100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet


pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:18

...a čísílko 68 je takové historické /důležité je dočíst tento příspěvek až do konce
TŘI MUŠKETÝŘI

Moji oblíbeni hrdinové - sbírám všechna česká vydání tohoto praslavného Dumasova románu, stahuji všechny filmy o třech /Slávek Šimek říkali s Jirkou Grosmannem, že jich bylo vlastně pět/mušketýrech..........a taky jsem pátral po původu příběhu , dokonce jsem byl jednou se zájezdem na La Rochelle!!! a proháněl se v ulicích, kde kdysi putovali mí oblíbení hrdinové....ale tomu již dávno....

....................pátral jsem a cosi nalezl :
D´Artagnan, plným jménem Charles de Batz de Castelmore byl opravdu chudý šlechtic, který se vydal do Paříže s doporučujícím dopisem ke kapitánporučíkovi královských mušketýrů hraběti Jeana du Peyer de Trousvile (v románu de Trévill). K mušketýrům se nedostal, musel projít vojenskou službou. Na přímluvu strýce z matčina strany se dostal do Francouzské gardy, která podléhala vévodovi de Gramot. Jako kadet oddílu kapitána Francoise de Guillon táhl do Flander, prodělal bitvu se Španěly u Arrasu. (Bojoval v ní i Cyrano z Bergeraku pod vedením kapitána Gaskoňských kadetů Carbona de Castel-Jaloux.) Kadet D´Artagnan dál táhl do Pikardie a Roussilonu a zúčastnil se dobytí Perpignamu. Roku 1643 ze údajně zúčastní výpravy pana d´Harcort do Anglie, kde zuřila válka mezi králem Karlem I. a vůdcem parlamentu Cromwellem. D´Artagnan prý bojoval na královské straně v bitvě u Newbury. Po návratu z Anglie prožil dobrodružství podobná těm z knihy. Kráska zvaná Mylady, o níž se neúspešně ucházel na něj poslala nájemné vrahy. Jejich útok s ním odrážel mušketýr Arnaud d´Athos, který při ní utrpěl zranění, ze kterého se částečně vyléčil, ale nedoléčen nastupuje do služby a v náhodném souboji 21.12.1643 v Saint Sulpice umírá. Královským mušketýrem byl jeden rok. Jeho bratranec Porthos, který ke královským mušketýrům byl přijat dva roky před Athosem, také přichází v souboji o život nedlouho po Athosovi. Henri d´Aramitz (Aramis) slouží u královských mušketýrů šest roků, dokud ji kardinál Mazarin nezruší. Aramitz se ožení, má syna a dvě dcery a dožívá se vysokého stáří.

D´Artagnan o přijetí k mušketýrům požádal roku 1643 po smrti Ludvíka XIII. Kardinál Mazarin, který neměl rád kapitána de Trouisvile, který D´Artagnanovu žádost doporučuje, ji zamítá.

Kde a kdy se D´Artagnan seznamuje ss třemi mušketýry není známo, ale v aféře s královninými diamantovými přívěsky nemohli sehrát žádnou roli. Nikdy nesloužili spolu a lord Buckingham již byl dlouho mrtev. Přívěsek mu ukradla hraběnka Lucy Carlisleová, odvržená Buckinghanova milenka, špionka kardinála Richelie.

Po patnácti letech jsou královští mušketýři obnoveni pod velením poručíka, později kapitána D´Artagnana.
MUŠKETÝŘI JAK JE NEZNÁME

Udělal Alexandre Dumas velkou chybu, když si za hlavní postavu svého románu zvolil naivního, vrtkavého a vznětlivého mladíka jménem d´Artagnan? Záhy možná svého rozhodnutí hořce litoval, když viděl, jak se jeho ústřední postava zmateně potácí dějem - prostoduše a zcela bezcílně - zmítaná mezi láskou a nenávistí…
Kdo ví, jak by to s nešťastným d´Artagnanem dopadlo, kdyby po jeho boku nestanul mnohem zajímavější a duševně vyzrálejší šlechtic - chrabrý a moudrý Athos.
Tento muž mnoha ctností, rozený vůdce a všeobecná psychická a morální podpora, provází dějem ostatní postavy jakožto jejich duchovní záštita a pohotový rádce, uplatňuje při tom svůj bystrý úsudek a pevný charakter. Ve svém okolí budí přirozený respekt, což je vzhledem k jeho kladným vlastnostem pochopitelné.
Dumasův omyl je závažný, ale i géniové se občas spletou, a proto nadanému spisovateli odpusťme a radujme se alespoň ze skutečnosti, že se zachoval Athosův notes – historický dokument, zachycující důležité momenty v životě statečného šlechtice a jeho četná dobrodružství. Pisatelem tohoto dokumentu je neznámý francouzský šlechtic, jenž měl to štěstí a našel originální zápisky hraběte de la Fére. Tyto strohé věty potom přepsal vlastním květnatým stylem a obohatil o několik historicky doložených maličkostí.
A zde je onen "dochovaný" deník - notes. Kdo chcete - čtěte!


http://athos.xf.cz/notes.php

Text příspěvku byl upraven 28.12.13 v 14:19

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:21

...s číslem 69 je tu kniha a film
Nicholas Monsaratt - KRUTÉ MOŘE
Příběh z 2.svět. války o posádce anglické lodi plavící se v konvojích, které doprovázely nákladní lodě po Atlantiku.
Četba knihy N. Monsaratta „Kruté moře“ je zážitkem a právem patří toto dílo nejen mezi bestsellery padesátých let 20. století (román je však v reprintech vydáván doposud), ba mezi literární poklady obecně. Neméně silným zážitkem ovšem, třebaže v jiné rovině, je britský dvouhodinový film stejného názvu, z r. 1952, třebaže oproti Monsarattově předloze jaksi esenciální a s modifikovaným obsahem. Je však škoda, že zatímco kniha v české verzi je občas dostupná v antikvariátech, film, který se u nás asi před padesáti lety promítal převážně jen v malých kinech, uvedla jen Česká televize, a jinak byl/je zřejmě nedostupný, a to i na filmových portálech. Patřím k těm šťastným, kterým se podařilo zachytit „starej biják Kruté moře“ na disk, a nestačím se divit těm, kteří na webových stránkách ČT označili sledování tohoto filmu za „ztrátu času“
„Kruté moře“ je mimořádně dobře zvládnuté filmové dílo – scénáristicky, režijně i herecky, a jeho základní hodnotou je navýsost důvěryhodně podaný příběh, jenž má mnoho širokých míst, splývavě tečných s někdejší válečnou realitou. Právem se filmu dostalo několika nejvyšších ocenění včetně oskarových.
"KRUTÉ MOŘE“ (angl. „The Cruel Sea“). Velká Británie, 1953, 131 min. Režie: Charles Frend. Hrají: Jack Hawkins, Denholm Elliott, Stanley Baker, Virginia McKenna, Alec McCowen, Don Sharp aj.

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:29

..a číslo 70 přináší komiksovou perlu
LIPS TULIAN
„Za tento román zaplatím každý obnos!“ rozhlásil Josef Váchal roku 1924 v Krvavém románu o knize Kvidona z Felsů Lips Tullian vydané koncem 19. století Aloisem Hynkem ve 118 sešitech, tzn. na 2 832 stranách (naposledy Paseka v roce 1994). Její děj se odehrává na pomezí Saska už počátkem století 18. a titulní hrdina se vlastně zove Filip z Mengštejnu.

Nejlahodnějšími perlami loupežnických románů však byly samomluvy a je věru s podivem, jaká tajemství se jimi dala sdělit, aniž by mumlající věděl komu: Příšerný muž položil dívku na stůl a Hilda jej uslyšela sama k sobě mluviti: „Nastává pro mne nejtěžší část mé úlohy. Musím jí svléci poslední šat, pevně ji spoutati a pak teprve smí z omámení procitnouti. Je to sice strašné, co zamýšlím, ale já to vykonati musím, protože bych jiným způsobem kamene moudrosti nenalezl...“ Atd.
Tullian byl ovšem i historickou postavou. Zatkli ho roku 1711 a popravili v Drážďanech 1715, načež Schillerovi (1759-1805) posloužil co předloha Karla Moora z Loupežníků (1781) a Kájovi Saudkovi jako námět 124 stran komiksu napsaného Jaroslavem Weiglem.


Kája Saudek - Lips Tulian
Pravděpodobně nejlepší a nejpropracovanější komiks Káji Saudka vyšel konečně ve formátu a nákladu jakýsi zaslouží. V posteli se sice díky velikosti (29x34 cm, formát časopisu Mladý Svět) špatně čte, ale zato si každý může vychutnat Saudkovu genialitu kresby a mnoha skrytých vtipů, které často schovává v pozadí hlavního děje.

Příběh chudého šlechtice Filipa z Mengštejnu (úžasně kýčovitý scénář J. Weigela) je v podstatě primitivní a naivní romance, ale kresba Káji Saudka vše posouvá do naprosto neskutečného rozměru. Jen v tichosti čtete, prohlížíte detaily obrázků, pak znovu čtete, nalézáte nové a nové detaily, znovu čtete…

Filipův přerod v obávaného loupežníka Lipse Tulliana, který řádí ve stylu Robina Hooda na území celé střední Evropy je plný akce a humoru. Ženy mu padají k nohám, on ale samozřejmě miluje jen jednu. Nástrahy a intriky proti němu se kupí.
___________________________________________________________
česká komiksová perla - perla ze všech perel nejperlovatější

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:30

..a když už, tak taky 71
MURIEL

Milujete-li zvrhlý humor, žánrovou literaturu, pohyblivé i statické obrázky a Olinku Schoberovou, nelze nemilovat sličnou lékařku Muriel, muže s křídly Roa a obskurní světy, ve kterých se tito hrdinové z rodu posledních romantiků pohybují.

Muriel a andělé je československý komiks jehož autory jsou Kája Saudek (kresby) a Miloš Macourek (scénář). Byl vytvořen již v roce 1969, ale díky postupující normalizaci nebyl tehdy vydán (pouze 29 černobílých stran v časopise Mladý svět). Publikován byl až v roce 1991 v nakladatelství Comet. V roce 2009 byl v anketě odborníků na komiksovém informačním serveru Komiksárium prohlášen za nejlepší český komiks všech dob.
V létě roku 1988 se nad Atlantikem srazí pozorovací letoun OSN s meteorem - jenže ten meteor vyletěl z moře... Na místě katastrofy objeví později loď Santa Anna-Maria mrtvolu podivného tvora, podobného člověku, který ale díky křídlům na zádech vypadá spíš jako anděl. Lodní lékařka Muriel se do něj okamžitě zamiluje. Ukáže se, že jde o našeho potomka z budoucnosti, vzdálené sedm tisíc let. Další z "andělů" si přiletí pro tělo svého kamaráda Roa, protože v budoucnu je možné mrtvé oživit a při zpáteční cestě vezme na exkurzi Muriel a s ní i generála Xerona. Ten v budoucnosti zjistí, že armáda bude ještě za jeho života zrušena a rozhodne se proti tomu zakročit - zavražděním mladého Mika Richardsona, který ještě ani sám netuší, že se stane zakladatelem světa bez válek. Muriel a Ro se budou muset hodně snažit, aby Xeron neuspěl...

Poznámky:
Macourek se Saudkem původně plánovali dvanáct knih Murieliných dobrodružství, ale "díky" bratrské pomoci zemí Varšavské smlouvy dokončili jen tu první. Ani ta však v "osmašedesátém" nevyšla a dlouho to vypadalo, že se ani nedochovala. Vydalo ji až po revoluci nakladatelství Comet. Hlavní hrdinku Kája Saudek nakreslil podle české herečky Olgy Schoberové, do podoby padoucha Xerona pak vtělil své dvojče Jana.


Čtyřicet let čekalo na své vydání vrcholné dílo klasika českého komiksu Káji Saudka. Rozsáhlý a velkoryse pojatý komiks Muriel a oranžová smrt po svém reflektuje invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Kniha navazuje na první díl Muriel a andělé a jejími hlavními hrdiny rovněž jsou půvabná lékařka Muriel a Ro, okřídlený muž z budoucnosti.
I dnes – s odstupem čtyř desetiletí – kniha udivuje velkoryse rozvrženým dějem, jedinečně pojatými celostranami, odvážnou a promyšlenou barevností a dynamičností jednotlivých scén.
Příběh mimo jiné reflektuje vojenskou invazi do Československa. Dobové reálie například připomínají tváře oranžových mimozemšťanů, které zpodobňují rozezlené obličeje ruských vojáků. Je tedy více než zřejmé, že v roce 1969 nemohl přejít přes cenzuru

V nových politických podmínkách se zase podle nakladatelství dlouho nedařilo sehnat všechny stránky díla, problémem byla také autorská práva.
___________________________________________________________
...další perly nekorunovaného krále komiksu - Káji Saudka

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:41

....72 je další čísílko
JACK HIGGINS

....tohle jméno stojí někde opodál
Jeden z nejlepších válečných románů
OREL PŘISTÁL
Působivý dobrodružný román vychází ze skutečných událostí z doby 2. světové války, kdy se jednotka německých parašutistů pokusila o únos Winstona Churchilla.
V roce 1976 natočil John Sturges stejnojmenný film z Michaelem Cainem a Donaldem Sutherlandem v hlavních rolích.
Skvělý nápad s únosem Churchilla je hodně originální a hudba Lalo Schifrina se povedla na jedničku.

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:46

..s číslem 73 je tu audiokniha, na kterou jsem se velmi těšil
Winston Groom - Forrest Gump

......„Jedno vám teda povim, bejt idiot neni žádnej med."
První věta legendárního příběhu o Forrestu Gumpovi hovoří za vše. Neuvěřitelné příhody mentálně postiženého mladíka z amerického jihu zná snad úplně každý. Groom očekával okamžitý úspěch knihy, ale ta se bestsellerem nestala. Román se sice slušně prodával a ani u kritiků si nevedl špatně, ale autor chtěl mnohem víc, než jen průměrnou knihu. Plánoval se Forrestem proslavit a jeho sen se nakonec přece jen splnil. V roce 1994 byl podle románu natočen jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších filmů všech dob.
Účinkuje Jan Hartl.

Překlad Šimon Pellar.
Režie Pavel Kadlec.
Vydal Kristián, spol. s r.o. v roce 2013.
Ján Hartl je vynikající.............


pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:48

...a je tu další číslo 74

........každý zná Červeného trpajzlíka.......
...ale Rob Grant /jeden ze stvořitelů/ napsal další "zajímavůstky", u kterých jsem se pěkně bavil
NESCHOPNOST
Zlo je nové dobro! V blízké budoucnosti bude Evropa spoutána jednotnými zákony a ústavou, která bude zaručovat právo na práci nejen bez ohledu na věk, rasu či vyznání, ale také bez ohledu na míru neschopnosti. A tak se po stopě nelítostného vraha vydává detektiv, pro nějž je onen článek ústavy jako dělaný…
Napínavě humorný román z blízké budoucnosti, kdy celá Evropa bude pěkně spojená dokonalými zákony a neprůstřelnou ústavou, jejíž článek 13199 říká: „Nikomu nesmí být odepřeno zaměstnání jakéhokoli rozsahu na jakékoli pozici kvůli jeho věku, vyznání, barvě pleti či míře neschopnosti.“ Ve spojené Evropě blízké budoucnosti totiž neschopnost není možnost, s kterou se musí počítat; neschopnost je tu povinná. Jenomže někteří jedinci tento zákon nerespektují. Například vrah, za nímž v temných uličkách zůstává krvavá řada mrtvých těl. A tak se po jeho stopě vydává jeden svérázný detektiv. S jeho schopnostmi je to ovšem na pováženou.

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:51

...a máme třičtvrtiny za sebou ....číslo 75
...a moje velmi oblíbené "povídky drsné školy"
Pulp Frictions. Historky drsné školy
Peter Haining nabízí v další ze své antologie průřez historií drsné školy detektivního románu, žánru, který vznikl ve Spojených státech a našel si příznivce na celém světě. Kdo z milovníků detektivek by neznal Raymonda Chandlera, Jamese Hadleyho Chase, Quentina Tarantina a další? Tento výbor je zajímavý tím, že přináší nejen povídky renomovaných autorů, které se zachovaly v knihách s tvrdou vazbou, ale i povídky téměř poztrácené v laciných časopisech zachráněných sběrateli brakové literatury.

Povídky:
– James Ellroy: Žhavý kousek (Torch Number)
– Carroll John Daly: Svody Egypta (The Egyptian Lure)
– Dashiell Hammett: Víc než žhářství (Arson Plus)
– Raymond Chandler: Muž, který měl rád psy (The Man Who Liked Dogs)
– Robert Leslie Bellem: Hlava mrtvého muže (Dead Man's Head)
– Ross Macdonald: Zpívající holubička (The Singing Pigeon)
– MacKinlay Kantor: Hon na Hemingwaye (The Hunting of Hemingway)
– Cornell Woolrich: Smrt vestoje (Dead on Her Feet)
– Peter Cheyney: Dobrá práce (Nice Work)
– Mickey Spillane: Dáma mu kynula na smrt (The Lady Says Die)
– Ed McBain: Zpráva o nehodě (Accident Report)
– Elmore Leonard: Bizarní drogová represálie (Freaky Deaky)
– W. R. Burnett: Cesta nalehko (Traveling Light)
– James M. Cain: Chvalozpěv (Pastorale)
– Samuel Fuller: Smrtící kruh (The Deadly Circle)
– James Hadley Chase: Přeberte si to (Get a Load of This)
– David Goodis: Vychytralá mrtvola (It's a Wise Cadaver)
– Jim Thompson: Děsivé obvinění (The Frightening Frammis)
– Stephen King: Pátá čtvrtina (The Fifth Quarter)
– Quentin Tarantino: Hodinky (The Watch)
....nejlepší z nejlepších !!!!!

Text příspěvku byl upraven 28.12.13 v 14:52

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:54

....a šmitec !!!!

Viki9
Viki9 28.12.2013 v 15:31

k 68
...M. bibliothécaire, ty víš, že tě považuji za člověka veskrze důvěryhodného, ale tohleto? - to je nějaká kulišárna, Cimrmanština nebo tvůj vlastní výtvor ??? :-D

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 15:51

Viki9...jsem rád, že aspoň někdo tohle forum sleduje...ale tady mohu jenom napsat - fikce? skutečnost? ...víš, že se rád bavím......

Viki9
Viki9 28.12.2013 v 15:54

...já bych vsadil na tvůj výtvor :-) ...pokud ano, tak ti musím pochválit i stylovou a výtvarnou čistotu webového provedení bez všeho zbytečného balastu....

Viki9
Viki9 28.12.2013 v 16:01

..a jasně, že sleduji - Lipse Tuliana jsem si ze starých čísel Mladého světa obkresloval přes pauzák :-D
..a dík za ty povídky z pera autorů Drsné školy (poscháním) ...jen s tím nejlepší z nejlepších bych oponoval - pro mě jednoznačně Loučení s Lenoxem ... to je dílo přesahující svou neskutečně pohlcující atmosférou hranice tohoto občas nedoceněného žánru.....

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 16:06

..ajajaj, viki nám plete jablka a hrušky dohromady....nejlepší z nejlepších se týká ANTOLOGIE v Česku vydané s POVÍDKAMI drsné školy!!! NE romány....

Viki9
Viki9 28.12.2013 v 16:16

jaképak hrušky a jablka? - držel jsem se ovoce :-) ...tudíž žádné povídky, žádné romány, ale pouze Drsná škola jako žánr...tak plichta - za povídky máš pravdu ty a za romány já...souhlas??? :-D

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 16:36

...ukecals mě !! jo

Viki9
Viki9 28.12.2013 v 16:43

...cenná remíza :-D

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 15:54

...a dnes si dáme číslo 76
Cherie, Priest
Americká autorka fantastiky, narozena 30. července 1975 ve floridské Tampě, jako dítě z armádní rodiny se spolu s rodinou dost často stěhovala po Spojených státech. V roce 1998 dokončila bakalářská studia angličtiny a o tři roky později rovněž magisterská studia řečnictví. Vyrostla jako členka církve adventistů sedmého dne, dnes se už ale k žádnému náboženství nehlásí. Dvanáct let žila v Chattanooze ve státě Tennessee, což využila i ve své první románové sérii, dnes bydlí spolu s manželem v Seattlu v americkém státu Washington. Vedle beletrie píše také knižní recenze, je redaktorkou v malém, ale progresivním nakladatelství Subterranean Press.

Tahle, pro mne neznámá spisovatelka píše sérii steampunkového subžánru.
Zatím v češtině vyšly čtyři díly.
Zemětřas
V době občanské války přilákaly zprávy o zlatě na zamrzlém Klondiku na pacifický severozápad tisíce dobrodruhů. Každý chtěl zbohatnout. Ruští těžaři si dokonce najali vynálezce Levitica Bluea, aby jim zkonstruoval stroj, který dokáže těžit zlato pod ledem. Tak se zrodil Zemětřas. Již při první zkoušce se však stal neovladatelným – zničil několik bloků v centru města a otevřel puklinu, ze které začal stoupat jedovatý plyn. Ti, kdo se ho nadechli, se změnili v živé mrtvoly…
Uplynulo šestnáct let. Zničené a zamořené město dělí od okolí vysoká zeď. Jen kousek za ní žije Blueova vdova se svým patnáctiletým synem Ezekielem. Ten se jednoho dne ve snaze očistit jméno svého otce vydává na výpravu zpět do zničeného města. Do města plného hladových nemrtvých, vzdušných pirátů a ozbrojených zločinců.
Ohlasy:
Román získal v roce 2009 cenu Locus, byl nominován také na cenu Nebula a Hugo.
Martin Šust o knize: „Román sám v podstatě mixuje dvě v současnosti stále populárnější prvky - steampunk a příběhy o zombies. Jde o dobrodružné čtení, kterému sice lze
vyčíst tu a tam nějaké to klišé, ovšem v jádru jde o zajímavé spojení kvality a čtivosti. Román má snad vše, co zaujme žánrového čtenáře - atraktivní téma, v současnosti velice populární prvky příběhu, dobře vytvořené postavy a skvělé prostředí.“
a další -
02_Clementine
Maria Isabella Boydová, úspěšná konfederační špionka, se během let stala natolik známou, že je pro výzvědnou službu prakticky nepoužitelná. Jako vdova propuštěná ze státních služeb a na hranici bídy neochotně přijímá nabídku Pinkertonovy národní detektivní agentury v Chicagu. Aby toho nebylo málo, jejím prvním úkolem je zakázka unionistické armády. Federaci totiž velice leží na srdci osud nákladní vzducholodě Clementine, kterou k nelibosti Strýčka Sama přes Skalnaté hory neúprosně pronásleduje jiná vzducholoď. Clementine převáží utajovaný vojenský náklad, který musí být co nejdřív doručen do Louisville. Podle dostupných zpráv je oním pronásledovatelem uprchlý černoch, po kterém už patnáct let úřady pátrají. Celou tu dobu se kapitán Hainey pohybuje po celém kontinentu, zanechává za sebou vyloupené banky, krade válečné stroje a pašuje zbraně od pobřeží k pobřeží. A Maria ho má chytit.
03_Bitevník
Mercy Lynchová pracuje ve vojenské nemocnici. Po smrti manžela v zajateckém táboře ji už ve Virginii nic nedrží, a proto se vydává najít svého zraněného otce, který se s ní touží setkat.
Cesta napříč kontinentem se mění v dobrodružné putování. Mercy postupně vystřídá vzducholoď, vlak i říční parník. Když dorazí do St. Louis, zjišťuje, že jediný vlak, který pokračuje dál, potáhne děsivá unionistická parní lokomotiva jménem Bitevník. Původně rychlá a klidná cesta se mění v boj o život poté, co je vlak přepaden hordou lupičů a později jižanskými vojáky. Mercy vrtá hlavou, proč se vlak setkává s takovou pozorností a odporem. Má to snad něco společného s tajemným nákladem?
Mercy by ráda viděla svého otce dřív, než zemře. Pokud však chce z vlaku vystoupit živá, musí překonat intriky Unie a útoky Konfederace.
04_Ganymédes
Na dně jezera Pontchartrain spočívá děs budící ponorka Ganymédes. Válečný stroj, který by dokázal ukončit válku, kdyby se našel někdo, kdo by jej dokázal ovládat. A kdyby v jeho útrobách nenašel smrt každý, kdo do něj kdy vstoupil...
New Orleans není zrovna místem, které by Andan Cly toužil znovu navštívit, ale poté, co dostane telegram s pracovní nabídkou, naskytne se mu možnost spojit dva výnosné obchody. Tomu nelze odolat! Vydává se tedy na cestu, aniž by měl tušení, do čeho se pouští.

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 15:57

...číslo 77 je sice krátké, ale o to lepší
....hodně zajímavej komiks z prostředí mafie - nejde jinak ohodnotit, než 100%
On the Road to Perdition-Oasis /česky "Na ceste do záhuby - Oáza"/

...je černobílý - Cotton club, Once upon a time in America, Untouchables
...zkrátka USA, 30.léta 20.století, prohibice a ulice plný MAFIE
....opravdová komiksová paráda !!!!!!!!!

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 16:00

...tak 78 hodně prodloužíme
.....v dnešním čísílku se budeme věnovat jménu Jim Butcher
....nevím, kdo z vás zná.......
Americký autor komerčněji zaměřené fantastiky, narozen 7. 10. 1971 v Independence ve státě Missouri, kde dodnes žije spolu s manželkou Shannon, spisovatelkou romantických příběhů. Od mládí byl velmi aktivní v oblasti bojových umění, skvěle ovládá rovněž jízdu na koni, a to včetně jezdeckých představení. K fantastice se dostal jako čtenář J. R. R. Tolkiena a příběhů z prostředí cyklu Star Wars. Psaní se věnuje od svých devatenácti, nejdříve však bez úspěchu zkoušel štěstí v oblasti tradiční fantasy. Až v pětadvaceti letech napsal svůj první publikovaný román, základ pozdějšího autorského úspěchu.
Šlo přirozeně o úvodní díl série Harry Dresden. Čtenářům se v něm představil bývalý soukromý detektiv Harry Dresden, který se dnes živí v prostředí současného Chicaga jako čaroděj k pronajmutí. Mezi jeho časté zakázky patří např. hledání ztracených předmětů, různé druhy paranormálního vyšetřování, konzultační a poradenská práce, a to vše za rozumnou cenu. Občas se mu soukromá praxe příliš nevyplácí, ale nakonec se vždy najde nějaký ten problém s duchy, upíry či jinými projevy nepokojného nadpřirozena. Série je napsána odlehčeným, mnohdy akčním stylem a díky tomu si rychle našla vzrůstající počet příznivců. V poslední době se pravidelně umisťuje na žebříčcích nejprodávanějších knih.
.....u nás zatím vyšlo pět knih ze série Harry Dresden
První kniha série Harry Dresden.
Bouřková fronta
Harry Dresden je v tom, co dělá, ten nejlepší. No, technicky vzato, je to ten jediný, kdo to dělá. Takže když má Chicagské policejní oddělení nějaký případ, který je za hranicemi možností nebo tvůrčích schopností smrtelníků, přijdou si k němu policisté pro odpovědi. „Každodenní" svět je totiž vážně plný podivných a magických věcí – a většina z nich s lidmi nevychází zrovna nejlíp. Pak nastupuje Harry. K tomu, abyste chytili – no, to je jedno – potřebujete čaroděje. Je tu ale problém. Obchody jdou, mírně řečeno, od desíti k pěti. Takže když ho policie zavolá jako poradce k příšerné dvojnásobné vraždě provedené pomocí černé magie, ucítí Harry dolary. Ale kde je černá magie, tam je i černokněžník. A ten černý mág zná Harryho jméno. Teď teprve věci začnou být… zajímavé. Kouzla. To může chlapa zabít.

....série pokračuje knihami
02 Bláznivý úplněk
03 Temná hrozba
04 Letní rytíř
05 Masky smrti

........samozřejmě, že to tohle nemohlo uniknout ani komiksákům
...a tak nám vznikla první čtyřdílná série THE DRESDEN FILES - VITAJTE V DŽUNGLI
.....tak tenhle komiks na scénář samotného Jima Butchera a kreslíře Ardiana Syafa je vskutku skoro 140 fantasatických stran čtení a koukání....
Mám komiksy rád a tenhle řadím na čelní místo ve své bohaté sbírce...............

...a že to nemohlo uniknout ani televizákům už nemusím ani zmiňovat........ .......v roce 2007 sedlo na židli několik amerických a kanadských režisérů a vznikl dvanáctidílný seriál
THE DRESDEN FILES
...........tenhle docela povedený televizní seriál /v žádném případě není 100%/ nikomu neublíží, naopak pobaví

....a Jim Butcher ještě jednou _ vyšla u nás kniha povídek TEMNÉ ULIČKY
Kráčejí temnými uličkami, kam nikdo jiný nechodí, berou i práci, kterou by nikdo jiný nevzal a když máte problém – a prachy – postarají se o to. Samozřejmě, jestli ten váš problém zahrnuje vzteklé vlkodlaky, prokleté artefakty, zombie, vetřelce z jiných dimenzí a jiné „neobvyklé" okolnosti, může vás to stát o něco víc… Nejlepší paranormální detektivové se konečně ocitají v jediném svazku, ve čtyřech novelách a čtyřech úplně nových případech. Jim Butcher přichází s příběhem, ve kterém je Harry Dresden – jediný profesionální čaroděj v Chicagu – zatažen to temného tajemství někoho, kdo nechce, aby přežil. John Taylor, nejlepší soukromý detektiv prohnilého srdce Londýna známého jako Noční strana, má šikovné nadání – dokáže najít cokoliv. Ale nalézt ztracenou paměť zoufalé ženy se může ukázat být problematičtější, než se na první pohled zdá – jak se můžete přesvědčit v povídce Simona R. Greena. Šedochodec Harper Blainová Kat Richardsonové se uvolní doručit na Den mrtvých do Mexika zdánlivě nevinnou zásilku a než se naděje, je až po krk namočená v temných rodinných tajemstvích a pomstě mrtvých. Říkali mu Noe a žil mezi námi celá staletí. Nyní je mrtvý a Remy Chandler, padlý anděl sídlící v Bostonu a živící se jako detektiv, má v novele Thomase E. Sniegoskeho zjistit kdo nebo co ho zabilo.

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 16:02

....s čísílkem 79 cosi přiletí
LETKA 307
Galaxie se zmítá ve válce. Dlouho plánovaný útok Tormanského společenství překvapil světy Federace se staženými kalhotami. První nápor byl zadržen jen horko těžko a nyní obě strany bojují o co nejlepší pozici před rozhodujícím měřením sil, které se neúprosně blíží.
Letka 307 je military sci-fi.
Pavel Fritz to rozjíždí v pravdě ve velkém. 560 stran plných pořádné sci-fi akce, která se dnes už moc nevidí. Kniha po perfektním začátku, který vás pohltí a nenechá vydechnout........celá kniha samozřejmě není 100%, ALE tempo drží stále stejné..............
Válka je svině. A pro tu ve vesmíru to platí dvojnásob, zvlášť, když proti sobě bojují lidé. Na mnoha místech Galaxie se síly Federace zoufale brání proti postupu Tormanského společenství, které si zotročuje jeden svět za druhým. V urputných a nelítostných bojích, kdy se neberou zajatci a cílem je totální likvidace protivníka, se střetávají mohutné bitevní flotily. Konec války je v nedohlednu, z letadlových lodí startují den za dnem stíhači, veteráni i nezkušení zelenáči, aby se v kvantovém hyperprostoru porvali o osud civilizace.
Myslím, že v poslední době nejlepší český počin na poli scifi - každopádně se jedná o knihu, kterou by neměl žádný pravověrný fanoušek fantastiky minout......

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 16:04

s číslem 80 otevřeme TV seriálek
SERIÁLOVÉ OKÉNKO
V měsíci březnu začaly na obrazovce německé veřejnoprávní televize ZDF stříkat krev a bláto. Tak brutální válka v německé televizi ještě nebyla, žádní gerojové ........ připosraní darebáci. V třídílném seriálu Naše matky, naši otcové (Unsere Mütter, unsere Väter) ukazují filmaři 2. světovou válku tak autenticky a tak blízkou realitě jako dosud nikdy v německé televizi.
Hlavními hrdiny snímku Naše matky, naši otcové je pět kamarádů z Berlína, fiktivních postav. Jsou mladí a mají hlavu plnou plánů a ideálů. Věří, že jim svět leží u nohou.
........hodnotný TV seriál - doporučuji

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 16:06

...a když jsme koukli na TV, můžeme i do kina, číslo 81 má nabídku
FILMOVÉ OKÉNKO
"Godard japonské kinematografie" sedí na Suzukiho jako ušité. Jeho film z roku 1967 KOROSHI NO RAKUIN /Branded to Kill/je jeden z nejlepších akčních filmů všech dob.
Hanada je profesionální zabiják, který se pyšní titulem „číslo 3“ pocházejícím z Top 10 stupnice jeho profese. To mu zajišťuje stálý přísun práce, dobré zázemí a coby bonus vášnivou (a záletnou) manželku. Změnu do jeho bohémského života přinese uhrančivá dívka posedlá smrtí, do níž se Hanada fatalisticky zamiluje. Na její přání také přijme riskantní zakázku, která se ovšem vinou nešťastné náhody nepovede. Hanada se stává psancem před tajemnou vše řídící organizací a pověstným zabijákem „číslo 1“.

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 16:07

....uf,uf, už je tu číslo 82 a s ním znovu TV seriálek a kniha
Seriálové okénko
ŽIVÍ MRTVÍ /The Walking Dead
Seriál Walking Dead vznikl podle komiksu a stanice AMC zatím velmi úspěšně odvysílala dvě série (první měla 6 častí, druhá 13, plánovaná třetí 16). Walking Dead přináší příbeh o následcích apokalypsy, která změnila lidi na zombie a sleduje příběh skupinky lidí, kteří přežili a cestují napříč USA a snaží sa najít si nový domov, bez hrozných zombie. Skupinu vede Rick Grimes, který byl v starém světě policejním důstojníkem. V roce 2010 získal seriál prestižní cenu Zlatý glóbus. Získal ocenění AFI TV Award jako nejlepší seriál roku a v roku 2011 získal cenu Saturn Award od Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films v USA.

...takže už víme, že je také komiks, ale my se v komiksové části podíváme na další knihu, která úzce souvisí s tímto seriálem..

Živí mrtví: Vzestup Guvernéra
Robert Kirkman, Jay Bonansinga
Co všechno se člověku musí přihodit, aby se z něj stala zrůda? Opravdu je v každém z nás nějaké temné já, které jen čeká na to, aby se mohlo projevit? Skoro by se dalo říct, že na Briana Blakea je toho dost. Kráčí po světě jako je ten náš, jenže v tom jeho umí kráčet i mrtví. A jemu teď nejde o nic jiného, než aby přežil. Se dvěma kamarády a bratrem Phillipem s malou dcerou se ze všech sil snaží nalézt klidné místo ve světě, kde civilizace zanikla. Román ze světa veleúspěšného komiksu Živí mrtví přináší příběh postavy, která zasadí známé skupině přeživších jednu z nejhorších ran. Avšak Guvernér nebyl vždy šíleným despotou. Tvůrce hororových románů Jay Bonansinga spojil síly s autorem původního komiksu Robertem Kirkmanem, aby spolu stvořili první díl trilogie o tom, jak může být lidský vzestup k moci zároveň pádem jeho morálky.

pajonek
pajonek 29.12.2013 v 16:08

...číslo 83 přináší komiks, který by neměl nikdo minout
Komiksové okénko
NIKDYKDE
.....snad každý zná Gaimana - Richard Mayhew je nudný londýnský úředníček. Nejadrenalinovější věc v jeho životě představuje sbírka kýčovitých trollů, kterými si zkrášlil pracovní stůl. Když ale doprovází svou přítelkyni na důležitou pracovní schůzku, vypadne ze zdi zraněná dívka. Richard udělá chybu a pomůže jí. Druhý den si ho lidé na ulici nevšímají, kreditka nefunguje a jeho byt je na prodej. Jako by Richard nikdy neexistoval. Dívka jménem Dvířka sloužila jako klíč do tajemného Podlondýna a Richard dveře nevědomky otevřel...
O komiksové adaptaci kultovní kniky Nikdykde se začalo uvažovat už před osmi lety, ale nenašel se nikdo, kdo by to byl schopný převést z knihy do komiksu. Až konečně přišel Mike Carey, jeden z mála lidí, kteří dokázali převzít štafetu po Neilu Gaimanovi - a komiksová klasika byla na světě....
211 stran zasluhuje 100%



Vložit příspěvek