Jak přicházíte ke knihám? Kupujete je, půjčujete v knihovně, nebo...?


Pallando
Pallando 08.06.2014 v 15:14

Já osobně knihy kupuju i chodím do knihovny. Doma máme ve čtyřech lidech odhadem takových 3500 svazků. Všechny jsem je nečetla, část knih je po rodičích a z těch mám přečtené jen něco. V posledních letech kupuju knih výrazně méně (ale třeba nedávno jsem si domů přinesla 15 knih místo části honoráře a dalších 8 knih z antikvariátu - antikvariát a knihkupectví pokládám za nejnebezpečnější obchod), ovšem ani ne tak z důvodů finančních (i když samozřejmě zdaleka nemám na to, abych si koupila všechno, co bych chtěla), jako z důvodů nedostatku místa. Knihy máme úplně všude:-))
Do knihovny chodím pravidelně, přečtu tak 3-4 knihy za měsíc, občas víc (třeba teď jsem na nemocenské, tak čtu víc).
Knížek bych se nedokázala vzdát, je to taková naše rodinná úchylka, i otec má doma hromady knih (a část knih nám při stěhování nechal). Několikrát jsem se je pokoušela zkatalogizovat, ale nemám na to vytrvalost. Teď je postupně zadávám alespoň sem, ale taky to jde pomalu.

keri.H
keri.H 21.06.2014 v 12:02

Tak teď jsem měla poslední dobou štěstí na jedněch Bleších trzích, kam občas zajdu se podívat, co mají zajímavého, že jsem tam narazila na knihy po 10, 20 nebo 30 korunách a občas jsem narazila na vážně dobrý knihy, což mě vždy opravdu potěší. :)

reader.007
reader.007 21.06.2014 v 12:20

keri.H: a kamžeto chodíš na blešáky?

keri.H
keri.H 21.06.2014 v 12:22

reader.007: V Praze, je to tam hodně velké a mají tam všechno možný, ale je to tam o náhodě, někdy tam neseženu vůbec žádný knihy, které by mě zaujaly a občas se mi poštěstí a mají jich tam víc :)

Aiwa
Aiwa 21.06.2014 v 13:08

Knihkupectví je v mém případě mor. Ano, mám nacpanou knihovnu, skříně, půdu, šuplíky... Ano, peníze se dají využít šetrnějším způsobem. Ale pravděpodobnost, že odejdu s prázdnou, je mizivá. Asi to bude tou hypnotizující vůní nových knih. Poslední dobou se snažím plnit bobříka "nelez do knihkupectví". Většinou okouním do výlohy. Ale tuhle jsem vlezla do Levných knih pro jednu knihu babičce k narozeninám. Absťák se projevil. Během tří dnů jsem tam byla třikrát. Mám dvě nové knihy (za http://www.databazeknih.cz/knihy/amazonka-108893 ale může uživatel fauxthum a jeho plné hodnocení) a jednu dostal děda. Cesta do Prahy = musím si vyčlenit nějakou tu hodinku na Luxor.
E-shopy jen na speciální a bizarní tituly, abych nemusela absolvovat nebezpečnou tour de knihkupectví.
Knihovna - způsob, jak se student nezruinuje. I když často stresující. Systém řazení knih některých institucí mi zůstává utajen

marshall
marshall 23.06.2014 v 21:57

antikvariaty kvuli atmosfere!! a clovek tam potka zajimavy lidi=)


MissiPippi
MissiPippi 24.06.2014 v 00:15

Tak já to mám tak, že drtivou většinu knížek přečtu v knihovně nebo přes půjčení od známých a pokud mě kniha dostane, pořídím si ji do knihovny přes antikvariáty či to knihkupectví za pomocí e-shopů, kde porovnávám, jak pro mě kniha bude finančně i místně nejdostupnější :) Většinou pak odejdu s více než jen tou vyhledanou knihou :D

Kadrama
Kadrama 24.06.2014 v 23:24

Jakožto dcera knihovnice jsem téměř obden v knihovně a v podstatě je to i můj jediný zdroj čtiva. Vůbec si nestěžuji. :) Ovšem antikvariáty také nepohrdnu, dají se tam najít poklady za malý peníz. :)

dragonslayer
dragonslayer 06.07.2014 v 16:07

Nemůžu říci, že bych něčemu dávala přednost, protože bohužel jsme v zemi, kde knížky stojí poměrně dost. Zároveň chodím do knihovny, ale tam většinou nejsou ty knížky, které bych si chtěla přečíst, protože jsou rozpůjčené. ALE chci zároveň dodat, že jsem smutná z toho, například v Americe jsou knížky, které bych si chtěla koupit, ale ještě nevyšly v češtině a zároveň nejdou ani koupit v knihkupectví v anglickém originálu. Dále taky je tu ta cena, jelikož v Americe se nachází výprodeje knih atd. tak se celkově cena knížky průměrně pohybuje okolo 6 dolarů a ohledně výprodejů, tak tam to bývá okolo 3-4 dolarů, což u nás je velmi málo. Takže, asi kdybych bydlela v Americe, už bych pravděpodobně měla samostatnou místnost pro moji knihovnu se stovkami výtisků knih, kdežto v České republice se u mě doma pohybuje okolo 30-40 knih ( nepočítala jsem je, je to jen odhad), takže asi pro to, bohužel malinko upřednostňuji knihovnu, ale musím, dodat, že když najdu knížku, která se mi velmi líbila, tak si jí koupím. :)

Knihoholka:'33
Knihoholka:'33 10.07.2014 v 15:00

Já osobně si knihy spíše půjčuji v knihovně, protože čtu strašně rychle a kdybych si měla pokaždé knihu koupit, tak bych se brzy nedoplatila a knihy jsou v této zemi celkem drahé. Většinou si knihu nejdřív přečtu, a pokud mě nadchne tak ji koupím, jelikož mám zkušenosti, že kniha tu má 95%, všichni ji doporučují a mně se vůbec nelíbí, takže bych později koupě litovala. Takže spíš ta knihovna, kde když už nějakou knihu chci přečíst, tak je požádám, jestli by ji nemohli koupit, a většinou ji koupí.

Niraj
Niraj 11.07.2014 v 09:36

Já měl dříve pravidlo (za svobodna a bydlíc u rodičů), že jsem si z každé výplaty udělal radost a koupil si 1 - 2 knížky. Ne všechny jsem ale nakonec přečetl, k některým jsem se ani nedostal, jiné odložil jako nezajímavé,... Každopádně mi to pěkně zaplnilo knihovnu doma. Do veřejné knihovny jsem v té době moc nechodil.
Poté, co mám rodinu s manželkou "též knihomolkou" a svoje knižní bohatství jsme dali dohromady, tak knížky nemáme už skoro kde mít. A teď začínají číst už i děti.
Takže jsme hodně začali využívat knihovny a jen u knih, které osloví natolik, že je někdo z nás zatouží mít doma, tak si koupíme. S nástupem e-booků jsme si pořídili čtečky, tam se toho vejde spousta a přešli jsme spíše na čtení e-booků. Se stejným pravidlem: osloví-li nás kniha natolik, že ji zatoužíme mít v papírové podobě doma, koupíme si ji.

Yaruschka
Yaruschka 30.07.2014 v 13:58

Chodím do knihovny hodně často, je to můj druhý domov :-)):-)).......antikvariáty sem tam také navštívím,................a koupené knihy, u kterých vím, že již podruhé číst nebudu věnuji knihovně :-))

paja5
paja5 30.07.2014 v 16:08

Rozhodně jdu rovnou do knihkupectví, protože si knihu můžu přečíst třeba stokrát dokola, když se mi po ní zasteskne a nemusím čekat až ji někdo vrátí do knihovny.

Dudu
Dudu 30.07.2014 v 17:24

Hlavně do knihovny. Chodí nás tam pět a půl, a proto se snažím nesnižovat již tak nechutně slabý počet. Poslední dobou, když tam přijdu, se mezi regály promenáduje pouze chundelatý strážce paní knihovnice.

Chaoticum
Chaoticum 05.08.2014 v 12:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Patw
Patw 06.08.2014 v 17:05

Knihkupectví a výjimečně e-shop. Když už si chci číst z knihy, tak pak si jí také chci nechat a vrátit se k ní kdykoliv budu chtít - takže proto u mě nefungují knihovny.

mezer
mezer 19.08.2014 v 21:41

Já půjčuju z knihovny

Text příspěvku byl upraven 19.08.14 v 21:41

Monika K
Monika K 22.08.2014 v 16:54

Využívám všechny možnosti jak se dostat ke knize :) spoustu let chodím do knihovny a ač nemám ráda nakupování, v knihkupectví je to něco jiného a dokážu tam strávit třeba hodiny... v poslední době si taky často objednávám knížky přes internet

Azizi
Azizi 24.08.2014 v 11:47

Úplne najviac preferujem osobný nákup v kníhkupectve, nie je nad to zájsť do nejakého príjemného kníhkupectva, poobzerať sa tam, vybrať si z regálu úplne novučkú voňavú knihu a doma si ju s radosťou vložiť do vlastnej knihovničky. Je ale pravda, že miesto - to aktuálne v prvom rade, ani financie nie sú nekonečné a aj čítačka má svoje výhody. Pomaly na ňu prechádzam, ale zvyknúť si neviem. Preto ak ma nejaká kniha veľmi zaujme, musím ju mať aj v papierovej forme. Rovnako ako knihy mojich obľúbených autorov. Knižnicu príliš nevyužívam. Chcem vlastniť všetky knihy, čo som čítala. Keď už nie v papierovej forme, tak aspoň v tej elektronickej.

Muflonius
Muflonius 25.08.2014 v 14:02

Antikvariát. Jednoznačně. Tam člověk najde poklady.

Samozřejmě nakupuji , jak v knihkupectví, tak na netu, ale celkově antikvariát je zdrojem drtivé většiny obsahu mé knihovny.
Do knihovny nechodím z několika důvodů:
- mám už doma tolik knih, které čekají na přečtení, že bych si knihy jen pujčoval a vracel aniž bych je četl:)
- mám rád když si přečtenou knížku mohu založit do knihovny své a kochat se:)
- své knihy mohu pujčovat nebo darovat přátelům a těm, kterým to udělá radost

lenkaknel
lenkaknel 25.08.2014 v 22:34

mnohem radši si knížky kupuji, ovšem někdy není zbytí a pak je i knihovna dobrá... =)

helenkan
helenkan 26.08.2014 v 12:30

Raději si knížky kupuju,protože je ráda vlastním.Bohužel však nemůžu mít všechny,které se mi líbí.Důvod - finančně dost nákladné.Určitě to znáte taky. :)A tak jsem se zrovna včera zapsala v knihovně. :)

Nikolarka
Nikolarka 26.08.2014 v 15:08

Ráda bych si půjčovala knížky jen v knihovně a příležitostně něco našla na internetu, ale v naší knihovně (jsme městys a naše knihovna obsahuje především staré knížky) je opravdu málo věcí, které by mě skutečně bavily. Snad jen ta Lanczová. Máme novou knihovnici, která se snaží nakupovat nové a nové knížky, ale asi nikdy nenakoupí vše, co bych chtěla a tak většinou nakupuji v kamenném obchodě - KNIHY DOBROVSKÝ. Samozřejmě, že i objednávám, zrovna předevčírem jsem si objednala.
Podtrženo, sečteno - používám všechny způsoby :)

alisondidilaur
alisondidilaur 26.08.2014 v 18:22

Tak já to mám tak půl napůl.Do knihovny chodím velmi často minimálně jednou týdně :),ale poslední dobou jsem propadla nakupování knih zde na bazaru,určitě mě knihy tady vyjdou daleko levněji než v kamenných obchodech.

Melaanie
Melaanie 02.09.2014 v 13:01

já si knížky chodím půjčovat do knihovny (ať z té městské či světe div se i v práci máme knihovnu, celkem dobře zásobenou), knížky si kupuji jen výjimečně, zatím ještě nemám vyhrazené místo na knihovnu :-(



Vložit příspěvek