Fantasy pro muže


noir
noir 13.05.2014 v 18:46

Kvalitní pohádková fantasy je třeba i Malý, velký http://www.databazeknih.cz/knihy/maly-velky-96217

Muflonius
Muflonius 14.05.2014 v 10:16

Musel jsem trochu pohrabat ve vzpomínkách , protože na fantasy jsem začínal...
Přidávám se ke Kedrigernovi. To je klasika.
Co se týká čaroděje mne ještě napadá od Stasheffa serie o čaroději.
Piers Anthony - serie Adept... není to vyloženě fantasy , ale kvalitní rozhodně.
Robert Silverberg - Majipoorská trilogie
Stephen King - Dračí oči ... kingovská pohádka... co dodat
M.Peake - Titus Žal

To je tak na první zamyšlení vše.. taková všehochuť.. třeba tě něco zaujme.

čtenářka2000
čtenářka2000 14.05.2014 v 12:22

Ahoj
Mám ráda fantasy romány o vlkodlacich a celkově všechny
Četla jsem celou serii Smečky, vlčiho pramene, Tajneho kruhu a Stmivani
Prosím poradite mi podobne knihy už jsem prohledala skoro vse a nic jsem nenašla :'(

Michaluška
Michaluška 15.05.2014 v 15:12

Mě se líbila série Okřídlená duše - duchové, démoni, kouzla....Série Nadpozemská - andělé.Potom fantasy knížka Hostitel,Střípky duší.

DračiceLaura
DračiceLaura 03.06.2014 v 21:52

Jsem velkým fanouškem fantasy a chtěla bych nějaké hezké počteníčko na prázdniny.

keri.H
keri.H 01.07.2014 v 17:52

čtenářka2000: doporučila bych ti sérii s Mercy Thompsonovou od Patricie Briggs a pak k tomu ještě Alfu a Omegu také od ní a ta se odvíjí od Mercy Thompsonové. U té jsem tedy zatím četla jen první díl, ale Mercy Thompsonovou mám přečtenou celou, kromě nejnovější vydané knihy.
A pak bych taky doporučila sérii s Rachel Morganovou, což je zase o čarodějce, s tím, že se tam vyskytují i skřítci a upíři. Taky velmi pěkné knihy. :)
A pak jsem ještě četla sérii Školu noci, ale jaksi jsem pak přerušila čtení, když jsem na ní dlouho čekala v knihovně na půjčení a nějak jsem se už nedokázala k ní zase dostat, ale špatná taky nebyla, takže bys mohla ještě zkusit třeba tu.


caperton
caperton 19.07.2014 v 19:18

Piers Anthony, Inkarnace nesmrtelnosti

senseifails
senseifails 20.07.2014 v 08:00

Jednoznačně doporučuju všemi dvaceti trilogii Princ ničeho ,akorát pro tebe bude možná těžší se do ní začíst,ale soustřeď se a vytrvej!!Je to naprostý skvost!
A nemůžů si odpustit připomínku k tomu Malazu...
Měsíční zahrady jsou opravdu kopytovitě napsané (pak se to už začíná lepšit)a útočit tak na začínajícího fantazistu jenom proto že se dotkl modly rozhodně není košer.
Trochu tolerance a empatie,prosím.

ModryPesPoutnik
ModryPesPoutnik 06.08.2014 v 09:44

Zdravím,
dostala jsem se k poukázce na 300,- do neoluxoru a marně tam pátrám po nějaké dobré fantasy, nebo sci-fi knížce. Naneštěstí mám trochu pocit, že neoluxor je v této sekci přeplněn upířími rychlokvaškami a fantasy pro náctileté slečny (proti gustu žádný dišputát, ale nic moc pro mě), nebo Hrou o trůny (jejíž všechny díly doposud vyšlé už vlastním).
Obracím se tedy na vás a doufám, že mi poradíte, jak svůj poukaz využít :)
Upřednostnila bych něco, co není na pokračování, ale není to podmínkou.

Předem díky za odpověď!
ModrýPesPoutník

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 06.08.2014 v 10:59

Já si chci v blízké době koupit tuto novinku: http://www.databazeknih.cz/knihy/silo-silo-203632 (ale bude to série)

Text příspěvku byl upraven 06.08.14 v 11:00

Patw
Patw 06.08.2014 v 17:00

Silo mohu naprosto jen a jen doporučit... všem. Ale ano bude to série (přesněji spíš trilogie ve fyzické podobě).

watie
watie 06.10.2014 v 22:06

Taky prihodim knihy ktery podle meho stoji za precteni.Urcite serie - Zaklinac ta je nej, Eragona asi uz taky kazdej zna, Poutníkův návrat - trochu jiny fantasy,ale opravdu stoji zato Axise,Faraday a Azhure si zamilujete, Hra o truny -drsny, spis stredovekej roman plnej valek,politiky a intrik,ale nechybi draci,nemrtvi atd... , Cetl jsem spoustu jinejch fantasy, ale bud to byli kraviny, nebo uz si nepomatuju jak se jmenovali. Taky se mi libil Hranicaruv ucen a Bratrstvo je to sice takovi detsky, ale je to dobra oddychovka.

keri.H
keri.H 08.10.2014 v 18:37

Já teď čtu sérii Měsíční kroniky a hodně se mi to zalíbilo. :) První díl Cinder se mi hodně líbil, takže můžu doporučit. :)
A druhý díl, který čtu teď se mi taky hodně líbí. :)

Text příspěvku byl upraven 08.10.14 v 18:37

Leiah
Leiah 13.10.2014 v 18:17

Mám ráda knížky s draky, čaroději a vůbec lidmi se zvláštními schopnostmi. Miluju Pern Anne McCaffrey, Darkover M.Zimmer Bradley, Eragona... Už jsem dočetla svoji (už poněkud napěchovanou) knihovnu a pátrám po něčem dalším. poradíte, prosím?

Marthas
Marthas 13.10.2014 v 20:11

To Leiah: Na věku nezáleží? Mně se líbil Kai Meyer a jeho série, třeba trilogie: Piráti z Karibiku, možná se urazíš, ale nemá to nic společného s Jackem Sparow, ano, dál od něj série: Vodní královna, Kamenné světlo a Skleněné slovo, problém vidím v tom, že kde je magie tam se většinou válčí méně či více! Zkus se taky podívat ke mě do profilu, kdyby sis nic z toho nevybrala, co doporučuju, třeba se ti bude líbit něco tam!
Mohla bych doporučovat lépe, kdybych alespoň jednu z těch sérií, co uvádíš četla.
PS: Též nemám co číst, ale já si něco najdu, pevně v to věřím.)
Ona je jich spousta, myslím tím romány pro mládež s fantasy tématikou, bohužel se ve většině, kde jsou draci a čaroději válčí ale jestli máš ráda i nadpřirozené schopnosti, mohla bys zkusit Nadpozemskou - tam vystupují andělé, patří k nejlepším ale jak říkám, je to pro mládež.:)
Nebo Nijuru od Jenny - Mai Nuyen jednodílná, tam pokud se prokoušeš jsou zase elfové, atd.

lenkaknel
lenkaknel 13.10.2014 v 20:48

Leiah: zvláštní schopnosti má třeba Paige z Kostičasu (Samantha Shannon) nebo hrdinové série Forensic Instincts (Odložený případ, Temné lži) od Andrey Kane =)

Artic
Artic 25.10.2014 v 17:28

Zdá se mi, že většina nerozlišuje tyto dva žánry. Nějaké tipy?

Azizi
Azizi 25.10.2014 v 18:27

Bez toho, aby som si teraz pozerala nejakú oficiálnu definíciu, skúsim laicky vyjadriť, ako to vnímam ja. Fantasy je pre mňa niečo ako rozprávka. Niečo čo je vymyslené výhradne ľudskou fantáziou, kde sa vyskytujú čarodejnice, víly, elfovia, draci... Sci-fi považujem za niečo, čo môže byť reálne, kde svoju úlohu nezohráva len fantázia autora, ale má to aj nejaké reálne základy a teoreticky by sa to mohlo skutočne stať (povedzme niekedy v budúcnosti). Vidím rozdiel v tom, ak niekto píše o hovoriacich drakoch a vílach (fantasy), alebo o superinteligentných robotoch, mimozemšťanoch, či cestovaní v čase (sci-fi). Všetko z toho druhého menovaného by sa teoreticky raz mohlo stať skutočnosťou. Pričom nevravím, že je možné so stopercentnou istotou vylúčiť existenciu hovoriacich drakov a víl :D Ale to už zachádzam do príliš filozofickej roviny. Verím, že viete, ako to myslím. Samozrejme netreba zabúdať ani na to, že oba žánre nemajú pevne dané hranice, beriem to tak, že sa často prekrývajú a nie sú jednoznačne vyhranené...

Text příspěvku byl upraven 25.10.14 v 18:30

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 25.10.2014 v 18:52

No já bych neřekla, že čtenáři sci-fi a fantasy nerozlišují, spíš naopak... Moje měřítka jsou zhruba:

sci-fi = vesmír a mimozemské civilizace, technické vymoženosti, bez magie (vše posuzováno vědecky)

fantasy = magie, žádné přehnané technické vymoženosti (jako třeba laser), bájné (klidně i pohádkové) postavy a zvířata

Jak už psala Azizi, může se to samozřejmě v knihách různě mixovat. Třeba ve Star Wars (klasické sci-fi) se dají najít i fantasy prvky.

Richie1
Richie1 25.10.2014 v 22:01

Já tyto žánry určitě odlišuji.
Scifi je prostě fantasie podepřená vědeckými poznatky - něco, co by se skutečně mohlo stát, co je (třeba v budoucnu) velmi reálné. Nemusí to být jen vesmír, je plno scifi knih i z prostředí matičky Země. Velkou roli hraje také technika různého stupně vývoje.

Fantasy (klasicky meč a magie) bývá méně reálné (proto o fantasy někteří hovoří jako o pohádce), ale některá fantasy mohou být i jako určitá paralela s historií (např. některé fantasy knihy od Červenáka).

A někdy se samozřejmě mohou oba žánry i prolínat. Třeba taková Imajika od Barkera - to je směsice z obou žánrů (i dalších).

Na internetu se najde zajisté plno moudrých definic, já to píšu z hlavy - jak to osobně vnímám po určitých zkušenostech z obou žánrů.

Leiah
Leiah 27.10.2014 v 13:15

U některých knih je to jasné, jde-li o sci-fi, nebo fantasy u některých (alespoň pro mě) ne. Kam byste zařadili např Pern Anne McCaffrey a Darkover Marion Zimmer Bradley? Obojí stojí na stejných základech – vesmírná kolonie pozemšťanů, což by mělo být sci-fi. Na Pernu se ale vyskytují inteligentní draci (dobře, byli vyšlechtěni lidmi z malých ohňových ještěrek), tak možná sci-fi i s těmi pohádkovými draky... Ale Darkover? Bradley je oficiálně uznávanou autorkou fantasy. Darkover je ale pozemská kolonie, která vznikla díky ztroskotání pozemské lodi, která vezla kolonisty původně uplně jinam. Potud sci-fi. Kniha Přistání má ještě všechny prvky sci-fi. U lidí se ale objevily magické schopnosti, vyvinula se středověká kultura s králi a čaroději, což už je zase „parketa“ fantasy. Do kterého „šuplíčku“ byste podobné knížky zařadili, sci-fi, nebo fantasy?

R.E.M.
R.E.M. 29.10.2014 v 10:44

Složité zařadit mezižánrové knihy.
Tak intuitivně (a podle popisu): Pern do sci-fi a Darkover do fantasy. Už jak název napoví sci-fi = vědecko-fantastické - "vědecké" šlechtění, genetický výzkum - inteligentní draci/ještěrky u Pernu, u fantasy budu očekávat právě ty magické schopnosti, čaroděje, zázraky...

A nebo dokonce můžeme brát fantasy jako podžánr sci-fi.

Leiah
Leiah 30.10.2014 v 18:17

Diky moc za tipy. Valceni, pokud je vyvrcholenim deje mi nevadi. To je opravdu asi v kazde knizce s magii, jen mi stvou knizky, kde se na tom valceni stavi od zacatku do konce a skoro nic jineho tam neni /napr. Inheritance od Paoliniho/.

Slooki
Slooki 30.10.2014 v 20:17

Při mém hledaní, kdo že to že spisovatelů asi píše fantasy jsem narazil na tyto stránky, http://bestfantasybooks.com/top25-fantasy-books.php jsou sice celé v ang. ale spousty se jich dá dohledat, no zrovna třeba zde.

notburga
notburga 31.10.2014 v 10:30

Darkover je určitě fantasy. Ta vesmírná loď je tam víceméně jen okrajově a to jen v prvním dílu. V posledních dílech série se sice zase vesmírné lodě vrací, ale výrazný prvek fantay pořád zůstává.

Jinak osobně nemám problém nechat některá dílka na hraně nebo je označit jako víc nebo míň fantasy. Třeba různé díly z cykly Shannara se dají zařadit taky různě asi ve stylu, že pokročilou vědu nelze často odlišit od magie ;)



Vložit příspěvek