Co si myslíte o akci Me Too?


bamba
bamba 09.05.2018 v 08:44

Ja som si tak uvedomila, že pokiaľ by som chcela mať svoju výstavu svojich kresieb - príšerne kreslím, je dlhý a možno nekonečný rad pánov, s ktorými by som to musela absolvovať. Pri knihách to momentálne nie je nutné - môže si ich ktokoľvek vydať vlastným nákladom a najlacnejšou formou - elektronicky.

kapr
kapr 09.05.2018 v 12:18

Jedna věc je agrese, druhá obchod. Každá skutečná agrese je jednoznačně zavrženíhodná. Obchod, nevím, ale já bych se s ním v zvláště v těchto případech příliš nechlubil.
Tak jako zákaz kouření v hospodách, tak ijá, nebo spíše ÍÁ akce poškodila ty uzavřenější, skromnější, opatrnější, slušnější samotáře, a zahnala je do ještě větší a hlubší defenzívy, nežli ve které byli doposud. Dopady na společnost, jak ty současné, ale hlavně ty budoucí si asi dokážete sami odvodit.
Názorně je tuto akci možné historicky dokumentovat na příběhu amerického boje proti alkoholu, který je u nás asi nejznámějším podobným projevem. Jde o podobné projevy, na které narazíme u každého fundamentalismu.
Já jsem kdysi někde zveřejnil fotografii talíře plného suchých brambor. Nic dalšího už tam nebylo. Nazval jsem ji MeatToo. Ano takový, tak šedivý by byl náš život bez jakýchkoliv, i těch nejmenších a nejnevinnějších náznaků určité sympatie, a mnohdy jak překvapeně zjišťuji dokonce i projevů docela obyčejné slušnosti. Slyšel, (nebo četl) jsem o tom, že dokonce podržení dveřím jinému nežli identickému pohlaví je v těchto končinách pojímáno jako prohřešek proti bontonu.
Fundamentalisté stále vymýšlejí jak deformovat vztahy uvnitř společnosti tak, aby s ní bylo možné snáze manipulovat. Západní Evropa (podle mého názoru bez zapojení mozkové kapacity) podobné výmysly, kterým se občas říká "módní trendy", (ať už přicházejí z kterékoliv světové strany) nekriticky kopíruje. Je to tak smutné, že si pravděpodobně mnozí se mnou řeknou, že by už ani moc nestáli o to být znovu mladí. Naši prarodiče by pravděpodobně řekli: "Jaký to svět, jaká budoucnost, řítíme se do karikatury společnosti kterou jsme znali". Vývoj jde dál, mnohé se vyvíjí a zlepšuje, průvodní jevy jsou ale často paradoxní, mnohdy přímo odporné. Někdy je opravdu velice těžké po některých stránkách hodnotit jednotlivé jeho prvky kladně.

Text příspěvku byl upraven 09.05.18 v 12:20

intelektuálka
intelektuálka 09.05.2018 v 13:38

Hanko - nebylo to myšleno negativně - jen tak, že muž a žena jsou protiklady...
Já jsem facky udělovat nemusela - stačilo použít ironii...
A synergie je pěkné slovo - tudy cesta vede...

Richie1
Richie1 09.05.2018 v 15:54

Ddkk: to co píšeš, zní jako špatné sci-fi. Jako něco, co by normální člověk asi nechtěl zažít.
Bohužel se tohle děje, je to současnost. Obávám se, že ženy v takové společnosti si zadělávají na velký problém. Nové generace mužů nejen že ztratí úctu k ženám, ale nejspíše se k nim budou chovat hůře a hůře. Emancipace dovedená do absurdna.

bubka
bubka 09.05.2018 v 18:09

tsal - podle mne USA je tvrdá pravice a EU si na levici jen hraje, nic víc.
kvóty jsou podle mne naprosto v pořádku, protože v mnoha pozicích a mnoha povoláních nemá ani superschopná žena šanci proniknout pivním spřeženectvím mužů, a že veliká část z nich se považuje za přirozeně ženě nadřízené je podle mne jasné.
Samozřejmě ne kvóty navždy, jako v USA pro barevné Američany, ale snad jednu generaci, aby ženy mohly upříst o svá vlákna i na postech nejvyšších a nepovažovaly při tom, když se jim tam povede proniknout, za povinné nosit oblečení pánského střihu a plivat na ulici.
v y, dámy, jste se nikdy nesetkaly s tím, že vstoupí-li do místnosti sekretariátu s požadavkem kolega, přeruší bezostyšně váš rozhovor se sekretářkou, aby přenesl svůj požadavek? já mnohokrát, a po nějaké době jsem i zakročovala. Ženy to nedělají, buď se omluví a řeknou, že je to rychlovka nebo počkají, až na ně dojde řada.
Ne vždy, a to snad můžeš intelektuálko uznat, má žena, zejména nesmělá, nová nebo v kolektivu nejmladší, možnost ubránit se hrubostem, sexuálním narážkám a rozličným dotykům ze strany mužů v okolí, je podle mne dobře, aby muži pochopili, že muž i žena musejí společně souhlasit s tím, jaké narážky a co dál se mezi nimi bude dít. I když v menší míře, obtěžují zejména mladé a hezké muže, nesmělé, i ženy.
Emancipace není problém, je v pořádku. K ní může patřit i zdvořilost a galantnost. Bude-li ale vyhroceně postaveno proti sobě, co si chci vybrat - zda to, aby mi muž podržel dveře nebo to, že mohu mít stejnou i vyšší pozici v práci a nešlo to dohromady, vzdám se přednosti ve dveřích.

Text příspěvku byl upraven 09.05.18 v 19:42

intelektuálka
intelektuálka 09.05.2018 v 18:30

Bubi - uznávám, v pracovním kolektivu je pro mne důležité to, co mám v hlavě, ne co mám na sobě. Někdy to chvíli trvá, než se to prokáže.
A nikdy bych neřešila zpětně - pokud dostanu nevhodný návrh, řeším hned.


kapr
kapr 09.05.2018 v 21:13

Nepochopení - ty dveře podržím v podstatě každému. Uvádím to proto, že jsem slyšel, že se to v USA bere vůči ženě jako urážka. Netvrdím, že vždy a všude, ale i tak to stačí.
Uvádím to jako názorný a snad KAŽDÉMU srozumitelný příklad naprosté pošahanosti.

kapr
kapr 09.05.2018 v 21:55

Pokud jde o tu sexuální rovnost, tak bych navrhoval, aby muži, učitelé, a zvláště ti na nižších stupních dostávali pravidelný náborový příspěvek 1000Kč měsíčně hrubého. Ten by se každoročně zvyšoval o dalších 1000Kč měsíčně hrubého, dokud by se poměr nevyrovnal. Tak by to probíhalo až do okamžiku, kdy by se poměr mezi vyučujícími v daném ústavu dostal na úroveň 50:50. V době kdy se počet vyučujících bude již pohybovat mezi 40:60 a 60:40, se náborový příspěvek nevyplácí, respektive jeho výše je nulová.
Za současné feminizace školství hrozí, že synové rozvedených matek budou brzy s prominutím čůrat na bobečku. Domnívám se, že i jejich vztah k opačnému pohlaví se postupně stává daleko tvrdší, nežli tomu bylo u předcházejících generací, a i slečnám chybí mužský vzor v rodině, a jejich chování se postupně stává neženské. Tento vývoj probíhá velice pomalu a postupně, téměř neznatelně, proto jej prakticky neregistrujeme. Rozdíly jsou znatelné teprve při porovnávání jednotlivých generací, s průměrným odstupem 30 let. Samozřejmě ve většině populace se to příliš neprojevuje. Čím blíže k okraji společnosti, tím jsou ale rozdíly větší.
Podobným způsobem jako k feminizaci školství bych ale přistupoval i k oborům, které zase zbytečně podléhají nadměrné maskulinizaci. Mám na mysli například v první řadě IT, ale určitě přijdete i na mnohé další. Pokud by mi mohlo být špatně porozuměno, tak si dovoluji zdůraznit, že opravdu nemám na mysli obory jako hornictví a podobně.
Ještě podotýkám, že jsem jako učitel nikdy nepracoval.

potika
potika 09.05.2018 v 22:20

Tak jsem v téhle diskuzi hledala něco, co by se týkalo knih :) .... Kapr :) :) :) Ač žena, taky nevidím v chorobném důrazu na rovnoprávnost (kvóty jsou ještě to menší zlo) nějaký zvláštní přínos. Zdravý rozum umřel, MT je toho příkladem. Je mi příjemné, když se ke mě muž chová jako k ženě a ne jako k parťákovi, a když to přežene, snadno ho zchladím - a to nejsem žádná rázná žena, spíš naopak... jak bylo napsané výše, kvótami si lze zajistit postavení, ale ne respekt... a schopné ženy ho dosáhnou i bez kvót ... spousta příkladů u nás i ve světě.

bubka
bubka 10.05.2018 v 09:19

ale kvóty přece nejsou o tom, že by neschopná žena měla dostat přednost před schopným mužem, i dnes je praxe opačná, neschopný muž se správnými kamarády dostane přednost před schopnou ženou téměř vždy. a pokud jsou dva stejně schopní, ať získá místo žena, žen je ve vedoucích funkcích moc málo.

dobrý nápad je s tím platem, měli by ženám ve vedoucích funkcích nebo v armádě a u policie a v jiných slušně honorovaných profesích taky měsíčně tisícovku přidávat, dokud nebude poměr vyrovnán?

s učiteli je to tak, že většina mužů dostane záhy místo ředitele nebo zástupce, učí, ale méně... a není to zpravidla proto, že jsou lepší. Prošla jsem od píky jako žačka celým naším školstvím a musím říci, že o základky po VŠ bylo v souhrnu více žen a také byly povětšině lepšími učiteli. Vás se to netýká pane profesore Šveci, vy jste byl skutečná jednička, ani vás, pane učiteli Králi s výukou dějepisu v šesté třídě.

v sociálních záležitostech jsou USA nejpravicovější a Trump to, zdá se, ještě dorazí, bude sypat na velké hromady z malých hromádek, Boj sexem za celibát je správná cesta, pouze ti co poznali, jsou s to se hodnověrně i zříci.

Jinak je pravda, že je třeba změnit výchovu nejen chlapců, ale i dívek v dětství, Ale tlak společnosti, který u žen hlavně hodnotí prsa a zadek a to se promítá i do knih a časopisů pro holky, ten se špatně překonává, ještě, že mám syna. Copak jste si nevšimli, jak snadno moderátoři volí familiaritu při rozhovorech se ženami - smím vám přece říkat Jituš - a nevolí ji při rozhovorech s muži - i to ukazuje na nezpracovanou emancipaci

Muži si žen obecně neváží jako lidí dostatečně a to díky tradici, díky nesprávné výchově a není třeba o to usilovat tím, že se ženy vzdají možnostï podílet se jakkoliv ale rovnoprávně na moci.-

v USA je mezirasové tření (ona tam bublá už příprava mezirasové války) ne proto, že existují kvóty, ale proto, že postavení barevných prostě není rovnoprávné sociálně ekonomicky, nemají ve svých oblastech solidní školy, a kvóty v takovém případě nemohou fungovat dobře. Jedna vlaštovička jaro nedělá. zlosynem bývá v jejich filmech buď rovnou Rus (i Polák) nebo aspoň nějaký Ivan nebo Mariusz ale hlavně americký černoch, a to je rovněž docela podezřelé. Němci se soustředili na ty Slovany.

jinak já osobně si myslím, že naše matky byly většími feministkami, než jsou či budou naše dcery, které podlehnou dementnímu volání po tom, aby byly krásné - a klidně i blbé, chtějí totiž v kolektivu uspět. Naše matky chtěly do práce, naše dcery jsou vedeny k tomu, že být v domácnosti s dobře vydělávajícím mužem ¨bude žůžo.

I za této situace volám po rovnoprávnosti, hledám pro svého syna, až doroste, samozřejmě, emancipovanou, dobře vydělávající manželku, abych mu umožnila život u počítače a při jiných zábavách proč by se měl snažit sám růst, k čemu to.

potika
potika 10.05.2018 v 10:00

Kvóty ale jsou o tom, že neschopný dostane přednost před schopným, pokud ten schopnější nevyhovuje určité podmínce ( pohlaví, vzdělání, cokoli...). Navíc schopnost nejde změřit a často se naplno projeví až v praxi.
Muži se většinou chovají k ženám podle toho, jak se žena prezentuje - alespoň tak to vidím já (teď mám na mysli ty, se kterými jsem v každodenním kontaktu). Možná mám štěstí na muže kolem, ale cítím to tak.
Fakt je, že vedoucích funkcích jsou i u nás teď dva muži - ale v minulém vedení byly zase dvě ženy - takže vyrovnáno - bez kvót.
S těmi platy je to opravdu problém, za stejnou práci by měla být samozřejmostí stejná mzda - ale v nařizování vidím problém - vždycky se najdou způsoby jak to obejít...tady bude asi muset zapracovat tlak veřejnosti

bubka
bubka 10.05.2018 v 12:25

kvóty nejsou rozhodně o preferenci neschopných, ale o preferenci žen, pokud jsou stejně schopné jako mužský uchazeč o místo. takže dva stejní - přednost má žena.

muži se chovají k ženám tak, jak je naučili jejich otcové, kamarádi, společnost a pověry, u žen je to podobné

není možné vzdávat snahu o reálnou rovnoprávnost s tím, že se to dá obejít, obejít se dá vždy a vše, podstatné je, co bude společností přijímáno jako normální a jako správné. Veřejnost sama se k dílu nedá, vždyť je v ní dost vysoce postavených mužů a sami od sebou větev nepodříznou.

Skutečná rovnoprávnost má totiž ještě druhu stranu, proto se jí hodně mužů brání, jejich povinnosti v rodině by se zvýšily, nikdo by nečekal, že žena pomaže uvařit kávu, ale čekal by to od někoho domácího, neříkalo by se - umyl jsem TI nádobí pomohl jsem TI s domácností...

kní
kní 10.05.2018 v 12:57

V tomto s bubkou souhlasím. #metoo je jednoznačně dobrá věc. A moc nechápu holky, co to nechápou nebo odmítají.

Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ 10.05.2018 v 13:51

Tady už jsme daleko za hranou MeToo.
Kampaň MeToo NENÍ o rovnoprávnosti příležitostí žen a mužů.
Jen zopakuji:

„Mnohé chování, které ženy právem mužům vyčítají (osahávání, nemravné návrhy,…) jsou protiprávní, lze za ně uložit trest, ale poškozená musí podat oficiální návrh. Klíčové je, že před soudem platí presumpce neviny. Při kampani MeToo však nic takového neplatí. Pokud je kdokoli během této kampaně bez důkazů označen jako násilník, získává nesmazatelný škraloup na své pověsti, kterou mnohdy celý život buduje,“ píše společnost ve svém prohlášení s tím, že řada těchto obvinění byla vznesena desítky let po údajném činu a nebyla jakkoliv ověřena ani potvrzena.
Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/pivovar-bernard-metoo-kampan-di6-/ekonomika.aspx?c=A171213_150302_ekonomika_div

newtory
newtory 10.05.2018 v 14:20

AD: Mr.JaroCZ
Presne tak,súhlasím s Vami a ešte dodám, MeToo je nátlaková akcia,ktorá nemá zadefinované pravidlá a teda ani ich vymáhanie nemá oporu v zákone etc,etc...
Je to obyčajný prachsprostý hon na čarodejnice podobne ako v ZSSR hon na trockistov,v Nemecku hon na Židov, v ČSR hon na buržoáznych nacionalistov. Skrátka veľmi vágne zadefinovanie "priestupkov" odsúdenie a trestanie "davom".
https://ekonomika.idnes.cz/pivovar-bernard-metoo-kampan-di6-/ekonomika.aspx?c=A171213_150302_ekonomika_div

Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ 10.05.2018 v 14:35

→newtory
Souhlasím, kampaň MeToo je ve své podstatě de facto lynčováním, chcete-li nátlakem prováděným jako trest mimo rámec zákona.

bubka
bubka 10.05.2018 v 19:07

no ale mnohá ta chování, která se v metoo odmítají NEJSOU zákonem postižitelná. Jak byste si představovali postihnout tlupu obstarožních kolegů, kteří na oslavě schválně vyprávějí dvojsmyslné vtipy tak, aby je slyšely čerstvé maturantky, které poprvé nastoupily do práce? Jak byste hodlali postihnout plácnutí přes zadek, přitisknutí se pohlavím v tlačenici v dopravním prostředku, sprosté poznámky nebo sexistické k oblečení? To vše moc vadí.



Ono i horší formy.. znásilnění je samozřejmě postižitelné, ale kolik z nich - protože často se jej dopustí šéf, bratranec. strýc, soused.. povede k oznámení, kolika ženám doporučí nejbližší, aby o tom raději nemluvily a nerozbouraly vztahy? a kolik z těch oznámených dospěje ke zdárnému konci? a to napadené ženy musejí opakovat do podrobností, co se jim to tedy stalo, jak reagovala v tom či onom okamžiku ona, jak násilník a dokonce a to velmi často, pokud se aktivně nebrání křikem a bojem a dokonce nemá obranný zranění, je její výpověď zpochybňována - příměr i jehle a niti je velmi často používán. Nejčastěji se při tom setkávají s muži ve funkci policisty, státního zástupce i soudce. Prej aby to nevypadalo jako dívčí válka.

Oznámit i o létech, že jí ten a ten člověk ublížil, je v pořádku, mluvím o ublížení, nikoliv o tom , že ji jednou před padesáti lety plácl po zadku. Protože takové ublížení může ženě (i muži, pokud je znásilněn) zničit život. Pokud vím, každý, kdo se přihlásil, mohl a měl definovat, co se právě jemu stalo, znásilnění i u nás probíhá násobně více než je jich oznámeno a ještě mnohem více než je jich odsouzeno, ale probíhají, staly se. a oběť má právo to říci nahlas a nepodstupovat při tom martyrium soudu . nakonec ten, koho označí se může soudit sám.

Marika Vanova
Marika Vanova 10.05.2018 v 22:07

bubka: poslouchala jsem nedávno policejní psycholožku na ČR Dvojka a říkala, že se oznamuje pouhých pět procent znásilnění, nevím, jak k tomu dojdou, ale nějaký podklad to mít musí.

Raksa.A
Raksa.A 10.05.2018 v 22:24

Milánkové, jste už zas úplně jinde - kampaň MeToo není o znásilněných chudinkách, ta je o něčem jiném. O možnosti mít navrch bez rizika, že ti někdo řekne, kde máš důkaz?, o možnosti být in, o možnosti terorizovat někoho bez rizika odpovědnosti. Ono se to holt jako všechny štvanice trochu zvrhlo.

Mistr Sun
Jsou cesty po nichž se nedáš
jsou vojska na něž neudeříš
jsou města na něž neútočíš
jsou místa o než nebojuješ
jsou rozkazy vládce jež nepřijmeš.

A když jsi tak blbá, že to uděláš - nestěžuj si po padesáti letech...

reader.007
reader.007 11.05.2018 v 08:12

Já se obávám, že tato akce je jen dalšími vidlemi které mají štěpit společnost. Někdy jsou to staří vs. mladí, jindy bohatí vs. chudí, někdy věřící proti nevěřícím... No, a tentokrát jde o křížení zbraní žen a mužů. Připočtěte moc sociálních sítí a už to nejde zastavit. A neprospěje to ani těm opravdu postiženým ženám. Koneckonců pár prostitutek které si vyvzpomněly na křivdy staré roky a desetiletí to důkladně zdiskreditovaly.

bubka
bubka 11.05.2018 v 09:01

reader.007 - jak jste přišla na to, že ty ženy jsou prostitutky? i když i v literatuře zvané krásná se dočítáme o prostitutkách, které k jejich povolání dovedlo právě zneužívání v dětství, mnohdy od těch nejbližších. A když už jsme u prostitutek, možná je jich hrstka, které se tak živí z lenosti a pro zábavu, ale je jich podstatně více, které jsou bity, zneužívány, znásilňovány i prodávány - jsou to otrokyně , třeba, pokud jednou vyváznou a nebudou z nich naprosté narkomanské trosky, taky ukáží prstem na násilníky.doporučuji třeba tuhle knihu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/otroci-soucasnosti-66121
a proč by právě prostitutky nemohly vzpomínat na křivdy je mi fakt záhadou, nebo to, že je někdo prostitutka opravňuje jiné k odlišnému zacházení s ním: a jak moc morálně jsou postiženi a dehonestováni jejich zákazníci? a kdo všechno je prostitutka? ta, která se prodává mnoha nebo ta, která se velmi dobře prodala jen jednou?

RaksaA - Me Too je kampaní proti násilí a to i psychickému na jiných lidech, že je větší počet obětí žen neznamená, že oběťmi nejsou i muži, je to snaha rozbít sociální stereotypy o tom, co vadí a co nevadí a co vlastně vadit smí. Že se toho chopili i cvoci, kteří se chtějí zviditelnit - čeho se nechopili?
Souhlasím s tím, že hnací silou mnoha těchto pravdivých oznámení je snaha mít konečně nad agresorem navrch. mnohé oběti přece svou zkušenost sdělují bez odhalení totožnost agresora a dávno poté, kdy byl čin, pokud vůbec kdy byl, promlčen. Faktem je, že osoby veřejně známé to může poslat ke dnu... tak to je a neříkám bohužel, snad ti, kteří zatím nic takového neprovedli a jsou v podobných výhodných pozicích si dají pozor .

reader.007
reader.007 11.05.2018 v 09:15

bubka: každá žena která poskytne služby určitého charakteru výměnou za protihodnotu (a je jedno jestli to byla role ve filmu, peníze nebo stravenky) je technicky vzato prostitutkou. Já "nejstarší řemeslo" nehaním, je to ostatně každého věc jak se živí a udělalo by mi jen radost, kdyby se legalizovala jako profese, protože současný stav (stejně jako prohibice) jen poskytuje prostor k zneužívání a korupci. Takže "prostitutka" bylo v případě mého příspěvku jen technické označení.

Násilné nucení k prostituci, případně důvody které vedou k výběru takové profese tu rozebírat nechci, to by bylo na dlouho. Jen dodám, že to první je zavrženíhodné a to druhé posuzovatelné případ od případu.

A na vaše poslední otázky: obě.

bubka
bubka 11.05.2018 v 13:04

reader.007 - a co kupci, ať jedné nebo mnoha? ti dobrý? v podstatě je žena nebo by měla být co do sexuality plně svobodná, a i ta nejcudnější zpravidla hledí na to, zda je muž galantní, zda za ni zaplatí, zda nechodí špinavý a přinese na schůzku kytky - taky protihodnota...
legalizace prostituce je nesmysl, pa by se stal stát pasákem č. 1. Já vidím cestu k omezení prostituce v tom, jak na ni kdesi pohlížejí - zákazník je trestán, prostitutka nikoliv, nebo v tom, co udělala jedna britská obec, nahrávala a zveřejňovala auta, která prostitutky nabírala... a bylo po problému, každá poptávka totiž vyvolá nabídku a pro ty ženy je to nebezpečná, špinavá a nezajímavá práce.

newtory
newtory 11.05.2018 v 13:37

Zvláštne a pri drogách je trend kriminalizovať producentov a distribútorov a nie konzumentov.

Text příspěvku byl upraven 11.05.18 v 13:37

kapr
kapr 11.05.2018 v 13:54

Úmysl, ten úplně první, snad mohl být dobrý.
Počínaje tím druhým, ale už jde o nekontrolovatelné zneužívání sociálních sítí k rozeštvávání. To v tom lepším případě.



Vložit příspěvek