Co si myslíte o akci Me Too?


Alix
Alix 08.05.2018 v 00:18

Zajímalo by mne, jaký máte názor na toto téma, které se začíná docela rozrůstat.

Jacck
Jacck 08.05.2018 v 08:18

většinou jsou obviněni muži úspěšní, a to třeba i desítky let poté, co se údajný delikt odehrál, a většinou bez jakýchkoliv důkazů. Tak trochu mi to připomíná Moniku Lewinskou, která si doma několik let ve skříni schovávala šaty poskvrněné spermatem, aniž by je vyprala. Myslím že presumpce neviny se v těchto kauzách moc nedodržuje a i když pak ti muži nejsou odsouzeni, tak škody na jejich kariéře/reputaci jsou nevratné.

Richie1
Richie1 08.05.2018 v 08:29

Hodně kontroverzní téma.
Podle mě se nemá nic přehánět. V kampani Mee Too to je hodně přehnané. Kvůli poplácání přes zadek před třiceti lety totálně odrovnají člověka. Presumpce neviny neexistuje. Nejdřív "viníka" zničí ... a případné dokázání neviny už moc nezmění.

Jako se to stává velmi často - původně dobrý úmysl se zvrhnul v něco nedobrého.

vincek1
vincek1 08.05.2018 v 09:26

Dle mého byl původní záměr v pořádku. Nakonec se , ale vše dostalo do až bulvárního stylu. Myšlenka nahrává jedincům i skupinám, které se chtějí zviditelnit za každou cenu, bez ohledu na škody, které způsobí. Samozřejmě není možné opomenou určitou část médií, která se tím pádem upnou na nejkřiklavější, často až nesmyslné "případy". Bohužel kde vládnou jen peníze, tam se nedostává rozumu. Ostatně zneužít se dá všechno, jak vidíme denně kolem sebe.

gladya
gladya 08.05.2018 v 10:47

Souhlasím v zásadě s předchozími příspěvky. Dobrá myšlenka, ale možná to přerostlo někam do absurdna.

Ale pozor na jednu věc, je to reakce na něco, co se dělo a děje. Nesmíme zapomínat, jak přinejmenším nepříjemné může obtěžování pro oběti být, zvlášť pro mladinkou začátečnici v nějakém oboru nemusí být jednoduché patřičně usadit celebritu nebo nadřízeného.

Jestli se chlapi začnou bát normálně "balit" a flirtovat , aby je někdo neosočil z obtěžování, je to špatně, ale snad není tak těžké poznat, že NE je NE.

No, nevím jestli mám litovat nebo být ráda, že mě už asi nikdo obtěžovat nebude lol .

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 13:12

Raksa.A
Raksa.A 08.05.2018 v 11:04

Mně to ze všeho nejvíc připomíná Čarodejnice ze Salemu. A působí to stejně jako povinné procento žen ve správních radách - nikdo nebojuje za povinné procento žen v kopáčských partách.
Pamatuju jak jeden kolega sáhl jiné kolegyni na zadek, a ona mu jednu důkladnou natáhla. Druhý den byla porada, šéf koukl na kolegu, který měl na tváři pět prstů, zeptal se, jestli má někdo nějakou stížnost - no a nikdo neměl, tak se pokračovalo v poradě. A kolega už nikdy podobnou chybičku neopakoval... Jenže to holt bylo za totáče..

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 11:04


Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ 08.05.2018 v 13:12

Začalo to žalobou za to, že muž dal přednost ženě ve dveřích.
Dnes bez důkazů ženy likvidují muže, společensky i profesně.
Kde to skončí?

gladya
gladya 08.05.2018 v 13:13

Hanka_Bohmova, přesně tak.

Marika Vanova
Marika Vanova 08.05.2018 v 13:57

Hani souhlasím, pěkně řečeno ;-)

cecetka
cecetka 08.05.2018 v 14:24

Konkretne Mee Too me nechava chladnou. Byl to urcity obchod. Ty zeny chtely napr. roli ve filmu a jako protisluzbu poskytly ... muzi zrejme financni uplatky, zeny sexualni. Neni to v poradku, je to hnus, ale proc to vytahovat po 40 letech? Hanbou bych se na jejich mistech propadla, ze jsem roli ziskala diky tomu, ze jsem nekomu vlivnemu byla po vuli :-(

Obecne mimo Mee Too ... jake jsme si to ve spolecnosti udelali, takove to mame. Kdyby nebyla nabidka ze strany zen, nebyla by poptavka ze strany muzu. Ale spousta zen bez ostychu prodava sve telo (staci i pouhe hambate foceni) a pak se jako zeny divime, jak se k nam muzi chovaji. Muzeme si za to my zeny samy.
A taky jde o vychovu deti ... jak je vychovame, tak se budou v zivote chovat. Pokud je vedeme k volne sexualite apod., tak se tak chovaji.

Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ 08.05.2018 v 14:29

Mimochodem - co to má společného se čtením...?

cecetka
cecetka 08.05.2018 v 15:03

Treba musela i nejaka autorka poskytnout protisluzbu, aby ji vydali knihu. Kdo vi?

Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ 08.05.2018 v 15:27

„Mnohé chování, které ženy právem mužům vyčítají (osahávání, nemravné návrhy,…) jsou protiprávní, lze za ně uložit trest, ale poškozená musí podat oficiální návrh. Klíčové je, že před soudem platí presumpce neviny. Při kampani MeToo však nic takového neplatí. Pokud je kdokoli během této kampaně bez důkazů označen jako násilník, získává nesmazatelný škraloup na své pověsti, kterou mnohdy celý život buduje,“ píše společnost ve svém prohlášení s tím, že řada těchto obvinění byla vznesena desítky let po údajném činu a nebyla jakkoliv ověřena ani potvrzena.
Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/pivovar-bernard-metoo-kampan-di6-/ekonomika.aspx?c=A171213_150302_ekonomika_div

Jacck
Jacck 08.05.2018 v 15:33

Brněnská policie: Polovina žen si znásilnění vymyslí
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/brnenska-policie-polovina-zen-si-znasilneni-vymysli/r~i:article:614520/?redirected=1525786212

cecetka
cecetka 08.05.2018 v 15:39

Omlouvam se, MeToo :-)

Zrovna tato kampan ma pozadi, o kterem by se dalo hodne polemizovat. Proto pisu, ze primo "MeToo" me nechava chladnou.

Tim ale nerikam, ze tento spolecensky problem prijimam jako beznou soucast zivota. Nikoli. Nicmeme nesouhlasim ani s jinym extremem, kdy sama pozoruji v urcitych oblastech naseho zivota preferovani zen na ukor muzu. Ona kazda mince ma dve strany.

newtory
newtory 08.05.2018 v 16:15

Násilie páchané na ženách je rovnako neprípustné a zavrhnutia hodné,ako násilie páchané na mužoch (aby sme neboli sexisti),ale forma akou sa kampaň realizuje pripomína páchanie násilia inými prostriedkami.
Nemyslím si,že keď sa žena oblečie,ako žena,môže si za to,čo sa jej stane sama.Ale keď žena sama a dobrovoľne "vlezie" do hotelovej izby,alebo do bytu so svojim zamestnávateľom tak minimálne akýsi pud sebazáchovy by jej mal napovedať,že určité riziko tu je a nemusí ísť o pracovný pohovor,resp. áno,ale ten môže nadobudnúť dosť neformálny charakter.
Ak tam napriek tomu vlezie,niečo sa stane a ona mlčí,nenahlási skutok na polícii,pretože má z momentálnej situácie profit a začne si účty s dotyčným pánom vybavovať po dvadsiatich rokoch,keď zo spáchaného skutku profesne "vytrieskala" čo sa dá...
Tak si myslím,že je to obyčajná hyena,navyše ak to nevie dokázať tak by mala byť stíhaná za poškodzovanie dobrého mena a nemali by z nej robiť martýra.

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 16:18

Hebrey
Hebrey 08.05.2018 v 18:41

Vidím to podobně, jako většina těch, kdo už reagovali. Prostě a zkrátka, dobrá myšlenka, která se poněkud vymkla ze svých hranic, pokud vůbec nějaké měla. Určitě je dobré násilí, a nejen násilí, ale jakékoliv útoky - slovní, psychické atd., atd. - pojmenovat, poukázat na to, že se to nehodí, nesluší, že to tomu druhému je nepříjemné až traumatizující. Určitě je dobré dát prostor těm, komu se něco takového stalo, aby měli (či v tomto případě spíše "měly") možnost to říci, vyjadřit se... , protože jak píš Hanka_Bohmova, ne každá žena má páru na to, aby dotyčnému vrazila facku.
Jenže ..... z celé dobře mířené iniciativy se skutečně pomalu ale jistě stává hon na muže. Nikde totiž nikdo jasně nevyjádřil, co ještě sexuální obtěžování není a co už ano. Muž pomalu, aby se bál na ženu usmát nebo jen letmo podívat, aby ho náhodou neobvynila, klidně i po x letech. Znám bohužel ze svého blízkého takový případ, kdy to s takto křivě obviněným nedopadlo moc dobře.
Jinými slovy, dobrý úmysl musí mít i nějaká pravidla hry, aby se z něj nestalo to příslovečné dláždění cesty do pekel.

ddkk
ddkk 08.05.2018 v 20:13

Nějak se nám vytrácí normální (ve smyslu přirozená) výchova v rodině a ve škole. Asi bychom tolik nepodléhali oběma extrémům - jak přecitlivělým reakcím při jakékoli (a tím nemyslím plácání po zadku nebo i něco horšího) pozornosti mužů vůči ženám, tak naopak jejich hrubost, napadání a dehonestace.

O tom, kam se až může společnost při úzkostlivém dodržování tzv. korektního chování k ženám dostat, jsem na vlastní kůži zažila během svého ročního působení v Kanadě (snad nejvíce mi utkvěl oficiální prohřešek, tzv. "lookism" - tedy "koukání" - na ženu, samozřejmě!). Evropa je v tomto smyslu pořád ještě racionální a většinou při smyslech. Nicméně, zažila jsem během své pracovní kariéry i to, jak mohou být ženy a priori podceňovány a jak mohou být jejich práce a schopnosti snižovány. A tam by to opravdu pár facek nespravilo, když jste v rukou arogantního, mnohdy zakomplexovaného a šovinisticky vychovaného šéfa...

Ale myslím, že cesta je jediná - zdravý rozum.

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 20:14

Alix
Alix 08.05.2018 v 20:39

Omlouvám se, napsala jsem to špatně, Me Too, ale nevím, jak to opravit. Ale všichni víte, o co jde.

Richie1
Richie1 08.05.2018 v 22:34

Ddkk: "lookism"? Hm, tak ženy se parádí, aby vypadaly hezky - ale muži se na ně nesmí moc koukat, aby nebyli obviněni ... to je hodně ujeté.
Ale za tou velkou louží to je už opravdu na palici. Na jednu stranu si tam hrají na prudérní a mravní národ - a na druhou stranu tam před celým světem dopodrobna probírají avantýru jejich prezidenta se stážistkou.
Jsem rád, že k nám do středu Evropy ještě tahle podivná a pokroucená morálka nedorazila. A doufám, že to tak ještě dlouho zůstane.

ddkk
ddkk 08.05.2018 v 23:07

Richie1: Všechny větší firmy tam měly povinné školení pro mužské zaměstnance, aby je poučili, jak se NEchovat k ženským kolegyním: nikdy s žádnou nejednat beze svědků a za zavřenými dveřmi, nezírat, nekomentovat cokoli na jejich vzhledu, nevyprávět nevhodné vtipy a historky, nevyvěšovat jakékoli obrázky žen (a už vůbec ne málo oděných), nedávat přednost ve dveřích (mohlo by to některou urazit!), nepomáhat do a z kabátu (mohl by se jí dotknout), nedávat žádné nikdy a v ničem přednost (mohlo by to být vykládáno jako připomínka slabosti žen), v žádném, ale žádném případě nelichotit a už vůbec nikdy a za žádnou cenu se kterékoli ženy jakkoli dotknout, tedy zejména fyzicky, ale ani jinak, atd....no, naši muži by ve většině případů byli asi na okamžitý vyhazov :-)

Text příspěvku byl upraven 08.05.18 v 23:09

newtory
newtory 08.05.2018 v 23:56

Jedným slovom s jednou z nich sa oženiť a ostatné dôsledne ignorovať.

cecetka
cecetka 09.05.2018 v 05:23

To je uz smutne. Jsem zena, rada vypadam jako zena, rada se oblekam jako zena. Mam rada, kdyz se muzi ke me chovaji jako k zene. Kdyz me pusti prvni do dveri, kdyz mi podrzi kabat, kdyz mi reknou, ze mi to slusi, kdyz se na me usmeji a ja na ne.
Mam rada muze, kteri vypadaji jako muzi, chovaji se jako muzi a umeji byt galantni k zenam.
Nesnasim hulvaty a sexysty.
A ano, myslim si i to, ze zeny v urcitych oblastech nemaji co delat (napr. armada).
Asi to bude tim, ze pochazim z minuleho stoleti.

bubka
bubka 09.05.2018 v 08:19

základ té akce, podle mého soudu, je zcela v pořádku, ale jako tradičně, Amíci z toho udělali totální hloupost, stejně jako z harašení , kdy odsuzují pětiletého chlapečka z to že dal pětileté holčičce pusu, či i naopak?

Podezřelé jsou mi i ty obstarožní ne příliš úspěšné herečky které dodnes trpí proto, že je režisér plácl před čtyřiceti lety po zadku - a stačilo se přece otočit a plácnou také dle výběru. a být bez role.

faktem ale zůstává, že zejména mladá žena nebo žena zcela závislá na tom či onom zaměstnání je bez možnosti se skutečně bránit podobným praktikám, nebo obhroublému a slizounskému žertování, o dítěti nemluvě a vzhledem k obecně pozorované mužské empatii je třeba , aby se dozvěděli, že podobné , podle nich OK manýry, nejsou druhé straně obyčejně příjemné. Nebo je či bylo některé z dam příjemné sexistické jednání nějakého dědečka na jejich prvním pracovišti po škole? a jak se vymezit proti někomu skoro třikrát tak starému a ještě ve vedoucí pozici?

Podle mne ta kampaň má říci, pokud vás někdo obtěžuje nebo dokonce znásilnil, jste obětí a nemáte se zač stydět, stydět by se měl on. Můžete a musíte se bránit. Kam to přivedli Američané, to je docela absurdní divadlo.

intelektuálka
intelektuálka 09.05.2018 v 08:27

Tak se také vyjádřím - pracovala jsem s muži, zkoušeli to se přiblížit - to je věčný antagonismus - muž a žena.
Ti chytří přišli na to, že je lepší mít mne za kamaráda a přátelíme se stále.
Souhlasím s bytostí - žena si musí nastavit hranice.



Vložit příspěvek