Putování labyrintem knih


Lector
Lector 08.07.2018 v 22:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 08.07.2018 v 22:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 08.07.2018 v 22:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

denib
denib 09.07.2018 v 10:23

Lector: Hezká myšlenka. A nechcete sem nějaký postřeh uvést jako první? Abychom se mohli "přichytit" :-) Vidím, že čtete Pratchetta, toho mám moc ráda.

Lector
Lector 09.07.2018 v 11:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kní
kní 09.07.2018 v 12:09

Jestli mohu k Pratchettovi - rozhodně je potřeba číst/poslouchat Zeměplochu popořadě (správné pořadí řadových zeměplošek je např. zde: http://www.discworld.cz/knihy/. Já jsem se k ní taky odhodlala až po mnoha letech váhání a pak mi trvalo asi dva roky, než jsem ji zdolala. Její úžasnost jsem začala tušit a oceňovat až od cca 10. dílu. A specielně pro Lectora chci připomenout a vypíchnout mimoběžnou řadu populárně naučných "Věd na Zeměploše" - jsou to čtyři knihy.


bamba
bamba 09.07.2018 v 12:14

ja len že mozaika nie je patchwork. Patchwork je z môjho pohľadu pokus zo zvyškov látok vyrobiť v čase chudoby, vojny... niečo nositeľné. To že sa to teraz povýšilo na umenie a tie zvyšky sú hergot predražené nemení na veci.

Petass
Petass 09.07.2018 v 13:00

Na Pratchetta se chystám, dočetla jsem Zaklínače, dala si chvíli pauzu a pustím se do něj. Díky za poznámku o posloupnosti. Tohle mě zajímalo, zda mám číst postupně. U nás v knihovně mají z nějakého důvodu díly na přeskáčku, budu muset pro některé vyrazit i jinam... :( a nebo možná ty chybějící pořídím jako audio, to mě ani nenapadlo. Audio knihy mě zatím míjí, tak je možná taky čas to změnit.

Text příspěvku byl upraven 09.07.18 v 13:00

kní
kní 09.07.2018 v 13:05

Na Zeměploše se zabydlet je poněkud obtížné taky z toho důvodu, že skupiny hrdinů se v jednotlivých knihách střídají, a to zcela nepravidelně. A některé ani to ne. :-)

Lector
Lector 09.07.2018 v 13:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 09.07.2018 v 13:17

Kní: Díky, zatím vůbec nevím, "do čeho lezu", ale Pratchetta všichni kolem vychvalují, tak to musím zkusit :-)

Lector
Lector 09.07.2018 v 13:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 09.07.2018 v 13:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

InaPražáková
InaPražáková 09.07.2018 v 13:39

Zeměplochu mám moc ráda, přečetla jsem ji skoro celou, na přeskáčku, a nijak mi to tehdy nevadilo. Nejdřív se ke mně náhodně dostal jeden kousek zprostředka a jeden z prvních, pak jak jsem to půjčovala od kamarádů (cokoliv, co zrovna sami nečetli) nebo dostávala (babička mi je kupovala ke každé příležitosti a vybírala podle krásy nebo zajímavosti obálky :-)). Linie se mi tedy spojily postupně, při druhém čtení už jsem šla chronologicky a nevím, jak jsem už znala děj, nijak srozumitelnější mi to pak nepřišlo.
Spíš mám pocit, že kdybych četla postupně, asi bych se nikdy nedočetla ani do poloviny, prvních pět šest knížek patří k mým méně oblíbeným kouskům. Taky se Pratchett podle mě časem vypsal, typický styl to chytlo až s počátkem Hlídky (Stráže! Stráže!). Ale může to být i tím, že mám zrovna Hlídku a čarodějky nejradši.

bamba
bamba 09.07.2018 v 13:45

k lector - ja som nechcela kritizovať. Len mi vadí patchwork ako umenie. Čím asi privediem do varu všetkých tých čo strihajú a zošívajú zase naspäť miniatúrne kúsky látok.

Lector
Lector 09.07.2018 v 13:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kní
kní 09.07.2018 v 13:51

Samozřejmě, že lze Zeměplochu číst třeba pozpátku. Ale čtenář přijde o vývoj postav a dějů.

Petass
Petass 09.07.2018 v 13:59

Lector: půjdu postupně a zkusím i to audio, obávám se, že přečtu 2-3 díly a pak další zase "v dubnu" jako Vy :-) Sílu překladatele jsem poznala už u Zaklínače, tam to podle mě taky hrálo velkou roli. Kantůrek je ve spojení s Pratchettem legenda, určitě to bude fajn, jen se odhodlat :) Máme teď místní knihovnu do srpna zavřenou, tak přečtu ten stoh, co mám na poličce a pak zkusím první díl.

InaPražáková: už mi pár lidí říkalo, že to četli na přeskáčku a nevadí to, ale já jsem strašný systematik, asi by mi to i podvědomě vadilo, že jsem "něco" přeskočila :-) Díly, co v knihovně nemají, zkusím sehnat jinde :) A babičku, co kupuje knihy (i když podle obálky) závidím. Já jsem doma s knihami "za blázna", kromě táty všichni kroutí hlavou. "Ty už zase kupuješ knížky". Když já je prostě musím držet v ruce, nedá se svítit :-D

InaPražáková
InaPražáková 09.07.2018 v 14:01

kní: Jasně, obvykle se taky snažím všechny série číst/sledovat/poznávat postupně, vyhovuje to mé systematické povaze a je to obecně lepší. Ale konkrétně tady - ten šok, když jsem od Elánia z pozdějších knih přeskočila najednou k jeho začátkům! Takový zájem o vývoj postavy by ve mně opačné čtení nevyvolalo, sehnala jsem si pak všechno, v čem se vyskytoval, a hltala mezidíly rychlostí dvou knih týdně, v jakém pořadí, to už si nepamatuju. :-)

Edit: odspoilerováno

Text příspěvku byl upraven 09.07.18 v 14:21

kní
kní 09.07.2018 v 14:18

Obávám se, že toto už spoiler je a poměrně těžkotonážní..

Edit: děkuji a pardon.. :)

Text příspěvku byl upraven 09.07.18 v 15:46

denib
denib 09.07.2018 v 15:43

InaPražáková: S dovolením jsem koukla do právě čtených knih a Deadwood mě zaujal. Hodně dlouho jsem nečetla knihu podobného zaměření. Jaké to je?

Stuka
Stuka 09.07.2018 v 16:34

Dobré vlákno. Tiež pridám postreh, čo mi vŕta v hlave a možno niekto k tomu povie svoj názor. Dočítala som Běsy od FMDostojevského /už po tretí krát/ a samozrejme diskusia o obsahu by bola na dlho a možno tu aj niekde je. Mňa teraz zaujal aj štýl, v ktorom napísal túto knihu. Je zvláštne, že použil ich-formu, ktorú ale strieda s er-formou. Pekne opíše niečo v ich-forme a vzápätí skočí niekomu do hlavy alebo na miesto, kde rozprávač nemohol byť. Nevadí mi to, ale je to zaujímavé a škoda, že nemôžem vyspovedať priamo autora - prečo zvolil takúto formu, ktorá nie je typická alebo dokonca ani žiadúca. Uňho mi to nevadí vzhľadom na celé dielo a jeho brilantnosť, predsa len ale ide o nezvyčajný postup.
Tak len či ste si to všimli a čo k tomu poviete, alebo či máte podobnú skúsenosť s iným dielom. Nemyslím teraz na prípad, že v jednej kapitole použije ich-formu, v ďalšej er-formu. Dostojevskij skákal v rámci aj jednej kapitoly. A mne to pripadá zaujímavé.

InaPražáková
InaPražáková 09.07.2018 v 16:35

denib: Deadwood je hodně dobrý, ohromně se při něm bavím. Reálie jsou asi dost přesné, místy až naturalistické, ale děj je takovým nenuceným, podvratným způsobem vlastně humorný. Rozhodně to není fraška á la Limonádový Joe, Divoký Západ nezesměšňuje ani neidylizuje, skoro bych řekla, že ho ctí. Autor si vymyslel jedinou postavu, ostatní jsou skutečné a často už literárně zpracované, Deadwood je takové pomrkávání "Tak děti, a teď si povíme, jak to bylo doopravdy". Střídavě mi jich je líto a cukají mi koutky (někdy i obojí zároveň). Ideální chytrá odpočinková četba, i nějaký ten "přesah" by tam byl.

Lector
Lector 09.07.2018 v 16:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

denib
denib 09.07.2018 v 16:50

Ina: Děkuji, zkusím to.



Vložit příspěvek