Hádejte autory:)


MonikaJanka
MonikaJanka 03.06.2017 v 09:01

ako historik sa zaoberal barokom, jeho meno v preklade znamená Konštantín, ale v danom jazyku znie úplne inak + vlastnou rukou si siahol na život.

soukroma
soukroma 03.06.2017 v 10:29

Mohl by to být Cyril Kraus (slovenská, 1928 - 2012), ale moc informací o něm nikde není - na slovenské wikipedii není vůbec.

MonikaJanka
MonikaJanka 03.06.2017 v 10:36

Nie, nie je to on, ešte napoviem, že pochádza zo susedného štátu (z pohľadu Slovenska) a zomrel ako 50 ročný.

MonikaJanka
MonikaJanka 03.06.2017 v 13:49

Český preklad jeho románu bol vydaný minulý rok vo vydavateľstve Odeon a pred dvoma rokmi bol vydaný slovenský preklad vo vydavateľstve Kalligram.

MonikaJanka
MonikaJanka 03.06.2017 v 15:34

Zhrnutie nápoved + nejaké nové: historik zaoberajúci sa barokovou literatúrou, bol profesorom na univerzite v druhom najväčšom meste štátu v strednej Európe, písal poéziu, svoj jediný, čiastočne autobiografický román vydal na konci života, po jeho smrti vyšiel taktiež v niekoľkých krajinách (aj česky aj slovensky). Jeho meno v preklade znamená Konštantín, ale s Cyrilom to nemá nič spoločné (v danom jazyku to môže byť aj normálne slovo vo význame pevný, neochvejný), jeho priezvisko sa dá preložiť ako holič. Ako 50 ročný spáchal pred pár rokmi samovraždu.

Text příspěvku byl upraven 03.06.17 v 15:35

soukroma
soukroma 03.06.2017 v 17:15

Szilárd Borbély
(díky těm jménům a nápovědám ohledně jejich překladů se ještě přiučím maďarsky - v Budapešti známé s příjmením Borbély mám, ale nikdy nepřišla řeč na to, co to znamená...)


kapr
kapr 03.06.2017 v 18:11

Asi to bude "bradýř".

MonikaJanka
MonikaJanka 03.06.2017 v 19:58

soukromna uhádla.

soukroma
soukroma 03.06.2017 v 20:01

tak soukroma něco vymyslí

soukroma
soukroma 03.06.2017 v 23:35

Skotský autor, který zemřel před šesti lety, napsal více než dvě napínavé knihy, které byly přeložené do češtiny. Jedna z nich přináší napínavou fikci smluvní spolupráce dvou autorů, jednoho hlavního, druhého "ducha", který si začne patologicky osobovat stále větší práva na práci i život toho hlavního.
Protože se příběh týká psaní (a má knihu i v názvu), najdeme v něm nemálo trefných postřehů o tomto řemesle:

"My spisovatelé si v jistém smyslu počínáme tak ekologicky, jak si jen můžeš představit. Stále hledáme způsoby, jak svou práci recyklovat. “

„Když čtenář přeskočí jakoukoli stránku v knize, je to téměř vždy proto, že ji měl přeskočit už sám autor."

Marthas
Marthas 04.06.2017 v 00:03

To soukroma: Kámoš google říká, že je to www.databazeknih.cz/citaty/gilbert-adair-343
„My spisovatelé si v jistém smyslu počínáme tak ekologicky, jak si jen můžeš představit. Stále hledáme způsoby, jak svou práci recyklovat. (Zavřená kniha)“

Pokud kámoš google uhodl, tak přenechává žoldu komukoliv, kdo bude dost rychlej.-)))

Text příspěvku byl upraven 04.06.17 v 00:09

soukroma
soukroma 04.06.2017 v 10:33

Je to Gilbert Adair. Citát jsem na DK zadávala já a podle zde umístěných citátů se dá vyhledávat i tady, takže teď už bude vyhledávání podle citátů tak snadné, že se asi citáty budou z hádanem vytrácet.

Jen mi není vůbec jasné, proč, Marthas, rychle běžíš s odpovědí, když vůbec nechceš zadávat další hádanku, a nenecháš hádat ty, kteří zájem o zadání mají? Nováčky sem na "volné zadání" totiž asi takhle stejně nenalákáme, když ani zběhlí (někdy doslova) uživatelé se nechtějí ujímat svých práv...

Marthas
Marthas 04.06.2017 v 15:13

To soukroma: Myslela jsem, že by se někomu žolda hodil, já totiž už nemám, co bych dala hádat ale prostě a jednoduše jsem neodolala.-)
Pokud narážíš na reader.007 jen mohla zapomenout, nemusí mít vlákno ve sledovaných narozdíl ode mne.-)
Koneckonců mám pocit, že mé hádanky nebyli nikdy z těch oblíbených, přijde mi, že všichni tady radši hádate klasickou literaturu.-)

soukroma
soukroma 04.06.2017 v 15:18

...klasickou, někdo zase sci-fi, jiný fantasy, další detektivky, hojně pro děti a mládež, taktéž pohádky, ale i eposy a básně, taktéž drama, historické i současné, byly i memoáry - skoro to vypadá, že se tu pokryly všechny žánry (aspoň na co si vzpomínám)...
Zkus něco zadat, nebo sem aspoň dej příspěvek, že se zadání vzdáváš ve prospěch davu, aby to bylo jasné ;-)

Marthas
Marthas 04.06.2017 v 15:21

To soukroma: Tak snad něco vyhrabu.-) Když se toho neujal zatím nikdo, budu muset zapojit mozkovnu.-)

Marthas
Marthas 04.06.2017 v 15:27

ZADÁNÍ HÁDANKY:
Hledaná autorka se narodila na vojenské základně... Vystudovala účetnictví... Pracuje...
Ve volném čase se krom vlasní tvorby věnuje filmu a televizi, tím pádem se účastní i tvorby průvodců seriály...
Kdo to je?

Text příspěvku byl upraven 04.06.17 v 16:08

Marthas
Marthas 04.06.2017 v 17:24

ZADÁNÍ HÁDANKY:
Hledaná autorka se narodila na vojenské základně... Vystudovala účetnictví... Pracuje...
Ve volném čase se krom vlasní tvorby věnuje filmu a televizi, tím pádem se účastní i tvorby průvodců seriály...
Má pár pseudonymů...
U nás jí vyšlo dohromady deset knih, ve dvou vydavatelstvích, ze dvou sérií.
Jedna nebyla dovydána, kvůli malým prodejům...
Kdo to je?

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 17:25

Americká autorka, vlastním jménem Roxanne Longstreet Conrad.
pseudonymy: Rachel Caine, Julie Fortune

Text příspěvku byl upraven 04.06.17 v 17:28

Marthas
Marthas 04.06.2017 v 17:29

Ano, encyklopedie, předávám ti štafetový kolík.-)))
U nás známá jako Rachel Caine, kdybyste to neuhodli podle toho, co jsem uvedla, dostali bychom se tam přes nejslavnějšího biblického vraha.-)))

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 17:36

V roce 1957 přichází se svým zatím nejúspěšnějším válečným románem, přeloženým do mnoha jazyků V roce 1960 následuje další román se silně biografickými prvky věnovaný partyzánskému boji polského lidu. Problémy mládeže v západním Německu se zabývá další jeho román. Ze svého pobytu v Číně a v jihovýchodní Asii vytěžil náměty ke dvěma románům , ve kterých vypráví o osvobozeneckém boji malajského lidu, a ještě k tomu přidal další román -milostný příběh .....

biki
biki 04.06.2017 v 18:05

Že by Harry Thürk?

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 18:06

...určitě...a biki zadává

biki
biki 04.06.2017 v 19:11

Tohle bude lehké.
Hledaný autor začínal v zábavním průmyslu, mimo jiné jako "hlas" v reklamách. Spisovatelství se začal věnovat začátkem sedmdesátých let. Většina jeho románů má komplikované a dokonale propracované zápletky, obsahující různé konspirační teorie. Působily dokonce až tak zasvěceně, že byl podezříván ze spolupráce s tajnými službami a CIA na něj nasadila agenty.

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 19:13

...že by robert ludlum?

biki
biki 04.06.2017 v 19:30

Samozřejmě, předávám slovo zpět.



Vložit příspěvek