Upřednostňujete naše nebo zahraniční autory?


Linu
Linu 21.08.2014 v 20:59

Já osobně nemám s našimi autory knih moc dobré zkušenosti. Čtu spíše knihy od zahraničních spisovatelů. Jak to máte vy?

Azizi
Azizi 21.08.2014 v 21:51

Podobne, tiež čítam obvykle radšej zahraničných autorov. Ale nájdu sa aj výnimky. No a vzhľadom k tomu, že mám na DK uložených 6 obľúbených autorov a 5 z nich pochádza z Veľkej Británie, tak mám zjavne najradšej britských.

Text příspěvku byl upraven 23.08.14 v 11:59

Koka
Koka 21.08.2014 v 21:59

Linu, z údajů, které uvádíš ve svém profilu, to vypadá, že jsi dosud přečetla pouze dvě knihy českých autorů. Jistě, ty údaje nemusí být úplné, ale stejně mi napadlo, zda tvoje preference zahraničních spisovatelů neplyne z apriorního zatracování těch domácích; prostě jen tak, bez jakéhokoliv širšího a hlubšího poznání domácí produkce. Možná jsi měla jenom smůlu a natrefila zrovna na české knihy, které nejsou nic moc, ale takové nabízí i americká, britská, francouzská či ruská, brazilská či španělská literatura. Možná mnohé na těch knihách cizích autorů přitahuje atraktivita neznámého prostředí, exoticky znějící jména (Francis je více sexy, než Franta, a Rosemary je úžasnější, než Růžena, že?), ale myslím, že je to odmítání zbytečné a neoprávněné.
Já to mám tak, že čtu, co mě zajímá a baví, a tu národnost autora vnímám jenom když se nějak výrazně projeví v ději, v příběhu.
Obecně však moc nedůvěřuji příběhům, které napíše třeba americký autor a odehrávají se např. v ruském prostředí. Ani nevím proč.

nightlybird
nightlybird 22.08.2014 v 00:42

Myslím si, že u knihy záleží na tom, co autor píše a jak to píše. Národnost je celkem vzato bezpředmětná. A souhlasím s Kokou - autor by měl psát o reáliích, které má zažité, ne o tom, co "viděl z rychlíku". Ten výsledek totiž většinou působí poněkud nevěrohodně a jaksi falešně.

K.M.
K.M. 22.08.2014 v 09:30

Upřednostňuji zahraniční, ale když se vyskytne nějaká dobrá kniha českého autora, rozhodně jí nepohrdnou.

mezer
mezer 22.08.2014 v 09:58

K.M: Naprostý souhlas i když si o některých českých autorech myslim taky svý!


Linu
Linu 22.08.2014 v 12:40

Koka: Nenapsala jsem, že úplně odmítám českou literaturu. Já ji neodmítá, jen s ní nemám moc dobré zkušenosti. Četla jsem pár knih od českých spisovatelů a moc mne nenadchly. No co, budu to zkoušet dál. :-)

K.M., mezer: Lépe bych to asi neřekla :-).

Livia
Livia 22.08.2014 v 14:49

ak ma zaujme téma knihy, tak mi je jedno, či ide o domáceho alebo zahraničného autora, ale čítam väčšinou tých zahraničných

mezer
mezer 22.08.2014 v 15:30

Linu: Dík za poklonu!

martula.07
martula.07 22.08.2014 v 17:38

Z principu zahraniční a na zemi nezáleží, ikdyž mám své oblíbené. Někteří čeští a slovenští autoři jsou skvělí a to i ti dnešní jako třeba Martin Herbert (Klub piraň https://www.youtube.com/watch?v=Xdv-ybiqEWc ), Jozef Karika (Ve stínu mafie) nebo Míša Klevisová. Jenže ti dobří toho moc nenapíšou, takže pramen jaksi vyschne. Jinak od českých autorů čtu především dokumentární knihy, takže Kroupa, Kmenta...

binysek
binysek 22.08.2014 v 22:54

čtu jednoznačně mnohem více autory zahraniční, nejvíce anglosaské, nějak mi nejvíce sedí (mluvím v podstatě o statistice ne o jednotlivých autorech) českým autorům poslední čtvrtiny minulého století a současnosti se v podstatě vyhýbám, autory předchozích dob (české) čtu výběrově, mým nejoblíbenějším poválečným českým autorem je Fuks. Zato nečtu Párala ani Hrabala, přečetla jsem je, nelíbili se mi,Hrabal se mi znechutil tím, jak idiotsky se choval ke kočkám, miloval je, krmil je, nekastroval je a když jich měl v Kersku moc, tak je nastrkal do pytle a ubil je -.četla jsem to v jakýchsi jeho vzpomínkách a tím u mne skončil. Jo, ještě jsem měla ráda paní Proškovou s jejím úžasným Horácem,

helenkan
helenkan 23.08.2014 v 11:42

Většinou čtu zahraniční autory.

mezer
mezer 23.08.2014 v 11:45

Tak jak tak vidím tak ty české fakt nestojí za moc!!

Richie1
Richie1 23.08.2014 v 11:55

Upřednostňuji dobré autory. Nedělám rozdíly podle zemí. Samozřejmě čtu více knih od zahraničních autorů, ale mám také několik oblíbených českých autorů.

mezer
mezer 23.08.2014 v 12:00

Richle1: Ale jaké jsou ty vaše oblíbené české autory?

Richie1
Richie1 23.08.2014 v 12:32

mezer: Vzhledem k mé oblibě historie čtu rád knihy od Jiřího Kovaříka, Ludmily Vaňkové, M. V. Kratochvíla, Antonína Polácha, Josefa Žemličky, Jiřího Spěváčka, Aloise Jiráska, Vlastimila Vondrušky, Alexeje Pludka, Josefa Janáčka, Eduarda Štorcha, Petra Hořejše ...
Velmi rád mám Vojtecha Zamarovského, který je sice původem Slovák, ale většinu života prožil v Praze, a tak ho beru jako československého autora.

Z jiných žánrů čtu rád knihy od Jiřího Kulhánka, Ludvíka Součka, Miroslava Švandrlíka, Otakara Batličky, Arnošta Černíka, Jaroslava Foglara, Ondřeje Sekory, Boženy Němcové, Karla Hais Týneckého, Eduarda Basse ...

Dobrých českých autorů se najde opravdu mnoho ... ale těch zahraničních je samozřejmě více :-)

mezer
mezer 23.08.2014 v 12:35

Richle1: Z tvou poslední větou souhlasím i ty autory co si napsal nejsou špatné

Mně z tech dobrých autorů napadá třeba Čapek

Dudu
Dudu 23.08.2014 v 13:24

Upřednostňuji dobré autory, ať už jsou odkudkoliv a rád prohledávám kdejaký kousek regálu v knihovně, abych nějakého zapadlého, pro mě neznámého a zajímavého, objevil.

Text příspěvku byl upraven 23.08.14 v 13:44

pajonek
pajonek 23.08.2014 v 21:06

to mezer - cituji:Tak jak tak vidím tak ty české fakt nestojí za moc!!
...tak to je hodně špatný názor, ještě horší než si myslíš
..myslím, že bys měl být hrdý na naše dobré spisovatele, a že jich málo nebylo, není a možná nebude /i když z těch nových píše skoro každý, kdo má ruky a nohy .... a to je někdy hodně špatné.....
..jsou dobří spisovatelé za první republiky, jsou dobří za komoušů a jsou dobří i porevoluční..... a dá se jich najít hodně dost .....

newtory
newtory 23.08.2014 v 22:13

Myslím si, že otázka nestojí či naši alebo "cudzinci" ale dobrí a tí ostatní. Ja osobne mám veľmi rád českú literatúru ale po
a.) neberiem ju ako zahraničnú
b.) mám v nej medzery ako diery v ementále
Slovenská literatúra je často provinčná a ešte častejšie nečítaná.Jej zlatý fond je často (česť výnimkám) odohrávajúci sa na vidieku, čo ju často vzďaľuje čitateľom.Tá moderná často nadbieha vkusu, resp. skôr nevkusu čitateľov, alebo sa zacykluje v takom modernom pózerskom intelektualizme.
Anglická, americká, ruská a židovská literatúra sú fajn, tie mi celkom sedia. Antika a japonská literatúra sú príjemné, ale chce to trpezlivosť, atmosféru a priestor na čítanie.

marlowe
marlowe 24.08.2014 v 12:23

Je to stejné jako s režiséry, scénáristy, sportovci nebo atomovými fyziky: prostě poměr Česko-Slovensko versus zbytek světa rovná se patnáct miliónů ku sedmi miliardám. Z čehož plyne, že člověk častěji narazí na dobrý román od zahraničního autora než od toho tuzemského, stejně jako mnohem častěji natrefíme na ,,nedomácího´´ olympijského vítěze v běhu odněkud někam, na držitele filmového Oscara nebo nositele Nobelovy ceny. Matematické zákony platí i v kultuře.

Přesto – a možná NAVZDORY matematice – existuje spousta a spousta dobrých českých a slovenských autorů – stačí odložit předsudky a trochu se porozhlédnout.

Původně jsem tu chtěl pár svých oblíbených českých autorů vyjmenovat, ale protože jsem zjistil, že by jejich seznam vydal na špalík až příliš tlustý, nahodím jen pár jmen z ranku pro mě nejbližšího – z detektivní literatury. A protož i těch by se kupodivu našla pěkná řádka, tak jen namátkou: už zmiňovaný Karel Čapek, Jaroslav Velinský, Vítězslav Houška, Václav Erben, Eduard Fiker, Emil Vachek, Eva Kačírková, Zdeněk Lahoda, Zdena Salivarová, Josef Škvorecký, Jan Zábrana, Antonín Winter – a abych nezapomněl: vynikající současný slovenský autor Dominik Dán.

Takže jediná možná správná odpověď na otázku, jaké autory upřednostňuji, už zazněla výše (viz Richie, Dudu a newtory): ty DOBRÉ!

Text příspěvku byl upraven 24.08.14 v 12:33

binysek
binysek 24.08.2014 v 14:25

já českým autorů nevyčítám rozhodně to, že je jich méně než zahraničních, ale těm z posledních padesáti let to, že jejich knihy mnohdy (/třeba detektivky) jsou tak poplatné cizím vzorům, že jsou k nečtení a o mnoha filmech se to dá říci taky. Týká se to, bohužel, právě i paní Kačírkové, kterou jsem považovala za dvojku mezi našimi autory detektivek z této doby (po paní Proškové). jejich lidé, jejich padouši i hrdinové a jejich akce a taky jejich města i prostředí jsou tak globalizované a mnohdy i jména či přezdívky, že by se člověk jen těžko strefil do národnosti autora, kdyby jméno nebylo na obálce - takže proto jsou třeba pro mne nevěrohodné a nezábavné.

Alix
Alix 27.08.2014 v 21:19

Skoro se to bojím napsat, ale i já si myslím, že, co se týká českých autorů, JE z čeho brát! Možná, že čtenáře odrazuje povinná četba, což chápu, ale pokud se přes to přenesou, najdou spoustu knih, které stojí za to přečíst.
Marlowe jich spoustu napsal a já přidám zatracovanou Němcovou, Světlou, Raise, Nerudu, Máchu, Tomana, Loukotkovou, Šmahelovou, Párala a Hrabala.....

Ráda čtu zahraniční autory, protože poznávám jiný svět, ale napadá mne, jestli známe ten vlastní?

Ječmínek
Ječmínek 28.08.2014 v 09:35

Nezapomněli jste na mě? :-)

Roselunda 1928
Roselunda 1928 29.08.2014 v 10:14

Spíš zahraniční, mám pocit, že české autorky píšou o trochu hůř, ale je to věc vkusu...taky víc čtu ty zahraniční, že..... já jsem taky Češka, teda aspoň si to myslím, a chci něco psát, a doufám, že moje knihy budou dobré...



Vložit příspěvek