Filosofování pod starým mohutným dubem


newtory
newtory 08.09.2017 v 22:05

Nie,ešte nie,ale ja sa väčšinou dostávam k týmto veciam s časovým odstupom.Vieš ako,odľahlá gubernia a daň za to skvostné ticho...

Eicherik
Eicherik 10.09.2017 v 20:16

Už jako dítě na mně magicky působila ta věžička vzadu na kopci. Až včera jsem se dozvěděl, že je to kaple na Mědníku. :-)
1gr.cz/fotky/idnes/14/104/cl6h/ALH56f054_medenec.JPG

denib
denib 10.09.2017 v 20:21

A to ses na to nikdy dřív nikoho nezeptal nebo to nehledal v nějaké mapě? Já myslela, že jsi z Prahy ...

Eicherik
Eicherik 10.09.2017 v 20:32

Nenapadlo mně po tom nikdy pátrat. Jenom jsem to na sebe nechal působit a působí to na mně pořád. :-) Kdybych se někdy v těch místech motal, tak bych se tam jel podívat. :-)

Text příspěvku byl upraven 10.09.17 v 20:37

denib
denib 10.09.2017 v 22:06

Já měla někdy kolem dvaceti a pak zase někdy kolem třiceti období, kdy jsem na mapách hledala úplně všechno. Mapy se mi líbí. Teď mi je 40, tak to na mě možná zase přijde :-)

Eicherik
Eicherik 11.09.2017 v 06:15

Mapy se mi taky líbí. :-)


R.E.M.
R.E.M. 11.09.2017 v 11:19

I Exner i Temný kraj se mi vcelku líbí a herci v hlavních rolích - Michal Dlouhý i Lukáš Vaculík hrají fajn a navíc jim to oběma sluší :-)). Jsou to takové "pohodové" detektivky. jen mi vadí to rozsekávání případů do dvou dílů. Za to bych sekala...

denib
denib 11.09.2017 v 13:20

Já ještě neměla odvahu se na Exnera podívat. Pamatuju si, jak ho hrál Kodet. Mám Dlouhého ráda, ale v knížkách byl Exner mladší fešák ... tak váhám.

Marika Vanova
Marika Vanova 11.09.2017 v 13:49

Včera jsem viděla poprvé Exnera, není to špatný, i když to byl druhý díl druhého případu. Jen samotný Exner v tom obleku, účesem (který měl Dlouhý i v seriálu Bohéma) a to auto, nějak mi to do té současnosti nepasuje.

newtory
newtory 11.09.2017 v 13:51

Neváhajte,ja som bol veľmi príjemne prekvapený.Má to švih,má to štýl.
Nebyť všadeprítomnej mobilnej komunikácie evokovalo by to oveľa presvedčivejšie 60-té roky.

Marika Vanova
Marika Vanova 11.09.2017 v 13:57

Možná to do těch 50, 60 tých měli udělat i teď. Jako se mi zdá povedený am. seriál Šílenci z Manhattanu situovaný do 50, 60,70 let 20. století a přitom natočen teď.

denib
denib 11.09.2017 v 14:03

Nuže dobrá. Až bude čas, zkusím to :-)

tenax
tenax 11.09.2017 v 14:15

Já Exnera sleduju od začátku, už proto, že to byl jeden z mých oblíbených českých literárních detektivů v 70.-90. letech. Dá se na to koukat, Dlouhý dělá, co může a je dobrej, je to příjemné a pohodové, ale není to Exner. Kodet i Vala ve filmech byli "uvěřitelnější". Navíc jako starý nostalgik mám tyhle detektivky spojené s určitou dobou a trochu mi vadí mobily a ostatní modernizace, které "skutečný" Exner neznal. Takže když si to mládenci shrneme, ano, ale na 5 hvězdiček to není. Rozdělení každého příběhu na dva díly s týdenním odstupem se mi taky moc nelíbí, proč to tak je, to ví jen Česká televize, Bůh a svatý Václav.

encyklopedie
encyklopedie 11.09.2017 v 16:21

...ještě jsi zapoměl na jednoho filmového Exnera .....Bláznova smrt a Petr Kostka

tenax
tenax 11.09.2017 v 16:23

Pravda, zapomněl, asi proto, že ten se mi tak moc nelíbil. Pro mě byl jednička Kodet.
A taky jsem zapomněl na Františka Němce (Efektivně mrtvá žena) a Karla Heřmánka (Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí nástroje).

Text příspěvku byl upraven 11.09.17 v 16:31

Eicherik
Eicherik 11.09.2017 v 18:38

Mě tedy ten novej Exner zklamal a už jej nesleduji.

Eicherik
Eicherik 11.09.2017 v 18:42

Mám tu jeden televizní tip na dnešní večer. Na ČT 2 od 21:50 film Poslední údolí z roku 1970, to byl dobrej ročník. :-D Jde o historické drama VB/USA z období třicetileté války. :-)

Eicherik
Eicherik 11.09.2017 v 18:54

Ještě mám jeden knižní tip. Načal jsem Křižáckou trilogii. Odehrává se to ve Švédsku ve 12. století (myšleno samozřejmě na začátku příběhu) a psáno je to lehce humornou formou a zatím je to 100% hodnocení.

Text příspěvku byl upraven 11.09.17 v 18:55

R.E.M.
R.E.M. 11.09.2017 v 19:39

Taky se podělím o jeden tip (původně od mého syna, který přečetl 3 díly). Začala jsem číst Říši Mughalů (Mongolů), 1. díl, a zatím se mi to líbí.

K Exnerovi jsem shovívavější, že ho nemám načteného. I když ta technika, mobily se tam s atmosférou trochu třískají. I ten účes Exnera není zrovna nej, to je fakt.

Dívali jste se předvčerem na Boj o těžkou vodu na ČT? Jaké to bylo? Do 23. se dá na 1. díl minisérie podívat v archivu - stojí to za to?

Text příspěvku byl upraven 11.09.17 v 19:40

Koka
Koka 11.09.2017 v 19:47

R.E.M. - podívat se na Boj o těžkou vodu za to rozhodně stojí. Dobový kolorit je v obraze velmi uvěřitelný, hrdinství mladých kluků nepatetické (když jdou na jistou smrt, nezní tam ta těžká "symfonie", která byla tak typická pro sovětské válečné filmy). Jenom jsem - díky tomu, že příběh docela dobře znám - měla místy pocit, že už je to hodně stavěné (dialogy, v řeči zmíněné reálie a postupy) pro dnešní mladou generaci, která už nemá tu povědomost o II. SV, jakou jsme byli my "krmeni". Tak tam místy zaznívají taková "polopatická" vysvětlení jako v naučných filmech. Ale díky tomu, že je to jeden z mála hodně světlých bodů norské historie, tak je to udělané profesionálně, kvalitně. Samozřejmě - mluvím o prvním dílu, ale snad ani ty další neklesnou pod laťku.

Eicherik
Eicherik 11.09.2017 v 19:50

R.E.M.: Ten seriál Boj o těžkou vodu si asi o víkendu pustím. O téhle epizodě z II. SV jsem neměl vůbec ponětí. :-)

R.E.M.
R.E.M. 11.09.2017 v 20:03

Koka: Díky za informaci a doporučení. Já o téhle akci za 2. sv. nic moc nevím, tak ta polopatická vysvětlení uvítám.

Eicherik: Já jsem na tuto část historie letmo narazila v knize https://www.databazeknih.cz/knihy/e-mc-zivotopis-nejslavnejsi-rovnice-na-svete-25119. Dřív jsem o této spojenecké sabotáži nevěděla.

Eicherik
Eicherik 11.09.2017 v 21:27

R.E.M.: Už jsem si to pustil a je to neskutečná pecka. :-)

denib
denib 13.09.2017 v 14:46

Tak jsem se podívala na první dva díly Exnera. Není to nejhorší a Dlouhý celkem válí, ale prostě to není Exner. Jsem zklamaná. Pro některé seriály je výhodou, když mají slavnou předlohu - je to dobrá reklama. Ale tady to dělá psí službu. Bez toho očekávání by se mi seriál líbil víc. Je ale taky otázkou, jestli u mě vůbec měl šanci, protože Exner u mě prostě už navždy bude Kodet. Když se budu někdy fakt nudit, tak si ho ještě pustím. Jinak asi ne.

Koka
Koka 13.09.2017 v 16:15

Bude to znít asi hrozně cynicky, i když to tak nemyslím, ale snad měli počkat, až vymře ta generace, která si pamatuje Exnera-Kodeta, protože u ní pan Dlouhý jako interperet, i celé režisérské pojetí příběhů, nemá šanci. To říkám nejen za sebe, ale i za náš kroužek "od kávičky".



Vložit příspěvek