Hádejte autory:)


Lenka27
Lenka27 23.07.2017 v 13:41

Nechám se ráda vzdělat. Předpokládám, že hledaného básníka znám, ale mám prostě okno. To nakladatelství a místo mě vede úplně jiným směrem.

Lenka27
Lenka27 23.07.2017 v 18:12

To je i můj tip, ale Litocha píše "žijící", z toho usuzuji, že hledaný dosud žije. B. Reynek zemřel již v roce 1971.

Litocha
Litocha 23.07.2017 v 19:41

Je to Reynek - žijící neznamenalo dosud žijící, ale že se tam narodil a žil - omlouvám se za zmatení a šup sem s další hádankou.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 23.07.2017 v 20:48

James Bowen

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.07.2017 v 18:42

Americký spisovatel začátku 20. století, vystudoval žurnalistiku a zemědělství. Známé jeho knihy nejen z prostředí Ameriky počátku století, ale i z Indie.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.07.2017 v 19:11

Bingo, máš babu:)


Hun
Hun 25.07.2017 v 00:18

Bude to myslím Sue Townsendová, že?

Hun
Hun 25.07.2017 v 09:49

Nejdřív jsem šel po Brontëovkách, těch bylo myslím taky pět, ale neseděl věk vdavek. :-)

NOVÁ HÁDANKA:
Když autorky, tak autorky. Teď hledáme spisovatelku, která se narodila v jistém maličkém správním území jinak docela velké a krásné země. Její vlast je rozdělena do několika takových správních celků, které ale mají různou velikost. Například ten největší je považte 360× větší než území, z něhož pochází autorka!

Spisovatelka zasadila děj většiny svých románů právě do rodného územíčka, čímž mj. přispěla k rozvoji turismu tamtéž. Hledáme pochopitelně autorku, alejako bonus můžete přidat název jejího rodného území.

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 10:45

Tak zkusíme sázku na jistotu: Astrid Lindgren - Näs, poblíž Vimmerby, okres Kalmar, provincie Småland, Švédsko.

Text příspěvku byl upraven 25.07.17 v 10:47

Hun
Hun 25.07.2017 v 11:21

Dobrý tip, ale moje autorka je méně známá. Správní území, které popularizovala, je přesně dvakrát menší než kraj Kalmar ve Švédsku.

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 11:36

Tak to asi bude Lucy M. Montgomeryová - kanadská provincie Ostrov prince Edwarda

Hun
Hun 25.07.2017 v 11:48

Tak teď už je to ono. Lucy Maud Montgomeryová se narodila v maličké kanadské provincii Ostrov prince Edwarda, která je 360× menší než teritorium Nunavut.

Zaslouženě podáváš...

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 13:17

Hledá se významný ostrovní básník minulého století, který nechtěl být zaškatulkován jako provinční (kvůli místu svého původu), takže si vytvořil svůj styl. Jeho život byl celkem krátký, jeho smrt ho zastihla na turné v zámoří a opřádá ji řada nejasností.
Narazila jsem na jeho verš v názvu prvotiny americké autorky, kterou jsme tu před časem také hádali. Báseň je to v anglosaském světě zřejmě hodně známá, na rozdíl od našich končin - "oficiální" překlad jsem nenašla. Volně přeložený refrén by mohl třeba znít: běsni a zuř, když temnota se vkrádá...

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 17:50

Autor reprezentuje nejzápadnější autonomní část své země, a i když se nikdy nenaučil tamní jazyk, tak dvě ze svých tří ratolestí pojmenoval zcela zjevně jmény příslušnými dané oblasti.
Autorovo jméno zase vypadá jako dvě vcelku obyčejná křestní jména vedle sebe, přičemž jeho křestní je shodné s příjmením u nás mnohem známější osobnosti, která má s texty také leccos společného, však také nedávno obdržela nejvyšší ocenění...

Text příspěvku byl upraven 25.07.17 v 17:54

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 19:53

Ano, byl to Dylan Thomas (z Walesu).
Odkazovaná báseň se v originále nazývá "Do not go gentle into that good night" a zmíněný refrén v ní zní "Rage, rage against the dying of the light".
Jeden z českých překladů (prý z knihy Dokonalý pár):

Do dobré noci neodcházej tiše,
na konci dne má stáří jasně žhnout;
běsni a zuř, když světlo stěží dýše.

Ač moudrý ví, že tma zvítězí i příště,
neb slova bleskem nerozčísla proud;
do dobré noci neodcházej tiše.

A dobrák, jehož nářek s vlnou pozdní slyšen,
jak křehké činy mohly na zátoce plout;
běsní a zuří, když světlo stěží dýše.

A divoch,co na zpěv chytl slunce, leč ve své pýše
až pozdě uzřel, že uniklo mu s pout;
do dobré noci neodcházej tiše.

A vážný, jehož zrak zjasní blízko smrti skrýše,
jak meteory září oči, jež oslepnou;
běsni a zuř, když světlo stěží dýše.

A ty, můj otče, tam z té smutné výše,
za kletby modlím se, za slzí vzteku soud.
Do dobré noci neodcházej tiše,
běsni a zuř, když světlo stěží dýše.

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 20:23

Měla jsem překného kandidáta, ale nevyhověl plně, tak se ještě vnutím s doplňkem k nápovědám přechozí hádanky:
Děti Dylan Thomas pojmenoval pěkně velšsky:
Llewelyn
Aeronwy
Colm (asi ústupek irské manželce).
A narodil se v místě pěkně znějícím a vpravdě vybízejícím k tomu stát se poetou (nejen v literatuře): Swansea.

VlKa - prosím o zopakování zadání vlastní hádanky, aby se takto neztratila (pokud už není mezitím zodpovězena)

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 20:34

A tenhle snad vyhoví hádance:

Rudyard Kipling

(našla jsem ale jen třípísmenné dílo)

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 22:14

Ana, Když https://cs.wikisource.org/wiki/Kdy%C5%BE%E2%80%A6_(Kipling) ... Vytrvej! Díky za připomenutí.

soukroma
soukroma 25.07.2017 v 22:27

Autorů hledaného jména je zde na DK celkem devět, všechno Anglosasové a ne moc známí. Aby to nebylo tak snadné, budeme hledat hned dva z nich, jejichž národnost je v téhle skupině jedinečná (tj. i každá jiná). Oba jsou to autoři současní, oba u nás vydali (zatím) pouze po dvou napínavých thrillerech v první dekádě našeho století.
On se narodil v jiné zemi, než v jaké žije, publikuje a jejíž národnost nosí. Jeho prvotinu zde četlo a hodnotilo kolem 300 čtenářů a výsledné hodnocení dosáhlo 91%.
Ona (její křestní jméno by ale slušelo i muži) žije na opačném konci zeměkoule než její protějšek, v Evropě, a tam také zasadila svoji kosmopolitní prvotinu - s americkým policistou s italským jménem a jeho francouzskou manželkou...
I když to vypadá, že se není čeho chytit, jedna vymoženost DK vám tu odpověď po troše práce vlastně sama naservíruje...

Text příspěvku byl upraven 25.07.17 v 22:35

soukroma
soukroma 26.07.2017 v 10:46

On se narodil v roce 1955, ona o 19 let později. A kromě jména asi nemají nic společného, jen zálibu v napínavém žánru.
Od obou autorů jsem knihy četla, takže v tom může být právě DK nápomocná...Naštěstí lze najít hledané jméno skoro zkraje abecedního pořádku.

Text příspěvku byl upraven 26.07.17 v 15:29

soukroma
soukroma 26.07.2017 v 17:41

A už opravdu poslední nápověda - příjmení začíná na B.

verbula
verbula 26.07.2017 v 19:43

Linwood Barclay + Alex Barclay

soukroma
soukroma 26.07.2017 v 20:08

Ano, to jsou oni: on (Kanaďan) a ona (Irka). Gratuluji a předávám.

verbula
verbula 26.07.2017 v 20:38

Budeme hledat autora, který zde má tři knihy, mne však zaujal svým příjmením. Toto příjmení měl muž, který byl mimo jiné knihovníkem, ale je především znám díky svému vztahu k ženám.

woodward
woodward 26.07.2017 v 20:49

Petr Casanova



Vložit příspěvek