Domácí evidence knih


nycol
nycol 20.11.2016 v 12:28

Dobrý den, nemáte prosím někdo tip na to, jak vést evidenci knih v domácí knihovně? Vytřídila jsem teď a rozdala hromady knih, tak se mi podařilo ji jakžtakž srovnat, ale narazila jsem na duplicitní knížky, protože ztrácím přehled o tom, co jsem si koupila. Našli jsme dva programy, jeden používá Databázi knih, druhý Národní knihovnu, ale v neplacené verzi se do nich nic nevejde. Než si koupím placenou verzi, tak mě napadlo, zeptat se Vás :).

Koka
Koka 20.11.2016 v 12:33

Radu nemám, ale zaujalo mě, že tato naše databáze knih, na které se právě nacházíme, nabízí za úplatu nějaký počítačový program? Jakože v neplacené verzi se vám sem, do rubriky Knihotéka nic nevejde a v placené ano? A jak se dá dsotat na tu placenou?
Já mám v zdejší knihotéce více než tisíc knih a jistě jsou i lidé, co jich tam mají několik tisíců. V čem je tedy problém?

nycol
nycol 20.11.2016 v 12:36

Nee, možná jsem to blbě napsala. Jedná se o program, který využívá informací z Databáze knih. Stáhnete program a při evidenci nemusíte vypisovat detaily knihy, program se propojí s Dk a stáhne si sám info o knize.

Koka
Koka 20.11.2016 v 12:41

Další zajímavý příklad komerčního využití zdejší dobrovolnické práce vkladatelů, opravářů, systémových inženýrů a návrhářů úprav a řešení DK :=)

nycol
nycol 20.11.2016 v 12:50

To máte pravdu.

Koka
Koka 20.11.2016 v 13:19

Možná by to mohlo vysvětlovat, proč tady několik lidí tak fanaticky až zuřivě tlačí na to, aby vložené údaje byli "tip-top", a každý, kdo je sem nedovede v naprosté profi kvalitě vložit, je u nich hned socka, pitomec, záškodník .... . Kdyby šlo jen o amatérský zájmový web, tak by to byla piha na kráse, sice ošklivá, ale neškodná. Ale když se údaje z toho webu zpoplatňují, tak je mi hned jasnější, proč "nějaké obchodní kruhy" mají zájem na tom, aby zboží bylo bezvadné - lépe se pak prodává. Héééézky!


Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 19:00

Moje domácí evidence knih se skládá z hesla - vrať, kdes to vzal! A vzhledem k množství z častého bloumání od police k polici a úvahám typu - kam se sakra poděl ten Haggard?:

R.E.M.
R.E.M. 20.11.2016 v 19:07

Asi to není ve všech ohledech nejpraktičtější, ale používám na evidenci knih obyčejný Excel. Důvodem je i to, že žádný jiný zdroj, automatické stáhnutí informací o knize, by mi stejně nebyl schopen vložit ke knize mou domácí lokalizaci. :) Teda ne, že bych takto evidovány měla všechny police s knihami. Ale polovinu už mám.

Mates1111
Mates1111 20.11.2016 v 19:19

Stačí použiť zdravý rozum: Opsat z každé knihy závěrečnou notaci (název, autor, vydavatel, datum vydání knihy) + uvést aspoň tému - o čem kniha je - jednou větou (anebo jen klíčová slova). Někdo uvádí také info, kde přesně ve své knihovně knihu má anebo také počet stran či počet výtisků, a pod., ale to už je metainfo navíc. Ale potom ty informace je třeba uvádět u každé knihy, takže eště předtím doporučuji si svoji vlastní knihovnu "vyčistit" a co člověk už nechce ať dá charitě, do čekárny železniční knihovny (to je populární v dnešní době) anebo do antikvariátu. Ale toto všechno je dobré udělat na základě konzultace s celou rodinou, aby se nevyskytly zbytečné problémy !!!

Mates1111
Mates1111 20.11.2016 v 19:27

Ještě doplňuji, že Excel je na domácí evidenci knih ideální!

Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 19:29

Mates, vzhledem k svému věku a počtu knih bych tohle dělala ještě mnoho let ze záhrobí. Ale mám to ošetřené - v mobilu mám číslo na svého antikváře - až umřu, můžou mu zavolat.

Mates1111
Mates1111 20.11.2016 v 19:33

I to je řešení.

nycol
nycol 20.11.2016 v 19:43

Ad Mates: Vzhledem k tomu, že jsme nedávno dělali novou elektriku a hýbalo se úplně se vším, vytřídila jsem knihy téměř do bezvědomí :). Zůstala mi tak třetina toho, co jsem měla ještě před půl rokem, možná ještě míň, ale nelituju. Věkem se mi postupně mění žánry, takže jsem započala totální obnovu .). Nakonec jsem začala dnes s evidencí tady na DK, je to asi nejjednodušší a nejpřístupnější, zdarma a do Excelu to jde přetáhnout.
Ad R.E.M.: To mě napadlo na první dobrou taky, ale to by byl běh na hodně dlouhou trať. A toho času. Kde knihy jsou tak nějak pořád vím, ale budeme předělávat byt, tak budu hýbat i s nimi, to pak bude mazec, až budu něco hledat :).
Ad Raksa.A : To já dělám taky, protože já doma plním koeficient čtení i za přítele :). Jen jsem se dostala do bludného kruhu s duplicitou, už jsem našla 4 knížky, které jsem si koupila 2x. Pokud knížku hned přečtu, tak nehrozí, že bych jí koupila znovu, ale chodím i do knihovny, takže mám momentálně doma asi 40-50 nepřečtených koupených a to je pro mě konec :).

Raksa.A
Raksa.A 20.11.2016 v 20:29

Pamatujete někdo edici Saturn? takové ty brožované ruské sci-fi? Tak těch mám 6 dvakrát...
Jinak nic.

rysavas
rysavas 21.11.2016 v 00:41

Já si dělám evidenci v excelu. Píšu kde knihu najdu, název knížky, autora, vydání, počet vydání, rok vydání, počet stran, žánr, cenu knihy pořizovací, originál název knihy, země vydání...no, je toho víc, jsem asi trochu blázen. O hodně knih jsem přišla, takže teď už mi jich tolik nezbývá, mám jich jen asi okolo 1700, ale někdy přemýšlím, jestli se třeba takový Garfield (myslím ten komiks sešit) dá počítat také jako kniha nebo co to vlastně je? :)

baghira
baghira 21.11.2016 v 08:55

https://calibre-ebook.com/

Je to sice program primárně určený pro evidenci e-booků, ale není důvod pro to, aby se v něm nedaly evidovat i papírové knihy. A existuje pro něj i plugin pro načítání popisu knihy z Databazeknih.

nycol
nycol 21.11.2016 v 09:57

baghira díky

Koka
Koka 21.11.2016 v 10:54

Na jednu stranu vás, důsledné registrátory obdivuji - ta propracovanost některých evidenčních systémů je úžasná. Ovšem současně si myslím, že se sami připravujete o malá štěstíčka a hezká překvápka v podobě objevených "neznámych" knih, o nichž jste netušili, že je máte, proč jste si je kupovali nebo kdo vám je věnoval. Mne se to v tom chaosu neevidovaně uložených knih totiž stává, a obyčejně mě to mile potěší.

nycol
nycol 21.11.2016 v 11:42

Koka: Tím, že jsem teď dala strašnou hromadu knih pryč, je evidence jednodušší. Navíc jsem zjistila, že k něčemu mi chybí další díly, tak mám zas čím plnit uvolněné místo :). Jen doma poslouchám, že jednou stranou to odnáším a druhou cpu zpátky :)))

Raksa.A
Raksa.A 21.11.2016 v 11:57

nycol, neříkej! Nemáš ty doma mého muže?

newtory
newtory 21.11.2016 v 12:16

Môj softvér na domácu evidenciu kníh fungoval roky celkom perfektne,až teraz,cca pred 10-dňami sa mi tam dostal nejaký vírus (je to starší softvér) a ja som si s veľkou pompou vybalil z balíčka zaručene nového (v mojej zbierke) ťažko zohnateľného Saul Bellowa: "Planeta pana Sammlera",otvoril som si ho,začítal sa a...deja vu ? Figu borovú deja vu,skleróza,hneď som vedel koľká bije,priam poslepiačky som našiel v knihovníčke jej dvojníčku...a zahrešil v duchu...
Stalo sa mi to prvýkrát v živote,že som si kúpil duplicitnú knihu a dôkazom toho,že mi to nejde z mysle je aj to,že sa tu o tom rozpisujem...normálne ma to štve (!) Pamätal som si u väčšiny kníh dokonca aj okolnosti,za akých som ku knihe prišiel,teda kde som ju kúpil a detaily okolo toho a teraz toto !

Text příspěvku byl upraven 21.11.16 v 12:17

nycol
nycol 21.11.2016 v 12:56

Raksa.A :)))) , on je hodnej, tedy ten můj, ale nečte no :), ale zase mi celý víkend pomáhal přerovnávat knížky:)

nycol
nycol 21.11.2016 v 12:57

newtory: "Figu borovú", to je nádherné ulevení si :)

newtory
newtory 21.11.2016 v 13:06

Povedať to nestačí,keď to napíšem,funguje to oveľa lepšie.

nycol
nycol 21.11.2016 v 13:08

Asi jsem tím právě obohatila svůj slovník :)



Vložit příspěvek