Vaše nejoblíbenější severská Krimi kniha nebo spisovatel?


emma24
emma24 11.08.2018 v 19:03

Dlouho jsem ze severu nic nečetla tak přivítám vaše tipy, díky :-)

ddkk
ddkk 11.08.2018 v 21:47

Asa Larsson a její série Rebecka Martinssonová, všechny knihy dvojice Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth se Sebastianem Bergmanem a knihy Erica Rickstada. Vůbec nezmiňuji ty nejznámější - Kepler, Larsson, Nesbo, Adler-Olsen nebo Bjork...

Anita8
Anita8 11.08.2018 v 22:29

Tito su moji oblubeni: Jan-Erik Fjell - Svedok, Robert Karjel - Africka misia, Mikaela Bley- Prilis horke leto, Karin Fossum - Indicka nevesta, Anders Roslund - Box 21, Made in Sweden, Cerna vlakna II,... Zapomenute saty, Lupez z helikoptery..

woodward
woodward 12.08.2018 v 09:07

Mně se líbí Noční autobus (Sjowallová/Wahloo). Ale to je asi taky jediná kniha od nich, o které to můžu říct bez výhrad.
Jinak, pokud jde o seveřany, přečetl jsem pár knížek ze série o Iren Hussové od Helene Tursten. Některé se mi líbily, jiné méně. A nevracím se k nim (Na rozdíl od toho Nočního autobusu).
Pokud jde o severské autory obecně, schází jim humor, žijou si v těch svých spokojených zemičkách jako prasata v žitě, ale ve svých románech je líčej jako osmý kruh pekla. To, že si dnešní blbé obecenstvo žádá tmu, krev a surovosti, by dobrému autorovi nemělo zabránit psát o tom, že svět a život je PESTREJ. Severští detektivkáři to buď neuměj anebo prostě jen vycházejí vstříc poptávce. Děkuju, nechci.

Text příspěvku byl upraven 12.08.18 v 09:10

siena
siena 12.08.2018 v 10:21

Kromě těch známých jmen, bych mohla doporučit knihy autorů:
https://www.databazeknih.cz/autori/torkil-damhaug-30258
https://www.databazeknih.cz/autori/jorn-lier-horst-64548
https://www.databazeknih.cz/autori/gunnar-staalesen-21954
https://www.databazeknih.cz/autori/michael-katz-krefeld-67584
https://www.databazeknih.cz/autori/leena-lehtolainen-3587 // https://www.databazeknih.cz/serie/maria-kallio-6091

woodwarde, neodpustím si...napsat, že si tam autoři žijí jako prasata v žitě, je hodně zjednodušující pohled. Řekněme, že tam mají jiné problémy, že jich také nemají málo, a že se je snaží reflektovat. A co se týče brutality a násilí v knihách zobrazovaných? Neřekla bych, že je to problém jen severských autorů. Jak mohu, i dle komentářů, usuzovat, takoví britští si "nevedou" hůře...

Text příspěvku byl upraven 12.08.18 v 10:27

woodward
woodward 12.08.2018 v 10:41

Nejde jen o brutalitu a násilí, já mluvím o celkové bezútěšnosti, která z toho čiší. Svět není černej. ale oni ho tak malujou. Trend brutality a násilí je všudypřítomný, to není severská specialita. Jen v těch seveřanských příbězích nezasvitne ani světýlko naděje, ani náznak humoru, nějaký barvy, nic, prostě tma, krev, hnus. Takovej svět NENÍ!


TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 10:53

to woodward:

Posílám vám před nedělním obědem virtuální pusu na ucho, protože jste se postavil na "mou" stranu v optimisticko-pesimistickém sporu ve vlákně:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/ako-spravit-z-pesimistu-optimistu-4271/str-1

Nebojte, přes všechna ta skla a křemíky to není infekční a nezešerednete!
:-)

woodward
woodward 12.08.2018 v 12:47

TakySimona: Jsem rád že žiju, můj vzhled mi už vážně starosti nedělá. Ale děkuju. :)

TakySimona
TakySimona 12.08.2018 v 13:07

#MeToo!
:-)

siena
siena 12.08.2018 v 15:48

Čekala jsem, že mi tak odpovíte, woodwarde:) Však na toto téma nediskutujeme poprvé, ale zkrátka jsem si nemohla pomoci...Řekla bych, že zrovna ti autoři, které jsem si dovolila připomenout, temní moc nejsou, že v jejich příbězích světlo na konci tunelu je:)

woodward
woodward 12.08.2018 v 16:15

Siena:
Sorry, já ty autory neznám. Ale vím, že jsem v minulých letech zkusil kromě těch zmiňovaných (Noční autobus a série o Irene Hussové) i jednoho Islanďana s nezapamatovatelným jménem, tuším od A, a pak ještě nějakýho Nora nebo Švéda, čert ví, fakt už si to moc nepamatuju. Trochu mi připomínali jednoho bývalého kolegu, kterej taky všechno viděl černě. Koupil si auto... ono sice je nový, ale člověk furt musí utrácet za údržbu... koupil si nářadí-jen tak pár kousků vercajku do domácnosti... to kladívko je nějaký malý... ten šroubovák mi připadá slabej…
Tak jsme mu říkali nebreč furt, máš rodinu, hezkou mladou ženu. ...ale stárne...

siena
siena 12.08.2018 v 16:27

Jejda, se nemusíte omlouvat. Já Vás ani nechci nijak přesvědčovat.
Spíš pro ty, kteří náhodou budou číst, že existují i méně temná vyobrazení severských krajů. A i když jsou, např. i teď Vámi zmiňované islandské detektivky, "ponuré", přesto stojí za přečtení. Tam jen pozor, Islanďané si tykají...:) Nejsem sociolog, jen velice laicky odhaduji. Předpokládám, že píší primárně pro své krajany, a ti jejich způsob akceptují, nebouří se, ani nehledají více humoru a odlehčení. Soudě, dle další a další produkce. Však ani klasické romány severských autorů nejsou žádné velké srandy, naopak...Přesto, alespoň ti, které jsem měla možnost poznat, v životě furt nebrečí, radují se, že mají rodinu, děti, přátele, zajímavou práci...zkrátka jsou jiné nátury a čtou tedy i "jiné" knihy:)

Text příspěvku byl upraven 12.08.18 v 16:36

Eicherik
Eicherik 12.08.2018 v 16:29

Když čtu o krimi, v jejichž příbězích je světlo na konci tunelu, tak se mi okamžitě vybaví film Pevnost Apačů v Bronxu (1981) s Paulem Newmanem v hlavní roli. :-)

woodward
woodward 12.08.2018 v 16:35

Však já netvrdím, že všichni seveřani jsou morousové. Kdysi dávno na letišti v Praze jsem kamarádil s tehdejším zástupcem Finnairu. Chodili jsme na fotbal, na pivo a tak, byl to bezva chlap.
Jenom ty severský detektivky mě nebavěj.

emma24
emma24 12.08.2018 v 16:49

Díky moc, snad znám jen Sjowallová/Wahloo, to mám doma celou sérii, ale jinak nic, takže teď budu pátrat po ostatních knihách a to už bude jiný oříšek:)

bamba
bamba 14.08.2018 v 23:27

nebospisovatel - môže byť v tom prípade aj Astrid Lindgrenová? Komu by bolo málo surovosti v jej knihách tak v Ronji nechá polku hradu x rokov bez WC!

TakySimona
TakySimona 14.08.2018 v 23:29

Jednoznačně Cit slečny Smilly pro sníh od Petera Hoega.

Jedna ze dvou "detektivek", které jsem jako dospělá přečetla.

moničina
moničina 16.08.2018 v 07:12

Séria 10-tich kníh od Per Wahlöö, Maj Sjöwall - séria Martin Beck.
Boli napísané v 60 a 70 rokoch vykreslujú atmosféru vo Švédsku tej doby. Bavilo ma to čítať v 80 rokoch a baví ma to doteraz. Sympatický vyšetrovateľ, reálne scény mnoho vtipných scén a neidealizovaný pohľad autora na dianie v krajine v tej dobe.

Text příspěvku byl upraven 16.08.18 v 07:16

Marika Vanova
Marika Vanova 16.08.2018 v 09:50

Mám ráda Gulbransena, Asu Larsson.

Adhara
Adhara 20.08.2018 v 15:24

Ak ešte nepadlo jej meno, tak Yrsa Sigurðardóttir je zaujímavá autorka islandských detektívok.

Loubooker
Loubooker 21.08.2018 v 02:28

Cesta černých ovcí od Harri Nykänena je vyborna. A predtim jiz zminovane knihy od Sjowallove a Wahloo, ty maji stavu na rozdil od soucasnych severskych krimi. Ty mne nijak nezaujaly, cetl jsem napr. Kristinu Ohlsson {doufam, ze se to tak pise, tech ...sonu se ted vyrojilo nejak moc...], kterou jsem odlozil po 40 stranach a urcite se k ni uz nevratim a ostatni ruzni " kralove severske krimi" mne take nijak nezaujali {vsimli jste si, ze nyni u skoro kazde krimi ze Skandinavie pise, ze autor je nova hvezda severske krimi, nebo kral/ kralovna, pripadne kralove skandinavske krimi ci thrilleru pripadne kralovna danske krimi nebo take kralovna svedske detektivky....]. Ty severske knihy se mi zdaji takove suche, a asi i studene...
Radeji mam stavnate americke krimi, napr. ROBERT Crais, Robert B. Parker, drive i Steve Carella, Lee Child { i kdyz knizky s Reacherem asi nejsou krimu, spise thrillery ci dobroduzne?} nebo anglicke konske detektivky.

moničina
moničina 05.05.2021 v 20:57

Wahlo a Sjowalová a ich Martin Beck.

Text příspěvku byl upraven 05.05.21 v 20:57



Vložit příspěvek