Knížky o upírech


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 18.08.2013 v 17:00

Moreanne: Taky se tomuto tak trošku věnuji. Čtu různé žánry, hlavně sci-fi, ale ke klasický upířině se vracím zcela pravidelně. Tedy Stmívání a podobné jde mimo mě absolutně. Je to subžánr který dokáže být vynikající četbou i když jde o brak nejhrubšího zrna. Viz. třeba Pevnost, což je možná nejlepší brak který jsem četl. Proč ale reaguji - "Docela dobrá a originální je i kniha Sen Ockerwee". Tak tady bych si dovolil přitlačit na pilu, protože Sen Ockerwee je naprosto famózní kniha! Brakové téma upírů podané tím nejvytříbenějším stylem a jazykem...nejen to, dokonce neuvěřitelně čtivě. A konečně prostředí a doba (narážející na Interview s Upírem), jak by se řeklo ve filmu "výprava" je natolik živá, že tu knihu čtenář žije. Nejlepší upířina co jsem zatím četl (i když mi pár klasik i méně známých kousků leží v pořadníku).

Moreanne
Moreanne 19.08.2013 v 22:16

Metal Messiah: To jsem ráda, že mi někdo rozumí :-) Moji přátelé si většinou myslí, že jsem trošku mešuge, když mě zajímají upíři a fantasy atp... Sen Ockerwee skutečně vyčnívá a opravdu jsem při tom popisu měla před očima obrazy z Interview s upírem. Všechny ty parníky a neskutečná místa. Jen nevím, čím to bylo, ale trošku hůř se mi to četlo. Možná proto, že jsem těsně před tím četla spíš jednodušší knihy, které nevyžadovaly tolik pozornosti, a pak mi Sen přišel víc náročný na soustředění. Ale upřímně, do pana Martina bych nikdy neřekla, že tohle napíše. A to myslím v tom nejlepším smyslu.
Časem se chystám na další upířiny, tak jsem zvědavá, jak u mě obstojí.

PYTYCAT
PYTYCAT 25.10.2013 v 13:21

Takže, mám za sebou pár knížek o UPÍRECH a za sebe musím říct, že BRATRSTVO ČERNÉ DÝKY patří mezi mé nej a můžu doporučit. Nyní čtu již 12.díl Vytoužený milenec.Ale našla jsem zde pár tipů, které si v nejbližší době vyhledám jako tedy Sen Ockerwee, Carmilla, A´t vejde ten pravý apod....na Interview s Upírem se připravuji.. :)

Text příspěvku byl upraven 25.10.13 v 13:23

monulka123
monulka123 03.12.2013 v 23:17

Četla jsem Upíří deníky (ne ty filmové), Vampýrskou akademii, Stmívání, Padlí andělé 1 - chystám se na 2 a 3, Školu noci - čtu teď 10 a líbí se mi to a to mi není náct... :) Také se chystám na Bratrstvo černé dýky....
co člověk, to názor, na cokoliv.... je potřeba přečíst a pak zhodnotit..
jinak mimo upíry je skvělá Bílá Masajka, Šifra Mistra Leonarda (film mě zklamal),a klasika ze školy - Bílý tesák, chystám se od Londona na Volání divočiny...

Text příspěvku byl upraven 03.12.13 v 23:19

chromanna
chromanna 06.12.2013 v 11:45

http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jiri-kulhanek-176 Kulhánek psal o upírech, když to ještě nebylo in :)

noutebook
noutebook 20.07.2014 v 00:51

Ahojky, nečetla jsem moc knih o upírech a asi tu opakuji to co řeklo už hafo lidí přede mnou, ale škola noci- jakžtakž dobrá zhruba do druhého dílu. Twilight sága-naprostá nuda. Jednou z vážně dobrých knížek je Darren Shan, jsou tam neskutečné zvraty a někdy i vtipné scény. Klasiku jako drákulu jsem ještě nečetla... Pokud bych vás mohla poprosit o nějakou vážně dobrou knížku, kde upír není blbec, ale prostě upír... Předem moc děkuji a omlouvám se za hrubky... :)


senseifails
senseifails 20.07.2014 v 07:14

1-Prokletí Salemu
2-Sen Ockerwee
3-Zhoubný kmen
4-Já legenda
5-At vejde ten pravý
Jinak bych byl velice vděčný,pokud by byl někdo schopen mi říct,jestli jsou upíří v Twajlajt opravdu mrtví v klinickém slova smyslu-pokud ano,a necirkuluje už jim v žilách krev,jak by mohl Edward dosáhnout erekce a ve čtyřce jí konečně naštěkat do boudy?!?!?!

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 21.07.2014 v 21:26

senseifails: Tak jsem se ti na to ptal, nemám přesnou odpověď, ale prý to tam nějak podchyceno a vysvětleno je.

Jinak zajímavý žebříček, překvapivě vysoko máš Prokletí salámu, a překvapivě hluboko máš Sen Ockerwee. Četl jsi Pevnost? Myslím že do třetí příčky by se vlézt mohla...

senseifails
senseifails 21.07.2014 v 22:02

Pevnost je velmi v poho, ale oproti ostatním zmíněným ji podle mě lehce sráží k zemi výskyt borce s mečem...ten lehký posun k fantasy kazí jinak skvělou gothic/nazi atmosféru.
No a s tím Salámem...víš,to je taková nostalgická vzpomínka na dětství.
Velká škoda že Martin už zřejmě do hororu nikdy nezabrousí.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 21.07.2014 v 23:55

Podle mě je Pevnost skvěle vyvážená braková jízda. A borec s mečem tam zapadá. Mám to rád jinak než Sen Ockerwee, ale mám to rád hodně. Rozhodně řadím k vrcholu.
Jo, škoda to trochu je, ale hlavně ať dopíše Píseň ledu a ohně!!! A buďme rádi alespoň za Sen. Jinak Martin je celkově mocnej. I povídky super, Písečníci jsou naprosto geniální, jedna z nejlepších povídek co jsem četl.

Hele do zhoubnýho kmenu teď nejdu, nemůžu načínat sérii, třeba časem, koukám teď na The Strain, to zatím bude stačit. Ale možná bych šel do "Ať vejde ten praví", už jsem o tom uvažoval, ale recenze i hodnocení jsou všelijaký. Tak nevím jestli by mi to sedlo. Není to úplně typická upířina, co jsem tak vyčetl...

Teď mám v pořadníku ANNO DRACULA, Laser to snad konečně před vánocema vydá. To by mohla bejt parádní brakovka...

Text příspěvku byl upraven 21.07.14 v 23:58

senseifails
senseifails 22.07.2014 v 03:42

Pokud máš rád hutný ,dotažený brak,pak Zhoubný kmen doporučuju.Těch cca.1000 uběhne neskutečně rychle.Seriálová adaptace vypadá velmi slibně.

komtesa
komtesa 29.07.2014 v 22:06

Dobrý večer ,dovolím si napsat o knize ,která taky pojednává o upírech ,tento upír se mě zdá jiný než jaké znám z doposud čtených knih .Jedná se o Poslední upír od Charnasové Suzy McKee .Působil na mě jinak ,vztah k lidem jiný a čekala jsem ,že spisovatelka napíše pokračování komtesa.

Chaoticum
Chaoticum 05.08.2014 v 11:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

komtesa
komtesa 31.08.2014 v 18:13

Dobrý den ,Metal Messiah ,se zmiňoval o knížce -Sen Ockervee-tak jsem si ji koupila a jsem velice spokojena ,opět jiní upíři,jako v Posledním upiru od Charnas ,žádná romantika i když se mě Stmívání líbilo ..Slova o dobytku , jsem četla i jinde -lidé jsou moje potrava ,ale Sen Ockervee -četla jedním dechem ,jak se říká .Díky za tip .

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 31.08.2014 v 18:18

komtesa: Jsem rád že se líbil, Martin prostě umí psát, ať píše cokoli.

Liina
Liina 02.09.2014 v 13:49

No nevím ale nejlepší knížka o upírech je Dracula. No a pak taky Noční klub:)))

Hanny
Hanny 02.09.2014 v 20:49

Ještě bych doplnila o upíry z příběhů pro děti - Můj kamarád upírek :) To se mi líbilo před nějakou tou dekádou...

Nagadir
Nagadir 03.09.2014 v 18:30

Nejlepší knihou o upírech, kterou jsem četla, je jednoznačně otec upířích knížek, Dracula. Žádní třpytivci, žádné poblázněné teenagerky.

rafej
rafej 13.09.2014 v 23:05

Myslím, že Poslední upír od Charnas má pokračování, jen nevím, jestli ho vydali i v českém překladu. Kromě toho napsala Charnas na tohle téma i nějaké povídky.

Já stále nedám dopustit na klasiku - Drákulu a Carmilu a musím říct, že poslední dobou kopu ještě hlouběji v historii - v několika sbírkách, které díky současné upírské módě u nás vydali, jsou i další stejně nebo i více staré a téměř neznámé povídky s upířím tématem.

komtesa
komtesa 14.09.2014 v 15:51

Dobrý den,Rafej , ,kniha se vám líbila ?Nevíte náhodou ,jak se pokračování jmenuje ,sama si dovedu představit ,o čem by mohla být .Na doporučení jsem ,zde napsaný jsem si koupila Sen Ockervee ,a byla jsem unešena tim přiběhem ,velice dobře se to četlo .Obě knihy mají něco společného, si myslím -lidé jsou mojí potravou -dobytek ,pářila byste se se svojí potravou ,vy vzdycháte ,když slyšíte bučet krávu na pastvinách .Omlouvám se ,že jsem se tak rozepsala ,ale tyto knihy mají jiný pohled na upíří život -neživot .

rafej
rafej 14.09.2014 v 18:51

Poslední upír se mi líbil. Není to "klasická upířina" ve smyslu nemrtvého, démonů nebo prokletí. Spíš jde o docela slušný pokus o možné "vědecké" vysvětlení existence upírů na principu lidského poddruhu. Knížka je docela psychologická a dobře nastiňuje, jaké by to mohlo být pro "upíra", když by se snažil splynout s moderní společností, jaké by mohl mít duševní pochody apod.

Trochu podobné téma má taky kniha Jiná rasa od české autorky píšící pod pseudonymem Jenny Nowak. Tato kniha je ale hlavně historická a velice dobře propracovaná. Pracuje s hypotézou odlišné rasy upírů snažící se přežít ve staré slovanské době po "potopení Antlantidy". Má to ještě volné pokračování s názvem Noční lovci.
Jinak autorka taky napsala celou sérii knih o fiktivním životě Drákuly napříč stoletími. První dvě? knihy dokonce vycházejí z historických údajů o jeho životě.

A když už jsme u těch českých autorů ještě jsme si připomněla Danielu Mičanovou a její sérii o upírech na Moravě:
- Modrá krev/Alexander (to je ta samá kniha),
- Lucius,
- Orlando
- Jakubovy housle
Prolínají se tam historické a současné roviny děje. Jen pozor na to, že hrdinové nejsou vždycky na holky. Někomu to může vadit.

komtesa
komtesa 14.09.2014 v 23:43

Rafey -dobrý večer ,velice se mě libí vaše popsání upirů .Jenny Nowak ,mám všechny její knihy ,taky se mě líbily .Máte pravdu ,je to napřič časem .Jakubovy housle - nepřišla jsem na chut tomu .Co říkáte na Nicky Perry Spojení krve ,mě se líbila ,doufám že napiše pokračování .Taky se mě líbí knihy od Petry Neomillnerové .

rafej
rafej 15.09.2014 v 16:03

Ze série od D. Mičanové se mně nejvíce líbily první 2 knihy - Alexander a Lucius. Orlando už mě moc nezaujal a, když jsem to četla, tak Jakubovy housle ještě nebyly napsané a už jsem se k tomu nevrátila, abych si je přečetla.
Petra Neomillnerová se mi ze začátku docela líbila. Byla to zajímavá změna, ale abych pravdu řekla, její hrdinka je na můj vkus snad až příliš velká sekernice a zdá se mi, že po 3. knize už se děj příliš neposunuje. Po přečtení Pasti na medvěda jsem dost zvažovala, jestli v sérii pokračovat a zatím nejsem rozhodnutá.
Víc než Neomillnerová se mi líbila Anita Blake od L. Hamillton. Tedy dokud autorka neztratila rozum kvůli mladšímu manželovi a série se neproměnila ve skupinové sexuální hrátky. Ale slyšela jsem, že novější díly tak od 14. - 15. dílu se prý zase zlepšují, tak tomu možná dám ještě šanci.
Spojení krve od Nicky Perry? To jsem nějak nezaznamenala. Už to není moje cílovka a i když si něco takového občas přečtu, je takových knih poslední dobou spousta a jsou si až příliš podobné.
Zato znám Spojení krve od kanaďanky T. Huff ze série Krevní pouta. To můžu doporučit. Bývalá policejní detektivka pracující nyní jako soukromé očko, která při vyšetřování záhadných vražd narazí na opravdového upíra, který v ní najde zalíbení a začne jí tak trochu pomáhat.

Text příspěvku byl upraven 15.09.14 v 16:05

komtesa
komtesa 15.09.2014 v 17:02

rafej -Dobrý den , já jsem velký fanda této literatury ,tak že mám jak T. Huff ,Hamiltonovou ,, J R Ward ,CH. Harris ,J Frost a j .Tu Mičanovou se na ní musim podívat Něco mám i na dvd .Krevní pouta se mě hodně libily .Jak filmová verze i kniha .Nezmiňujete se o Pravé krvi se Sookie ,knihy jsem přečetla ,ale uvažuji ,jestli si koupím 5,6,7 serii ,ty předcházející mám ,myslím film .verzi .Někdy je opravdu dost sekernictví v těch knihách ,ale asi to patří k těm nadpřirozeným bytostem ,To by vás asi zklamaly knihy o upirech od J .Kulhánka ,tam je to tedy dost tvrdý .Mám Noční klub a je to síla ,ale nezatracuji to .Možná by mě zajímaly i další knihy od něho ,ale tisíce za ně nedám .

rafej
rafej 15.09.2014 v 20:16

Mě to sekernictví nebo drsnost nevadí obecně, jen mi to připadalo až přehnané u ženských hrdinek paní Neomillnerové. Možná jen nejsem dostatečně feministická. ;-) Ale tak jako v některých knížkách jsou až přehnaně dominantní muži a hrdinky je jen bezdeše obdivují a nechají se zachraňovat, tak u paní Neomillnerové je to naopak. Její ženy všechny srovnají na jednu hromadu a sežraly všechnu moudrost. To my připadá až jako extrém.
Jinak i např. pana Kulhánka znám - v jeho knihách doslova lítají střeva a krev na všechny strany a zachraňují to vtipné glosy, ale já radši pana Žambocha. Ten je dle mého názoru lepší, protože jeho knihy nejenže obsahují dobrou akci i skvělé hrdiny a i ten vtip se najde, ale často mají i zajímavou myšlenku, a to až tak, že už přesahují brakovou literaturu. Dokonce i pan Žamboch si střihnul upířiny a kromě jedné starší povídky, teď v posledních letech vydal na to téma knihu Visio in Extremis a teď čerstvou novinku, na kterou se chystám, In Nomine Sanguinis.

A jinak k tomu ostatnímu - nezmínila jsem se o spoustě knížek, protože to bychom tu taky mohli být týden. Já mám opravdu načteno kde co a nechci si uplně přivlastnit téma.



Vložit příspěvek