Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Petrstik
Petrstik 15.11.2022 v 23:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

fvalek
fvalek 20.11.2022 v 01:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Nelly
Nelly 20.11.2022 v 09:03

fvalek: můžete zkusit nějakou knihu od Arnošta Vašíčka. nebo:
http://www.databazeknih.cz/knihy/magicka-mista-cech-a-moravy-magicka-mista-cech-a-moravy-51405
http://www.databazeknih.cz/knihy/magicka-mista-ceske-republiky-198272

Text příspěvku byl upraven 20.11.22 v 09:05

Zetuška
Zetuška 20.11.2022 v 09:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Čítanka458
Čítanka458 20.11.2022 v 09:52

Dobrý den, hledám autora a název knihy. Úryvek byl v čítance pro asi 6. ročník ZŠ někdy kolem roku 1990. V úryvku se psalo o malé dívce s růžovou dekou. Ta deka pro ni byla důležitá. Více bohužel nevím.
Nepamatujete si na to někdo? Děkuju moc za pomoc:-)

fvalek
fvalek 20.11.2022 v 15:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


baryska0751
baryska0751 27.11.2022 v 20:33

Dobrý den, hledám sérii fantasy knih, o kterých mi kdysi vyprávěla spolužačka. Bohužel jsem ji od té doby ztratila z dohledu a nemůžu se jí zeptat.
Mělo by jít o svět, kde se děti rodí "duchovně propojené" se svým, řekněme zvířátkem. Ale to propojení je víc, než duchovní, při oddělení na delší vzdálenost cítí snad přímo fyzickou bolest. Jedna z knih, pokud si dobře pamatuju, by snad měla být přímo o tom, jak na těch dětech někdo experimentuje tím, že je od těch jejich "mazlíčků" odděluje a zkoumá, jak dlouho přežijí.
Pokud někdo z tohoto chabého popisu tušíte, o co by mohlo jít, byla bych Vám moc vděčná za radu.

Naias
alekis
alekis 27.11.2022 v 20:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

baryska0751
baryska0751 27.11.2022 v 20:56

Páni, to byl fofr, díky moc! Hned zítra mažu do knihovny! Jste naprosto zlatá, milá Naias. Ještě jednou moc a moc děkuju!

Nini650
Nini650 30.11.2022 v 15:36

Dobrý den, snad by mi mohl někdo pomoci. Kdysi jsem asi v 2. třídě četla starou knížku a už pár let ji hledám.
Věci co si pamatuju: hlavní hrdinka je malé děvčátko, na začátku velmi nemocné ale přežije ale má následky a tak jí (pravděpodobně z Prahy) odvezou na venkov. Ona se tam seznámí s dětmi, postupně s nimi začne chodit i do školy. Nakonec ani domů nechce.
Pamatuju si ještě, ze když byla nemocná dívala se z okna jak si venku děti hrají.

Je to česká knížka a hodně stará na způsob Honzíkova cesta.

Pokud by někdo věděl, moc bych byla vděčná. Děkuji

Kamcatak
Kamcatak 01.12.2022 v 12:00

Prosím o pomoc s nalezením názvu knihy, kterou jsem četla již před více jak 10 lety.
Byl to román, který se odehrával pravděpodobně v nějaké ze severských zemích, nebo možná i v USA nebo Kanadě. Na začátku příběhu rodiče hlavní hrdinky spáchají společnou sebevraždu a ona se dozví, že po nich zdědila dům na malém ostrově. Vydá se tam podívat a začnou se jí vracet vzpomínky na dětství z tohoto místa. Ostrov se nachází na velkém jezeře, kde je údajně ostrovů 365. Zjistí, že mívala malého bratra, na kterého si nepamatuje, který tragicky zemřel právě na ostrově. Ve městečku se pozná s mužem, který býval dětský kamarád jejího bratra, zamilují se a na konci knihy ji muž žádá o ruku. Hlavním tématem knihy je záhada, proč o domě na ostrově nevěděla, proč si nic nepamatuje a co se stalo se zmizelým bratrem. Romantický příběh je takový druhotný.

Pokud někdo četl a vzpomene si na název, budu moc ráda :) Děkuji

Martin019
Martin019 02.12.2022 v 23:51

Rád bych se zeptal, nevíte někdo, zda lze sehnat nezkrácenou původní verzi - Strážci času, od Paula Andersona ?
Děkuji

micha-ella
micha-ella 03.12.2022 v 08:38

X-Worker Možná je to knížka Hoši s plnovousem

petra3174
petra3174 13.12.2022 v 12:34

Dobrý den, jen to zkouším, protože o knize, kterou hledám, moc nevím. Bylo mi asi tak 5 let, když mi jí rodiče četli (takže vydání knihy tak před rokem 1982). Byla to knížka pro děti. Bylo to o takových malinkých mužíčcích, co nosili na hlavě místo čepic vršek od žaludů a sbírali lískové oříšky. Myslím, že to animoval Miloš Nesvadba. Na obálce byl nakreslený takový velký strom, asi dub, a na něm ty mini mužíčkové. Bylo by krásné, kdyby mi někdo poradil:-). Nikdy jsem jí nenašla. Děkuji.

Nelly
Nelly 13.12.2022 v 12:37

petra3174: není to Mezi brášky? Jsou tam skřítci, ale mají klasické čepičky: https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/mezi-brasky-braska-lajdacek-27143?lang=cz

petra3174
petra3174 13.12.2022 v 12:50

@Nelly - děkuji moc!! Je to ono. V 5 letech si toho člověk moc nepamatuje a koukám, že ani žádný strom na obálce není. Ale hlavně že už konečně vím, co to bylo za knížku:-). Opravdu děkuji.

EliskaD
EliskaD 13.12.2022 v 16:07

Vůbec nevím, jestli to je knížka nebo to vycházelo z fantazie táborového vedoucího. Vyprávěl různé příběhy a my si měli hrát na detektivy a pomocí otázek ano/ne měli přijít na to, co se stalo. Pamatuji si jen příběh, ve kterém byl na poušti byl nalezen mrtvý muž a měl v ruce sirku. Rozluštěním bylo, že muž letěl v balonu společně s dalšími, bylo potřeba odlehčit, losovali a on si vytáhl nejkratší sirku a vyskočil, aby se obětoval. Takových podobných “detektivních” příběhů bylo mnoho. Je to vůbec nějaká kniha? Zná někdo její název? Děkuji.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.12.2022 v 16:10

EliskaD:
To nebude kniha: Google ... muž, sirka, balón a vyflusne to tohle:
https://www.hranostaj.cz/hra94

EliskaD
EliskaD 13.12.2022 v 16:15

Lenka.Vílka: Áha! Děkuji, to bude ono! Měla jsem strejdu Googla použít rovnou. Děkuji. Opět jste mi pomohla :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.12.2022 v 16:23

EliskaD: Není zač :)

Denim
Denim 20.12.2022 v 22:58

Ahoj všem. Pátrám po knize, kterou četl kdysi dávno můj přítel a touží si ji přečíst znovu. Problém je, že vůbec netušíme název a ani autora knihy. Ani co je na obálce. Vím jen, že se jedná o scifi, že lidé se dožívají 200 let a hlavní hrdina je nesmrtelný. Ještě mi říkal, že ho postava je holohlava a má také nadpřirozené schopnosti, např je rychlý jako nějaký super hrdina a líbí se mu nějaká dívka, se kterou pak i něco má. na konci tu hl.postavu někdo v souboji zabije. Prosím cokoli vás napadne, můžete mi napsat? Budu Vám velmi vděčná. Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 21.12.22 v 10:48

Raksa.A
Raksa.A 26.12.2022 v 20:45

No, to může být ledacos. Pokud bys oželel tu mrtvolu na konci, tak třeba Alfred Bester - Hvězdy, můj osud.

Oblomov
Oblomov 26.12.2022 v 23:41

Zdravím přátelé, právě jsem dočetl velké díla Henryka Sienkiewicze a strašně mě jeho tvorba očarovala (historické romány). Rád bych se zaměřil na podobné autory co píší historické romány ale tak nějak nevím kde a od koho začít poradil byste mi někdo kdo má podobný vkus. Děkuji

Marla
Marla 27.12.2022 v 00:56

Denim: silně mi to připomíná Výpravu do pekel od Jaroslavceva/bratři Strugačtí/, jen místo holohlavé postavy tam je dvouhlavá....



Vložit příspěvek