Kniha roku na Databázi knih

stilgar103.02.2013 v 20:12

Mě pobavil komentář: "Knižní varianta prezidentských voleb" :-D

Ex libris03.02.2013 v 20:18

Výsledek hodně vypovídá o lidech, kteří DK navštěvují.
Potom si něco zde nechte poradit, když může zvítězit toto.

stilgar103.02.2013 v 20:37

Ex libris: Chápu tento komentář správně, když se domnívám, že naráží na diskusi "Nový profil" a Tvé "rady" v ní? Zajímavé... na základě této své domněnky jsem totiž učinil rychlý "průzkum" a došel jsem k zjištění, že nikdo ze zúčastněných v oné diskusi, vyjadřující se k daným "radám" negativně či neutrálně, nemá danou knihu v hodnocených. Mohl jsem se samozřejmě přehlédnout, ale ne natolik, že by to ovlivnilo můj empirickými prostředky ověřený názor, že s Tebou v dané diskusi nesouhlasili především lidé, kteří v anketě pro "Padesát odstínů šedi" nehlasovali ;-)

Text příspěvku byl upraven 03.02.2013 v 20:47

Carrissa03.02.2013 v 21:36

Kdyby se anketa jmenovala "Nejlepší kniha roku 2012", tak by vítězství 50 odstínů bylo totálním úleten. Pokud ale "nejlepší" vypustíme, tak 50... takovou knihou může být. Která z nominovaných knih podobně zatřásla knižním světem, vířila diskuze a zmobilizovala kupující?

Text příspěvku byl upraven 03.02.2013 v 21:37

paulhunter03.02.2013 v 22:21

Carrissa: ano, s tím souhlasím.

Ex libris: Vidím, že z počátku příjemné vystupování se začíná proměňovat v narážky. Někdo holt musel nahradit momentálně absentujícího Lomaxe.

Titi04.02.2013 v 00:08

Ex libris - musela jsem se podívat, jak dlouho sem chodíte, že můžete napsat něco takového :(


nightlybird04.02.2013 v 01:24

Ex libris - u člověka vašeho vzdělání a rozhledu bych předpokládal, že si uvědomí skutečnost, že v národě, kde je statisticky nejčtenější tiskovinou bulvár, se tato okolnost promítne také obdobným výběrem i u knih a že hodnotit něco jen podle tohoto a letmého "pohledu z rychlíku" je přinejmenším neprofesionální, ne-li zcestné. Dá se to také chápat jako fenomén "zhrzené milenky" nebo projev "lomaxklonu" nebo obrácenou optikou jako váš určitý autoportrét.

Ender04.02.2013 v 08:22

Pokud nemá anketa o knihu roku být naprostá fraška, pak se musí přijmout pravidla, při kterých nedojde k tomu, aby odpověď jak po nejlepší knize, tak po té nejhorší, nebyla tatáž... což myslím je případ "Padesáti odstínů" téměř určitě. Zkuste vytvořit opačnou anketu o nejhorší knihu roku, a jsem si zcela jistý, že 50 odstínů "vyhraje" na celé čáře. Takto postavené hlasování jednoduše nevypovídá nic o kvalitách, ale jenom o čtenosti. Jak tomu předejít? Např. zavést i jakési minusové hlasy, které by čtenáři knihám udělovali - tím by se zrelativizovala silná čtenost knihy ve prospěch pocitů, které kniha ve čtenáři vyvovala (tzn. jakou "kvalitu" ji čtenář přisuzuje). Každého nadšeného čtenáře by tak "vynuloval" čtenář znechucený, což je myslím správné, protože i negativní hlasy by se měly počítat, nejen ty pozitivní. Přispělo by to k větší objektivitě, když by se vyjadřovalo více lidí; navíc by měli "volbu odpovědi", čili by nebyli postaveni před tu až bolševickou pseudovolbu "jásej nebo mlč", ale mohli se vyjádřit i kriticky.

Text příspěvku byl upraven 04.02.2013 v 08:24

_Berry_04.02.2013 v 10:25

Jak už bylo řečeno, zadání - stejně jako samotný název soutěže - bylo velice volně nastavené a hlasujícím dalo volnou ruku k vymezení vlastních kritérií. Nemůžete vyhlásit anketu Zlatého slavíka a očekávat výsledky Academy Awards.

doktorking04.02.2013 v 10:25

Tak tohle je nejvědčí fraška jakou jsem kdy viděl a doufám že tímhle nase..spoustu lidí protože to co jste si tu zvolili za knihu roku plus udájné druhé a třetí místo za to já bych nedal ani v antikvariátovém výprodeji 10 kč,ještě že čtu to co čtu.

paulhunter04.02.2013 v 10:30

doktorking: ty snad nepatříš mezi uživatele DK? Že píšeš "co jste si tu zvolili".

Dell04.02.2013 v 10:31

Stilgar: třeba více kategorií. Např. nejpopulárnější kniha, tam by mohlo zvítězit cokoliv, protože populár je tím, čím je. No, a pak další kategorie pro normální knihy.

RADOST04.02.2013 v 10:43

Ráda bych viděla pořadí těch dalších 17 nominovaných knih (u Knihy roku 2011 je k nahlédnutí). Doporučuji udělat žebříček nominovaných knih (případně všech knih, které splňovaly podmínky nominace 2012) podle jejich hodnocení s doplněním počtu hodnotících.

Junjun04.02.2013 v 10:45

Mozna by stalo za to, ze by se mohlo hlasovat jen o knihach, ktere ma clovek v prectenych.. A mozna by se mohlo hlasovat trosku pozdejc nez hned v lednu - z policky na me shlizi Murakami, 1Q84, kterej vysel ke konci roku a je tak treba v nevyhode oproti Padesatce.

Ale jak tak nad tim premejslim, vsichni ti, co tu jsou proti (vcetne me) Padesati odstinum sedi, nevypadaj, ze by tuhle knizku cetli, ale treba je to fakt dobry:))))))))

(nekamenovat prosim:)))))) )

doktorking04.02.2013 v 10:53

teda jak tak koukám tak tu vydím skoro samí zápory tak mi řekněte jak muže vyhrát takováhle tuctovka,připomíná mi to ulet se stmíváním a kolik lidí nad tím dodnes slintá blahem pro mě obrovské zklamání

Ex libris04.02.2013 v 14:06

Přesně to napsal doktoring. Kniha roku měla špatná pravidla. Nedivím se, že vyhrála, protože medializování bylo velké. Hodně se ale divím, že vyhrála na DK. A stojím si za názorem, že to mnohé vypovídá o lidech zde.
Co je vlastně kniha roku? Odpověď je jednoduchá. Kniha roku na DK v současné podobě a se současnými pravidly není nic.
Vlastně ano. Je to ostuda.

Ostatní narážky nechávám bez komentáře.

Azizi04.02.2013 v 14:56

Ja som o tej knihe napríklad až dosiaľ nepočula. Množstvo ľudí ju podľa všetkého nenávidí, ale kvantum ju zas miluje. Preto vyhrala v ankete. A inak musím úplne súhlasiť s Carrissa. Nehľadala sa najlepšia ani najkvalitnejšia kniha, ale kniha roku. A v takomto postavení a systéme hlasovania na nej nevidím nič zlé. Keď už, tak na zobrazenie Najlepších kníh slúžia rebríčky, ktoré sú vytvorené z percentuálneho priemeru hodnotení a ich počtu. V podstate by stačilo vytvoriť takýto rebríček len pre knihy vydané v roku 2012 a výsledok by bola tá naozaj Najlepšia kniha. Inak keď už sa hovorí o ľuďoch na DK, tak tí istí ľudia ohodnotili knihu Padesát odstínů šedi tak, že v rebríčku skončila ako 65. najhoršia kniha. Je však zaujímavá v iných ohľadoch, napríklad tých, ktoré opísala Carrissa.

Text příspěvku byl upraven 04.02.2013 v 14:58

HTO04.02.2013 v 16:14

Pokud někomu vadí, že zde vyhrává nejpopulárnější kniha a že nejpopulárnější knihou není titul, v němž by se vyskytovala slovní spojení jako „intencionální transcendence v imanenci“ (ačkoliv 50 odstínů šedi jsem nečetl, takže jí možná křivdím), u Foucaultovy pleši!, máte možnost vstoupit do nějakého elitního klubu. Napadá mne například ten černouhelný důl ve Walesu, kde se lidé baví o historii a dórské architektuře, ovšem upozorňuji vás, že 1. jeden z pracovníků údajně nepozná rozdíl mezi bitvou u Borodina a tygří prdelí a 2. majitel dolu je hloupý a navíc ho musíte oslovovat "Oh, most magnificent and merciful majesty, master of the universe, protector of the meek, whose nose we are not worthy to pick and whose very faeces are an untrammelled delight, and whose peacocks keep us awake all hours of the night with their noisy lovemaking".

Text příspěvku byl upraven 04.02.2013 v 16:32

pistalka04.02.2013 v 17:00

Kdyby výsledek ankety vypovídal o lidech na DK ve smyslu, který Ex libris zamýšlel, asi by zde kniha nebyla 65. nejhůře hodnocená. Fakt, že někteří jedinci nedokážou pochopit, že v anketě prostě vyhrála nejprodávanější a asi nejvíce medializovaná kniha loňského roku, je rovněž úsměvný. Jo, o něčem to vypovídá. O tom, že průměrný čtenář sáhne po průměrné knize, o které někde slyšel, a existují čtenáři s horším i lepším vkusem, tady na databázi i venku. Ale dělat z toho kauzu a skandál, to mi přijde hloupé. Hluboce se skláním před bezchybným čtenářským vkusem některých, asi nikdy jste si nepřečetli žádný brak - a pokud ano, zcela určitě se vám nelíbil!
Podotýkám, že se tady knihy nechci nijak zastávat, sám jsem ji nečetl a ani to neplánuji.
Rovněž úsměvné mi ale přijde i to rozdávání mínusových bodů. Umím si představit situaci, kdy polovina hlasujících dá záporák knize, která je obecně vnímaná jako brak, ač ji nečetli. A co vypovídá o inteligenci? Věřejné hanění toho, s čím sami nemáme zkušenost, nebo to, že jsme si přečetli škvár a nedejbože se nám líbil?

Text příspěvku byl upraven 04.02.2013 v 17:01

Ender04.02.2013 v 18:12

To pistalka: K tomu rozdávání minusových bodů, který jsem navrhl: kritizuješ systém tím, že poukazuješ na lidi, který ho můžou zneužívat... to mi přijde jako scestná argumentace. Pokud si myslíš, že lidi by "zneužívali svých hlasovacích práv", čili že by hlasovali pro něco, co ani nečetli, pak by asi neměla smysl žádná anketa, protože ta je nezbytně postavena na lidech, který ty vidíš jako inheretně problémový. Ne že bych tvou obavu nesdílel... ale pak se nebavme o způsobu, jak zlepšit způsob hlasování, ale o tom, jestli vůbec nejaké hlasování vytvářet.

kní04.02.2013 v 19:47

Tak už se nehádejte, vždyť jste přece všichni knihomilové - ušlechtilé bytosti. :)
Já jsem tedy taky hlasovala, jednu knihu jsem nominovala a pro jinou hlasovala, už si ani nevzpomínám, které to byly (možná Nový svět a Šňupec)... Ale zrovna teď mám v ruce jednu výbornou kandidátku na knihu roku - teprve ji čtu a přitom prohlížím, text je řídký a je vytištěn na ilustracích Pavla Čecha. Koupila jsem ji někomu k Vánocům a teď si ji půjčila. Muž, který sázel stromy. Vydala Literární čajovna Suzanne Renaud, Veronika Reynková, 2012. Přeložil Jiří Reynek.

"Jeho domácnost byla uklizená, nádobí umyté, podlaha zametená, puška promazaná; polévka se vařila na plotně.
Pak jsem si všiml, že je také čerstvě oholený, že všecky knoflíky má pevně přišité, že oblečení má pospravené s onou pečlivostí, která dělá záplaty neviditelné.
(...)
Blízkost toho člověka mne naplňovala pokojem. Nazítří jsem ho požádal o dovolení odpočinout si u něho celý den. Považoval to za úplně přirozené, či, přesněji, udělal na mne dojem, že ho nic nemůže rušit."

(přebal jsem sundala, vždycky je sundávám a tak máme leckde postrkané přebaly a jinde jsou zase knihy bez přebalů - a někdy se stane i ta vzácná věc, že se znovu setkají a jsou zase spolu...)

Text příspěvku byl upraven 05.02.2013 v 06:26

Ender04.02.2013 v 20:08

Muž, který sázel stromy, je i celkem zajímavě zfilmovaný. http://www.youtube.com/watch?v=W2oOaA2aqZQ Myslím, že to je doslovné, takže knížní verzi dokáže obstojně zastoupit. Já nominoval Roberta Bolaňa - 2666. Pro mě jasná volba; vyhrála Cenu kritiků za rok 2008, v anketě Lidových novin o knihu roku se taky umístila dobře. A mě naprosto dostala. Ale na druhou stranu - kolik knih, které vyšly roku 2012 jsem přečetl? Jednu setinu? Jednu setinu z jedné setiny? No... míň než to. Takže i můj hlas (byť podpořený ostatními cenami a nespornou kvalitou knihy) byl nanejvýš opatrný.

knihomoli04.02.2013 v 20:11

bože můj

doktorking04.02.2013 v 22:04

Přesně tak bože muj,tak abych to nečim zakončil protože když vidím vás některý tu debatovat je škoda se do týhle diskuse vubec pouštět,takže jasně že budu hodnotit knihu kterou jsem četl,která mě dostala,navíc je to ještě muj nejoblíbenější spisovatel,dávám hlas pouze této knize pokud bych jí nečetl hlas jí nedám ani žádné jiné,nejsem idiot.To tu nikomu nepříjde divný že vyhrála kniha která má 68 procent zde na databázi i to mi příjde moc a aspiruje na 65 NEJHORŠÍ KNIHU zatímco pan KING sbírá jedno ocenění za druhým a z jeho DALLASU 63 JSOU VŠICHNI JEHO FANOUŠCI NADŠENÍ MÁ TADY 93 PROCENT to je prostě bez komentáře tím víc bych se styděl kdyby dílo POŠ hodnotili zde dlouhodobí uživatelé a čtenáři databáze..to je jasné at si každý čte co chce ale když je pro mě něco nej tak si za tím stojím ještě jsem tu neviděl jediného čtenáře který by o tomto díle napsal že je skvělé nebo ho tu obhajoval a to dost vypovídá takže psát blabla tu umí dost lidí je to smutný ALESPON ŽE JÁ MÁM SVOJI KNIHU ROKU JASNOU.Nedělám s toho tu žádný skandál jen je to usměvné a cosi to vypovídá o čtenářské vizitce některých,jinak závěrem tohle je bohužel jen muj osobní názor a doufám že tu NEJSOU KONZUMNÍ OVCE KTERÝ OPRAVDU HLASUJÍ JEN DÍKY MEDIALIZOVANOSTI,ANÍŽ BY NA DÍLO MĚLI VLASTNÍ NÁZOR.

Carrissa04.02.2013 v 22:29

doktorking:
Ten capslock není nutný. Dallas 63 má v přečtených 58 uživatelů, zatímco 50 odstínů šedi přes 400 a z toho minimálně 120x ohodnoceno pěti hvězdičkami a nadšených komentářů je u ní spoustu. Je opravdu tak nepochopitelné, že 58 lidí nemůže přebít 120? Ani Žítkovské bohyně a Atlas mraků nemohou konkurovat.
Kdyby se u prvních třech knih zveřejnil počet hlasů, mohli bychom mít lepší představu, jak diametrálně se liší od počtu pětihvězdičkových hodnocení a jestli opravdu hlasovala i velká vlna těch, kteří knihu vůbec nečetli.Vložit příspěvek
3