Knihy pro kluka


woodward
woodward 12.02.2016 v 13:03

hm, psi lidi potřebujou, tak se lísaj. to nesvědčí o jejich úžasnosti, jsou jenom pragmatičtí.

woodward
woodward 12.02.2016 v 13:08

jistěže odpustí. Z výše uvedených důvodů.

bamba
bamba 12.02.2016 v 13:33

v 18 by sa mohol zamyslieť nad peniazmi, varením, upratovaním a možno tancom. Ženské by som sem neťahala.

woodward
woodward 12.02.2016 v 13:35

jenže nad těmi se člověk v osmnácti zamýšlí nejvíc.

bamba
bamba 12.02.2016 v 13:38

tam by skôr ocenil leporela s dobrými obrázkami a minimom textu.

Plútarchos

woodward
woodward 12.02.2016 v 14:08

Pane jo, tys nás utřel.

Taky by si ten chlapec měl přečíst tuhle diskusi, aby pochopil, že čas od času musí přijít opravdový filosof a učinit konec jalovému žvanění. ;)

Plútarchos
Plútarchos
Plútarchos 12.02.2016 v 15:07

Mně se v tom věku dobře četl Stříbrný vítr a Zločin a trest, ale jak bylo uvedeno moudře v předchozí diskusi - každý má jiný vkus. ;-)

woodward
woodward 12.02.2016 v 15:07

Nech popel v popelníku. Máš recht. Spousta keců a nic k věci.

Plútarchos
Plútarchos 12.02.2016 v 15:12

a poslední štěk: Koupili jsme dceři letos pod stromeček v levné knize
http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/jama-kyvadlo-a-jine-fantasticke-povidky-245164
Začetl se do knihy náš 19letý vnuk a je nadšený! :-))

R.E.M.
R.E.M. 12.02.2016 v 17:10

Těžko radit takto na dálku, ale mě v 16-18 bavil Emil Zola, Remarque, myslím, že i Dumas. Dnes někteří 18-22letí čtou např. Jiřího Kovaříka, detektivky z "americké drsné školy". V rodině se líbil Saturnin, Ostře sledované vlaky... Co člověk, to jiné preference.

Azizi
Azizi 14.02.2016 v 00:28

Richie1: Nemyslím si, že je potrebné, aby vedci čítali len odbornú literatúru... Ak niekto číta beletriu vo svojom voľnom čase, neznamená to, že tým nejak znižuje kvalitu svojej práce. Sama sa venujem vede a síce nečítam beletriu veľa, ale čítam. A určite existujú aj skvelí vedci, ktorí čítajú beletriu. Naviac si myslím, že veda je často dosť aj o kreativite a fantázií. Podobne ako umenie.

newtory
newtory 14.02.2016 v 01:15

V 18 -tich by to možno malo byť niečo, čo má tak trocha príchuť "zakázaného", škandalózneho (aj keď v dnešnej dobe je takou stigmou skôr umiernenosť... ) niečo čo ide proti prúdu, odmieta konvencie možno:
http://www.databazeknih.cz/knihy/milenec-lady-chatterleyove-3251
je v tom aj sex, to je niečo čo je v tom čase hormonálnych rebélií žiadaný artikel.
Možno niečo od Sylvie Plath:
http://www.databazeknih.cz/knihy/pod-sklenenym-zvonem-22179
Možno nejaký Orwell a Kafka (ako rozumne odporúčal aj woodward) nech chlapec pochopí aj spoločnosť v ktorej žije.

woodward
woodward 14.02.2016 v 06:45

přesně tak. čím starší bude, tím míň se mu o takových věcech bude chtít číst. mládí chce napravovat nepravosti světa, tak se o nich musí aspoň dočíst, když o nich zatím nic neví.

Richie1
Richie1 14.02.2016 v 07:26

Azizi: Jasně, že vědci mohou číst (a čtou) i beletrii. Jen jsem chtěl naznačit, že je lepší, když neupřednostňují beletrii nad odbornou literaturou - spíše pak přijdou na své vědecké objevy. Beletrie je pro oddechový čas. Čím více oddechového času, tím méně času pro vědu - a tím vznikne méně nových vědeckých poznatků a objevů. Tak nějak jsem to myslel.
Jinak samozřejmě i vědcům beletrii doporučuji. :-)

bamba
bamba 14.02.2016 v 09:28

nejako mi ušla nepriama úmera medzi množstvom času stráveným s knihami a počtom objavov. Myslím, že tí vedci v bielych plášťoch ešte aj tak príliš veľa jedia, spia... Čo s časom tráveným sexom ? Kam sa ten započítava ?

woodward
woodward 14.02.2016 v 09:34

Jo, a taky by se jim mělo zakázat chodit na pláž, lyžovat, hrát mariáš nebo člověče nezlob se. To jsou všechno zbytečné prostoje.

Richie1
Richie1 14.02.2016 v 11:58

Teď to vypadá, jako bych chudákům vědcům nepřál žádné oddechové aktivity. :-)
Mám na mysli to, že když je pro někoho nějaká činnost snadná - mají pro ni talent (pro vědce bádání, pro malíře malování, pro zpěváka zpívání, pro kuchaře vaření), tak ho jiná činnost může rozptylovat a od té talentované činnosti zdržovat. Mnoho lídí zahodilo svůj talent, protože ho nerozvíjeli, nevěnovali se tomu, co jim jde nejlépe.
Říká se: "Ševče, drž se svého kopyta!"
Při čtení životopisů se narazí na různé příklady. Někteří talentovaní lidé se věnovali plně svému nadání a dokázali úžasné věci. Jiní svůj talent promarnili nebo ho využili jen omezeně - což je asi škoda. Ovšem každý má právo udělat si život takový, jaký chce.

woodward
woodward 14.02.2016 v 12:08

to jsou pitomosti. znám kuchaře, kterej hraje na banjo v country kapele a řídícího letového provozu, který si pořídil kapitánské papíry na malou motorovou loď. a jsou to ve svých oborech odborníci na slovo vzatí. takových lidí je plná zeměkoule. naproti tomu člověk, který neumí hledat rozptýlení jinde než ve své práci, brzy vyhoří. a když ne, stane se z něj tzv. "expert" - člověk, kterej neumí nic jinýho. to je pro rozvíjení lidského ducha vždycky špatně. mozek člověka je skvělé multifunkční zařízení. když ho budeš zatěžovat jednostranně, poškodíš ho.

R.E.M.
R.E.M. 14.02.2016 v 12:09

Richie1: Já jsem pochopila, jak to myslíš. Chtěla jsem se k vláknu vrátit, ale pak jsem nenašla, které to bylo. :(
Vybavuji si jeden rozhovor s lékařem, vědcem, který na otázku, jaké čte knihy, odpověděl, že téměř výhradně odborné. Pokud vědec studuje odborné texty a kvanta odborných knih, neustále se vzdělává, tak pro něj může být přitažlivější, lepší relaxací procházka přírodou nebo hudba.

Na druhou stranu, doporučila bych badatelům, vědcům a obzvlášť technickým odborníkům, se nerozptylovat "blbostmi" a vymyslet, uvést do praxe mnohem dokonalejší domácí pomocníky. Vlastně pomocník není přesné slovo, spíš pracovník, zcela samostatný, fungující jen na ústní pokyny nebo na písemný seznam úkolů. :-)

Text příspěvku byl upraven 14.02.16 v 12:11

bamba
bamba 14.02.2016 v 12:23

k r.e.m. dávam prednosť čítaniu myšlienok pred písaním pokynov.
A keby Adolfa vzali na výtvarnú školu, možno by bol zapadol medzi priemerných maliarov a niekoľko miliónov ľudí by zomrelo inokedy a na iné diagnózy - napríklad v kresle pri tv a s popcornom.

Richie1
Richie1 14.02.2016 v 12:24

REM, díky. Vystihla jsi pár větami to, co se jsem snažil podat v mnoha odstavcích.
Také znám vědecky zaměřené lidi, pro které je čtení odborných článků a knih zábavou. Věda je pro ně zábavou. Beletrii moc nečtou, nebaví je.
Celá tahle diskuze začala tím, že woodward udělal z vědců pomalu zaostalé lidi, protože nečtou beletrii a neumí komunikovat. Já mu s nadsázkou oponoval, že je možná dobře, když čtou jen odborné texty a ne beletrii - aspoň toho více vymyslí a vynaleznou.

Woodwarde, lidé mohou mít talenty na různé činnosti (nemusí to být jen jedna oblast). Klidně mohou být dobrými kuchaři a zároveň i dobrými hráči na banjo, proč by ne? :-)

R.E.M.
R.E.M. 14.02.2016 v 12:35

bamba: Úplně jsem se zhrozila, jak komplikované řešení jsem vymyslela. Díky za opravu a sofistikovanější řešení.
A pokud bych si mohla vybrat způsob rozloučení, tak raději v křesle než rukou jakéhokoliv hitlera nebo pomatence. Dokonce snesu i zapnutou televizi.

R.E.M.
R.E.M. 14.02.2016 v 14:03

Nevím, jest-li by spíš nezabodoval prohlášením, že čte krásnou literaturu, historické romány, Aristotela, Platona...



Vložit příspěvek