Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 11.01.2020 v 18:40

1. Nemáme auto. Využíváme hromadnou dopravu.
2. Kupujeme balené věci, ale řešíme to bodem 4.
3. Používáme vlastní tašky, ale občas dokoupíme igelitku, kterou až doslouží použijeme na tříděný odpad. Brambory si vozíme z venkova. Používáme látkové kapesníky a letáky vytřídíme hned u schránky.
4. Třídíme odpad. Nejnověji i kovový.
5. Mýdla používáme i tekutá, ale plastový obal vytřídíme.
6. Krmíme kočky.
7. Mám starou Nokii. Nový spotřebič koupíme, až když starý odejde. Na druhou stranu se už nepokoušíme spotřebič opravit, ale rovnou koupíme nový.

R.E.M.
R.E.M. 11.01.2020 v 18:45

Newtory, Dudu, Eicherik - máme velmi podobný přístup, rozdíly jsou jen drobné.

Text příspěvku byl upraven 17.01.20 v 05:30

R.E.M.
R.E.M. 11.01.2020 v 18:50

Poddubácké filosofování slaví 550 stranu. Bezva.

newtory
newtory 11.01.2020 v 18:56

Na pitnú vodu som zabudol, máme celá rodina Nalgene fľaše a plníme ich len vodou z vodovodu. Občas kupujeme domov veľké balenie minerálky s čo najvyšším obsahom minerálov.

Skallarix
Skallarix 11.01.2020 v 19:02

Je pravda, že mnozí třídí, ačkoliv si třeba myslí, že správně a poctivě. Ale setkávám se čím dál tím více s mýty ohledně třídění odpadu (jako třeba že molitan patří do plastu, žárovky do skla, účtenky do papírů, skleněné flakóny od kosmetiky ... atd.)

https://www.jaktridit.cz/cz/rady-a-tipy/otazky-a-odpovedi/kam-patri

Je fajn si občas projít, "kam s čím" zajít.

R.E.M.
R.E.M. 11.01.2020 v 19:14

Skeeve: Dobrý tip.

Ale ještě tam mají mezery v informacích. V odpovědi k otázce č. 23, co nepatří do papírového kontejneru je uvedeno, že se tam dává všechny druhy papíru kromě polaminátovaného a povoskovaného papíru. O tom, že tam nepatří termopapír, není v odpovědi ani slovo.


Skallarix
Skallarix 11.01.2020 v 19:18

@R.E.M - O termopapíru tam píší v otázce k účtenkám (č.15). Ale tohle je takové "FAQ", není to podrobný výpis.

Ale kupříkladu se tu o polystyrenu nepíše. Což se divím...

Text příspěvku byl upraven 11.01.20 v 19:19

R.E.M.
R.E.M. 11.01.2020 v 19:23

Skeeve: Všimla jsem si. Jen jsem myslela na lidi, kteří 15. otázku vynechali, ale beze zbytku se řídí 23. :)

Dodatek 12. 1. - základní informace jsou na tomto konkrétním webu v sekci Jak správně třídit dobře zpracované.
Tam je zmíněn i termopapír.

Města a obce by měly mít pro své občany podrobné informace, seznamy druhů odpadu - co dávat a co ne do speciálních kontejnerů, snadno dostupné a přehledně zpracované. Takto je otázka "Kam s ní? " občas spíš pátráním pro Sherlocka.

Text příspěvku byl upraven 12.01.20 v 11:26

mata57
mata57 11.01.2020 v 19:30

Jinak je dobré si zjistit, jak je váš odpad zpracováván. Týká se hlavně plastů. Pro recyklaci jsou finančně rentabilní pouze PET lahve bez převlečných košilek a plastové nádoby od tekutých pracích prostředků. Zbytek se pálí, tak jako většina směsného odpadu.

Eicherik
Eicherik 11.01.2020 v 19:45

R.E.M.: Nedovedu si představit sobotu bez žehlení látkových kapesníků. :-)

newtory
newtory 11.01.2020 v 20:03

Ekologická výchova na školách:
V ZDŠ-kách aj v MŠ sa deti striedajú, vždy má niektoré za úlohu priniesť balíček papierových vreckoviek, ktoré potom používa celá trieda. Spôsobom: dieťa si vytiahne vreckovku, raz do nej ostentatívne smrkne a hodí vreckovku do kontajnerika na separovaný zber papiera. Presne tak ich používajú aj herci v Hollywoodskych filmoch.
Alebo dostanú k obedu jednorázovú plastovú nádobku s ovocnou šťavou (namiesto toho, aby im dali nejaký nápoj do umývateľného pohárika). Predstavte si potom cca 500-600 plastových fľaštičiek z poctivého plastu niekde na kope.
Nech žije ekologická výchova.

Text příspěvku byl upraven 11.01.20 v 20:23

alekis
alekis 11.01.2020 v 20:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A
Raksa.A 11.01.2020 v 21:13

Alekis, minule proběhla na liště v ČT zpráva, že svět vynaložil na zbrojení za loňský rok téměř dva biliony dolarů. A já si řekla - páni, za to by se dala vyčistit moře i oceány a kdovíco ještě a možná by zbylo na hodně vzdálený neobydlený ostrov, kam by se dali nacpat všichni válkychtiví idioti (někteří politici, někteří novináři a jim podobní pitomci, co nedohlédnou následky svých činů)...
Lectore, s tím hydrátem metanu jsem obtěžovala už v době, kdy klimatičtí proroci začali obtěžovat s následky globálního oteplování. A nejenže by to prý bylo drahé, ale i obtížné a bla bla. Asi jsem pitomá, ale mně to přišlo jako dokonalý nápad - vyřešit nedostatek energie i to oteplování jedním vrzem...

alekis
alekis 11.01.2020 v 22:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Skallarix
Skallarix 11.01.2020 v 23:08

Je fakt, že na CES do L. V. bych se někdy opravdu moc rád podíval :-)

Text příspěvku byl upraven 11.01.20 v 23:08

Eicherik
Eicherik 11.01.2020 v 23:11

Dudu: Objednal jsem si první díl s agentem Pendergastem. :-) Ale je to sakra dlouhá série. :-)

Lector
Lector 11.01.2020 v 23:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 12.01.2020 v 04:23

ad ekologická výchova na školách:

Moji milí sluňákovci (www.slunakov.cz) na to jdou jinak. Už třicet let mají během školního roku krajem a městem dotované týdenní pobyty pro školáčky olomouckého kraje, kdy pro ně mají v okolí jejich krásného a skvělého, mimochodem V ČR prvního pasivního ne-soukromého, domu připraven program, který mj. dětem, které mamky střeží okem ostřížím, ukáže, jak je skvělé dupat do kaluží a hrát si s blátem.

Víte, vždycky je to o lidech. Na obou stranách.
A to je jen jeden z Domů přírody, které se u nás úspěšně zavedly: http://www.dumprirody.cz/domy-prirody/

Kdyby se do Horky nad Moravou někdo chtěl vypravit osobně, klidně, ráda a bez nároku na cokoli, natožtak vděčnost, mu posloužím jako průvodkyně.

*****
alekis: Zase vaše obvyklé výmluvy, že vy nic, vy obětní muzikantka. TO ONI MUSÍ!!!

Text příspěvku byl upraven 12.01.20 v 11:34

alekis
alekis 12.01.2020 v 10:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 12.01.2020 v 11:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 12.01.2020 v 11:30

Eicherik: Já si dovedu krásně představit celý víkend bez žehlení kapesníků, dokonce i bez žehlení čehokoliv. :-))
Bohužel, realita bývá od představ daleko.

JáJejí
JáJejí 12.01.2020 v 11:33

Děkuji vám, Hanka_Bohmová, obhájila jste mě lépe, než bych to dokázala já sama!

alekis: "Všici kradnú!" já prostě nevyznávám.
A speciálně pro vás, protože všichni ostatní to pochopili: Tím, že děti necháme si taky jednou svobodně hrát v přírodě, nevyřešíme globální krizi, ale snažíme se vzbudit v nich vztah k přírodě, který je potom bude mít k tomu, aby se k ní odpovědně chovali a bránili ji před technokraty, sobci a populisty.

Text příspěvku byl upraven 12.01.20 v 11:36

alekis
alekis 12.01.2020 v 11:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 12.01.2020 v 11:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 12.01.2020 v 11:55

Hanka_Bohmova, JáJejí: Řekli jste A. Teď od vás ještě očekávám B a C.

B: Jak z tohoto ekologického průšvihu ven.

C: Jak bod B prosadit celoplanetárně.



Vložit příspěvek