Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 11.09.2019 v 21:59

Informace pro nás všechny zpovykané Pražáky. :-) Knihovna nám za ten prázdninový "výpadek" prodloužila platnost čtenářského průkazu o jeden měsíc. Já se to dozvěděl až dnes. :-)

Eicherik
Eicherik 11.09.2019 v 22:11

Tohle mě dneska dostalo:

Tatínku, a co je dál, Brno, nebo Měsíc?
Synku, neser a jdi se podívat k oknu! Vidíš Měsíc?
Ano.
A Brno?

(Zdravím Brňáky.) :-)

newtory
newtory 11.09.2019 v 22:12

To je dobré.

reader.007
reader.007 11.09.2019 v 22:17

Tak ještě něco k zasmání, ať jdeme spát s veselou a PEN klubu není líto, že jsou v hitparádě jediní
https://www.youtube.com/watch?v=3nTlh6Aisfc

newtory
newtory 11.09.2019 v 22:52

Pekná častuška.

JáJejí
JáJejí 12.09.2019 v 00:17

Když už se tady otíráte o Karla Schwarzenberga, víte o tom, co dělal a dělá pro české literáty, kteří zrovna netonou v penězích?
Třeba básníky Martina Ivana Jirouse nebo Jiřího Kuběnu?

Mimochodem, kdyby někdo chtěl přispět na důstojný pomník toho druhého, může poslat libovolnou částku na transparentní účet : 2901668576/2010

Někteří z vás se prohlašují za ochránce tradic a hrdé Slovany, tak se ukažte, jak to myslíte doopravdy.

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 00:18


Eicherik
Eicherik 12.09.2019 v 06:22

Básník přece může mít řádné zaměstnání a veršovat může po pracovní době. Já to převedu na norskou hudební blackmetalovou scénu. Ti kluci co tu muziku dělají, tak to dělají ve svém volnu a jen ti nejlepší, co se prosadí mohou běžné zaměstnání pověsit na hřebík a věnovat se pouze muzice. A je to taky kultura. A rozhodně nedostávají žádné dotace, granty a nebo je nefinancuje ministerstvo kultury. Navíc reprezentují Norsko ve světě a jsou považováni za kulturní národní bohatství.
Jen kultura, která se sama uživí a nebo se dělá jako zábava je smysluplná. Kultura, která se dělá za peníze daňových poplatníků je špatná. Peníze filharmoniků, divadelníků a jiných kulturních pracovníků, kteří jsou placeni z veřejných peněz pak chybí jinde. :-)

R.E.M.
R.E.M. 12.09.2019 v 06:34

... netušila jsem, že se slovanství atd. dokazuje zasláním peněz na vytvoření sochy nebo jednoho konkrétního pomníku.

JáJejí
JáJejí 12.09.2019 v 07:09

Ano, básník může být třeba knihovníkem, archivářem, nebo překladatelem. Čili samé lukrativní džoby, že?

Kultura, která se uživí, je staroklausovský žvást. Uživí se tu nejrůznější Vieweghové, Klusové a Kamélie, čili kultura značně pokleslá. Vzpomeňte si na nedávno médii prohnaného holešovického antikváře, který chodí po nocích hlídat, aby mohl sponzorovat svou lásku ke knihám.

Jde o náhrobní desku pro Jiřího Kuběnu, čili každý pravověrný křesťan by měl mít pro tuhle tradici pochopení a nějaký ten milodar. Pán Bůh si totiž pamatuje ještě lépe, než Jájejí!

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 07:13

bamba
bamba 12.09.2019 v 07:59

ani v minulosti sa kultúra neživila sama - živil ju dvor priľahlé kniežatá....Môže sa uživiť sama ak zabráni konkurencii a ostane v rybníku jedne básnik, jeden muzikant, jeden spevák a jeden skladateľ. A to už nám rybníček ukázal, že sa dá aj bez básnika a aj bez speváka žiť. To keď sa z rádia hrajú orchestrálky - kedysi napríklad preto, že interpret bol na indexe, alebo trochu emigroval.

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 08:41

Sarah01
Sarah01 12.09.2019 v 08:10

No, ono je to se sponzorováním dost těžký, víte. Já posílám peníze opuštěným psům a nemocným dětem, takže bohužel na nějaké umělce už mi tak nějak nezbývá. A myslím, že bych si měla už začít pořádně sponzorovat budoucí důchod, jinak se asi půjdu pást. Pak mně asi bude nějaká kultura dost jedno.

bamba
bamba 12.09.2019 v 08:20

Sarah01 - no môžeš si nechať jedného bezdomovca, pribrať k tomu jedného básnika - a ten môže písať ódy na teba. A k tomu maliara - a máš k tomu veľký portrét v oleji. Prípadne sochára - a sú hneď vhodní trpaslíci do každej záhrady - s ksichtom domácej panej. Vykašli sa na dôchodok...

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 08:20

JáJejí
JáJejí 12.09.2019 v 08:37

V tom je právě ten rozdíl mezi sponzorem a mecenášem.
Sponzor někomu penězi příspívá s otázkou:
"A co za to?", mecenáš má jinou motivaci či očekávání.

A pan kníže rozhodně sponzorem není, ostatně ani můj současný reálný šéf ne!
Heč.
:-)

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 08:49

Sarah01
Sarah01 12.09.2019 v 10:11

Jenže mecenáš je na tom s penězma taky úúúplně jinak. Z toho důvodu je jasný, že mecenáš nemůže být každej.

reader.007
reader.007 12.09.2019 v 11:01

Já snad špatně slyším/vidím... Odkdy se Klus uživí jinak než jako pijavice přisátá na lukrativním cecíku České televize a jí podobných?

A pomník básníkovi jako důkaz kladného vztahu ke slovanským tradicím? Potěš koště.
Co takhle udělat ještě jeden pomník na památku vojskům, které nám tu křesťanskou civilizaci před třistatřicetišesti lety zachránily? Tak nějak mám pocit, že oběť těch vojáků byla záslužnější než pár básniček.

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 11:10

JáJejí
JáJejí 12.09.2019 v 11:02

Když dáte bezdomovci desetikorunu bez výchovných řečí, že si za ně nesmí koupit čúčo, jste mecenáškou!

reader.007
reader.007 12.09.2019 v 11:29

Bezdomovcům dávám jídlo nebo oblečení. Nechtěj? Nemusej... Ale pak pro mne nejsou potřebný a věnuji svou péči těm co to ocení.
Taky nepřispívám na dětské domovy, ale raději napeču buchty pro kluka, který přišel o mámu.

A abychom se vrátili k literatuře, jeden Čapek:
"Rádo se u nás říká: My, národ Husův, Žižkův, Smetanův; my, národ Komenského. Stejně však Němci říkají: My, národ Goethův, Kantův, Bismarckův a nevím, čí ještě. My, národ Goethův! Jsi ty, který to píšeš nebo říkáš, člověk Goethův? Máš něco jemu podobného, jsi moudrý a lidský, miluješ Francii, píšeš básně a dáváš světu příklad? My, národ Schillerův! Ale voláš se Schillerem „In tyrannos“, žádáš s ním „Sire, geben Sie Gedankenfreiheit“? My, národ Kantův! Ale vidíš jako Kant v člověku cíl, a nikoliv prostředek? Byl Goethe, byl Kant, byl nevím kdo ještě; ale je to tvá přednost a zásluha, jsi ty tím o něco více nebo něco lepšího? Jsi kulturní, veliký, lidský a světový proto, že někdo před tebou byl takový? Jsi Wolfův nebo Goethův, Šmokův či Kantův? Co jsi ty? — Čtenáři, podle toho, co jsme čítali, byli to samí Goethové a Kantové, kteří mašírovali poraženou Belgií; na každou inkriminaci ciziny se odpovídalo velikými jmény; čtenáři, i ty jsi měl dojem, že se tím prokazuje velikým jménům špatná služba. — Lépe by bylo, aby vůbec nebylo Žižky, než aby žili zbabělci v národě Žižkově. Nezáleží na tom, čí jsme, nýbrž na tom, čí jsi ty. Národ sám potřebuje spíše lidí nežli jmen.?

Sarah01
Sarah01 12.09.2019 v 11:41

Já bezdomovcům od jistý doby zásadně peníze nedávám. A dětským domovům taky nepřispívám, tam to nepotřebují, po materiální stránce jsou zabezpečeni dost. Spíš vzít na výlet nebo se jim věnovat jinak.

reader.007 - moc pěkné.

alekis
alekis 12.09.2019 v 11:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 12.09.2019 v 12:04

Sarah01: ano, Čapek je skvělý. Původně jsem chtěla použít jednu část z Továrny na absolutno, ale tohle se mi líbilo ještě víc.

alekis: výběr našich umělců na festivalu z Cannes v roce 1968. Mně připadá zajímavé především to, že u nikoho neopomněla moderátorka zmínit původní profesi, případně obor kterému se vyučil. Kupodivu to nebyla hanba, nedělat umělce už od základky...
https://www.youtube.com/watch?v=eCHTlbv9Flg&;t=1917s

JáJejí
JáJejí 12.09.2019 v 12:15

Průmysl 4.0 vám ukáže, lépe než já, jak podléháte kultu té-jediné-správné-a-poctivé-práce!
:-)

reader.007
reader.007 12.09.2019 v 14:59

Jájejí: já se hlavně těším, až robotizace zasáhne kulturu: ve většině seriálů bude rozdíl v kvalitě neznatelný, u pop-music taky tak, vážná hudba se dnes stejně většinou digitálně "čistí", dobrých knih už bylo napsáno dost, špatné chybět nebudou a u divadel bude úspora tak markantní, že konečně nastane ten kýžený blahobyt. I když vlastně ne... jdouce poslušně ve šlépějích předků necháme přebytky někoho rozkrást, ideálně jako odměnu za rozvracení státu.

JáJejí
JáJejí 12.09.2019 v 17:11

Lidskou tvořivost nezahlušíte, vždy bude existovat alternativní kultura. Kdo hledá, najde, Dnes i v budoucnosti. A vaše pozice oběti je mi skutečně cizí,

reader.007
reader.007 12.09.2019 v 18:15

Kampak se podělo vaše okouzlení robotizací?
Nebylo by jedině v pořádku, že si ji pak najdou jen ti, které osloví a dokážou ji ocenit? Jak ostatně může umělec hodný toho jména přijímat peníze od těch, kteří jeho prací pohrdají?
Nebo je v pořádku mít na špičce "uměleckého" žebříčku ty, co mají lepší (mocnější) kamarády?

Pozice oběti? Jo vy myslíte tím, že se cítím být Češkou? No to už tak máme my blázni, kterým na vlasti záleží. Znepokojení je naším denním chlebem. Ostatně "optimista je člověk nedostatečně informovaný".

newtory
newtory 12.09.2019 v 18:34

Lidská tvořivost určité preferované skupiny lidí spíše než umění připomíná intelektualní vyměšování.

Text příspěvku byl upraven 12.09.19 v 18:34



Vložit příspěvek