Kontroverzně - indexové knihy


pohledvenkova
pohledvenkova 22.06.2018 v 16:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tsal
tsal 22.06.2018 v 19:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 23.06.2018 v 02:19

Index možno ešte celkom nie, ale časom...ktohovie (?)
https://liberec.idnes.cz/islam-odpurce-liberec-knihovna-nadseni-opovrzeni-f7v-/liberec-zpravy.aspx?c=A180605_142342_liberec-zpravy_jape
Dnes sa to už robí inak, kniha vyjde, ale slobodu autora obmedzia bezpečnostné hrozby.

Text příspěvku byl upraven 23.06.18 v 02:22

pavlinda
pavlinda 24.06.2018 v 17:22

Má někdo zkušenost s tím,že oficielně vydaná kniha(prodává se),kterou knihovna má, není dána do půjčovního fondu?Myslela jsem,že od roku 1990,zakazování není:-).

newtory
newtory 24.06.2018 v 18:04

Nepovažujete za cenzúru ak je autor knihy ohrozovaný na živote a celý život musí tráviť s ochrankou ? Cenzúra je o slobode slova. Aká je sloboda slova bez slobody pohybu ? To že sa to nenazýva cenzúra ešte neznamená, že ňou defacto nie je.

TakySimona
TakySimona 24.06.2018 v 18:26

to Pavlinda:

Co myslíte půjčovním fondem? Knihy, které si mohou čtenáři půjčit absenčně, tedy domů?
Některé knihovny mají povinnost uchovávat tzv. povinné výtisky všech knih, které vydali nakladatelé oficiálně působící v příslušném kraji. Pak je běžné, že knihu si můžete vypůjčit pouze do studovny. Obdobně to funguje s regionální literaturou. Anebo se slovníky, drahými uměleckými publikacemi, encyklopediemi, sbírkami zákonů, atd., které tvoří prezenční fond, tedy musí být v knihovně k dispozici k nahlédnutí/studiu pro každého návštěvníka v běžné otevírací době. Pak existuje tzv. vzácný fond, kde je režim ještě přísnější, ale neznamená to, že byste do těch knih nesměla nahlédnout.

Se situací, že by knihovna (na úrovni krajské knihovny) koupila knihu ze současné produkce a zavedla ji do svého katalogu, uložila ji někam do skladu/trezoru a znemožnila k ní přístup čtenářům/badatelům jsem se nesetkala.

Text příspěvku byl upraven 24.06.18 v 18:48


pavlinda
pavlinda 24.06.2018 v 19:29

TakySimona-no tak mně se to stalo,budu pátrat jinde-mimo Ústř.knihovnu,kde jsem byla.

TakySimona
TakySimona 24.06.2018 v 20:12

A jak vám personál tu situaci zdůvodnil? Je ten titul nějak potenciálně problematický?
MLP se vždycky hrdoprsila svou progresivitou ve vztahu ke čtenářům/uživatelům.
Našla jste zmínku o tomhle zvláštním typu fondů v Knihovním řádu?



Vložit příspěvek