Oblíbené první věty v románech

helenkan23.12.2013 v 13:27

Vichřice se do něho zahryzla,ucítil její spáry hluboko v útrobách a věděl,že pokud do tří dnů nepřistanou,budou všichni mrtví.
James Clavell - Sogun

marousek24.01.2014 v 00:57

In my younger and more vulnerable years my father gave me some advice that I’ve been turning over in my mind ever since.

“Whenever you feel like criticizing any one,” he told me, “just remember that all the people in this world haven’t had the advantages that you’ve had.”

chromanna24.01.2014 v 12:57

Květiny obstará sama, řekla paní Dallowayová.

vincek124.01.2014 v 14:55

to marousek -buď zabloudil, nebo neumí česky. Já se kvůli němu učit anglicky nebudu.
Nebo, že by exhibicionismus? Ale teď jsem si všiml času příspěvku, že by pod vlivem?

Text příspěvku byl upraven 24.01.2014 v 20:14

Morgainne25.01.2014 v 00:29

Krásné téma. Mám ráda několik prvních vět:

"Měla jsem farmu v Africe na úpatí Ngongských vrchů." (Vzpomínky na Afriku - Karen Blixenová)

"Na počátku byla tma a jen duch boží se vznášel nad vodami." (Bible, Genesis)

"Tohle byl překrásný den. Všechny dny byly překrásné. Zatím jich bylo právě sedm a déšť ještě nikdo nevymyslel. Jenže mračna, která se stahovala na východ od ráje, dávala tušit, že první bouře už je na cestě a bude stát za to." (Dobrá znamení - Gaiman, Pratchett)

Text příspěvku byl upraven 26.01.2014 v 14:49

elfos25.01.2014 v 00:35

Jen poprosím, vkládejte k větám i jméno autora a knihy, které zahajují - byť jde o knihy známé a lehce rozpoznatelné i z té první věty..
Díky. :-)

Jia25.01.2014 v 12:28

"Ducha jsem poprvé uviděla, když mi bylo devět" :-))
Amanda Stevens, Okřídlená duše (první díl trilogie o "hřbitovní královně" mladé restaurátorce hřbitovů, druhý díl Království, třetí Prorok - vyjde na apríla :-)

rasputin25.01.2014 v 22:06

Pekařova pec vychladla zároveň s pekařem. :-)))) R.Fallet - Zelňačka

Text příspěvku byl upraven 25.01.2014 v 22:07

keri.H26.01.2014 v 07:30

Rýsovalo se krásné ráno. Poslední, o čem jsem chtěl slyšet, byla vražda. ( J. Kellerman - Svědkyně)

keri.H26.01.2014 v 07:32

Ve městě je Hrobař.
Vypadá jako vy, vypadá jako já. Chodí po mrazivých ulicích stejně jako kdokoliv jiný, s rameny schoulenými před vlhkým prosincovým vzduchem. (J. Deaver - Ďáblova slza)

66626.01.2014 v 18:35

tak třeba
Dávejte pozor, co vám teďka řeknu. B. Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále

anebo
Když jsem byl ještě moc mladý a táhlo mě to někam jinam, dospělí lidé mě ujišťovali, že dospělý věk mě z takových laskomin vyléčí. J. Steinbeck - toulky s Charliem

niknikita04.02.2014 v 15:05

"Když Aurelián uviděl Berreniku poprvé, připadala mu ošklivá...."
Louis Aragon - Aurelián

evelinaevelina04.02.2014 v 17:35

Velká města vyzařují gravitaci, tak jako velké planety.
- Dej mi ty prachy (Iva Pekárková)

Už vyprchal z mračen hněv náhlé bouřky.
- Obchod na korze (Ladislav Grosman)

Koka30.04.2014 v 19:44

Přecházel jsem na Pensylvánském nádraží sem a tam po nástupišti podél vlaku a když jsem si otřel pot s čela, zapálil jsem si cigaretu s pocitem, že až mi trochu uklidní nervy, budu po tom, co jsem právě prožil, schopen zúčastnit se konkursu na přenesení Cheopsovy pyramidy z Egypta na vrcholek mrakodrapu Empire State, holýma rukama a v plavkách.

Rex Stout: Příliš mnoho kuchařů (in 3x Nero Wolfe)

Standa Šebek30.04.2014 v 19:59

"Benjamin Lassister pomalu a nevyhnutelně dospíval k závěru, že ženská, která napsala příručku Pěšky po britském pobřeží, knihu, kterou měl v batohu, nebyla pěšky nikdy a nikde a britské pobřeží by patrně nepoznala, i kdyby jí vtančilo do ložnice v čele taneční kapely a hlasitě a rozverně, samo se doprovázejíc na vozembouch, zpívalo 'Já jsem britské pobřeží'."

- N. Gaiman: Shoggothův prastaropramen

"Paní Whitakerová našla svatý grál. Byl na stole v koutě pod kožichem."

- N. Gaiman: Rytířství.
(...našla ho v antikvariátu, mimochodem - "Na spodní straně podstavce měl kulatou cenovku a na ní bylo fixem napsáno: 30 pencí".)

hambra103.05.2014 v 13:46

Jmenoval se Rambo.
David Morrel - Rambo první krev

elfos03.05.2014 v 22:11

Jednoho krásného jasného rána na začátku máje, kdy vlastně začal případ s gwytherinskými ostatky, byl bratr Cadfael vzhůru už dávno před jitřní mší a už před rozedněním přepichoval sazeničky zelí, mysle při tom na zrození, růst a plodnost, vůbec ne na hroby, relikviáře a násilnou smrt, ať už svatých, hříšníků nebo obyčejných chybujících lidí, jako byl on sám.

-- Ellis Petersová - Zázrak svaté Winifredy --

http://www.databazeknih.cz/knihy/zazrak-svate-winifredy-43182

notburga04.05.2014 v 11:33

"Na té bouří bylo cosi v nepořádku..."

Královna bouře, M. Z. Bradley

"Mume, ta překrásná mume dokvetla..."

Sakura ve Vichřici, Joe Hloucha

A mou další oblíbenou větu ze Dne Trifidů od J. Wyndhama už mi tu někdo vyfoukl ;)

rusalka12304.05.2014 v 13:07

Hledat se mi nechce, takže téměř jediná, kterou si pamatuju zpaměti. Doufám, že správně.

Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky...

...stará známá klasika Pýcha a předsudek

a teď mě ještě napadá:

Zatkli mě v noční košili.
- V šedých tónech

Text příspěvku byl upraven 04.05.2014 v 13:08

lilycharlybeth25.07.2014 v 15:54

Pistolník - je nemožnej.
Vím to já.
Ví to on.
Ví to celá banka.

Markus Zusak - Posel

binysek29.07.2014 v 08:14

jednoho dne před mnoha a mnoha tisíciletími v lesích jižní Indie seděl Billí na své obíbené větvi svého oblíbeného mangovníku ve svém oblíbeném mangovém háji a obdivně se v sobě shlížel - J.M. Masson -Kocour, který pozoroval lidi.

Text příspěvku byl upraven 29.07.2014 v 08:15

Falquar11.04.2015 v 15:44

Athel Usměvavý se neusmíval.

- Douglas Hulick: Mezi zloději

Za zmínku ale určitě stojí i naprosto dokonalej začátek Tracyho tygra, který mi byl vyfouknut. :)

Jejda13.04.2015 v 17:09

„Tome!“
Žádná odpověď.
„Tome!“
Žádná odpověď.
„Kam se ten chlapec jenom mohl podít? Tak, Tome!“

Dobrodružství Toma Sawyera
Mark Twain
Dodnes si pamatuju, jak mě začátek téhle knihy v mých asi sedmi letech "chytil" a udělal ze mě čtenáře nejen školní povinné četby.

eva-lupen17.04.2015 v 11:09

"Existují písně, které se rodí z trávy a prachu tisíce venkovských cest."
R.J.Waller - Madisonské mosty

"Když ten neznámý zkurvysyn strhl Lindě Lobo trojúhelníček striptýzových kalhotek, místo aby jí, jak se slušelo, zastrčil za tkaničku prachy, zatmělo se Texasanu Jacku Carminovi před očima, neudržel se a přetáhl ho kulečníkovým tágem."
R.J.Waller - Volání dálek

"Chlapec a kůň."
Jack Schaefer - Muž se srdcem kovboje
Dvě slova a je v tom všechno :-)

"Je to zvláštní, že v Anglii nejsou supi."
B. Cornwell - Sharpův tygr

Eicherik17.10.2015 v 11:45

Já už nevím, v které dětské knížce to bylo, ale ta věta mě fakt pobavila a baví dodnes.

"Táta si ráno přivstal a postavil dům."

Vložit příspěvek
3