Filosofování pod starým mohutným dubem

Eicherik 12.02.2019 v 21:33:23

alekis: Na Rokycansku mají zase tisový les. To musí být paráda. :-)

alekis 12.02.2019 v 21:39:40

V lesích bývají klíšťata, ty příšery chtivé lidské krve, a navíc, tis je jedovatý, prostě, tam nevkročím! Respektive: snad se tam a nejen tam někdy podívám, ale mám obavu, že to bude až v příštím životě :-).
No, už vím, co jsem se chtěla zeptat: co si myslíte o minulých životech, má s tím někdo zkušenost? Ovšem, když si lidi nechávali zjišťovat u odborníků, čím vlastně v minulosti byli, tak obvykle faraon, král, vojevůdce, ženy taky tak podobně, a nikdo nebyl žebrák, metař, pohřebák, pacient v leprosáriu, oběšený zloděj koní... co tak ještě?

Text příspěvku byl upraven 12.02.2019 v 21:40:07

Eicherik 12.02.2019 v 21:43:34

Klíšťata jsou spíše v trávě než v lese. :-)

Hanka_Bohmova 12.02.2019 v 21:48:09

reader: Ne, nemyslím si, že by to znamenalo věnovat se jen věcem, na které si mohu sáhnout. Znamená to věnovat se jen věcem, kterým se skutečně mohu věnovat. Neztrácet čas tím, co je neplodné, co je jen dráždidlem, které nahrazuje skutečnou aktivitu (Fromm psal o aktivitách a pasivitách). Myslím, že když si člověk sedne a dá si práci popřemýšlet nad tím, proč tu je a jaké jsou zrovna jeho životní úkoly, dokáže si na základě toho udělat pořádek i v přijímání informací. A klidně to může v konkrétním případě znamenat, že jich bude shánět víc, nebo v určité oblasti víc - protože se přistihne, že některým svým úkolům/povinnostem se doposud z pohodlnosti vyhýbal a odmítal je uznat.

R.E.M. 12.02.2019 v 22:15:10

Čtu podle chuti a nálady. Sem tam se dobrovolně nechám inspirovat a zapojím se do (společného) čtení knihy, kterou by mě nenapadlo si přečíst. Jak Eicherik vyhlásil detektivky s nejmenším počtem čtenářů DK, prošla jsem regály s knihami po prarodičích a bylo to hodně zajímavé. Styl vybrané detektivky z 20. - 30. let byl netypický stejně jako hlavní hrdina. Díky dalšímu vláknu jsem se pustla do Bílé velryby a objevila jsem zas jiný styl a knihu, kterou bych asi jinak nevzala do ruky. A otevřela se mi oblast mořských živočichů.

Uvěříte, že před 10 - 12 lety bylo období, kdy jsem nevěděla co číst? Žádná inspirace. Složité hledání zajímavých knih a nepřehledný trh mě odrazovaly od čtení nových knih. Po objevení webu, díky DK a několika diskuzním vláknům mám stále co číst na min. 5, spíš 10 let dopředu. :-)

Text příspěvku byl upraven 12.02.2019 v 22:34:04

alekis 12.02.2019 v 22:41:33

R. E. M. Taky jsem ráda, že jsem objevila Databázi :-).
Eicherik: jestli je to návrh, že si zajdeme do lesa to pozjišťovat, tak musím odmítnout. Když ne klíšťata, tak hrozí jiná nebezpečí, vlci atd. :-). Ale teď konec legrace, protože ty potvory jsou fakt nebezpečné, a je jich čím dál víc, léta jsou teplá, spíš horká a to jim vyhovuje, a když vyjdu z domu na zahradu, tak na mně jedno dvě odněkud přistane. Nenávidím klíšťata! A mazat se repelentem nenávidím také!

Marika Vanova 12.02.2019 v 22:50:10

Alekis - já už jsem se lekla, že mluvíš o těch vlcích. I když říkám si, je to dobře, že se zase tak rozšiřují, nebude to později problém?

alekis 12.02.2019 v 23:05:50

Marika: myslím, že se jim to rozšíření prostě nedovolí. Mají tady sice jakési zastání, ale podle všeho na těchto středoevropských teritoriích už nebudou mít dovoleno volně pobývat. Vidím to tak, že to ohrožený druh není, a že jsou místa kde je tak řídké osídlení, že tam mají klid i prostor. Tady by asi páchali škodu, lidi by se báli vyjít do lesa, ačkoliv by možná lidi ani nenapadali, tolik zas nevím, buď bude někde nějaká rezervace, nebo - proti kulce nemají šanci. Na planetě je moc lidí a přibývá jich čím dál víc. Ono se zdá, že náš venkov zatím není nijak přeplněný, ale vesnice i městečka jsou sobě skoro na dohled, rozrůstají se, pořád se staví, a co je kolem Prahy... . Když vidím nějaký starý film, tak Praha byla oproti dnešku maličká... Kolem ní vesnice, městečka, teď je to moloch, který to všechno spolkl, ohrazená ze všech stran. I když, pokud to porovnáme s městy třeba v Číně, tak je to jenom takový drobek... Od vlků jsem došla až do Číny :-). Prostě si myslím, že nebudou.

reader.007 13.02.2019 v 00:13:16

Já hlasuju rozhodně pro vlky. Díky bohu za ně u nás v lesích. Jednak je po lesích přemnožená vysoká i černá zvěř a jednak by to mohlo naučit takový "takychovatele" aby se o ta stáda pořádně starali a nenechávali to ve dne v noci bez dozoru běhat po louce. Bejci se o sebe postarají sami, vlk není blbej, aby lezl něčemu takovýmu pod kopyta a ovce si zaslouží psa a baču ;-)
Člověku vlk ublíží málokdy, je to přirozeně plaché zvíře, to je drzejší kňour.

Eicherik 13.02.2019 v 06:15:01

alekis: No, zkusil jsem to. :-D

Eicherik 13.02.2019 v 06:18:27

R.E.M.: Mám podobnou zkušenost. Stál jsem před knihovnou rodičů a nad těmi všemožnými tituly jsem ohrnoval nos a nevěděl do čeho se pustit. :-) Teď mám v Chystám se číst 177 knih a nevím co dřív. :-)

Marika Vanova 13.02.2019 v 09:12:13

Eicheriku ti závidím, mám tam skoro 1100 knih, ale řekla bych to ve stylu Orwella : Všechny knihy jsou si rovny, ale některé jsou si rovnější.

Text příspěvku byl upraven 13.02.2019 v 09:12:56

alekis 13.02.2019 v 09:33:41

reader.Bond :-): máte pravdu, vlk asi nenapadne jen tak, býci ale už asi vymírají, než aby ochraňovali stádo, když jsou tu zdatní inseminátoři. Na pastvině je vidět většinou krávy, a také, kdo si riskne dominantního býka jen tak pustit ven, spíš jsou v ohradě... Ale taky hlasuju pro vlky a vůbec pro divočinu. I když bych v pravé divočině dlouho nepřežila, nemám výcvik :-). Podstatné je: každý chce jít cestou menšího odporu. Vlk je komplikace. Nikdo, či zřídka kdo, chce být dnes pasákem ovcí, dřepět na kopci na pastvině, nudit se, smrdět stejně jako ty ovce. Každý chce být studentem humanitních oborů, managerem, (teoretickým) spasitelem lidstva, politikem... Vůbec málokdo je chovatelem zvířat, má to svá úskalí a rizika, a ti co to dělají, mají na to metody a do nich vlk není zabudován. V našich podmínkách určitě ne. Ohrožuje byznys. Ale jsou místa, kde je vlků dost a mají tam asi klid pro život a to je podle mě dobrá zpráva. Zdravím! A. :-)

alekis 13.02.2019 v 10:08:40

Z jiného soudku: probudíte se a zjistíte, že neteče voda. Sotva načurá zbytek z trubek na kafe a čaj, ale nemáte se jak umýt, když spláchnete, víc nenateče. Tohle se stalo dnes ráno nám. Naštěstí jsme blízko potoka, dá se nabrat do kbelíku aspoň na WC, ale pít se rozhodně nedá, naše stará studna už je jenom jako památka, udržování by stálo a navíc: máme přece vodovod! Ale jinak jsme právě teď v pytli.
Jo, můžeme skočit do sámošky, koupit balenou vodu... Navíc, prý se to vyřeší ještě dnes :-), tak čekám! Honem to spravte! Tak si teoreticky představte, že bydlíte v bytě na velkém sídlišti. Havárie bude dlouhodobá, malér zasáhl velké území, nelze vás přepojit na jiný zdroj. Pokud je mírová situace, vodovody vám přivezou cisterny, odstojíte si frontu, vodu budete domů nosit v kbelíkách a kanystrech... a šetřit s ní, abyste nemuseli zas ven, do deště, sněhu, sloty, stát v řadě... a jak bude vypadat vaše vécé, kde jsou umístěny voňavé závěsy, parfemovaný toaleťák a ubrousky, a vedle stojí designové štětky na čištění, dovedu si živě představit..

Měla bych honem založit fond na zprovoznění studny, ale vlastně na co, že? Vždyť už teče! Ó, díky, Bože, spravili to rychle, protentokrát jsem zachráněná! Jdu si umýt ruce!
Autoři popsali v knihách už kolikrát podobné situace, teoreticky všechno vím(e). Prakticky: až dojde na lámání chleba (já starý sýček, zase sýčkuju), zbyde jenom velice málo hodnot. Tak jo, končím, můžu umývat nádobí, vařit, splachovat, fungovat :-).

Marika Vanova 13.02.2019 v 10:52:05

Alekis - když se na to upozorní, je to dobrý, uděláš si zásoby, ale ty nečekané odstávky jsou protivný, jo jo. A taky elektrika, my prakticky jedeme jenom na el. vaření, topení, teplá voda..

bamba 13.02.2019 v 10:53:45

pochádzam z rodu, kde si vážili tečúcu vodu. Mama zažila 14 rokov bez tečúcej vody a tak keď ju známy vzal na romantickú chatu, kde sa voda nosila v kýblikoch, bola dojatím bez seba.
Naposledy mi pri oprave plynového potrubia prekopli vodovod a chvíľu sme mali krásny vodotrysk pred domom a umytú fasádu.

reader.007 13.02.2019 v 11:57:00

alekis: u nás běhají po kopcích většinou bejci, chovají se na maso.

Bydlím v kraji, kde je voda z vodovodu úžasná, žádná hnusná pachuť jako třeba v Ústí nad Labem, žádný praskající povlak na zchladlém čaji, jako třeba v Turnově, a odstávky taky nejsou jako na některých místech v Liberci alespoň 1x za 2 měsíce, přesto se cítím nepříjemně závislá na tom, když se někdo rozhodne utáhnout kohoutky. Mimochodem slyšeli/četli jste někdy výrok šéfa Nestlé?
http://pravdaovode.cz/novinky/voda-neni-lidskym-pravem/

Loňské léto bylo za celý život pro mne to nejhorší. Ani do lesa se mi chodit nechtělo, měla jsem pocit, že příroda tím suchem úplně křičí.

Jo, a já bych baču dělala ochotně, umíte si představit toho času na čtení?

Text příspěvku byl upraven 13.02.2019 v 12:01:26

alekis 13.02.2019 v 13:01:24

Omlouvám se, nemám čas, ale k té vodě, nemůžu to napsat otevřeně, někdo se toho chytí: nenápadná létací věcička, dnes hodně populární, třeba se s tím natáčí ze vzduchu.. nějaký vymakaný prášek se sype nad velkou plochou - není možné ji 100% uhlídat, kolem které jsou informační tabule o ...zdroji, šup tam s tím, pár mrtvolek, kohoutky zavřené, a už je průser! To je tak citlivá věc, že mi z ní běhá mráz po zádech. Bača má asi dost běhání, ale v plátěné torbě má určitě krom kusu slaniny a štrycle chleba nějakou knížku... Já myslím, že se spíš dívá po krajině a na nebe, pokud zrovna ty ovce neblbnou a neutečou mu. Věrný pes ho provází, a jinak může házet bobka na celý svět, šťastný člověk. nevím, jestli existovaly ženy - bačové, ale dnes co je ten gender, by jim to nikdo nemohl upřít :-).
Zatím :-). A.

R.E.M. 13.02.2019 v 13:35:44

reader.007 - web znám, je skvělý, i když informace jsou smutné. Díky za upozornění na článek.

Mimochodem, o druhé firmě, zmíněné v článku, je hodně dalších informací na netu - stojí za to si je přečíst...
Takto "řeší" trh a peníze život lidí.
Naše rodina kdysi měla studnu, bohužel nechali ji po částečném zanesení zasypat. Dnes bych ji uvítala. Pro případ nečekané odstávky vody máme doma vždy aspoň 10 l balené vody, džusy a také pivo (v nouzi i to by se hodilo).

Text příspěvku byl upraven 13.02.2019 v 13:36:29

reader.007 13.02.2019 v 13:45:38

R.E.M. hned jsem si vzpomněla na povídku Š+G, kde za horkých dnů děti na balkoně polévali chlazenou desítkou :-))

alekis 13.02.2019 v 23:35:23

Dobré jitro :-)

Dobré jitro, toto nad námi je nebe, umí být, když je slunečný den,
světle modré, čisté, hluboké a veselé,
slunci cesta a hvězdám byt...

Vítejte, tato píseň, to jsou ptáci, mávnou křídly, když je úplněk,
letí nebem a zpívají, když svítá,
peří, křídla, kapka duše a zobák...

Vítejte, zdraví vás polní kvítí, sladkou vůni má každý květ,
vášeň a láska, bzučí včely opilé,
to je to, co hýbe světem... :-)

https://tekstovi-pesama.com/bajaga/dobro-jutro/100/1

https://www.youtube.com/watch?v=_MqDW5pxzLo

intelektuálka 14.02.2019 v 08:48:48

Alekis - děkuji za přání dobrého jitra .. a ta píseň mi připomíná, že bych už měla plánovat dovolenou u moře -:)))

Eicherik 14.02.2019 v 19:46:00

Tulia - Nothing Else Matters
Kdo by nevěděl, tak autorem písně je Metallica.
https://www.youtube.com/watch?v=09NqLjHJtGQ

Sarah01 14.02.2019 v 22:33:54

My víme :-)
Zajímavé zpracování.

Eicherik 14.02.2019 v 22:41:22

Jedna pohodová kapelka z Londýna. :-)
BOOZE & GLORY - "For the Better Times"
https://www.youtube.com/watch?v=Tp8Ic1QttdM

Text příspěvku byl upraven 14.02.2019 v 22:49:08

Vložit příspěvek
1 ... 323 324 325 326 327 328 329 330 331