Hádejte autory:)


woodward
woodward 06.08.2017 v 10:23

dodám, že autor napsal ledacos, včetně historických románů, ale jasně nejznámější je jeho detektivní série, s ústřední postavou původem z východních Čech (stejně jako autor). Kniha, z níž pochází uvedená (vykostěná) citace je součástí jakési "podsérie" týkající se případů, při jejichž vyšetřování autorův detektiv přichází do styku se skupinou vědců, zvlášť s jedním z nich. Právě ten v našem úryvku utrousil poznámku o řediteli národní banky.

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 12:06

Z českých autorů detektivek znám jen Václava Erbena :-).

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 12:07

A kniha by mohla tím pádem být Smrt talentovaného ševce s ústřední postavou kpt. Michala Exnera.

Text příspěvku byl upraven 06.08.17 v 12:08

woodward
woodward 06.08.2017 v 12:08

Je to Václav Erben. Kniha je Vražda pro zlatého muže, ale to nebylo předmětem hádání. Máš babu.

Českých detektivkářů je dost, ale těch lepších je jen pomálu. Kromě Erbena třeba ještě Josef Škvorecký, Emil Vachek, Hana Prošková a Eduard Fiker.

Text příspěvku byl upraven 06.08.17 v 12:11

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 12:09

Děkuji :-). Exnera jsem nečetla, vím, že existuje, tudíž se omlouvám za chybu v určení knihy. Od autora znám jen knihu o strašidlech... Jdu vymyslet další hádanku, ať dlouho nemeškáme.

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 12:18

Mám vymyšlenou hádanku do paralelního vlákna o postavách, ale nechce se mi ji modifikovat, tudíž se po náhledu do knihovny ptám:

Z dílka jakého autora pochází následující úryvek (jména cenzurována)?

Tu se ozve houkačka. "Už jedou!" Po silnici přijíždí autobus, opatrně zahýbá do vrat a zastavuje. Šofér vystupuje a pomáhá jednomu děvčátku po druhém dolů. Ale nestaví na zem jenom holčičky, nýbrž i kufry a panenky, brašny a koše, balíčky a látkové psy, kolečkové brusle a deštníčky, termosky a pláště do deště, knihy, botanické torby a síťky na motýly, páté přes deváté.
Nakonec se ve dveřích autobusu objeví s celým svým majetkem dvacátá holčička. Vážně vyhlížející stvoření. Šofér vztáhne ochotně ruce.
Malá zavrtí hlavou, až se jí rozhoupou oba copy. "Děkuju, já sama." říká zdvořile, ale rozhodně vážné děvčátko a slézá hbitě ze stupátka. Dole se rozhlédne s rozpačitým úsměvem kolem sebe. Najednou vykulí oči. Vytřeštěně zírá na XXX. A tu XXX také vyvalí oči. Ulekaně pohlíží té nové do obličeje.
Ostatní děti a slečna Ulrika se dívají vyjeveně z jedné na druhou. Šofér si posunul čepici do týlu, podrbal se ve vlasech a zapomněl zavřít ústa. Co se stalo?

To, co se stalo, bude případně předmětem další nápovědy ;-).


soukroma
soukroma 06.08.2017 v 12:47

Erich Kästner - potkala se rozdělená dvojčata Luisa a Lotka

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 13:41

Výborně, to byla rychlovka :-)

Pro neznalé úryvek pokračuje:
Luisa a ta nová jsou si podobné jako vejce vejci. Jedna má sice dlouhé kudrny a druhá přísně utažené copánky, ale to je také opravdu jediný rozdíl.

Mimochodem, podle knížky byl natočen poměrně hezký rodinný film s malinkou Lindsey Lohanovou "Past na rodiče".

Předávám štafetu.

soukroma
soukroma 06.08.2017 v 14:53

Mám dojem, že se tu ještě neobjevila současná autorka s kratičkým křestním jménem, která má na svém kontě 10 románů (u nás vyšla celá její detektivní série a dva ze tří samostaných románů) a která "píše tak, že se čtenáři se slabší náturou obvykle nedovědí, jak příběh skončil."

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 15:03

Že by Mo Hayder?

Text příspěvku byl upraven 06.08.17 v 15:03

soukroma
soukroma 06.08.2017 v 15:43

Ano, Britka Mo Hayder - citace byla ze zdejšího životopisu, převzatého zase odjinud... Ale ten popis dobře sedí na její příběhy poněkud ohavně naturalistické, navíc s dávkou záhadného nepřirozena.

tatjana1737
tatjana1737 06.08.2017 v 15:54

Četla jsem její životopis na netu a zní to zajímavě... jen ten naturalismus mne děsí, já jsem spíš na pohádky :-).

Tak já zrecykluji tu hádanku, co mám připravenou jinam...

Který autor vytvořil postavu proroka, který je pod tlakem, neb musí vyřknout své první a největší proroctví, neví, jak na to, a nakonec se mu to podaří jen díky tomu, že ho zmlátí malá holka?

tatjana1737
tatjana1737 07.08.2017 v 10:17

Prorok musí vyřknout své proroctví buď tak, aby jej slyšeli lidé, nebo aby jej neslyšel nikdo. Na paty mu přitom funí Tygr, který má za úkol ho popohnat, popř. sežrat. Prorok se v knize vyskytuje jako postava vedlejší, malá holka je dcerou hlavního hrdiny a i prorok sám je 10letý chlapec.

Hledaný autor se narodil na apríla v pohnutém roce 1968 a známý je zejména svými knihami z oblasti sci-fi. V knižní sérii, v níž vystupují zmiňované postavy, vytvořil specifický svět, který se odehrává v tom našem, ale má své zákonitosti a pravidla.

tatjana1737
tatjana1737 07.08.2017 v 15:04

Oprava: autor se narodil 11. 4. Poprvé publikoval ve svých 20 letech. Vystudoval medicínu, obor lékař-terapeut a nějakou dobu pracoval jako psychiatr. Od první poloviny 90. let se dal na dráhu profesionálního spisovatele.

Podle prvních dvou knih série byly natočeny filmy.

encyklopedie
encyklopedie 07.08.2017 v 16:43

Sergej Lukjaněnko....ten je jasnej

tatjana1737
tatjana1737 07.08.2017 v 20:40

Ufff, už jsem si říkala, že to nikdo nečte :-). Uděluji Ti slovo a zlatého bludišťáka.

encyklopedie
encyklopedie 07.08.2017 v 22:25

...hádaný se narodil za devatero horami, desatero řekami, jedenácti kopci, tam za vodou v rákosí ve známém království ...vystudoval na univerzitě.
V roce 1973 zveřejnil první povídku.
První knihu v roce 1979.
..... a zase povídky a prvních sedm románů ... a začal psát série
U nás vycházejí tři jeho série....nezanedbatelná není ani jeho herecká kariéra.....
...přepsal do románu jeden filmový tahák o známém zbojníkovi, který se stal bestselerem..............

encyklopedie
encyklopedie 08.08.2017 v 18:11

...ty serie jsou fantasy a tzv. městská fantasy
Nyní se zabývá psaním SF&F, televizního sitcomu a divadelních her.....

Marthas
Marthas 08.08.2017 v 20:33

Tak to musí být https://www.databazeknih.cz/autori/simon-r-green-1526 a jeho známý zbojník ze Sherwoodu.-)))

encyklopedie
encyklopedie 08.08.2017 v 20:57

...je to Simon R. Green....Marthas může zadávat

Hun
Hun 08.08.2017 v 21:28

Jo to je tenhle... Kdysi jsem přečetl jeden díl série Jestřáb & Rybářka. taková příjemná brakovka.

Marthas
Marthas 08.08.2017 v 22:48

Díky, encyklopedie:-) Takže nyní hledáme hned dva autory, jenž spojuje pouze jedno z jejich jmen a to že píšou stejný žánr. První je Ir a druhý Američan.
Další nápověda bude až zítra, díky za pochopení.

Marthas
Marthas 09.08.2017 v 12:52

To VlKa: Koukám, že nápověda není třeba, takže tedy bez vytáček předávám a těším se na další zadání:-)

InaPražáková
InaPražáková 09.08.2017 v 13:34

Řekla bych, že to byl Karel Havlíček Borovský, který svému buldokovi hodil pod postel říšský zákoník, aby se poučil, že nemá vrčet na osoby úřední.

InaPražáková
InaPražáková 09.08.2017 v 13:46

Hledaný autor se narodil v jedné zemi, ale většinu života prožil ve druhé. Téměř veškeré své příběhy nicméně napsal jazykem, který nebyl úřední ani v jedné z těch zemí, jakož ani nikde jinde. Při odchodu z první země opustil svou manželku a syna. Syn ho později vyhledal a napsal o něm knihu vzpomínek, někdy ne úplně pěkných.



Vložit příspěvek