Antinatalismus


DeepSea21
DeepSea21 24.06.2019 v 23:33

Váš pohled na filosofický směr antinatalismus.

ijcro
ijcro 25.06.2019 v 07:40

To je čistě upírský pohled :)

reader.007
reader.007 30.06.2019 v 17:20

Myslím že je to věc, která by potřebovala více zastánců třeba v takové Nigérii. Kdyby mne chtěl někdo nařknout z rasismu, tak trochu číselné osvěty: viz tabulka + 1. věta pod titulkem Demografie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nig%C3%A9rie#Obyvatelstvo

DeepSea21
DeepSea21 30.06.2019 v 17:38

reader.007:Naprosto souhlasím

JáJejí
JáJejí 01.07.2019 v 10:49

Nejlepším prostředkem omezení porodnosti je prokazatelně skokové zvýšení životní úrovně obyvatelstva.
Myslím, že kdyby se tam zdejší čtenáři reader.007 a DeepSea21 vydali na aspoň desetiletou dobrovolnickou misi, mohli by přispět aspoň svým malým osobním dílem.

DeepSea21
DeepSea21 01.07.2019 v 13:34

Dámy mají přednost. :)


JáJejí
JáJejí 01.07.2019 v 13:54

Jistě, až si zde splním své povinnosti/práva,
někam do světa za prací a jinou zkušeností se rozhodně chystám. Konečně i já si to dozajista zasloužím.

Text příspěvku byl upraven 01.07.19 v 13:54

reader.007
reader.007 01.07.2019 v 18:01

Já jsem přispěla (podle mne dostatečně) k nevymření Evropy. Bojovat proti přelidnění Afriky není v mých silách a s větrnými mlýny zásadně nebojuji. Ale jestli máte milá JáJejí chuť vzít to za mne, mileráda si dám tu práci a přij(e)du Vám na letiště zamávat a popřát šťastnou cestu.

JáJejí
JáJejí 01.07.2019 v 18:13

No vidíte, vy jste si slasti rodičovství užila a po jiných chcete, aby děti neměli. To je mi tedy lidskost v kostce.
Děkuji, já na zkušenou jednou pojedu stopem. Na mé vysněné čajové plantáže to zas nebude až tak donkichotský nápad. Předpolí se už buduje a já vím, kde a kdo.
A navíc, práci (jednou to bude nejvyšší meta touhy), tu tvůrčí a radost přinášející, určitě nebudu dávat těm, kteří mi nepřejí. Jsem altruistka, to jo, ale jen "ocud-pocud".

reader.007
reader.007 01.07.2019 v 18:29

Přiznávám, že jsem přispěla, nicméně neposlala jsem do života 15 potomků s vidinou, že alespoň jeden přežije a bude mne na důchod živit. Ale on ten boj o přežití už není co býval ani v té Nigérii, koneckonců čísla hovoří jasně.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 01.07.2019 v 18:31

Jasně, protože africké děti jezdí se svými rodiči každý rok k moři a celkově si ženy to mateřství tolik užívají. Mají nastudované všechny publikace světa a jsou happy, že s velkou pravděpodobností jejich děti umřou dříve než oni. (To je realita Afriky. Nebudem si lhát, že není.) No, a to moře vlastně taky uvidí, že? Jednou. Potom v Itálii a potom zpátky domů...
Přesto se najde dost lidí, kteří pomohou. Ale odstěhovat se do lesů, abych si nepřidala jako sobec, když jsou na tom jiní hůř. To si raději dál kupujme čas jednou za rok v podobě nějakého příspěvku nadaci, dokud máme z čeho....

Nenapsal Dan Brown knihu, která se tímhle zabývá? A přestože to je obecné fuj téma, proti lidství, ale zároveň má logické argumenty, tak se z toho stal bestseller. Protože se tomu zabránilo nebo protože se tahle myšlenka dostala víc mezi lidi?

Ale musíme se s tím smířit. Je nás moc. Zatím nikdo nevymyslel jak to vyřešit. Kromě drastických metod, ale jednou na to přijde. Pokud neobydlíme jinou planetu, tak nevím, nevím. Ale tomu nevěřím. Vždyť ani neumíme postavit silnici, která vydrží zimu :(

Nejsem necita, ale realista.

Text příspěvku byl upraven 01.07.19 v 18:34

ijcro
ijcro 02.07.2019 v 00:04

Já to vidím z jiného úhlu (kromě těch upírů, pro ně obecně je cena biologické jednotky nízká).
Všimněte si, co dnešní svět nejvíce ničí.
Jsou to hlavně tři věci:
1/ Masové přesouvání lidí za zábavou, říká se tomu turistika. Díky ní jsou návštěvníci v turistických destinacích viděni jinýma očima, nejspíš jako nadité chodící portmonky. Vidí to prostí lidé, kteří zjišťují, že jinde se žije líp, podporují to i státy, protože pro ně je přesouvání lidí ekonomicky důležité (některé země jsou na turismu dokonce i závislé) a turistika je mediálně silně podporovaná. A s tím souvisí doprava, dneska hlavně letecká a automobilová, potřebuje víc aut, víc letadel, víc hotelů. V konečném důsledku dojde v destinaci k modifikaci místní kultury, ne-li přímo k jejímu oslabení (což je taky jeden z důsledků globalizace).
2/ Masová výroba výrobků s řízeným životním cyklem resp. podléhající módě. U plastů se dříve říkalo, že je to nejlepší materiál, který vydrží (skoro) věčně. A hleďme, svět je zaplaven PET lahvemi a igelity všeho druhu na jedno použití, a ten méně kvalitní se drobí a drobí, až je z něj sypání pro bakterie, které zasírá oceány i živé organismy. Ale ekologicky ho zničit? Politicky ve většině částí světa nemožné. A výrobky poněkud sofistikovanější než PET lahve, jako mobily, počítače, bílé zboží, nebo i auta…? Jsou takové drahé výrobky, které vydrží deset, dvacet let, ale jsou takové levné výrobky, jejichž životnost končí těsně po záruční lhůtě (některé plastové hračky nepřežijí ani cestu z obchodu). U módy je to ještě horší, většina hadrů, obuvi a jiných serepetiček je už jen sezónní zboží (a kdo ví, jestli trvá aspoň tři měsíce). Z obchodů mizí standardní zboží a je nahrazováno předraženým mixem, u kterého ani běžný spotřebitel nemá šanci zjistit, není-li to třeba falzifikát.
3/ Finanční otroctví, které je velmi rozšířené v tzv. vyspělých zemích. Je to prostě luxus žít na dluh (na dluh dokonce mohou žít celé státy), ale i to se musí umět. Do toho ještě vstupují psychické problémy finančních trhů a bank, které neuroticky zasahují do ceny peněz, komodit a hypoték. Kapitolou samostatnou by mohly být státní dotace či subvence. Imho dotace za posledních pár let zkreslily cenu práce, výrobků ale i stavebních projektů. A kde je ta neviditelná ruka trhu?

reader.007
reader.007 02.07.2019 v 00:56

ijcro: těch bodů by mohlo být daleko víc, ale tvůj výběr je velmi reprezentativní.
Nedávno jsem narazila na leták nějakého ekologického sdružení, kde se píše, že jen v ČR se chováme, jako bychom měli ne jednu, ale 2,5 planety. A to jsme ve spotřebě daleko za západními státy (o Americe nemluvě) a přesto je nám neustále podsouváno, jak málo se o ten blahobyt snažíme.

JáJejí
JáJejí 02.07.2019 v 06:30

Já svůj osobní návod mám, a je stejně jednoduchý jako já:
Dobrovolná skromnost + ekonomie daru + nepotřeba statusových předmětů/zážitků/zkušeností.

DeepSea21
DeepSea21 02.07.2019 v 09:40

A to je ještě třeba vzít v úvahu individuální utrpení každého z nás a naprostou neochotu vetšiny si přiznat,že život často nestojí za nic.
Pár dobrých momentů které jsou velmi rychle pryč.

Text příspěvku byl upraven 08.06.20 v 18:22

JáJejí
JáJejí 02.07.2019 v 09:43

Vy pracujete v zinkových dolech, nebo proč tolik trpíte?

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 02.07.2019 v 09:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DeepSea21
DeepSea21 02.07.2019 v 10:28

JáJejí:Rád bych tuto diskuzi zachoval striktně v přidávání argumentů a názorů,já se Vás také neptám na Váš osobní život.

Text příspěvku byl upraven 08.11.19 v 23:41

ijcro
ijcro 02.07.2019 v 10:30

Smysluplná práce a hluboké vztahy - je pro mnohé naprosto neuchopitelná komodita. Plytkost a pomíjivost je krédem dnešních dnů.

Lector
Lector 02.07.2019 v 10:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 02.07.2019 v 11:08

pro DeepSea21: Nemýlím-li se, pak zinkové doly v ČR nemáme. Byla to samozřejmě nadsázka, ironie a popíchnutí, tedy otázka, proč tady tak okázale ventilujete svou pózu.

pro Lectora: Velmi děkuji za zastání. :-)

pro ijcro: Nebuďte tak pesimistický, mnozí nosí(me) na tričku jiné imaginární nápisy!
:-)

ijcro
ijcro 02.07.2019 v 11:13

Už léta píšu texty s mírně optimistickým pohledem :)

(Jen je dostat k čtenářům)

JáJejí
JáJejí 02.07.2019 v 13:04

A tady, jich máte skoro čtvrt milionu, je vám to málo?
:-)

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 02.07.2019 v 13:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 02.07.2019 v 13:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek