Jak dlouho se chystáme číst?


woodward
woodward 02.04.2016 v 12:30

Teprve před nedávnem jsem začal používat funkci "chystám se číst". Zejména k tomu, abych nezapomněl zajímavé tituly, o nichž jsem se na našem milém webu dočetl - ať už v diskusích nebo v komentářích. Občas v tom seznamu zapátrám, když se chystám do knihovny, abych věděl, co bych měl hledat. Jeden z oněch titulů už se mi podařilo sehnat, takže se ho opravdu chystám číst. Při té příležitosti jsem dneska do seznamu nahlédl poprvé za účelem "revize" a zjistil jsem, že od poloviny března, kdy jsem do něj vložil první záznam, jsem z knih, které se údajně chystám číst, nepřečetl ani jednu, přestože jsem za tu dobu přečetl čtyři jiné dosud nepřečtené tituly nemluvě o tom, že jsem se vrátil i k několika starým knížkám a napsal jsem o nich komentáře. Jaká je vaše zkušenost, milí uživatelé - je pro vás seznam "chystám se číst" pomůckou, která vám pomáhá sestavovat "čtenářský program", nebo tam jako já vrháte zachycená jména knih, která na vás pak odtud po mnoha měsících nebo dokonce letech němě zírají, jako mrtvoly pohřbené do studny zapomnění? Ptám se jen proto, abych sám sobě připravil alibi; sice zatím uplynuly jen dva týdny, ale umím si představit, jak to bude dál...

bamba
bamba 02.04.2016 v 12:35

no trvá mi to o niečo kratšie, než sa odhodlať k návšteve u zubára. Ale čakačka je pri posteli, na poličke, na ďalšej poličke...

woodward
woodward 02.04.2016 v 12:39

pokud mluvíš o fyzických knihách (u postele na poličce atd.), to už jsi o míle dál než já s mými záznamy. ovšem je pravda, že mít nachystané stohy skutečných knih, které bych měl přečíst, by bylo mnohem víc deprimující, než občas nakouknout do nějakého seznamu.

Koka
Koka 02.04.2016 v 13:08

"... nebo tam jako já vrháte ..." - ano, to je můj případ, také tam vrhám :=))
Z mého chystaného čtení je spíše seznam knih, které mě něčím zaujaly - anotací, čtenářským komentářem, kterému jsem dala palec, ale protože udělené palce se nedají zpětně dohledat, tak šoupnu takovou knihu do seznamu a je to.
V asi 5 případech se mi z chystaných staly knihy přečtené, a jjinak pro sebe ten seznam nazvývám "pozoruhodnosti" a jsou to knihy hodné pozornosti z různých, někdy i z velmi protichůdných důvodů.

R.E.M.
R.E.M. 02.04.2016 v 13:14

Používám "Chystám se číst" pro všechny knihy, které mě zaujaly a ráda bych si je přečetla. Ne všechny jsou ve stejné čtecí fázi. Jsou tam knihy, které mám fyzicky doma a jsou v aktuálním pořadníku, pak knihy, které si plánuji koupit nebo půjčit a pak do rubriky vkládám knihy, které jsou rozebrané, nejsou ani v knihovně, kam pravidelně chodím, a já přesto doufám, že je jednou ulovím - v antikvariátu, vyjde nové vydání nebo je najdu u kamarádů...

A to jsem si ještě zavedla další - soukromý seznam Tipů na čtení.

Text příspěvku byl upraven 02.04.16 v 13:17

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2016 v 13:46

...nepoužívám, čtu a chystám se číst zásadně podle systému "halabalabordello", stačí mi komín knih k přečtení a hlava....na co by mi byl seznam - chystám se číst - ve kterém bych měl 1421 knih..... co jsem dnes objevil
...a nevím co je na tom deprimujícího /stoh knih../- akorát si mohu sám sobě říci - dědku LISTUJEŠ pomalu...........


woodward
woodward 02.04.2016 v 13:49

jen počkej, až přijde ta... jak ona se jmenuje... no, ty víš, kterou myslím... pak budeš ještě rád, že sis někam poznamenal, žes chtěl něco číst.

woodward
woodward 02.04.2016 v 14:10

ahoj hanko, s těmi seznamy z městské knihovny to dělám úplně stejně - přidávám do nich z chystám se číst (naštěstí ještě ne moc dlouho). ovšem i tam občas zírám, proč tam už bůhvíjak dlouho suším knihy, které nejspíš ani číst nechci.

woodward
woodward 02.04.2016 v 14:22

No, myslel jsem to tak, že do "chystám se číst" zatím nedávám knihy moc dlouho - takže je ani moc dlouho nepřesouvám do seznamů na webu knihovny. ale seznamy v knihovně jsou už doslova letité, takže se někdy prostě probrat musí. jednak vyhazuju knížky, které jsem si skutečně vypůjčil (a někdy i přečet) a jednak holt občas pleju ležáky, které se tam ocitly z jakéhosi náhlého hnutí mysli. Jedna moje sestřenka tomu říká "náhlé hnutí mysli v šestinedělí" a to i když vůbec nejde o žádnou čerstvou rodičku.

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2016 v 14:24

Hanka - do knihovny se nechodí courat ...do knihovny se chodí na jistotu.
Nějaký ten seznam mám v telefonu /pro woodwarda a jeho poznámku o tom němcovi, co mi furt schovává věci .../, telefén mám furt u sebe....
A s tou knihovnou - každý čtvrtek zveřejňuje knihovna novinky v přírustkovém katalogu.
Co mne zaujme hned rezervuji, až je dostupná dostanu mejlíka a jdu si pro ni..
pokud tady něco objevím, nebo kdekoliv jinde, pohledám v knihovně. Jsou tři možnosti - bud je kniha půjčená, nebo je fyzicky v knihovně, nebo je už odložená ve skladě.
Pokud je půjčená, pošlu rezervaci. Další dvě možnosti ....využívám tzv.objednávkový list.
Bud mi ji vytáhnou z regálu, nebo dovezou ze skladu - odloží a na druhý den si pro ni jdu.
Výsledek - cvaknou mi průkazku, dostanu knihu, cvaknou mi průkazku a jdu domů.....

evelinaevelina
evelinaevelina 02.04.2016 v 14:30

Ztotožňuji se s wodwardem v tom, že do CHYSTÁM SE ČÍST zaklikávám především tipy z diskusí, komentářů, z veřejných seznamů jiných uživatelů na DK nebo jinou náhodou zde zjištěných a rovněž "vrhám" tituly, co vyčítavě zírají.
Seznam povážlivě pouze narůstá, ikdyž z něho pravidelně ubírám :-) především jako Hanka_Bohmova při návštěvách knihovny.
Přivítala jsem i funkci v osobních seznamech, kde jsem si interně pořídila kolonky Resty a Odložené. K Restům radši bez komentáře :-) ale v Odložených především vedu knihy, co nemají zatím v knihovně, takže čekají jestli je místní knihovníci zakoupí nebo na meziknihovní službu a pravidelně tam mrkám při různých příležitostech, kdy mí blízcí se rozhodnou mne obdarovat - takže rozdávám tipy.

woodward
woodward 02.04.2016 v 14:46

encyklopedie: do knihovny, do knihkupectví a antikvariátů chodím PŘEDEVŠÍM courat. V New Yorku v antikvariátu Strand jsem se málem ztratil! Bylo to úžasný. V naší prťavý knihovničce v Zahradním městě se moc courat nedá, takže tam chodím skoro výhradně pro knihy, které jsem si rezervoval, ale třeba Dům čtení, tam se to courá jedna báseň. O Ústřední knihovně ani nemluvím.

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2016 v 14:51

....momentálně mám na vrcholku komína tři knihy, které chci přečíst, v pondělí jdu koupit další dvě a během příštího týdne přijdou dvě z antikvariátu....možná to něčím proložím ....a mám seznam chystám se číst na měsíc duben hotový...

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2016 v 14:56

woodward, knihkupectví je to stejné jako knihovna - chodím na jistotu.... no ale antikvariát, to je jiné kafíčko, tam se musí courat.....
jinak potřebuji k životu věci, kterým říkám "přítulné" - to je třeba 40 roků manželka a 55 roků knihy...a potom jsou věci, které jsou "potřebné" a které je nutno efektivně využívat - a ta nejnutnější potřeba je ČAS

bamba
bamba 02.04.2016 v 20:34

ako riešite v antikvariáte otázku nádychov ? V bratislavských to strašne smrdí a nedá sa tam dýchať.

woodward
woodward 02.04.2016 v 20:39

Do bratislavských nechodím, je to z ruky. Ve všech ostatních jsem zatím dýchal normálně. Mírná zatuchlost k tomu prostředí patří.

3nitka
3nitka 02.04.2016 v 21:10

Ja využívam Chystám se číst na všetko čo by som si chcela niekedy prečítať. Ak ma niečo zaujme kôli rececenzii alebo nejaký tip na knihu a podobne. Či sa ku všetkým dostanem? Nuž poručeno :)

Naias
Naias 02.04.2016 v 21:26

Vo všetkých bratislavských antikvariátoch som dýchala bez problémov.

R0RI
R0RI 02.04.2016 v 21:42

Tiež nemám problém v bratislavských antikvariátoch dýchať.

bamba
bamba 02.04.2016 v 21:44

tak bude problém asi na mojej strane.

gladya
gladya 03.04.2016 v 18:29

Seznam chytám se číst jsem začala používat poměrně nedávno. Měl to být seznam toho, co "už je na řadě", ale některé knížky na seznamu čekají dlouho. Bohužel zajímavé čtivo přibývá rychleji než čtu. Nejde ani tak o novinky, neustále objevuji starší díla, která mi z nějakých důvodů unikla. Takže neustále řeším otázku, do čeho se pustit dřív.

Text příspěvku byl upraven 03.04.16 v 18:30

Jass
Jass 03.04.2016 v 18:46

Kdybych tam měla mít seznam knih, co se chystám číst právě teď, tak bych musela mít několikanásobný rozštěp osobnosti, mám tam skoro tolik knih jako v přečtených... To bude ale tím, že jsou tam téměř veškeré knihy, co mě nějak zaujaly, u některých si ani nejsem jistá, jestli je skutečně chci číst, ale pro případ že ano, bych nerada zapomněla jména... To co chci teď číst je většinou ovlivněno tím co zrovna mají v knihovně, rozhodně jsem courací typ :D A pak taky nějakým tím "málem" co stále čeká na přečtení na poličkách... Fyzicky si seznamy netvořím, protože je stejně nikdy nedodržím, mám je v hlavě a můžu je průběžně aktualizovat :)

keri.H
keri.H 04.04.2016 v 15:55

"Chystám se číst" používám, když mě něco zaujme anotací nebo když mi knihy doporučí někdo známý, abych pak na takovéto knihy nezapomněla a věděla, co si půjčit nebo koupit za knihu. Knih je hodně a dost často mě zaujmou některé, které vidím, když jdu do Levných knih, takže ten seznam chystám se číst neubývá, ale spíše přibývá.

Hanzman
Hanzman 05.04.2016 v 11:25

Jelikož pravidelně publikuji knižní recenze seznam "Chystám se číst" používám na jednu jedinou věc. Abych věděl, které recenzní výtisky jsem si z různých nakladatelství aktuálně objednal. V momentě kdy mi domů přijde balíček s knihou, okamžitě ji přesouvám do "Knihovny" popř. rovnou do "Zrovna čtu".

tester
tester 09.04.2016 v 14:27

Mám dojem že dřívější knihy nestárnou, ale zaktuálňují se a popisují víc potřeby dneška než nové knihy o ničem pořádném než o krvi, sexu atp. Statistiky dávají škváry na první místa.



Vložit příspěvek