Čtecí krize


MarekG
MarekG 17.07.2016 v 19:58

Bohužel, právě teď jednu prožívám, jako naschvál o prázdninách, když mám nejvíc času.Moje čtenářská krize má skoro vždy stejný průběh.Buď je na začátku kniha, co mě příliš nenadchla, tu ze zapřením dočtu(nemám rád nedočtené knihy).Možným začátkem je taky pobyt domov, při kterém není čas na čtení.U mě se krize projevuje neschopností porozumět textu, text nevnímám a nevím co se stalo na předchozí stránce.Příčinou mé současné krize je druhá možnost.

Raksa.A
Raksa.A 17.07.2016 v 20:20

Mou občasnou čtecí krizi spolehlivě řeší Sanders, Bones, Bosambo a čtyři spravedliví.

R.E.M.
R.E.M. 04.08.2016 v 13:32

Nebyla to přímo krize, ale poslední dobou jsem četla bez toho správného nadšení. Mívala jsem rozečtených docela hodně knih a pak se mi stávalo, že jsem si sice udělala čas na čtení, ale místo abych bleskem sáhla po knize a začetla se, ztrácela jsem minuty rozhodováním, po které sáhnout dřív. Paradoxně to vyřešila dovolená, kdy jsem měla sebou "na cesty" jen pár knih a přísně jsem si zakázala otevřít další, dokud nedočtu tu "první". A vážně to báječně zafungovalo. Do batohu jsem vrazila vždy jen tu rozečtenou knihu a ve volných chvílích jsem ji vytáhla a začetla se bez zbytečného rozhodování a váhání, který že to titul upřednostím pro tu danou chvíli.

Text příspěvku byl upraven 04.08.16 v 13:33

zdenka700
zdenka700 09.09.2018 v 21:34

Ahoj. Chtěla bych od vás poradit. Dostala jsem se do situace kdy mě přestalo bavit čtení. Četla jsem především erotické knihy. Nečetla jsem to kvůli sexu, ale spíš mě zajímal vývoj postav. Psychické změny. Proto bych chtěla poradit ohledně knihy, žánru, který by mě mohl bavit. Protože teď mě nic z mého obvyklého žánru nebaví. Jsem z toho už zničená. Děkuji. Beru jakékoliv rády, knihy které vás okouzlily. Třeba knihy, které vám změní myšlení. Asi nastal čas na změnu.

Klarsik3
Klarsik3 09.09.2018 v 21:43

Já mám oblíbenou sérii Dvůr trnů a růží tu můžu určitě doporučit... A poslední co mě taky opravdu neskutečně bavilo byl Projekt Kronos :)

Eicherik
Eicherik 09.09.2018 v 21:49

Co třeba psychologický thriller a nebo psychologický román? Ale konkrétní titul po ruce nemám. :-)


Twinny
Twinny 09.09.2018 v 21:56

Ahoj, rozumím ti. Já mám ráda thrillery a detektivky, ale někdy je jich už dost. Takže to chce proložit jiným žánrem. Zkus třeba nějakou detektivku, nebo nějaké povídky.

kapr
kapr 10.09.2018 v 00:08

Já v knihovnách vybírám mezi dnes vrácenými knížkami. Více než polovina z nich za to stojí, což se o sortimentu běžné knihovny tak úplně tvrdit nedá. Ano, mnohé žánry se u mne opakují, ale zásadně - každý pes jiná ves - míchám dětské, naučné, dívčí a ženskou, detektivky, ... atd. Někdy jich i polovinu vrátím nepřečtenu. Přesto si z takových deseti vždycky večer před spaním něco vyberu. A když se mi to nelíbí, tak se to při příští návštěvě knihovny snažím napravit. Prostě nebát se zkoušet číst napříč žánry. Vkus, nálada, všechno se u každého z nás neustále mění. Zkoušejte hledat co Vám právě teď sedne nejvíc. Přeji Vám šťastnou ruku! Zkoušejte i knihy, o nichž příliš nepředpokládáte úspěch, a kombinujte je s těmi u kterých v něj doufáte.

newtory
newtory 10.09.2018 v 01:11

Ahoj, jedno vlákno s témou stratenej chuti do čítania sme tu už mali. Bolo by dobré ho nájsť. Ak ma pamäť neklame bolo tam celkom dosť príspevkov s touto problematikou.

Naias
Twinny
Twinny 10.09.2018 v 19:16

Jinak se také vkus může měnit. Když jsem začínala se čtením, tak jsem měla ráda fantasy. V součastnosti čtu thrillery a detektivky. A za pár let můžu číst jiné žánry. Jinak jsem si dnes šla do knihovny pro Lakomce a náhodně vybrala další čtyři knihy. Právě proto, abych vystoupila ze své bezpečné zóny a obohatila se o něco nepoznaného.

newtory
newtory 10.09.2018 v 22:55

Teda Naias Vy ste aká rýchla a aj šikovná. Vy ste to hneď našli.
A niekto ďalší tie vlákna aj hneď spojil... Je zvláštne, že s odstupom času sa mi zdalo, že to vlákno bolo oveľa dlhšie...Inak tento problém má asi veľa ľudí, človek by čakal záplavu príspevkov...

Marika Vanova
Marika Vanova 11.09.2018 v 07:49

Taky to mívám a souhlasím zde s komentáři, nemám co dodat.

R.E.M.
R.E.M. 11.09.2018 v 10:16

zdenka700: Ke všem dobrým radám, které už tu jsou, přidám ještě jeden tip. Poškádlit podvědomí. Zakázat si na 3 dny nebo týden, dva, čtení knih a svůj zákaz striktně dodržet. Chuť ke čtení by se mohla obnovit.

Pokud jde jen o přesycení jedním žánrem, dám pár tipů na knihy, co mě v posledních 20 měsících zaujaly.
https://www.databazeknih.cz/knihy/rozpusteni-15546
https://www.databazeknih.cz/knihy/naslouchac-naslouchac-275144
https://www.databazeknih.cz/knihy/sestra-fidelma-rozhreseni-vrazdou-9817
https://www.databazeknih.cz/knihy/josef-bergman-kroky-vraha-36947
https://www.databazeknih.cz/knihy/nebesky-strom-238476
https://www.databazeknih.cz/knihy/avalon-mlhy-avalonu-5923
https://www.databazeknih.cz/knihy/plochozemi-218165.

Text příspěvku byl upraven 11.09.18 v 12:01

Mirka2778
Mirka2778 11.09.2018 v 14:27

Že by se mi nechtělo vůbec číst, se mi snad nestává. Spíš jen přesycenost žánrem. V tom případě sáhnu po tom, na co mi padne oko a přečtu. Občas takto přečtu i nějaký poklad do kterého bych se jinak nepustila.

newtory
newtory 11.09.2018 v 15:11

Čítacia kríza tá je horšia ako hospodárska.

Stafo
Stafo 19.09.2018 v 12:25

čtecí krizi nemám,možná proto,že mám vždy rozečtených více knih, ale když nastane špatný okamžik, spolehlivě mně uvede do nálady jedna z mých nejoblíbenějších a to je:Zpráva od nebožtíka,my s dcerou jí říkáme léčivka na mrzutost...

Tynule
Tynule 19.10.2018 v 04:19

Knihomolové, měli jste dobu kdy jste se zasekli a nečetli?
Mám toto období již 1 měsíc není to o tom, že bych neměla čas, ale nějak nemám chuť.
Nějaká rada jak na to?
Bojím se abych si nezkazila svou "vášeň" ke knihám

pipa36
pipa36 17.12.2018 v 08:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Tatsume
Tatsume 06.01.2019 v 19:31

Ke konci vejšky a po vejšce jsem měla krizi, co se beletrie týče. Ke státnicím jsem musela zpracovat a naučit se tuny infromací, takže jsem četla denně, ale jinak, než když čtete pro zábavu. Prostě jsem se odnaučila u knih odpočívat, absolutně jsem přešla do čtecího módu "sběr co nejvíce relevantních informací za co nejkratší dobu". Něco podobného rychločetbě, ale rychločetbou bych to nenazvala.

Takže, když tohle všechno odpadlo, měla jsem krizi při čtení beletrie, kde je prvotním účelem zážitek. Zaprvé jsem to všechno četla strašně rychle, zadruhé jsem v tom pořád hledala data k vyhodnocení, a všechny beletristické knížky, co jsem se pokoušela číst, letěly do kouta jako balast bez informací.

Tenhle blok trval necelé 4 roky, a dostal mě z toho pobyt v nemocnici, kdy jsem
1. byla tak unavená, že mi i četba přišla náročná
2. nezvládla přečíst nic náročnějšího, než jeden díl komixové série usagi yojimbo (a četla jsem ho celý týden)
3. byla ve stavu absolutního mavpi*ismu
4. stejně měla na všechno času dost

A od té doby to zase nějak jde.

Text příspěvku byl upraven 06.01.19 v 19:32

TerkaSH
TerkaSH 06.01.2019 v 19:35

Já mám často svoje čtecí a nečtecí období, když jsem četla povinnou četbu k maturitě tak jsem pak navázala na svoje oblíbené. Pak jsem asi rok nic nečetla, a minulý měsíc jsem se do toho zase ,,zažrala,, :D Počítám že to do léta zase přejde, ale vím, že se ke čtení ještě vrátím :)

Alix
Alix 06.01.2019 v 21:49

Moji rodiče učili jako profesoři na střední škole a ke čtení mne můj taťka nějakým způsobem dovedl při čtení Zahrady od Jiřího Trnky, když mi řekl, že už jsem dost velká, abych dál četla sama, což jsem učinila, protože jsem byla zvědavá, co s pěti kluky a pěti slony bude dál. Nikdy jsem neměla čtecí krizi, spíš jsem hledala, co bych přečetla. Trapné bylo, že jsem povinnou četbu přečetla dřív, než jsem se dověděla, že je povinná, protože naši měli opravdu velkou knihovnu. Styděla jsem se ve třídě, že už mám přečteno to, co teprve přečteno být mělo, protože jsem vypadala jako šprt, což pravda nebylo. Čtu pořád, každý den a neumím si představit, že bych nečetla. Jsem závislák, jak přiznávám na svém profilu a jiné už to se mnou nebude.

Jacck
Jacck 06.01.2019 v 22:00

čtecí krize? Já mám spíš bipolární čtecí poruchu, tj. chytne mne období, kdy čtu hodně, a pak mám období když nečtu skoro vůbec.

Alix
Alix 06.01.2019 v 22:02

Neznám období "nečtu vůbec". Nikdy se mi to nestalo.

Jacck
Jacck 06.01.2019 v 22:33

Alix, jo, všiml jsem si , že na těchto stránkách jsou opravdoví knihomolové a knihožrouti. Já jsem jenom žabař.



Vložit příspěvek