Kniha, která vám otevřela oči


Carlito
Carlito 09.03.2021 v 18:03

Hledám knihu, která vám otevřela oči..

Poslední dobou se poohlížím po knihách o smyslu života, o tom, jak žít nebo v čem hledat štěstí apod., ale nějak nemůžu najít nic kloudného. Zajímaly by mě spíše knihy naučné než beletrie, spíše psychologického rázu, než nějaké ezoterické "výmysly", nic proti.

Děkuji

encyklopedie
encyklopedie 09.03.2021 v 18:15

...kterákoliv, která mi spadla na nos, když jsem u čtení usnul..... smysl života se nehledá v knihách....

mistrikova
mistrikova 09.03.2021 v 19:32

Dobrý večer, souhlasím s encyklopedií. Je mi 38. Nikdy jsem nehledala smysl života, návod jak žít nebo, jak být šťastný, v knihách. I když jsem přečetla spoustu knih i odborné literatury. Nelze totiž vymyslet, napsat, ani někoho naučit, jak žít. Život je krásný, jedinečný, někdy komplikovaný, přináší radost, někdy starosti. Jako lékařka jsem za svoji dosavadní kariéru viděla lidské utrpení, doprovázela lidi na konci života, sdělovala špatné diagnózy, oznamovala úmrtí i zachraňovala životy. A co si z toho všeho odnáším, je to, že život se má žít. Nejdůležitější je zdraví jako nejvyšší hodnota, víra v dobro, lásku, mezilidské vztahy a rodina. Jak říká jeden neznámý autor citátu: špetka praxe vydá za tunu teorie.

encyklopedie
encyklopedie 09.03.2021 v 19:50

mistrikova....Váš příspěvek je na deset hvězd....

Eicherik
Eicherik 09.03.2021 v 19:56

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

alekis
alekis 09.03.2021 v 20:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


mistrikova
mistrikova 09.03.2021 v 21:06

Jsem ráda, že je více lidí, kteří mají podobný názor.

siena
siena 10.03.2021 v 07:23

Dovolila bych si namítnout, doplnit, že zdraví je opravdu velmi důležitá součást našeho života, ale to ještě neznamená, že se nedá žít kvalitní život navzdory jemu. Naopak.

Carlito, dost těžké doporučovat. Důležité je, co od nich vlastně čekáte. Jestli to mají být knihy, které se věnují práci s našimi myšlenkami, v kterých se pracuje s našim tělem, biografie zajímavých lidí... Těch možností je hodně. Nevím, jestli přímo otevřou oči, ale mohou pomoci vyznat se, lépe si život uspořádat.

Text příspěvku byl upraven 10.03.21 v 07:50

LadyWifi
LadyWifi 10.03.2021 v 19:08

Jdu psát zápis do čtenářského deníku o kniha do pravěku

smazenaryba
smazenaryba 10.03.2021 v 22:08

Podľa príručky sa nikto žiť nenaučí, to je fakt.

Na druhú stranu, knihy obohacujú a môžu pomôcť lepšie chápať, vcítiť sa do kože druhého, vidieť súvislosti, mať nadhľad. V tomto zmysle za najhodnotnejšie považujem diela velikánov, predovšetkým beletriu. Hamsun, Dostojevsky, Balzac, Flaubert... tých treba čítať. Ale žiadna zázračná kniha neexistuje, aj keď sa tak niektoré tvária.

Text příspěvku byl upraven 11.03.21 v 09:16

reader.007
reader.007 11.03.2021 v 07:28

Motivační příručky ani esoterické knihy sice nečtu, ale čím dál častěji si všímám, že mnoho věcí a myšlenek ke mně přichází "v ten správný čas". Když mne třeba čekalo jedno nepříjemné jednání, narazila jsem na youtube na část audioknihy "Důmyslné umění jak mít všechno u pr**le" a i ta půlhodinová ukázka mi pomohla zbavit se částečně stresu a později jednat mnohem klidněji než bych to dovedla bez ní.

Taky jsem jednou v knihovně narazila na časopis o literatuře v knihovně, ročníky staré skoro 20 let (bůhvíproč to tam pořád skladují) a v nich články které mne tak zaujaly, že jsem si je raději oskenovala, protože na internetu k dohledání nikde nejsou. Konkrétně to byl článek na téma "smrt v tvorbě F. Nepila - vypuštěné kapitoly z knihy Polní žínka Evelínka" a pak "fantasy v dětské literatuře". A jen krátce nato tady na DK někdo sháněl podobné literární zdroje a tak jsem mu je přeposlala.
A taková "setkání" ve správný čas se mi dějí pořád...

kapr
kapr 11.03.2021 v 16:38

Především těch 10 ⭐ - mistrikova je opravdu vice než zasloužených, Někdy budu koumat nad tím jak je udělat, ale prozatím mi stačilo ji okopírovat. Carlito jak žít nebo v čem hledat štěstí. Přečetl bych si nějakou naučnou knížku o přírodě, nic příliš odborného, a pak bych vyrazil, až to půjde, nejlépe v mimosezóně, kdy na horách, v lesích bývá minimum návštěvníků, někam do přírody, do hor. Pocit určitého štěstí se zákonitě dostaví. Pokud vyrazíte ve dvou, s tou správnou osobou, úspěch je téměř zaručen. Je důležité si čas od času vyčistit hlavu. Motivační knihy je dobré si tu a tam přečíst, ale nad nimi štěstí, ani návod jak žít právě pro vás prostě nenajdete.

encyklopedie
encyklopedie 11.03.2021 v 19:57

https://www.databazeknih.cz/knihy/jsi-proste-borec-prestante-pochybovat-ze-jste-skveli-a-zacnete-si-uzasne-zit-375295
... několikrát mi kniha zavřela oči , ale dočetl .... naposledy, voloviny se nečtou dvakrát

Adhara
Adhara 13.03.2021 v 19:43

kapr: Vyskúšané. Nefunguje.

Pritom milujem prírodu, turistika je podľa mňa najlepší šport, lebo prebieha v čistom vzduch, dá sa v nej vidieť veľa nového a aj si z nej doniesť domov veľa užitočného (suroviny na handmade)... ale pocit šťastia, pokoja, uvoľnenia? To tam nepodávajú. To si treba doniesť so sebou. :-)

R.E.M.
R.E.M. 13.03.2021 v 20:04

Adhara: Souhlasím.
Pocit štěstí funguje, ale musíme si základ nebo aspoň jednotlivé "součástky" pro štěstí přinést do přírody, na hory se sebou.

Kamcakoc
Kamcakoc 14.03.2021 v 16:17

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

Koka
Koka 14.03.2021 v 18:38

Kamcakoc - ze 4 vašich zdejších příspěvků jsou 3 pouze upoutávky (neplacené reklamy) lákající na jiné webové stránky.
Něco svého, nejaký komentář, hodnocení, knižní tip, dotaz či odpověď o literutaře a o knihách byste pro tento knižní web raději neměla?
Když jsme ve vlákně o "otevírání očí" - to mají všichni moderátoři oči zavřené, že si toho nevšimnou?

Eicherik
Eicherik 14.03.2021 v 21:01

Nemám knihu, která mi otevřela oči, ale mám knihu, která mě naučila dívat se na svět jinýma očima. Tou knihou je Jitro kouzelníků. :-)

Eldar80
Eldar80 14.03.2021 v 21:38

Eicherik: To je ovšem výborná záležitost. :)

Mě na těchto vláknech baví, že na ně reagují hlavně ti, kteří takové knihy nečtou. :D Vždycky když se tady objeví podobné vlákno, tak se sem hned nahrnou chytráci, kteří nedokáží poradit a ještě mají pocit jak nejsou chytří. :D
A tazatel je taky legrační. Na jednu stranu chce něco co otevře oči a na druhé je chce mít pevně zavřené. :D To vyřeší jen Kámen mudrců od Larsena. :D
A něco naučnýho? Zaujala mě Psychologie štěstí od Buchera, ale to ještě nevyšlo.

Eicherik
Eicherik 14.03.2021 v 21:53

Eldar80: Jen lehce mimo téma tohoto vlákna. Doma mě čeká román Fulcanelliho tajemství, zaujal mě Tvůj komentář k této knize. :-)

Eldar80
Eldar80 14.03.2021 v 22:22

Eicherik: A jéje. Tak doufám, že nebudeš zklamaný. Je lepší k tomu přistupovat jako k obyčejné detektivce, kde se řeší něco, co má reálný základ. Autor se totiž v pátrání dostal docela daleko, takže se tam objevuje spousta mě neznámých postav z Francie. Já jsem se alchymií nikdy nezabýval a z francouzských magiků znám díla pouze od Papuse, Péladana, Guaity a hlavně Léviho, kteří však knize nejsou. Autor to tak tak vyvážil, aby to bylo zároveň čtivé i jako beletrie. Takže je potřeba ocenit, že spousta zmíněných okultistů jsou skutečné historické postavy. Tady se nevyplatí mít vysoká očekávání...

Eicherik
Eicherik 14.03.2021 v 22:53

Eldar80: Knihu jsem si vybral já, takže případné zklamání padá na mou hlavu. Jsem čtenář, který na prvním místě upřednostňuje atmosféru příběhu. Nezáleží mi na tom, jestli jde o detektivku, nebo historický román. Hledal jsem něco alchymistického a tohle mi padlo do oka. :-)

ivana2024
ivana2024 15.03.2021 v 08:28

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

reader.007
reader.007 15.03.2021 v 15:22

Eldar80: jestli to naše reagování nebude tak trochu tím, že průběžně reagujeme na různá témata a po pravdě... když nereagujeme my - remcalové do každého tématu, málokdy se objeví takový balík skutečně zasvěcených, aby téma vydrželo alespoň na 2 strany.

TheKaciZ
TheKaciZ 15.03.2021 v 21:22

Pre mna jednoznacne Vztahy a myty od Honzy Vojteka. Psychoterapeut v kazdej kapitole popise jeden typ cloveka/vztahu/lasky/rodiny na priklade z jeho poradne.



Vložit příspěvek