Hádejte autory:)


Marthas
Marthas 25.05.2017 v 19:34

Asi stěží Michaela Burdová?

verbula
verbula 25.05.2017 v 20:09

Ta to taky není. Hledaná má k rozhlasu blízko díky matce, jejíž jméno je spojené s pořadem pravidelně vysílaným v sobotu před polednem na Dvojce.

MonikaJanka
MonikaJanka 26.05.2017 v 17:32

Matka sa volá Světlana Lavičková?

verbula
verbula 26.05.2017 v 21:11

Ne, s maminkou se můžeme svést po tobogánu.

MonikaJanka
MonikaJanka 26.05.2017 v 21:23

Milena Coufalová?

verbula
verbula 27.05.2017 v 18:45

Ta to taky není. Protože nevím jaké nápovědy dále poskytnout, odhaluji hledanou - Sandra Vebrová.
Kdo má chuť, ať zadá novou hádanku.


MonikaJanka
MonikaJanka 27.05.2017 v 19:40

Dvíham hodenú rukavicu:

Hľadaný autor je šľachtického pôvodu. Jeho najznámejšia kniha má latinský názov, keď neskôr zistil nemilé skutočnosti o hlavnej postave, napísal pokračovanie. Minulý rok zomrel na rakovinu.

soukroma
soukroma 27.05.2017 v 19:57

Péter Esterházy
(nahlédla jsem do čtených knih - Harmonia caelestis)

MonikaJanka
MonikaJanka 27.05.2017 v 21:09

áno, je to on.

(Nabudúce budem musieť dávať ťažšie hádanky :-))

soukroma
soukroma 27.05.2017 v 23:19

Já dám taky lehkou - aspoň pro ty, kteří toto vlákno sledují. Nedávno tu byl hádán autor, který mě silně inspiroval. Hledáme autora mladšího stejné národnosti, jehož roky narození a úmrtí vypadají velmi zajímavě, mají totiž jen prohozené dvě střední číslice.
Autor u nás není příliš znám (má tu ovšem záznam 12 knih), ale ve své zemi se na rozhlasových vlnách podílel na posílení morálky v nejtěžší době 20. století, za což si ale moc aplaus nevysloužil od mocných, které soustavně kritizoval (v jednu dobu byl druhým nepopulárnějším rozhlasovým "komentátorem" po Churchillovi).
Předtím i potom se projevoval poněkud veřejně nepřijatelně: namátkou - vyhrožoval soudem proti Grahamu Greenovi, octl se na Orwellově seznamu prokomunisticky smýšlejících, veřejně projevoval nechuť vůči Irsku, odmítl možnost stát se lordem i významné britské vyznamenání.
Ale dodnes je považován za kvalitního romanopisce, dramatika a scénáristu.

Text příspěvku byl upraven 27.05.17 v 23:21

soukroma
soukroma 28.05.2017 v 19:25

Když to nejde jinak, povolávám Huna. Nebo kdo se dovtípí proč rychleji, ten si vyslouží příští zadání...

soukroma
soukroma 28.05.2017 v 22:38

Ano, je to John Boynton Priestley.

Hun
Hun 29.05.2017 v 10:13

Tak s tím fragmentem by to mohl být John Donne. Ale vlastně ani nevím, jestli to byl básník – mám ho zafixovaného jako filozofa

soukroma
soukroma 29.05.2017 v 12:35

N.B. při pohledu na jméno John Donne mě hned napadla přesmyčka "donjon" (donžon). No nic, to už není o literatuře, jen o jazyce...

Marthas
Marthas 29.05.2017 v 13:14

To mirektrubak: To s myslel tenhle fragment :
"Nestavěj své lásce vězení,
milovat znamená křídla si dát,
pokud vy dva jste si souzení,
svobodná vrátí se tisíckrát."

Jak si někdo může myslet, že to napsal Hemingway.

Marthas
Marthas 29.05.2017 v 13:41

To mirektrubak: Díky za info, zase budu o něco chytřejší.-)

Hun
Hun 29.05.2017 v 15:31

Tenhle Donnův citát trhá na cucky ten směšný koncept tzv. "just war". Jako pacifista ho znám samozřejmě nazpaměť...

Marthas
Marthas 29.05.2017 v 15:57

To Hun: OK.-) Ale abysme to nezakecali, pokud jsem to správně pochopila, tak vykopáváš, Hune.-)

Hun
Hun 30.05.2017 v 12:01

HÁDANKA:

Nevím jak vy, ale mně se krajina Středomoří prostě nelíbí. Je na můj vkus příliš suchá a horká. Proto zcela souhlasím s tímto hodnocením jižní Evropy:

„Hrozný je pohled na vyschlá koryta a bezvodé skály. … A louky, ty pravé louky také tam dole nejsou; mají jen révu a tamarindy, olivy, palmy a oranže, ale louky, husté zelené a hedvábné louky mého dětství, kdežpak! Leda takové tuhé kořenité čupřiny ožrané kozami. … Něco ti tam schází, pořád ti tam něco schází.“

Zdalipak poznáte, kdo to napsal?

woodward
woodward 30.05.2017 v 12:03

Asi nějakej zapšklej středoevropan... :)

Hun
Hun 30.05.2017 v 12:30

No jo, halt je to věc vkusu. Já jsem milovník drsné severské krajiny. Nedostatek vody na mě působí depresivně. :-)

soukroma
soukroma 30.05.2017 v 13:02

Středoevropan jistě, ale nikoli "zapšklej"?
Karel Čapek - Italské listy
Hun: Ale házet Středomoří do jediného pytle se nedá - koneckonců Výlet do Španěl vyznívá zase jinak...
A jak rozdílné jsou ostrovy, byť patří třeba jedné zemi - i na Jadranu se velice liší, o řeckých a dalších ani nemluvě... No nic, jak je řeč o moři a přímoří, neznám bratra (ale někde se mi líbí samozřejmě mnohem víc než jinde).

Hun
Hun 30.05.2017 v 13:20

No, těch míst se svěže zelenými loukami na jihu opravdu moc nebude, dokonce ani ve vyšších polohách...

Nicméně máš pravdu s autorem i knihou a zadáváš…

soukroma
soukroma 30.05.2017 v 13:40

Nedostatek zeleně vůkol je dlouhodobě rozhodně nesnesitelné, ale i veskrze zelená místa dovedou být na pohled a pro život chudičká, pokud je to samá tráva, louky, tu a tam kopeček, ale žádný strom, natož pořádný les. A právě z takové země je její pravý syn, největší a nejoceňovanější bard, kterého hledáme. V jeho básních je často zmínka o inspirativní či depresivní přírodě, a jedna báseň je také o trávníku...

soukroma
soukroma 30.05.2017 v 17:16

Hledaný autor je jedním ze šesti Nobelistů dané země, z toho tři jsou spisovatelé, a z nich je on jediný hlavně básníkem.



Vložit příspěvek