Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Damato
Damato 19.12.2018 v 12:01

encyklopedie - děkuji moc, je tam spousta krásných veršíků, krásné Vánoce a děkuji

Edda
Edda 19.12.2018 v 12:07

Damato: Mohlo by to být v knize Tradiční česká zima od Josefa Lady.

https://www.databazeknih.cz/knihy/tradicni-ceska-zima-337626

Damato
Damato 19.12.2018 v 12:16

Edda - děkuji moc, každá informace má pro mě cenu zlata - krásné Vánoce a díky

pavlinda
pavlinda 19.12.2018 v 20:24

Mně se zase vybavila kniha Fr.Branislava s ilustracemi Svolinského-název už si nevzpomínám a úplně jistá si nejsem,jestli tam zrovna tahle básnička je.

Damato
Damato 20.12.2018 v 02:58

Pavlinda děkuji, určitě se zeptám v knihovně, děkuji za nápad a také Vám přeji milé a klidné Vánoce, zdraví Ivana

pavlinda
pavlinda 20.12.2018 v 21:06

Damato-teď se mi vybavil titul-Pějme píseň dokola(Branislav),ale nevím to jistě-deo knihovny už to asi nestihnu.Jestli to vypátráte,dejte vědět:-).Také přeji spokojené Vánoce a knihy pod stromečkem.


Katerina.Gabrie
Katerina.Gabrie 25.12.2018 v 07:26

Zdravím všechny, opět se pokouším pátrat po knize, kterou jsem četla jako dítě u babička...o Lucii, která musela upíjet noci. Byla netrpělivá, a jednou upila moc a zčernala...musela potom zase zesvětlat tím, že prokazovala trpělivost..
Vím, že ke konci maličko selhala, byl tam tuším taky nějaký trpaslík či tak, který tam hrál roli. Už ji marně sháním několik let, moc ráda bych si ji znovu přečetla.
Bohužel babiččiny knihy skončily převážně v kontejneru, když ji rodina tenkrát stěhovala...

YMM
YMM 26.12.2018 v 14:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

trevize
trevize 26.12.2018 v 14:42

Třeba toto? https://www.databazeknih.cz/knihy/tajny-denik-cinske-cisarovny-11303 (netuším jestli to mělo větší formát)

YMM
YMM 26.12.2018 v 14:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A
Raksa.A 26.12.2018 v 16:15

Tajný deník nemá nadstandartní formát - a vládla za asi tři císaře jedné dynastie.
Ale vsadila bych se, že to bude ono. Kdyby náhodou nebylo, napište, zajímalo by mě, o co jde.

Text příspěvku byl upraven 26.12.18 v 16:16

pavlinda
pavlinda 26.12.2018 v 16:19

V těch letech vyšla také v Klubu čtenářů Odeon.

YMM
YMM 26.12.2018 v 16:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

babicka_amalka
babicka_amalka 26.12.2018 v 22:09

E. Witerez: a nemohlo by to být také tohle?
https://www.databazeknih.cz/knihy/wu-cinska-cisarovna-48284

YMM
YMM 27.12.2018 v 13:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

babicka_amalka
babicka_amalka 27.12.2018 v 23:27

E. Witerez: tak to jsem sama zvědavá - prosím, napište sem pak, co za poklad to bylo ;-)

Phoe-be
Phoe-be 28.12.2018 v 21:01

Phoe-bePhoe-bednes v 20:29:35
PROSÍM O POMOC : maminka vzpomíná na knihu, četla ji v 80. či 90. letech, nevybavuje si bohužel název ani jméno autora - jedná se o příběh o bozích/potomcích bohů, dost možná řeckých, kteří žijí mezi obyčejnými lidmi a nesmí se svému okolí prozradit... chodili snad i normálně do školy a do práce atd... Maminka si jen pamatuje, že ji kniha tehdy velmi zaujala, a ráda by si ji přečetla znova, ale starý čtenářský diář, do kterého si ji zapsala, kdysi vyhodila. Předem děkuji za jakoukoliv snahu :-)

BibiMailow
BibiMailow 29.12.2018 v 04:05

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc při hledání knihy pohádek z mého dětství. Prosím o cokoli, co by Vás napadlo k názvu nebo autora této knihy pohádek. Kniha musela vyjít již po roce 1960 (četla ji i moje maminka), předpokládám, že původně je česká, je formátu A4, má látkovou vazbu světlé barvy a v horní třetině přebalu jsou dvě srdce, která se dotýkají špičkami jako přesýpací hodiny a jedno z těch srdcí má obličej a rohy jako čert. Je pravda, že tato látková obálka se může nacházet pod papírovým přebalem, o kterém nemám tušení. V knize jsou ilustrace a pohádky jsou někdy i trochu drsnější, ale zase to není cele morbidní jako např Kytice. Vím, že těch indicií není mnoho, ale nejvíc pozornosti budí asi přebal knihy. Moc děkuji za jakoukoli reakci.

Vašek63
Vašek63 29.12.2018 v 12:49

Dobrý den,
dovolil bych si požádat o pomoc při určení knihy, ze které si pamatuji kousek děje:
Děj z budoucnosti popisoval samotný dům, který řídí automat a ve kterém z nějakého důvodu nejsou obyvatelé. Zařízení v domě fungovala naprázdno dál: ráno se vana naplnila vodou, kamna přichystala snídani, automat pobízel nepřítomné děti do školy atd. Když kamna chystala oběd objevil se v ději hladový pes, který oběd cítil ale nemohl k němu a zdechl. Večer se automat zeptal nepřítomné paní domu jakou skladbu si přeje slyšet dnes. Dům byl tichý.
Myslím že děj se měl odehrávat po jaderné katastrofě a později měl dům zachvátit oheň, který automat nedovedl zvládnout.
Budu moc rád pokud někdo knihu poznáte a poradíte.
Díky moc

Raksa.A
Raksa.A 29.12.2018 v 13:04

Je to povídka od Raye Bradburyho, ale nevím, jak se jmenuje - ono mi časem docvakne, pokud to zatím nezjistíte...

Vašek63
Vašek63 29.12.2018 v 13:20

Tisíceré díky :)
Když jste mi poradila autora, tak už se mi ji podařilo najít:
https://www.databazeknih.cz/povidky/prijdou-vlahe-deste-1646

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 29.12.2018 v 13:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adyy
Adyy 06.01.2019 v 12:31

Zdravím, sháním knihu, u které jsem bohužel zapomněla autora i název, byla bych strašně moc ráda, kdyby mi odpověděl kdokoli, který by tu knihu poznal podle mého stručného popisu:
(ŽÁNR FANTASY, DÍVČÍ ROMÁNY)
Hlavní hrdinkou je dívka, která je zavřená v ústavu, protože ji tam dala její vlastní matka. Dívka se v ústavu trápí, ona tam doopravdy být nemá, ale když byla malá, tak se snažila projít skrz zrcadlo, tuším. Spolu s ní tam je také kluk, kterého miluje, ale poslední dobou na tom není duševně ani fyzicky moc dobře.
Po nějaké době se jí v noci začne zjevovat "kluk", který jí říká, že je princezna (teď si vůbec nejsem jistá, co přesně ji říká).
Později dívka z ústavu uteče a dostane se do magického světa, kde potká čarodějnici a chlapce i dívku, kteří s ní žijí... Je pravda, že je princezna, je totiž dcera zlého krále a její matka je čarodějnice, která s ní utekla do světa lidí, aby ji ochránila...
Samozřejmě příběh pokračuje, ale já si ho už vůbec nepamatuji a knihu jsem ani nedočetla celou, takže budu strašně moc ráda, když to někdo z mého popisu pozná a napíše mi název té knihy. (Vím, ten popis nic moc, ale už si to skoro nepamatuji)
Předem mockrát děkuji

Text příspěvku byl upraven 06.01.19 v 12:38

hugo12563
hugo12563 09.01.2019 v 16:39

Hledám detskou knihu, Lužické povesti nebo báje...o silných chlapech, s vyobrazením býku atd...četl jsem ji v 60 letech...neví někdo jaká je to kniha a přesný název . Děkuji !

Koka
Koka 09.01.2019 v 16:51

hugo, toto sice není ze 60. let, ale téma a region to splňuje:
http://www.knihyhl.com/?413,baje-a-povesti-z-luzickych-hor

Text příspěvku byl upraven 09.01.19 v 17:26



Vložit příspěvek