Domácí evidence knih


newtory
newtory 21.11.2016 v 13:48

To je tá kultúrna výmena.

R.E.M.
R.E.M. 21.11.2016 v 19:29

A když už mám knihy v jednom excelovém listu, není nic jednoduššího než prvotní list nakopírovat a každý seznam seřadit podle jiného údaje - podle názvu, autora, žánru nebo momentálního místa přebývání knihy. Aby poslední údaj byl dlouhodobě aktuální je nutné pravidelně zastrašovat ostatní členy rodiny, aby vraceli knihy na původní! místo.

Paulett199
Paulett199 21.11.2016 v 19:30

Já mám knihovnu obrovskou,setřízenou podle abecedy-podle mně je to nejjednodušší,nejlogičtější systém a zabere minimum času. Nedovedu si představit,že bych každý nový přírůstek zadávala do nějaké tabulky-při tom,jaký jsem bordelář,by to stejně bylo kontraproduktivní. Ale obdivuji všechny,kteří si zvládají vést evidenci pravidelně a poctivě,to zas jo :-)

Richie1
Richie1 21.11.2016 v 20:52

Také si dlouhodobě vedu svou knihovnu (a stejně tak čtenářský deník) v Excelu. Data si mohu setřídit jak se mi hodí a ze zábavy vytvářet různé statistiky. Seznam se mi v posledních letech vyplácí při návštěvě antikvariátů - mrknu do mobilu a hned vím, zda knihu mám nebo ne. Při tom množství knih doma se mi už začalo stávat, že jsem si knihu pořídil podruhé.

newtory
newtory 21.11.2016 v 22:56

Abecednému poradiu odporuje tematika,rozmery,edície a aj to,že vždy máme nejakých vyvolencov a tých si držíme čo najbližšie k telu a vatu,ktorá môže byť prakticky hocikde.

Text příspěvku byl upraven 21.11.16 v 22:57

Richie1
Richie1 21.11.2016 v 23:06

Paulett199: nevím, jak obrovskou máš knihovnu - ale pokud ji máš setříděnou podle abecedy, tak přeci zákonitě musíš vždy při zařazení nové knihy posouvat všechny následující knihy v policích. Např. když už máš všechny police zaplněné a koupíš knihu začínající na "A", tak musíš posunout úplně všechny knihy, abys tu knihu zařadila. Pokud bys měla třeba několik tisíc knih, tak by to bylo dost náročné.

Text příspěvku byl upraven 22.11.16 v 09:50


nycol
nycol 22.11.2016 v 07:12

Mám knihy všude, kde je místo, mimo kuchyně, wc a koupelny :). Abecedně bych to nedala :)

Paulett199
Paulett199 22.11.2016 v 15:25

tsal,Richie1-volně po baráku se potuluje cca 40 knih,které zrovna čteme,případně jsou to nové přírůstky, které na přečtení čekají. Jinak mám vyčleněn pro knihovnu celý veliký volný pokoj,kde jsou police po všech stěnách,takže místa dost. Ukládání řeším tak,že pro jedno písmeno nechávám cca 3/4 police volné- zatím tam mám keramiku,fotky v rámečcích,různé drobnosti. Chápu,že majitelé velkého množství knih a malých bytů to řeší jinak,ale u nás se toto uspořádání osvědčilo nejvíc.

hannah2000
hannah2000 22.11.2016 v 16:24

Já se pokoušela vést evidenci v exelu, ale mám asi slabou vůli nebo málo času nebo chuti, tak se to evidování zase pomalu vytratilo :-D. Zkrátka, co si koupím, to si pamatuju a 2x mám pouze jednu knihu, což mě sice mrzí, mohla jsem mít nějakou další, ale jsou horší věci na světě. Ale podařilo se mi koupit 2x stejnou knihu jako dárek a to mě mrzelo víc. Od té doby využívám seznamy tady na DBK. Osvědčily se, není třeba někam něco zapisovat, pouze stačí zde u knihy označit zařazení do příslušného seznamu.

nycol
nycol 22.11.2016 v 16:37

Paulett199 : něco podobného mám v plánu, máme v paneláku kumbál, který jsem nechala asi před osmi lety "vykobercovat" včetně stropu, s myšlenkou, že tam udělám šatnu. Nakonec to nějak usnulo a poslední dva roky přemýšlím, že si tam dám velké křeslo a regály na knihy :). Místo dveří tam už teď máme dřevěné korále (což je sice mooc hezké, ale když člověk potřebuje vysavač, nebo štafle, je to na oběšení :)), takže bych tam nebyla jak v bunkru :). Ovšem na stabilní vysedávání s knihou by to taky nebylo, chybí tam okno.

Paulett199
Paulett199 22.11.2016 v 16:48

nycol,já mám okna přes podstatnou část jedné stěny,takže světla je dost...a i otevřený krb :-). Nemusím se rozepisovat o tom,která část baráku je v největší oblibě,že ne? :-)

nycol
nycol 22.11.2016 v 18:03

Paulett199 : Řešili jsme, jestli nevyměnit panelák za domek, knihovna by byla super :), ale možná někdy před důchodem :), jsme oba od rána do večera v práci a o víkendech venku, museli bychom si někoho najmout, aby uklízel, topil a tak :))))
A nemusíte se rozepisovat o oblibě :))), naprosto tomu rozumím :).

Lector
Lector 27.11.2016 v 10:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dušín95
Dušín95 20.11.2019 v 19:05

www.lsoft.cz :)

Spajdy
Spajdy 26.11.2019 v 12:18

Dušín95: Hm hm, ten program nevypadá špatně... jdou tam zadávat i knihy bez ISBN, soukromé tisky a různé jiné šílenosti? Není to omezené jen tou databází na DK?

Text příspěvku byl upraven 26.11.19 v 12:18

bamba
bamba 26.11.2019 v 13:00

máme knihy aj na wc - a navyše je to miestnosť s veľmi dobrým osvetlením. Najmenej kníh mám v kuchyni a v komore - tam sa to približuje k nule.

voyager
voyager 26.11.2019 v 14:23

Již asi 3 týdny nelze spustit aplikaci Databáze v mobilu ,kterou hodně používám .Škoda mám tam celou knihovnu . Máte také podobný problém ?

Wraith
Wraith 09.10.2020 v 20:54

Poměrně solidní a hlavně zdarma je například program BookDB2.
A na počet záznamů nemá omezení, což umožňuje pracovat s poměrně rozsáhlými knihovnami. Docela se mi osvědčil, než jsem přešel na (tehdy placený) Evidence LSoft.

freejazz
freejazz 25.09.2022 v 21:58

i když je to poměrně stará debata, přidám svou zkušenost.
kdysi jsem měl knihovničku, ale jak čas pokročil a softvéry se zdokonalovali, zůstal mi tento prográmek jenom ve starém počítači.
v posledních letech jsem intenzivně hledal něco, co bude fungovat, nebude drahé (nejlepší free) a bude umět česky.
LSoft nebyl dávno aktualizován.
anglicky mluvící programy jsou sice aktuální, ale aktuálně i drahé. radši vrážím peníze do knih:)
až když jsem začal pokusně používat na jednom z počítačů ubuntu, našel jsem úplně skvělý a neskutečně jednoduchý program, který funguje jak pod linuxem, tak i pod Win10 a zdá se mi, že i u Mac, umí (nejenom) česky, dovede do svých útrob konvertovat i excelovské tabulky, které jsme si kdysi v zoufalství vytvářeli, ab\chom měli aspoň nějaký přehled o tom, co se nám doma povaluje a nekontrolavelně přemísťuje:)
tellico je jeho název a kromě evidence knih nabízí evidenci všech možných sbírek, třeba filmů, muziky, archivních vín, modelů veteránů nebo letadel...
najdete jej na stránce https://tellico-project.org/ a i když se na vás obráti anglicky, když si ho stáhnete, mluví už česky (nebo slovensky).
teď už jenom najít čas na revizi seznamu a doplnění fondu... (kromě domácí knihovny, kterou mám momentálně na dvou místech, jsem program nasadil i ve spolkové knihovně, kde jej zvládají senioři 70+ a v obecní knihovně; všude je přes 2.000 titulů)

Bytost na cestě
Bytost na cestě 14.02.2023 v 23:30

Píšu si už už od svých 10 let, tedy nějakých 23 let, ruční deník přečtených knih. Je to pro mě jediný rituál, který tak dlouho dodržuji :)

flash1000LJ
flash1000LJ 25.02.2023 v 09:42

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, zdá existuje nějaká solidní aplikace na stolní počítač na správu domácí knihovny?
Která je schopná po zadáni ISBN natáhnou z věrohodného zdroje (cbdb, databazeknih, ...) všechny údaje o knize?
Děkuji.

freejazz
freejazz 25.02.2023 v 21:30

nevím, jestli je databáze knih nějak přepojena s jakoukoliv aplikací (to by mohl říct Dan), ale appka, kterou jsem začal používat, by to měla zvládnout - píšu o ní výše. najdete ji na https://tellico-project.org/.
určitě to umí i programy pro pc za velké peníze, ale kdo je dneska má:) a když už je má, tak je, jako správný knihomol, vrazí do knížek.

freejazz
freejazz 25.02.2023 v 21:35

tellico umí česky, manuál je ale jenom v angličtině (https://docs.kde.org/stable5/en/tellico/tellico/index.html), umí importovat z různých zdrojů, ale při řádově několik tisíc knížek v domácí knihovně nemám potřebu stahovat data z jiných databází - ono vzít do rukou každou knížku má taky trochu očistný účinek - už jenom přemýšlet, jestli tu knihu opravdu potřebuji ke štěstí:)
krom toho jsem si do tellico natáhl obecní knihovnu (kolem 2,5 tisíce titulů) a jde to i s evidencí výpůjček úplně v pohodě.

freejazz
freejazz 25.02.2023 v 21:39

tellico dovede:
Možnosti
Podporuje výchozí sbírky knih, bibliografických záznamů, videí, hudby, videoher, komiksů, mincí, známek, sběratelských karet, vín, deskových her a katalogů souborů
Podporuje uživatelem definované vlastní sbírky pro jakýkoli typ položky
Podporuje libovolný počet uživatelů - definovaná pole několika různých typů: text, odstavec, seznam, zaškrtávací políčko, číslo, URL, datum, obrázky a kombinace
Zpracovává záznamy s více autory, žánry, klíčovými slovy atd.
Automaticky formátuje názvy a jména
Podporuje vyhledávání sbírek a filtrování zobrazení
Třídí a seskupuje položky kolekce podle různých vlastností
Importy MODS, Bibtex, RIS, CSV, metadata PDF a mnoho dalších formátů
Exporty do Bibtex, ONIX, CSV, HTML a dalších formátů
Zahrnuje překlady do mnoha jazyků
Importy knih, hudby, filmů a dalších informací přímo z mnoha zdrojů dat
Importuje data CDDB pro katalogizaci zvukových CD
Skenuje a importuje sbírky zvukových souborů, jako jsou mp3 nebo ogg
Umožňuje upravitelné vstupní šablony prostřednictvím XSL

:))

beanstk
beanstk 31.05.2023 v 10:43

Leta letoucí jsem spokojeně používal LSoft v placené verzi, bohužel vývojář zrušil podporu stahování z Databáze knih :-(, které fungovalo naprosto skvěle. Nechal jsem si ten ini soubor s importem, ale na jednu session mi to stáhne tak 2-3 knihy, pak začne házet chybu :-(. Alternativu pro Windows se stahováním údajů o českých knihách neznám...



Vložit příspěvek