Knihy pro děti - poraďte, doporučte


bamba
bamba 02.05.2017 v 11:44

starý Hitchcock - ale naozaj starý a dobrý preklad.
A inak tvrdé zníženie počtu hodín na počítači a tablete zároveň, zvýšenie pohybu a možno aj čítania. Kým sa neutne pupočná káblová šnúra k intenetu, tak s tým veľa nenarobíš.

Text příspěvku byl upraven 02.05.17 v 11:46

kaczka79
kaczka79 02.05.2017 v 11:57

reader.007 fajn nápad, Asterixe má rád :) připisuji si ho do seznamu! my máme doma na půdě i starého Barbánka :) taky zkusím...

kaczka79
kaczka79 02.05.2017 v 12:08

bamba - není na Hitchcocka ještě brzo?? má 7 let... Jinak nešvar s tabletem a počítačem se nám roznemohl přes zimu .... Přes letní měsíce jezdíme na kole, doma nás neužije :) to se ho musím zastat! Jen nám přibylo čtení v 1. třídě a když si má vybrat, jestli má sedět nad knihou nebo tabletem, tak je jasná volba tablet... Takže, nějak nenásilně bych ho k tomu čtení chtěla dotlačit :D

Text příspěvku byl upraven 02.05.17 v 12:10

reader.007
reader.007 02.05.2017 v 12:48

kaczka79: Barbánek a Kocour Vavřinec... super nápad, ti byli u nás taky na seznamu a měli ohromný úspěch. Moje dcerka byla to, co by mnozí škatulkovači, nejčastěji z řad psychologů a pedagogů, hrozně rádi onálepkovali jako "hyperaktivní dítě" a komixy byly právě tou první vějičkou kterou jsem ji přivedla a udržela u čtení. Dneska má přečteno přes stovku knih (komixy nepočítám) včetně H. Pottera nebo série 7. smysl a to rozhodně nejsou žádné sešitky. Takže já tvrdím, že ovlivnit děti se čtením se dá, jen je potřeba držet s nimi basu.

Text příspěvku byl upraven 02.05.17 v 12:49

tatjana1737
tatjana1737 02.05.2017 v 12:49

Asi bych na to také šla přes komiksy, Avengers a Marvelovské komiksy obecně ty starší tak drsné nejsou, ale ilustrace nebývají ultra valné. Asterix a staré čtyřlístky jsou výborná volba, za nás frčel ještě Barbánek nebo kocour Vavřinec, ale nevím, zda by oslovily někoho i dnes... Ještě mne napadá zkusit vyrobit / nakreslit / napsat knihu / komiks na míru synovi, nějaký příběh o něm, text doplnit obrázky, klidně s komiksovými bublinami... My máme doma chlapečka skoro tříletého a frčí u něj hlavně vyprávění, ve kterém figuruje on sám :-).

bamba
bamba 02.05.2017 v 12:57

k kaczka79 myslím že traja pátrači sú fajn aj pri 7 ročnom dieťati. Ja som napríklad antikomiksová - trpela som ako zviera, keď vychádzali rýchle šípy v komiksovej úprave - jedna zadná strana časopisu raz za 2 týždne.


reader.007
reader.007 02.05.2017 v 13:01

bamba: a to mě teda vůbec nevadilo. Třeba Kruanovu cestu z ábíčka jsem milovala... A dneska to všechno už stejně vyšlo knižně, takže netrpěliví mají pré ;-)

tatjana1737
tatjana1737 02.05.2017 v 13:18

A za sebe ještě mohu doporučit komiks Strážci, který navazuje na Rychlé šípy, vycházel v ABC, i když je asi určen spíše starším dětem :-).

kaczka79
kaczka79 02.05.2017 v 16:46

tatjana1737 - jj, Avengers mám taky v pomyslném seznamu, ti jsou na 1. místě :) Jak jinak... a sešitky, (komiksové příběhy), jsme už společně vyráběli - vymysleli jsme příběh - já psala, on kreslil a lepil obrázky, to ho bavilo.

Text příspěvku byl upraven 02.05.17 v 16:49

kaczka79
kaczka79 02.05.2017 v 16:54

bamba - mrknu na to, díky za tip! :) Jinak já taky kdysi moc komiksy nemusela... hned co jsem se naučila číst, tak jsem vzala první knihu co byla k mání a četla :) Moje první kniha byla od E. Petišky - Birlibán, pak Děti z Bullerbynu - to je moje srdcovka. Nenápadně tyto knihy podstrkuji synovi, ale jak se tak dívám, bude asi komiksový :D

Azizi
Azizi 02.05.2017 v 18:14

Najväčšia chyba, ktorá sa podľa mňa robí, je nútiť deťom knihy pre deti a mládež. Ja hneď ako som sa naučila sama čítať, som chcela byť "knihomoľka", ale tie knihy, ktoré nás nútili čítať v škole (ako Maťko a kubko, Zbojnícka mladosť, Slepačia polievka pre dušu, ...) a tiež knihy v knižnici v školskej družine ma tak neskutočne nebavili! Prvá kniha, ktorá ma strašne chytila (mohla som byť v jeho veku, možno o málinko staršia) bola: http://www.databazeknih.cz/knihy/dobry-syncek-33125 Je to horor, desivý aj pre dospelých :D Si pamätám, ako ešte predavač nás vystríhal že to v žiadnom prípade nie je kniha pre deti. No a ďalej som popkračovala Pratchettom, na toho som sa totálne namotala.

Keď začal byť populárny Harry Potter, už som mala prečítaných kopec kníh pre dospelých, takže dosť som tomu nedôverovala. Ale nakoniec ma chytil aj ten. Ale to som už bola staršia (tak 12 rokov asi) a dokázala som nejak rozumne prekúsnuť, že prvé knihy sú trochu viac rozprávkové.

No a samozrejme detské knihy Roalda Dahla. Ale u neho som tiež začínala jeho často až morbídnymi poviedkami pre dospelých :D

Jednoducho knihy pre deti ma nikdy moc nechytali. A zvlášť v dnešnej dobe, keď sú deti zvyknuté z telky, netu a od kamarátov snáď na všetko, tak sa ani nečudujem, že klasické detské knihy pre ne musia byť neskutočne nudné :D

Text příspěvku byl upraven 02.05.17 v 18:16

Eicherik
Eicherik 02.05.2017 v 18:31

To je pravda, já jsem taky začínal s Jámou a kyvadlem od Edgara Allana Poa. :-)

helenkan
helenkan 02.05.2017 v 22:31

kaczka79 Přinesla jsem pro vnuka z knihovny tři díly Deník malého poseroutky. První prej viděl v televizi,tak ho nečetl,druhé dva přelouskal s chutí. A chtěl další. A tak přečetl sedm dílů a to končil první třídu. Rád si čte před spaním,ale jinak počítač taky miluje. :)

kaczka79
kaczka79 02.05.2017 v 22:52

helenkan - o Poseroutkovi mi syn už taky něco vyprávěl.... :) asi mu ji koupím a uvidíme

kaczka79
kaczka79 02.05.2017 v 22:54

Děkuji všem za tipy!!! Teď budu shánět někde po bazarech komiksy...

Runkyna
Runkyna 03.05.2017 v 08:40

No, já se naučila číst, když mi starší sestřenice předčítala knížku Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara a pak uprostřed příběhu jsme odjeli z chaty a nebyl kdo by mi to dočetl. Vůbec nevím jak se děti cíleně učí číst a jak to budu u dcery řešit až příjde čas.

bytost
bytost 03.05.2017 v 10:26

Hanko - chválím, kéž by bylo takových rodičů více.. Přeji prima den...:-)

bamba
bamba 03.05.2017 v 10:45

opatrne s tým chválením, Viac takých rodičov a krachne celý vzdelávací systém!

Mr.JaroCZ
Mr.JaroCZ 04.05.2017 v 13:12

Dovolím si pro první třídu doporučit i knihy, co mají některá slova nahrazená obrázky.
Např. http://www.databazeknih.cz/knihy/malovane-cteni-z-pohadky-do-pohadky-167287
ale samozřejmě i další.

TedyManCZ
TedyManCZ 12.05.2017 v 11:06

Dobrý den.
Chtěl bych poprosit o doporučení nějaké detektivky. Je mi 13 let a už sem poslouchal i načtené Volání kukačky a nedávno jsem dočetl Děsivé splynutí 1. Když se zeptám v knihovně do ruky mi dají klub tygrů :(. Nemáte tušení o nějaké napínavé, ale ne zas moc dlouhé knize ? Čtu kdykoliv můžu, ale škola mi přece jen překáží.
Děkuji za odpověď

Veronika2017
Veronika2017 12.05.2017 v 22:09

Ahoj,
dobrých krimi knížek je spousta, dokonce si budeš přát, aby byly jěště silnější.
Akorát ten tvůj věk, nevím, co je vhodné číst ve 13..
Nepomohla jsem, ale budu o tom přemýšlet...

Text příspěvku byl upraven 12.05.17 v 22:09

gladya
gladya 12.05.2017 v 23:16

Původně jsem chtěla poradit něco určené vysloveně pro mladé čtenáře, ale když jsi přečetl Volání kukačky, nemusím se na knížky pro mládež omezovat.

A zkusil si další díly Hedvábníka a Ve službách zla?

Jestli nevadí starší kousky, co klasika, Agata Christie, Doyle?

Pak jsou detektivky historické, detektivky ze staré Číny nebo Říma, z dostihového prostředí, "drsná "škola.

Jestli doporučit mladému čtenáři severské detektivky trochu váhám, ale nakonec, záleží na vyspělosti čtenáře a ne na věku.

Napiš, jaké máš představy.

Text příspěvku byl upraven 12.05.17 v 23:17

verbula
verbula 13.05.2017 v 22:55

Zkus nějakou knihu od tohoto autora http://www.databazeknih.cz/autori/alan-bradley-27410

jupiterka999
jupiterka999 13.05.2017 v 23:02

Ve třinácti je človíček už hodně vyspělý, čili jestli můžu doporučit - co detektivky z dostihového prostředí? Prostě Dick Francis a jeho díla jsou naprosto nepřekonatelná. Jsou napínavá od začátku do konce, takže bych doporučila toto. I pro tak mladý věk jsou čtivá a rozhodně nezklamou. Jen je třeba je brát s ohledem na dobu, kdy byla dílka napsána - to že neexistovaly mobily a internet. Jsou ale prostě dokonalé.
Jen čti je to dobré odpoutání se od této podivné reality života.

kapr
kapr 14.05.2017 v 08:43

Vondruška, Vlastimil - všechny Fiorelly
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-fiorella-a-bratrstvo-kristalu-37806
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-a-dum-ztracenych-dusi-299226
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-a-hrbitov-upiru-114614
http://www.databazeknih.cz/knihy/fiorella-a-zahada-mrtveho-netopyra-37807
Nejméně tři z nich jsem četl, a jednu z nich mám dokonce už také doma, a čas od času se k ní rád vracím.
Upřímně, sám po takových knížkách pátrám, rád si je přečtu, ale ne každá u mne projde sítem výběru.
Tyto, ale mohu s klidem doporučit.
Docela bych uvítal, kdyby se z toho stalo stálé téma, které každý, kdo narazí na dobrou detektivku, která by mohla zaujmout čtenáře ve věku 10 - 16 let doplní vložením odkazu, hodnocení, a nejlépe i komentáře.
Je to věk kdy se měníme, a rozdíly mezi 9 a 17 lety jsou obrovské. Některé změny přicházejí pomalu a postupně, jiné ve vlnách. U každého z nás to probíhá, a probíhalo jinak.
Knížek, které zaujmou a potěší nebylo a nebude nikdy dost.



Vložit příspěvek