Účelově zkreslené hodnocení knih


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.07.2021 v 11:30

PanPredseda: škoda, že u vámi zmíněné knihy není třeba listovat :( ale nebudeme to rozebírat, ať se někdo (autor) nezačne červenat ;)

Text příspěvku byl upraven 12.07.21 v 11:30

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2021 v 12:44

ijcro - u několika vybraných knih jsem prošla všech 100 - 150 komentářů. Jen nevím, zda to splňuje zmíněné "důsledně". Méně zajímavé příspěvky přečtu (přelétnu očima) velmi rychle, zajímavějším věnuji více času.

PanPredseda: Co je pro jednoho výrazný spoiler, pro jiného čtenáře není. Proto by se s prozrazováním zápletky, rozuzlení atd. mělo, myslím, nakládat opatrně a upozornit na spoiler. Raději upozornit zbytečně než zkazit zážitek byť jen jednomu čtenáři. :)

PanPredseda
PanPredseda 12.07.2021 v 13:07

Ad R.E.M.
Souhlasím.

kapr
kapr 13.07.2021 v 17:20

Při zobrazení komentářů dle oblíbenosti - dle počtu palců zpravidla vypadnou ty bezcenné až nakonec.
U velkého displeje by možná mohlo pomoci změnit jeho nastavení.(?)
U opravdu velkého displeje bych si asi zkusil zobrazit několik po sobě jdoucích stránek vedle sebe, vždy bych otevřel dvě, tři současně, a pak bych teprve začal číst.

Text příspěvku byl upraven 13.07.21 v 17:23

ijcro
ijcro 18.07.2021 v 11:34

Docela zásadní je souvislost u novějších knížek, které jsou masivně v přečtených a doporučených s jejich propagací. Např. u knihy "Dívka v ledu" byla reklama brutálně masivní, a co si tak vzpomínám, svého času byla opravdu všude.

Pokud tedy někdo napíše do komentáře, že je to nejlepší knížka, kterou četl, tak je to prostě jenom jedna z těch, které on četl nebo se kterými se setkal. V rámci žánru je to jen velmi dobře prodaný produkt davové spotřeby bez ohledu na to, co je uvnitř obalu. A protože byl předmětem masového prodeje, dostal se k dostatečnému množství čtenářů (předpokládám, že zrovna tahle kniha je i ve všech veřejných knihovnách). Má jen tady na DK přes 4200 hodnocení se skoro 1300 komentáři a s vysokým ratingem 85%. Tudíž tohle hodnocení má mnohem vyšší, až nesouměřitelnou váhu např. v porovnání s knihou "Čtvrtá říše", které má 28 hodnocení s pouhými pěti komentáři se 74% (a to zřejmě jen díky pár fanouškům, kteří tlačili na vyšší procenta).

Prostě i takhle může dojít k nedorozuměním v hodnocení, pokud někdo upřednostňuje vysoká čísla, ve kterých se obvykle pohybují komerčně úspěšné tituly. Pro mnohé je toto známkou, že když je to tak prodávané, tak to musí být nutně kvalitní a rádi se přidají k davu, protože je to tak snadné a cesta přímá.

Ono se možná právem říká, že když mají nekvalitní výrobek všichni, těžko pak rozeznají kvalitnější, který díky tomu nějak vybočí z vyjetých kolejí…

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.07.2021 v 11:44

Ijcro: musíte počítat navíc s tím, že autor patří mezi autory, kteří jsou i v naší knihovně už týden potom, co vyšli. Nepochybuji, že jinde to bude jinak. Plus počet lidí, kteří si v knihovně půjčí ebook, ano některé tam jsou i druhý den po jeho vydání (všimla jsem si, že ale tituly a jejich rychlá nabídka je už lehce pomalejší, asi zjistili, že takhle by přísli o hodně peněz).
Takže knihu si během třech měsíců od vydání přečtou všichni. Tj mnohem víc lidí než by si jí bylo ochotno koupit. Když už je řeč o knize Dívka v ledu ;)

A potom vyjde kniha, která spadne do modrého rámečku třeba kvůli jednomu hodnocení, nemá PR a hned to někoho dalšího může odradit.

Ta poslední věta je dokonalá. Bohužel, jak z toho ven? Když se člověk podívá na systém, jakým se vybírají knihy, které půjdou do překladu u velkých vydavatelů, sedí věta do puntíku :(


PanPredseda
PanPredseda 18.07.2021 v 12:32

Je to trochu jiná varianta starého rčení: "Lepší drzé čelo nežli poplužní dvůr."

ijcro
ijcro 18.07.2021 v 13:13

@PanPredseda:

Jako příměr jsem měl původně na mysli trochu jiné komodity, především kávu. ;) :)

Zvláštností je, tedy u pijáků kávy, že někteří preferují méně kvalitní kávovinu záměrně, možná ani ne kvůli ceně jako spíš z pohodlnosti, nebo jim ty "kvalitnější" a "vybranější" druhy prostě jen nechutnají. :(

PanPredseda
PanPredseda 18.07.2021 v 22:29

Ad ijcro:
Co máte přesně na mysli tou méně kvalitní kávou? Mletý standard, Jihlavanku, nebo nějakou jinou značku?

ijcro
ijcro 19.07.2021 v 09:17

@PanPredseda:

Inu, jsou to takové raritní kávovinové směsi, u kterých netušíte, odkud pocházejí a ze kterého vagónu byly vlastně smeteny ;) od neznámých firem a neznámých dodavatelů (a některé i s přelepeným datumem spotřeby), viděl jsem takové, které měly pocházet údajně z Turecka, ale byly bůhví odkud...

Za minulého režimu se daly koupit kávy exkluzivní ale i naprosto podřadné, které se samozřejmě neprodaly, a tak se mlely s obilím, a dokonce se přidávaly, tuším, do žitného chleba, jen aby se nemusely vyhodit. A vidíte, nikdo nic nepoznal ;)

Hana H.
Hana H. 20.07.2021 v 07:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

knih-o-mol
knih-o-mol 20.07.2021 v 08:36

Hana H. Kouknul jsem se co hodnoti a neni to kvuli ovlivneni, ten clovek evidentne zizni po lasce.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 10.12.2021 v 12:58

https://www.databazeknih.cz/serie/stin-krkavce-3956

Tohle není normální :/

Dám odpad prvnímu dílu. Dám odpad druhému dilu. Dám odpad třetímu dílu. A protože jsem kulišák, odpad i kompletu.

Chápala bych, kdyby měl někdo komplet a prvnímu díl se mu nelíbil. Otázka je, proč číst dál, ale někdo se rád mučí, to chápu. Ale proč hodnotit všechno? Proč nedat jenom odpad kompletu. Nebo jenom jednotlivým knihám, když chci dát vědět, že to všechno bylo hrozný?

:D

A potom si přečíst od autora, který je pro mě patlal, další serii a zase odhadovat. Tak naštěstí nevyšla jako komplet, byl by jeden odpad navíc

:O

Ať se na mě za tohle uživatel nezlobí, ale na mě to působí, že buď zbožňuje sebemrskačtví nebo je trochu kuku...

Text příspěvku byl upraven 10.12.21 v 13:03



Vložit příspěvek