaláků" pozorně sleduji, protože to považuji za úžasný počin, pomáhající přírodě, lidem, Zemi.


Koka
Koka 26.09.2017 v 20:37

Abychom se jen nerozkecávaly, tak i hádáme:
https://www.databazeknih.cz/autori/christiaan-barnard-8406

biki
biki 26.09.2017 v 21:35

Koka - omlouvám se, že jsem Tě podcenila, ale ze svého okolí jsem zvyklá spíš na nechápavé pohledy, když na něco podobného přijde řeč.

A odpověď na hádanku je samozřejmě správná, takže předávám slovo.

Koka
Koka 27.09.2017 v 08:16

Hledáme autora, jehož práce (zaměstnání v hodně agresivním a konzervativním oboru) a dílo (citlivé, obracejí se do nitra člověka) vypadaly být v přímém rozporu.
V té první činnosti žádnou "velkou slávu" nenadělal, ale v té druhé se stal průkopníkem, zakladatelem a mluvčím výrazně nových směrů.

Lenka27
Lenka27 02.10.2017 v 22:10

Další nápověda by nebyla?

Koka
Koka 03.10.2017 v 09:38

Nejdřív úředník, pak voják, dokonce inspektor armády. Nejdřív obdivovatel prezidenta, pak jeho kritik a tvrdý polemik s "politikou Hradu".
Jako jeden z mála si ve své době všímal nesnadný osud žen a jejich nerovné postavení ve společnosti:
.............. býti ženou,
už to znamená trpěti,
nad drahou její zachmuřenou
už Osud vyřkl prokletí.

woodward
woodward 03.10.2017 v 10:09

J.S.Machar?

Koka
Koka 03.10.2017 v 10:21

Tak jest. Docela by mě zajímaly ty důvody, proč se tak tvrdě rozešel s Masarykem, kterého předtím obdivoval a podporoval, ale do nějakého dlouhého pátrání se nechci pouštět (pokud by někdo spatra věděl, kde se to dočtu, uvítám tu informaci).

A předávám hádadlo k dalšímu použití.

woodward
woodward 03.10.2017 v 10:53

Hledá se historik, rodák z Londýna, absolvent Oxfordu, odborník na raně středověkou Evropu. Obzvláště - ale nikoliv výlučně - se věnuje dějinám Pyrenejského poloostrova. Je autorem knihy o dějinách starobylého národa, která je jediným dílem na toto téma, uveřejněným v češtině. Napsal i důležitou knihu o dějinách papežství, psal o Fredegarově kronice atd. Pokud se mi podařilo zjistit, v češtině zatím vyšly jenom dvě jeho knihy.

soukroma
soukroma 03.10.2017 v 10:56

Roger Collins
Jak jde o Basky, nesmím chybět.

woodward
woodward 03.10.2017 v 12:47

To je správně. Vím, že tě Baskové zajímají a překvapilo mě, že z nějakého důvodu u té knížky chybí tvé jméno mezi těmi, kdo ji mají v přečtených.

soukroma
soukroma 03.10.2017 v 13:14

Nu, nečetla jsem tohle dílo - dosud, spíše (v tomto případě) vycházím z empirie ;-)

soukroma
soukroma 03.10.2017 v 13:19

HÁDANKA

"Všechno je jednodušší, než si myslíte,
a zároveň složitější, než si představujete"

Jak jsou velikánova slova pravdivá, právě teď (přicházím od "šibenice") jako kdykoli jindy. Kdopak asi tohle mohl, docela oprávněně, prohlásit podle svých bohatých zkušeností, znalostí a moudrosti získané nejen věkem?

tatjana1737
tatjana1737 03.10.2017 v 14:54

J. W. Goethe?

soukroma
soukroma 03.10.2017 v 15:29

Ano, veliký klasický Johann Wolfgang Goethe.

tatjana1737
tatjana1737 03.10.2017 v 15:30

Který se na rozdíl od Beethowena uklonil císařovně v teplickém parku :-).

tatjana1737
tatjana1737 03.10.2017 v 15:31

Nyní hledáme autora, který napsal několik odborných monografií a učebnic, ale také beletrii inspirovanou svojí profesí.

soukroma
soukroma 03.10.2017 v 15:33

Tak ale takových autorů je moc, doma i v cizině, pokud směřuješ do svého oboru, nebo jinam, naznač, co to je.

tatjana1737
tatjana1737 03.10.2017 v 15:57

To je právě to... že jak napíšu, v jakém oboru působí, bude to průzračné jako studánka :-).

Ale napovím, že jedna kniha je "historická" a vystupuje v ní nejen slavný "vynálezce" psychoanalýzy, ale též jeden filozof původem z Lipska.

soukroma
soukroma 03.10.2017 v 17:59

Podle nápovědy jsem dohledala: Irvin David Yalom (zmíněná kniha asi Když Nietzsche plakal).
Píšících psychiatrů je celkem dost, i s malým navedením do oboru bychom se stejně zapotili...



Vložit příspěvek