Editor generující mobi/epub


Lastodont
Lastodont 26.04.2022 v 15:34

Rád bych si vytvořil nějakou e-knihu ve formátu mobi nebo epub, ale aby to bylo uděláno pořádně, tedy nadpisy aby měly větší písmo, aby nová kapitola začínala na nové stránce, aby tam byla obálka (obrázek), aby to umělo poznámky pod čarou nebo na konci dokumentu atp. Chtěl bych, aby to byl WYSIWYG editor, abych nemusel znát podrobně xhtml, css atp.
Editor nemusí umět editovat existující mobi nebo epub soubory, může mít svůj vlastní formát, ale musí umět správně generovat mobi nebo epub formát. A rád bych, aby ten nástroj byl bezplatný. Čili chci něco jako gimp na obrázky, který má vlastní xcf formát, ale umí generovat standardní png nebo jpg soubory.
Existuje takový editor na tvorbu e-knih?

Text příspěvku byl upraven 26.04.22 v 15:54

EliskaD
EliskaD 26.04.2022 v 19:32

Sigil. Už jsem ten program pár let nepoužila. Je na tvorbu epub. Obálku i nadpisy na nové stránce jsem v něm určitě řešila, stejně jako zalamování textu nebo i třeba vkládání obrázků i do textu… práce s textem byla WYSIWYG. Nevím jak ty poznámky pod čarou. To jsem nepotřebovala. Použití bylo velmi jednoduché s inzuitivní.

Text příspěvku byl upraven 26.04.22 v 19:34

epete
epete 26.04.2022 v 19:53

Další možností je program Calibre. Umí pracovat i se soubory MS Office (*.docx) nebo HTML (např. export z MS Office). Obsah, kapitoly, obálka a poznámky v mobi (Kindle) a epub bez problémů. Kvalita vytvořených knihy je, bohužel, lepší než u kupovaných e-knih.

Text příspěvku byl upraven 26.04.22 v 19:56

Lastodont
Lastodont 26.04.2022 v 21:34

Díky moc za obě odpovědi. Mám Calibre (3.48.0, novější prý nefungují na Windows 7), zkoušel jsem i Sigil (1.9.2). Ale nevidím tam, jak editovat WYSIWYG. Já tam vidím jen okno, kde se musím hrabat v kódu. Mám tam sice okno náhledu, ale tam nemohu nic psát ani mazat.
Jestliže mohu v jednom či druhém programu editovat WYSIWYG, tak mi, prosím, prozraďte, jak se přepnu z editace kódu na editaci WYSIWYG.

Lastodont
Lastodont 26.04.2022 v 21:53

Tak už jsem na to asi přišel. Od jisté doby není WYSIWYG editor součástí programu Sigil. Takže Sigil si člověk musí nainstalovat a k tomu si musí nainstalovat ještě externí WYSIWYG editor PageEdit, který si stáhne na témže webu jako Sigil. A v tom Sigilu si musí nastavit cestu k PageEdit.exe.

jana14
jana14 29.04.2022 v 21:14

Prosím pěkně: Jak se dá obyčejná papírová knížka konvertovat na e-book?
Nemám na mysli nic nelegálního, ale chtěla bych zkusit rozeslat několik starších knih, které jsou většinou už vyřazené i z knihoven. Měly by být zachovány. Je to složité? Děkuji. Jana

Text příspěvku byl upraven 29.04.22 v 21:21


pobijecmuch
pobijecmuch 30.04.2022 v 09:21

jana14 - k tomu potřebujete skener a speciální program, který vám to upraví do elektronické podoby. Je to zdlouhavá práce. To stejně, ale můžete použít jen na vlastní texty. Autorská práva má i ta starší kniha, tak že tam je potřeba zvážit zda neděláte něco nelegálního.

jana14
jana14 30.04.2022 v 19:40

pobijemcmuch: Děkuji za odpověď. Myslela jsem, že pokud uplyne určitá doba od úmrtí autora, tak pak už na knihu autorská práva neplatí. Stejně by to pro mne technicky bylo nereálné. Snad něco čase vydá Městská knihovna nebo jiné instituce.

PanPredseda
PanPredseda 02.05.2022 v 09:15

Ad jana14:
Pokud jde o překlad cizojazyčného díla, tak u něj platí nejen lhůta 70 let od úmrtí autora, ale i 70 let od úmrtí překladatele (podobně tomu bude nejspíš i u ilustrátora, pokud kniha obsahuje ilustrace, apod.). Tato lhůta se navíc počítá tuším k prvnímu lednu roku následujícího po úmrtí autora (či jiné osoby, jejíž dílo je chráněno autorským právem).
Tedy: pokud autor zemřel 15. 3. 1937, originální znění jeho děl se stalo tzv. volným dílem až 1. 1. 2008.

Lastodont
Lastodont 05.05.2022 v 19:32

Ad jana14: Autorská práva platí jen pro zveřejňování. Pokud to chcete používat jen pro sebe, tak si klidně můžete udělat jakoukoliv kopii, třeba z papíru do PDF nebo epub. Vystavit takovou kopii ke stahování nesmíte. Poskytnout takovou kopii kamarádovi nebo kamarádům už je poněkud na hraně. https://www.mka-nosko.cz/posts/novelizovany-autorsky-zakon-a-kopirovani-pro-osobni-potrebu/



Vložit příspěvek