Péče o knihy, opravy poškozených knih


reader.007
reader.007 04.04.2018 v 10:54

tsal: rádo se stalo, jen si neber tu nejpevnější, ta se blbě ohýbá ;-)

Morpheus28
Morpheus28 21.04.2018 v 18:23

Vysisovane knihy od slunce:

Ahojte nevite jak nahodit zpet barvy ? Nenávidim za to slunce .. :) teda ty zaclony v knihovne ktery jeste nemam ... :)

Text příspěvku byl upraven 06.05.18 v 08:31

newtory
newtory 21.04.2018 v 21:01

Naspäť to už nejde. Mne sa to stalo s niekoľkými knihami aj od denného svetla. Tiež ma to štve.

Gerty
Gerty 21.04.2018 v 21:05

Naskenovat obálky, upravit barvy v nějakém grafickém editoru (třeba Zoner Photo Studio nebo Adobe Photoshop), nechat vytisknout na barevné laserové kopírce, ideálně ještě nechat nalaminovat, potom knihy zabalit do nových obálek. Laserem vytištěné obálky už nevyšísují. Vyžaduje to ale spoustu práce, skoro profi grafické vybavení a nějaké znalosti, jak s tím vším dělat. Obávám se, že nákup nových knih vyjde levněji.

nai.ivka
nai.ivka 12.07.2018 v 13:14

Děkuji za ten typ jak odsmrdět knihu od silného kuřáka.

tatjana1737
tatjana1737 25.11.2018 v 18:52

Mám velkou prosbu o radu - vytáhla jsem teď z knihovny knihu, kterou mi kamarádka pořídila v antikvariátu, a když jsem ji otevřela a začala číst, po stránce lezla taková malá světlá breberka. říkám si, že jak tam byla jedna, tak jich tam bude více, a podezírám je, že tu knihu papají. Nevíte někdo, jak je zlikvidovat, aniž bych zničila knihu? A jak případně ošetřit knihy, které byly v knihovně poblíž, a možná už jsou také "kontaminovány"? Díky za rady :-).


Naias
Koka
Koka 25.11.2018 v 19:46

Naias, díky! To je tak užitečné, že by toto vlákno patřilo na titulní stranu DK!

tatjana1737
tatjana1737 26.11.2018 v 12:53

Díky :-). Akorát léčba knih moc uvedená není - někdo navrhuje nechat být, další stříkat biolitem a třetí dát knihy na mráz :-/.

Stufa
Stufa 02.12.2018 v 20:51

Kdo dělá vánoční úklid v knihovně?
Mám v plánu všechny své knihy vyndat z knihoven, knihovny odprášit, knihy otřít vlhkým hadříkem (saponát s vodou), pak suchým a naskládat zpět. Zatím mne to nepřestalo bavit, ale bude to trvat asi dlouho....
Jo a u toho dělám ještě inventuru, abych měl přehled.

Jass
Jass 03.12.2018 v 21:17

Stufa: Dělám nedobrovolný úklid :D Spadly mi nějaké poličky, část knihovny jsem stěhovala, pár knih přibylo a tak je potřeba knihovnu přeskládat... (kdyby jen tu knihovnu...) Jenomže kvůli záplavě (nejen) knih všude je třeba se s tím ne...párat, a tak i když si to většinou taky užívám to teď moc zábava není :D

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 03.12.2018 v 21:43

Mám úklid knihovny na dlouhém předvánočním seznamu úkolů... Vše vyndat, očistit od prachu, odšroubovat knihovnu a posunout ji o metr vedle (protože dítě dostane pod stromeček dřevěnou kuchyňku, která si žádá určité ústupky) a vše znovu pěkně poskládat. Už se "těším."

bamba
bamba 03.12.2018 v 22:04

knižnicu upratujem keď maľujem - to bolo nedávno, alebo keď niečo hľadám - to je častejšie. Ale nemá to žiadnu súvislosť s pohanskými, kresťanskými, alebo ľubovoľnými sviatkami. Robiť to častejšie, tak to schytám od lexikónov, starých biblií, mayoviek v maďarčine....Rozmýšľam, kedy som sa na upratovanie naposledy, alebo vôbec tešila...

Text příspěvku byl upraven 03.12.18 v 22:05

Jass
Jass 03.12.2018 v 22:22

bamba: Tajemství "těšení se na úklid" spočívá v tom, že se vyhýbáš jiné činnosti... Navíc určitě není zdravotně vhodné dělat větší části, nedejbože celou knihovnu na jeden zátah... jedna dvě poličky je tak akorát, řekla bych :)
Jinak mě na tom baví, že objevím knihy, o kterých jsem netušila, že je mám...

Text příspěvku byl upraven 03.12.18 v 22:22

Dudu
Dudu 04.12.2018 v 01:00

Já jdu na úklid mé knižní části domu pěkně od podlahy. Už jsem vypracoval uklizecí postup a koupil kvalitní mycí prostředek, abych přítelkyni tuhle nezáživnou práci alespoň trochu ulehčil.

R.E.M.
R.E.M. 04.12.2018 v 09:56

Dudu: Dobré srdce se nezapře. :)

Bamba: Těšit se na úklid - nepatří to mezi úchylky?

TakySimona
TakySimona 04.12.2018 v 10:54

to R.E.M.:

Ano, uklízet s potěšením mohou jen dvě skupiny lidí. Buď ti, kteří tím prokrastinují od něčeho jiného (typicky, zkouškové období), anebo ti, kteří v noci nemohou spát a nebydlí v domě s papírovými stěnami.

Někdy v brzkém podzimu jsem si někam zabordelila své brýle na čtení, které používám jen doma a jen tenkrát, když už jsou mé oči naprosto ztuhlé z celodenního vejrání do monitoru.
A začala tedy (typicky mezi 3 hodinou ranní a oficiálními rány) systematicky probírat augiášovy koutky ve dvou místnostech, kde brýle mohly být. A než jsem je našla (vážně to trvalo několik týdnů) nadranně (nikoliv nadraně! :-)) jsem se prouklízela k potěšení z této činnosti.
Aneb, znáte pravidlo 21 dní?
:-)

nai.ivka
nai.ivka 05.12.2018 v 19:30

Ještě jeden typ - uklízela jsem, dokonce stěhovala nábytek, tapetovala, malovala v době, kdy jsem se necítila dobře.
Hm ... tak tu knihovnu nemá kdo uklidit, dokonce ani uspořádat, mám se fakt dobře :)
Dudu :D

Kokoska13
Kokoska13 10.12.2019 v 12:11

Ahoj, mám takový drobný problém s brožovanou knihou, je na kusy, rozlomená v pulce. Přiznávám, že bylo velmi nezodpovědné uložit ji ve spěchu do batohu, ale teď by mně zajímalo jestli je vůbec možné ji opravit..
Předem děkuji za odpověď.

newtory
newtory 10.12.2019 v 15:37

Nuž to máte tak.
1.) Pokiaľ ste technicky zdatnejší, tak potom tu možno :
https://www.databazeknih.cz/knihy/vazby-knih-127200
nájdete nejaké odpovede.
2.) Pokiaľ nie ste a kniha je pre Vás dôležitá za cca 100.00 CZK (dosť individuálne, závisí od lokality kde žijete, možno o čosi viac) Vám ju prešijú a dajú Vám ju do tvrdých dosiek.
Inak neviem, akémukoľvek lepeniu nedávam veľkú šancu, aj keď možno niekto iný, pozná nejaký zaručený recept.

reader.007
reader.007 10.12.2019 v 16:25

Kokoska13: takhle zpotvořené knihy lepím zásadně lepidlem jako je např. Herkules. Je skvělý i na vlepení vypadlého bloku zpět do desek. Drží jak helvítská víra, spoje jsou často k nerozeznání od původního stavu a takhle lepené knihy vydrží mnohem déle než když dáte izolepu - ta má občas tendence se po pár letech sloupnout. Stačí tužší štětec a trocha pečlivosti...

Koka
Koka 10.12.2019 v 16:28

Není to rada na vylepšení stavu, ale na případnou záchranu: jednou jsem taktovou rozpadlou vazbu rozebrala zcela a dala do koužkové vazby starého "karis-bloku", a dodnes je z toho fešácká a čtivá knížka.

book_fan
book_fan 25.01.2020 v 21:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

DannyS
DannyS 04.03.2021 v 00:23

Zdravím, stala se taková menší nehoda, když jsem se snažila "rozpružit" pár brožovaných knih, které vlastním. Prostě a jednoduše, pravděpodobně jsem to vzala po více stránkách a u jedné takové se mi zlomil hřbet. Kniha je zbrusu nová a nečtená a láme mi to srdce. Je nějaká možnost ji opravit?

Babouš
Babouš 04.03.2021 v 10:49

Nelamte si s tím hlavu, aspoň je vidět, že se čte! :)



Vložit příspěvek