Filosofování pod starým mohutným dubem


Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 20.05.2017 v 10:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

denib
denib 20.05.2017 v 11:08

Hanka_Bohmova: To je zajímavá odpověď, děkuji. Chtěla jsem teď jako odpověď napsat hned několik věcí, ale vždycky jsem to zase smazala, protože to nevystihovalo skutečnost ... Nutí mě to k velkému zamyšlení.

Eicherik
Eicherik 20.05.2017 v 11:19

S tou druhou otázkou to mám podobně jako Hanka, taky neřeším, jestli se to stalo, nestalo a nebo mohlo stát. Pro mě je důležitý příběh a atmosféra. Vše ostatní jde stranou. :-)

Eicherik
Eicherik 20.05.2017 v 11:30

Před pár dny jsme to tu probírali, jak jedna kniha "upozorní" na jisté události a tím v podstatě na jinou knihu. Teď jsem dočetl knihu Mlýn na mumie, která se odehrává v roce 1866 a v ději se mihne bitva ve Svíbském lese a už pokukuju po knize Post bellum 1866 mého oblíbence Vladimíra Körnera, která o této válce pojednává. :-)

Ale Post bellum 1866 počká, protože v plesnivých uličkách zmizelé Prahy už netrpělivě přešlapuje Lord Mord. :-D

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 11:33

Jass
Jass 20.05.2017 v 21:45

denib: Píseň o Bernadettě jsem taky četla a musím říct, že mi přišla vážně nádherná, ale je to už dost dlouho, takže těžko říct, jak bych na ni reagovala teď. Byla pro mě dost těžko uchopitelná, protože na jednu stranu tu existuje dost pádných důkazů, které tuto zázračnou událost potvrzují na tu druhou je to dost neuvěřitelné... Každopádně se ale kloním k názoru, že k něčemu, co bychom snad mohli nazývat zázrakem tu skutečně došlo, koneckonců skutečností, které nemůžeme (někteří by možná řekli zatím) vysvětlit rozumem je tu víc, takže asi ano, věřím na zázraky (i když bych to asi takhle sama nevyjádřila).

denib
denib 20.05.2017 v 21:51

Jass: To jsem ráda, že nejsem sama, kdo neví, jak tu knihu uchopit :-) Díky


Eicherik
Eicherik 21.05.2017 v 12:41

Dneska jsem zjistil, že můj oblíbený film O rodičích a dětech má svou knižní předlohu, jejímž autorem je Emil Hakl a knihu vydalo nakladatelství Argo na které teď občas narážím. :-)

Hraboshka
Hraboshka 21.05.2017 v 12:57

...já zase zjistila, že Netflix chystá seriál Zaklínač a podílet se na něm bude i Andrzej Sapkowski, autor zaklínačských knih. Dost mě to od něj překvapilo (pokrytec jeden namyšlenej :D), ale jsem moc ráda a o to víc se těším.

A nakladatelství normálně moc nezkoumám, ale zrovna Argo je jedno z těch, které mám tak nějak zafixované jako dobré...

Eicherik
Eicherik 21.05.2017 v 13:55

K této otázce mě opět přivedlo sousední vlákno. Chodíte do kamenných knihkupectví a antikvariátů, kde si vybíráte knihy? A nebo si knihu najdete na internetových stránkách a necháte si ji poslat, případně si ji vyzvednete ve výdejně? Já jsem díky bydlišti v Praze typický příklad návštěvníka výdejen. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 21.05.2017 v 14:03

Já moc knihy nekupuji, chodím spíše do knihovny a do rozebíracích zdarma polic. Antikvariáty moc ráda nemám. Když už kupuji tak v kamenném obchodě, ale jelikož jsem se upsala do Knižního klubu a u nás ve městě není na to knihkupectví, tak začnu využívat výdejny. Uvidíme.

Jass
Jass 21.05.2017 v 14:24

Já si ráda vybírám konkrétní knihu, jasně že obsahu u jednoho díla bude totožný (pokud se jedná o jedno vydání), ale já si je ráda všechny ohmatám a vyberu tu nejsympatičtější. Do antikvariátu moc nechodím, protože jinak bych byla naprosto na mizině :D.

Hraboshka
Hraboshka 21.05.2017 v 14:33

Někdy si knihy nechávám posílat, když přesně vím, co chci. Ale jinak mám nejradši návštěvu antikvariátu, procházení, vybírání... U nás ale žádný nemáme, takže je to pro mě pak docela svátek.

tester
tester 21.05.2017 v 14:48

V antikvariátech najdu lepší knihy než v kamenných obchodech a na internetu. Jsou to knihy které prošly filtrem čtenářů a nesou sebou jejich ducha. Kdopak je přede mnou asi četl?

Dudu
Dudu 21.05.2017 v 23:55

Hraboshka, to jsem zvědav, jak se jim to zadaří natočit. Budou to mít hodně těžké - ale snad to bude lepší než ten poslední pokus o seriálovou verzi.

Marbo
Marbo 22.05.2017 v 03:02

U mně vedou antikvariáty, především z finančních důvodů. Druhá věc je ta, že určité knihy se jinde než v antikvariátu sehnat nedají. Ale když je příležitost, rád si koupím novou knihu. Internet k nákupu využívám jen doplňkově.
Dudu - mně se naopak ta seriálová verze líbila - na to, že se jedná o polský výtvor to vypadá fantasticky

Hraboshka
Hraboshka 22.05.2017 v 05:59

Dudu, Marbo: Mně se ten seriál taky moc nelíbil. Zatím jsem teda viděla jen asi čtyři díly, z nich mi tak jeden přišel celkem fajn. Je na tom hrozně znát nízký rozpočet, ale myslím, že i s ním by se to dalo udělat o hodně líp. Teď zřejmě problémy s rozpočtem nebudou, tak jsem zvědavá, jestli to nepodělaj...
No a videohry Zaklínač jsou také polským výtvorem - a troufám si tvrdit, že jsou o několik hodně řádů výš než ten seriál.

evy2
evy2 22.05.2017 v 08:56

Eicherik: K zazrakom, verim, ze sa urcite sa vyskytuju :o)
K vyberu a zakupeniu knih, vyuzivam vsetky moznosti :o)

newtory
newtory 22.05.2017 v 09:12

Asi je prirodzené,že sa snažím pri kúpe kníh čo najviac ušetriť. Jedinou hranicou ktorú nerád prekračujem je stav knihy (rozlišujem medzi knihou "sešlou věkem" a zdevastovanou hlupákom),ak nemusím nechcem pečiatky z knižníc,naopak mám rád exlibrisy a pečiatky vlastníkov (sám mám jednu,ale zatiaľ som ju nepoužil).
Nechcem ani poničené knihy,ak sa tomu pravda nedá vyhnúť (týka sa to nezohnateľných kníh).Mám rád vôňu antikvariátov,ale aj "čerstvú" vôňu nových kníh,milujem aj dobré výpredaje...

Marbo
Marbo 22.05.2017 v 12:09

Hraboshka : mně se právě nezdá, že by ten seriál vypadal zle - na to že je to 90's polská tv produkce, tak to vypadá skvěle. Srovnání s nedávnou českou Řachandou vychází pro naše sousedy vítězně.
A srovnávat hry a tv vizuál je mimo mísu ( hru jsem nehrál, ale vypadá hezky )

Hraboshka
Hraboshka 22.05.2017 v 12:40

Marbo: Porovnávat vizuál by fakt byla blbost, to by mě ani nenapadlo. Jsem teda samozřejmě ráda, že jsou ty hry tak krásné, dokonce i deset let stará jednička nevypadá špatně. Ale nemluvím o vzhledu, hry mi prostě přišly lepší celkově, vyzněním, atmosférou, převedením knižního světa do jiné podoby. Dokonce i hereckými výkony - ty mi někdy v seriálu moc nesedly, zatímco polský herní dabing je přirozený, uvěřitelný a hlasy se k postavám skvěle hodí.
Ale říkám, seriál jsem ještě nedokoukala, určitě to udělám a třeba se mi bude líbit. Víc než hry ale nikdy.

Eicherik
Eicherik 22.05.2017 v 16:26

Já jsem tu otázku asi špatně položil. :-D Mě hlavně zajímalo, jestli se jdete naslepo podívat do kamenného knihkupectví (nebo antikvariátu) a když tam něco zajímavého uvidíte, tak si to koupíte. Ptal jsem, abych zjistil, jestli mají kamenné obchody ještě vůbec nějaký smysl, protože já tohle řeším pouze přes internet. :-)

Text příspěvku byl upraven 22.05.17 v 16:32

Eicherik
Eicherik 22.05.2017 v 16:30

newtory: a máš pouze razítko vlastníka a nebo razítko ex libris? Já bych chtěl razítko ex libris, ale ještě jsem si nerozmyslel, jak by mělo vypadat. Jenom vím, že bych používal zelený inkoust. :-)

Eicherik
Eicherik 22.05.2017 v 16:31

evy2: vítej "pod dubem". :-)

Dudu
Dudu 22.05.2017 v 16:32

Hraboshka, Marbo: ne že by ten seriál byl úplně špatný - ale prostě ta knižní předloha je tak dobrá, že se ji může vyrovnat snad jen režisérský a herecký zázrak, který se třeba povedl u Pána Prstenu(myslím tím pouze 3 první filmy).

newtory
newtory 22.05.2017 v 16:59

AD: Eicherik
Je to ručne vyrezávané drevené razítko kúpené od jedného škóta v UK na Portobello a vyzerá to asi tak ako ten najväčší, tmavý, zvislý kľúč na obrázku,krásny rezaný do detailu,cca 4-5 cm:
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/d9/e8/d7/d9e8d7b254820133a61724d6f3a7879b.jpg



Vložit příspěvek