Půjčování e-knih v knihovnách. Vyzkoušeli jste?


BookJet
BookJet 15.07.2014 v 10:10

Nedavno jsem se zaregistrovala v Jihoceske vedecke knihovne a v katalogu mi nabidli i vypujcku el. knizky. Na iphonu mi cteni teda moc neslo a taky jsem si nebyla schopna vybrat, teda nic z nabidky me moc neokouzlilo. Ale slysela jsem, ze uz to rozjela i knihovna v Tabore, Sedlcanech nebo v Kladne. Nemate nekdo taky zkusenost?

tester
tester 20.11.2015 v 06:28

Jsou někde knihovny které půjčují e-knihy? Za jakých podmínek? Na jak dlouho je možné knihu vypůjčit a kolik knih najednou atd.? Jaké s tím máte zkušenosti? Jaký sortiment e-knih vaše knihovna nabízí? Jen beletrii nebo tech.literaturu atp.? České knihovny by
naopak rády zavedly i u nás podobné modely půjčování e‑knih, které již několik let bezproblémově fungují v zahraničí.
http://www.svkos.cz/data/xinha/docs/e_knihy/e_knihy_text_pdf.pdf
http://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/domaci-radci/
třeba prohlížení online http://web2.mlp.cz/koweb/00/04/02/20/08/z_potulek_francouzskym_krajem.pdf
Ale jestli to zde může být?

Text příspěvku byl upraven 20.11.15 v 16:12

tester
tester 20.11.2015 v 12:30

To BookJet...v zahraničí vypůjčování běžně funguje a zahraničí je náš vzor, ale jak v čem. Tržní hospodářství pracuje na pozadí. A ti kdo chtějí v této oblasti trhnout nejvíc se poperou mezi sebou.

kní
cecetka
cecetka 19.02.2016 v 21:40

Spousta knihoven už je zapojená do projektu eReading. Nevýhodou je jen to, že aplikaci lze nainstalovat na androidi nebo iOS. Takže do klasické čtečky s uzavřeným systémem ne. Jedině do čtečky s androidem, tabletu nebo telefonu.
Nabídka knih se postupně rozšiřuje. Sama si je půjčuji asi od srpna. Je to super, žádné čekání na vypůjčené knihy, vypůjčení přes net trvá asi 2 minuty.
Nic navíc se neplatí, je to v rámci ročního členského poplatku.

tester
tester 26.01.2017 v 18:24

https://ikaros.cz/zavadeni-vypujcek-ceskych-e-knih-do-knihoven
Je to z roku 2014, dnes už bude situace jiná.
Je možné, že to někoho bude zajímat. Je to info pro nás čtenáře.
eReading.cz nabízí za cenu 49 Kč za e-výpůjčku na 21 dní (dále popisovaný model B). V tomto kontextu je cena tištěné výpůjčky, která je řadou knihoven propočítávána na 10 až 13 Kč, nesrovnatelně výhodnější. Jedna knihovna však v rámci dotazníku zvolila pořizovací cenu a náklady následného provozu e-výpůjčky jako nižší.

Text příspěvku byl upraven 27.01.17 v 08:54


tester
tester 27.01.2017 v 09:15

Brzda v půjčování e-knih jsou peníze. Neviditelná RUKA TRHU ničí vše na co dosáhne. Nakladatelé nechtějí knihovnám prodat licenci na vypůjčování. V současné době je necelých 100 knihoven, které e-půjčky nabízí. Za JEDNU výpůjčku musí knihovna zaplatit 49 Kč a pro čtenáře je výpůjčka bezplatná. Dá se říct, že je to JAKO poštovné za doručení fyzické knihy a to platí knihovna. A tato možnost je pro VŠECHNY občany ČR odkudkoliv. Tak by to mělo být i s papírovými knihami. Pro knihovny je nyní k dispozici asi 3000 titulů a ty jsou pro mladé nepříliš přitažlivé a žádoucí. Vlivem nedostatku peněz na půjčování nových e-knih se z některých mladých lidí, hlavně žáků škol stávají nekomunikativní jazykoví pologramoti. Často se o tom objevují zprávy v mediích. Pro další rozvoj a fungování státu je to devastující činitel.

cecetka
cecetka 27.01.2017 v 10:24

tester: Proc to tady resite porad dokola? Kazdy se muze zaregistrovat ve verejne knihovne, ktera evypujcky umoznuje. Kazdy tak muze mit jako registrovany uzivatel pristup k ekniham. Osobne tuto sluzbu vyuzivam prilezitostne vice jak rok a pul. I kdyz nabidka eknih je jeste porad hodne omezena, vnimam to jako krok dopredu.

cecetka
cecetka 27.01.2017 v 10:26

Kdo cist chce, ten cte. Kdo nechce, tak cist nebude, i kdyz mu ty knihy budete cpat pod nos. A nic na tom nezmeni ani evypujcky. Tak to proste je.

tester
tester 27.01.2017 v 16:28

Problém je, že Babičku už mám přečtenou už dost dávno. Nové knihy se půjčovat nedají. A právě ty zajímají mladé čtenáře. A o ty hlavně jde. Přitáhnout je k četbě knih. Noční čtení a různé akce na to nestačí.

Lector
Lector 27.01.2017 v 17:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 28.01.2017 v 03:40

Ano , půjčují se e-tituly z pravěku knihtisku a to jaksi mladé lidi nezajímá. Je pro někoho velmi těžké na pochopení, že mladé lidi zajímají knihy NOVÉ. A to Babičky atp. nejsou. Kromě toho v dnešních knihách je někdy i dnešní jazyk v některých aspektech jiný než v knihách nabízených k půjčení. Děti se potřebují naučit dnešní jazyk, znát příběhy z dnešního života, životní styl atd. aby nekomunikovaly tak, jako kdyby právě vylezly z jeskyně.

Text příspěvku byl upraven 28.01.17 v 08:27

Angrandir
Angrandir 09.04.2018 v 21:03

Před časem jsem se pustil do jakési jednoduché nadstavby nad půjčitelnými e-knihami z eReadingu, kdyby se to někomu hodilo:

https://www.elektronicke-knihy.info/tritius

Besa
Besa 26.05.2020 v 18:39

Chcem si požičiavať e-knihy z knižnice, ale natrafila som na neočakávanú prekážku. Moja čítačka patrí k zariadeniam, ktorú som si kúpila naozaj nedávno a nechcem si hneď kupovať ďalšiu, nie je medzi podporovanými zariadeniami. Píšu:

Podporované zariadenia:
1/ tablety/mobily/netbooky so systémom Android alebo iOS
2/ čítačky elektronických kníh - aktuálne dostupné na slovenskom trhu:
ONYX Poke Pro 6"
ONYX BOOX Nova Pro 7,8"
ONYX Note Pro 10,3"
ONYX Max 2 13.3"
ONYX BOOX Max 3 13,3"
E-knihy NIE JE MOŽNÉ čítať na zariadeniach: KINDLE, PocketBook + ďalších, ktoré nemajú systém Android alebo iOS.
E-knihy NIE JE MOŽNÉ čítať na počítačoch so systémom Windows a macOS, ani v systéme Tizen.

Ja mám Kindle. Dá sa s tým niečo robiť? Ako si požičiavate e-knihy vy? Ako to funguje v Čechách? Môžem si teoreticky požičať e-knihu z českej knižnice aj keď som na Slovensku?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 18:47

Besa: u nás to je prosté. Knihovna má evidentně spolupráci se stránkou palmknihy, protože musím mít naistalovanou aplikaci ereading (což je pozůstalosti po spojení obou prodejců). Nemám čtečku, protože čtu ebooky málo, takže mi to stačí takhle v telefonu. Jinou variantu než přes aplikaci ereading knihovna nenabízí, takže asi i u nás bude problém, když jde o čtečky, pokud do nich nejsou instalovat aplikace :/

Ale u nás musíte být klasicky registrována, aby jste si mohla půjčit ebook...

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 18:49

Besa
Besa 26.05.2020 v 19:16

Ďakujem, to ma veľmi neteší :) Zase také požičiavanie naozajstných papierových kníh má tiež svoje čaro.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 19:20

Besa: já si půjčuji maximálně povídkové sbírky, ebooky mi jako román moc nejdou do hlavy, ale v rámci zavření knihoven jsem byla ráda :)

Besa
Besa 26.05.2020 v 19:32

Je to o zvyku, ja som sa spočiatku snažila prehŕňať stránky klasickým spôsobom (listovať ako v papierovej knihe), pretože som zabudla, že čítam na čítačke a automaticky som otočila pohľad na ľavú stranu, ako keby som tam očakávala novú stránku. Pred týždňom som po dlhom čase čítala papierovú knihu a namiesto otáčania stránok som ťukala na pravý okraj stránky a čakala som, že sa mi sama pretočí :D

jant02
jant02 26.05.2020 v 19:47

Mé zkušenosti: aplikace ereading je co do funkcionality jednoznačně nejhorší čtečka, jakou jsem viděl.
Tímhle způsobem se dají vypůjčit maximálně tři knihy za měsíc. Alespoň já jsem nepřišel na to, jak je po přečtení jakoby vrátit a půjčit si další, přitom papírových si můžu domů odnést kolik unesu.
Další věc, která mě nepříjemně překvapila, byla, že když jsem si chtěl vypůjčit e-knihu, kterou jsem měl půjčenou v tištěné verzi, tak to nešlo; systém mi oznámil, že dílo již mám zapůjčeno. Chtěl jsem se vyhnout tahání těžké knihy všude sebou, a když to nešlo legálně, nezbylo mi než zvolit cestu nelegální. Nechci tímto nikoho k ničemu navádět, ale když se zbytečně kladou nesmyslné překážky v legální cestě...

Besa
Besa 26.05.2020 v 19:52

jant02 jasné, to úplne chápem. Aplikácia ereading sa mi páči čím ďalej tým menej.

encyklopedie
encyklopedie 26.05.2020 v 19:53

Besa, taky občas udělám ťuk do papíru / hihihi....

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 20:04

Jant02: možná byl problém v pořadí. Já si nejdřív půjčila ebook, protože se kdo ví, kdy dostanu do knihovny, a dnes jsem si přinesla papírovou verzi. Paní mi jenom řekla: "Tohle už máte půjčené." a já na to: "Chci jí dočíst papírovou."
Omezení počtu najednou a doby půjčení chápu. V knihovně mi dokonce řekli, že by rádi víc vypůjček, ale je to dost nákladné. Jenom kvůli koroně bylo max pět. A já je chápu. Vemte si třeba, jak vychází knihy z moby, běžně celý rok. Ebook vyjde klidně i měsíc před papírovou. A v okamžik, kdy je kniha na palmknihy, mohu si jí přečíst jako ebook, ne za čtyři měsíce (měsíc než vyjde a vždy to jsou cca tři měsíce, než se kniha dostane do knihovny, kromě Brynzi, jeho poslední kniha byla v knihovně den poté, co byla v knihkupectví). Takže v rámci všech aspektů toto omezení naprosto chápu.
Jinak, myslím, že by vám to v knihovně udělali po telefonu. Mě vypršela registrace během korony. Půjčit knihu (ebook) nebyl problém, když jím zavolám, oni mi to udělají. To samé s odložením knihy z regálu. Šlo mi to před vypršením registrace, ale pokud bych si zalolala, knihu mi dají stranou i bez zaplacené registrace.
Od pondělí najeli na normální režim, ty dva týdny zpátky půjčovaly právě jenom takhle odložené knihy...

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 20:06

jant02
jant02 26.05.2020 v 20:59

Lenka. Bílka: u nás v knihovně by udělali, co by mi na očích viděli, o tom žádná. Určitě by dokázali zařídit půjčení papírové a e-knihy současně. S tou kvótou 3 knihy to bylo trošku jinak. Hledal jsem před dovolenou knihu, která u nás v knihovně není k mání tištěná, tudíž mi stejně zbývá jen e-kniha (to dělám před dovolenou běžně, abych odlehčil zavazadlům - jinak upřednostňují papír). Volba padla na Možnosti milostného románu. Ze zvědavosti jsem z Palmknih stáhl Dějiny světla, abych se podíval, jak vypadá v reálu du-forma, pak přišla dcera, že se podíváme na film Z Paříže do Paříže, tak jsem si stáhl knižní předlohu, kterou jsem nakonec nečetl, k tomu jsem měl půjčeno ještě něco, a když jsem chtěl před odjezdem stáhnout Možnosti milostného románu, limit byl vyčerpán. Chápal jsem to tak, že můžu mít max tři knihy současně, tak jsem si říkal, že něco smažu, restartuji čtečku a půjčuji dál. Ale to byl omyl.
Pokud je to jak říkáte, že za každou e-výpůjčku knihovna platí, tak se těm limitům nedivím a chápu to.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 21:06

Jant02: jo, bohužel nejdou vrátit, musíte počkat, až vám vyprší měsíc :( což beru jako něco, co je třeba brát jako fakt. Jako daň za to, že tam jsou knihy tak brzo...
Řekli mi to tak. Že je to kvůli penězům. Asi se to jinak financuje a dotuje než papírové...

LooneyCZ
LooneyCZ 27.05.2020 v 12:25

Já si nejen kvůli půjčování e-knih z knihovny koupila čtečku cTech Lexis a svůj starý Kindle prodala. Všechny ostatní podporované čtečky (výpůjčku lze udělat jen přes eRading) mi připadaly strašné, s Lexisem jsem spokojená. Mimochodem, aplikace eReading je dost hrozná, takže si nakonec stejně raději půjčuju tištěné knihy. Během pandemie jsem ovšem ocenila výpůjčku elektronickou.
Naše olomoucká knihovna umožňuje i vypůjčení samotné čtečky. Sice musíte splnit řadu podmínek a zaplatit zálohu, ale je to fajn v případě, kdy čtečku nemáte a chcete si půjčit knihu, která je v tištěné verzi dlouhodobě nedostupná.
A jednou jsem četla přes eReading i na mobilu, ale to je hrozně nepohodlné a byla jsem ráda, že kniha byla krátká.

Text příspěvku byl upraven 27.05.20 v 12:30



Vložit příspěvek