Hádejte autory:)


woodward
woodward 04.08.2017 v 17:50

záchytným bodem budiž, že autor, co nás zajímá, byl Čech, scifista a záhadolog; ovšem žádnej von daniken, spíš zdravej skeptik.

woodward
woodward 04.08.2017 v 18:06

No jo je to on. To jméno, které ho spojuje s Lewisem, je "Aslan", velitel jediné vojenské jednotky v celé galaxii (Blázni z Hepteridy). Docela by mě zajímalo, jestli to byla náhoda nebo černej humor.

Text příspěvku byl upraven 04.08.17 v 18:07

woodward
woodward 04.08.2017 v 18:13

ty dva roky - to je zavádějící údaj, protože Blázni z Hepteridy podle DK vyšly vcelku jako kniha v roce 1980 - dva roky po Součkově smrti, ale už předtím to někde vycházelo na pokračování.

woodward
woodward 04.08.2017 v 18:28

To je nakonec fuk. Ale co myslíš, znal Souček Letopisy Narnie a jako správnej ateista a zastánce vědeckého světonázoru dal potměšile svému náčelníkovi vesmírné soldatesky jméno Lewisova "Pána a Spasitele"?

soukroma
soukroma 04.08.2017 v 18:58

Miluji zkratky, ale nic z nalezeného mi nepomáhá najít fiktivního autora (jinak postavu toho jména a fiktivního autora bych měla, ale to neodpovídá zadání):

PLK Po Leung Kuk - nejslibnější, ale jako autor se to nenašlo
PLK Partia Liberale e Kosovës - jejda
PLK Pasadena Latin Kings - ne
PLK Piikkiön Laatukurkut - slibné, ale ani autor ve formě skautské skupiny není
PLK Polskie Linie Kolejowe - to asi ne, i když jistě něco vydaly ;-)
PLK Place Last Known = Poslední známé místo - ani nezkouším
PLK Punch Line King = Punch Line král - slibné, ale ne
PLK Present Level of Knowledge = Současná úroveň znalostí (a to se mi osobně líbí nejvíc - budu hádanky oceňovat podle +PLK ;-)

a Pražský lingvistický kroužek jako autor je celkem nefiktivní

Text příspěvku byl upraven 04.08.17 v 19:01

woodward
woodward 04.08.2017 v 19:02

Taky by to třeba mohlo znamenat Prodáme lyže Krakonošovi ;-p


soukroma
soukroma 04.08.2017 v 19:07

Já už tomu zase nerozumím. Claudio Poeta?

soukroma
soukroma 04.08.2017 v 19:20

Pěkně celé, v tom rozkouskovaném a opravovaném zadání se opravdu nedá vyznat. Už je to pro mě opravdu na(d) hlavu (-PLK).
Prošla jsem autory Vilém Mathesius, Bohuslav Havránek, Havránková, Čermákové, aj. (když tedy nemají být fiktivní), ale u žádné zkoumané knihy nesouhlasí počet přečtení, ostatně není vůbec jasné, zda to má být jedna kniha, nebo nějak specifická kniha apod. Nevím, nerozumím, končím zmatená.

soukroma
soukroma 04.08.2017 v 19:30

Teď se někam dostáváme, ještě že jsem se znovu mrkla: Ferdinand de Saussure

soukroma
soukroma 04.08.2017 v 19:38

No, zmotané to nakonec bylo pěkně (hlavně se začalo "fiktivním autorem", což aspoň mě zmátlo nejvíc), ještě proložené ohlasy na předchozí hádanku. Pokud se něco upravuje v takto složitém (zakukleném) a postupném zadání, je lepší vše (opravené) pěkně celé (z)opakovat, a to nejen pro aktivní, ale hlavně nově vstupující hádající, které jinak stránka diskusí o zadání jediné hádanky rovnou musí odradit.

soukroma
soukroma 04.08.2017 v 19:43

Tak zadám něco také podpásového: hledáme skutečného autora, významného a známého zahraničního básníka, který samozřejmě je řádně veden zde na DK, ale s možnostmi DK jej nevyhledáte ani podle křestního jména, ani podle příjmení.
Možná pomůže, když v návaznosti na předchozí hádanku uvedu, že díla hledaného autora do češtiny překládal mj. bratranec jednoho z významných (a dokonce mnou výše uvedených) členů Pražského lingvistického kroužku.
Tak se ukažte ;-)

woodward
woodward 04.08.2017 v 19:46

co třeba Ricardo Neftalí Reyes , alias Pablo Neruda?

soukroma
soukroma 04.08.2017 v 21:31

Ne, Pablo Neruda to není, soustřeďte se na to, proč asi nejde najít ani dílčí jméno ani příjmení samostatně zde na DK, i když celým jménem autora najít můžete.
Ještě jedna veliká nápověda: při zvuku celého jména autora se většině (nejen znalcům) začnou sbíhat sliny, a znalci samotného autora a jeho díla dostanou navíc chuť na alkohol.

soukroma
soukroma 05.08.2017 v 12:19

Rekapitulace hádanky z minulé stránky s dalšími indiciemi:

Hledáme starého autora, významného a známého zahraničního básníka, který je sice řádně veden zde na DK, ale s možnostmi DK jej nevyhledáte ani podle dílčího křestního jména, ani podle samotného příjmení.
Při zvuku celého jména autora (v české transkripci) se většině z nás (nejen znalcům) začnou sbíhat sliny, a znalci samotného autora a jeho díla dostanou navíc chuť na víno, neb mu autor hojně holdoval a v básních i opěvoval (ale ovíněnost způsobila zřejmě i jeho smrt na řece).
Řadí se ke zlatému věku národní poezie a je prohlášen jedním ze "třech zázraků" daného národa.
V návaznosti na předchozí hádanku: díla hledaného autora do češtiny překládal mj. bratranec jednoho z významných (a dokonce mnou výše uvedených) členů Pražského lingvistického kroužku.

Text příspěvku byl upraven 05.08.17 v 12:20

woodward
woodward 05.08.2017 v 12:23

Li Po?

soukroma
soukroma 05.08.2017 v 12:25

No ano, ale kontrolní otázka: proč nic nenajdeme zde na DK pod "Li" ani "Po"?

woodward
woodward 05.08.2017 v 12:34

nemám tušení a v téhle hře se hádají autoři. na doplňující otázky se nehraje.

Naias
Naias 05.08.2017 v 12:36

Pretože, citujem: „Hledaný výraz musí mít alespoň 3 znaky.“

woodward
woodward 05.08.2017 v 12:40

Naias: nepodporuj ji v tom!

Naias
Naias 05.08.2017 v 12:49

Sorry, woodward, ale tvoja predstava, že doplňujúce otázky nie sú dovolené, lebo tebe to nevyhovuje, nie je všeobecne záväzná. Ja doplňujúce otázky akceptujem, ak si to tak zadávateľ hádanky želá.

woodward
woodward 05.08.2017 v 12:54

hra je hra. Hádejte autory. kdo uhádne autora, vyhrál. doplňující otázka je jiná hra, těžko říct jaká. soukroma to dělá pořád, mimo rámec pravidel se snaží do svých hádanek nacpat otázky, které tam nepatří.

soukroma
soukroma 05.08.2017 v 13:31

Ano, DK odmítá vyhledávat cokoli pod 2 znaky, i když je to celý název nebo jméno. Děkuji Naias. A pokud někdo nerozumí pojmu "kontrolní otázka", je mi ho líto. Tohle bylo pro ubohé nováčky, nebo prostě ty, které zajímá, proč takhle indicie zněla, tj. nedílná součást hádanky.
woodward: Poslední komentář nechám skoro bez povšimnutí (opakuje se jak kafemlýnek), jinak bych se musela zase rozčilovat nad zapšklými, hloupými, nespravedlivými, nepřejícími, netaktními, neslušnými apod. nikoho nejmenuji, ale věk neomlouvá, naopak, zejména u chlapa vůči ženám, jakéhokoli věku. Otravuje to vzduch.
Li Po bylo správně. Tečka.

woodward
woodward 05.08.2017 v 13:51

V následujícím dialogu jde o vraždu. Trochu jsem ten dialog vykostil, aby to nebylo tak snadné. Kdopak tuhle knížku, která má vraždu přímo v názvu, napsal?

„A vám nebylo divné,“ zeptal se zoufale, „že jste o něco zakopl?“
„Myslel jsem, že je to koberec. Taky to asi koberec byl. Ráno jsem si všiml, že je pokrčený. …“
„Jenže, víte, shrnutý koberec v hale… To je trochu mimořádné, nemyslíte?“
„Zvykl jsem si na tolik mimořádných věcí v našem životě, že mě nemůže překvapit švec na místě ředitele národní banky. Proti tomu je shrnutý koberec v hale … pitomost, jak jistě pochopíte.“

tatjana1737
tatjana1737 05.08.2017 v 19:32

Dorothy L. Sayers?

woodward
woodward 05.08.2017 v 23:08

Kdepak, v tomhle žádnej lord nefiguruje, i když je pravda, že ten shrnutej koberec byl v hale na zámku. Konala se tam vědecká konference. A nevěřím, že by lorda Petra nepřekvapil švec na místě ředitele národní banky - tahle replika jednoznačně ukazuje na jiné prostředí a jinou dobu.



Vložit příspěvek