Čitateľské fórum.


Mirka2778
Mirka2778 03.04.2020 v 07:29

Púa nemám, zkusím ho až později, jestli bude v knihovně.
A bohužel mi chybí i čas na čtení. Podle počasí se snažím buď o jarní práce venku, nebo úklid doma. A taky jsem si řekla, že zmenším hromádku rozečtených knih.

ripo
ripo 18.05.2020 v 20:40

Existuje niekde v knihe téma kde bojuje JEDNO ZLO proti DRUHÉMU ZLU?
Čiže súboj dvoch ziel?

woodward
woodward 18.05.2020 v 22:01

O tzv. velké vlastenecké válce byly napsané stohy knih. náckové proti komoušům - to je docela určitě zlo proti zlu.

R.E.M.
R.E.M. 18.07.2020 v 13:07

Máme tu teď na fóru čtenářské "prázdniny". Četli jste teď nějakou pěknou klasiku?

woodward
woodward 18.07.2020 v 15:41

Minulý týden jsem po dlouhé době znovu přečetl Dějiny anglicky mluvících národů. Nevím, jestli je to klasika, ale potěšilo mě to jako vždycky.

R.E.M.
R.E.M. 21.07.2020 v 10:08

Od vánoc jsem se těšila na Strašidlo cantervillské. Bylo sice jiné, než jsem očekávala, ale kniha mě pobavila, jak jsem očekávala. :)


reader.007
reader.007 21.07.2020 v 12:16

Asi to taky není klasika klasik, ale já si po letech dala jednu Foglarovku. No... jsem už asi opravdu stará :-)

stju
stju 21.07.2020 v 17:49

reader.007: nedalo mi to a podívala jsem se, jak jste "stará" - přesně rok narození mé dcery... A představte si, že již několik dní, když chodím okolo knihovny, tak uvažuji, že sáhnu po mnoha letech po některé foglarovce.
No... jsem už asi opravdu stará :-):-):-)

Eicherik
Eicherik 21.07.2020 v 19:56

Také v posledních týdnech uvažuji o Velinského "foglarovce" Poslední tajemství Jana T.. :-)

reader.007
reader.007 21.07.2020 v 21:49

Já si dala Boj o 1. místo a to, že jsem stará, jsem myslela spíš tak, že už ty čestný, spravedlivý a papundeklový hochy nějak nebaštím :-)

ale sáhni, stju, sáhni... To že něčemu nevěříš, neznamená že se to hezky nečte ;-)

Text příspěvku byl upraven 21.07.20 v 21:54

Petass
Petass 24.07.2020 v 22:33

Zdravím všechny čtenáře klasiky! Pomalu se dostávám na obvyklé tempo čtení. Klasiku jsem začala až včera. Pustila jsem se do Židovky z Toleda.

P.s. nezvládla jsem ani bibli ani Medvídka Pú, našly si mě jiné tituly...

Text příspěvku byl upraven 28.07.20 v 09:57

newtory
newtory 18.08.2020 v 10:27

Pozdravujem všetkých priateľov dobrého čítania s pridanou hodnotou. Čas trochu pokročil, na koronu sme si už pomaly zvykli a africký mor ošípaných sa nás našťastie zatiaľ nechytá, ak máte chuť a priestor na čítanie dobrých kníh a trochu "filozofovania" o prečítanom, poďte skúsiť obnoviť naše "spoločenstvo prsteňa".
Navrhujem obrátiť list a pokračovať s čistou stránkou tam, kde sme naposledy prestali...
Hlasovali sme v zložitom období a ďalej sme sa nedostali, preto zopakujme si najprv hlasovanie, nech zistíme, čo je problém zohnať v pobočkách našich knižníc.

Mirka2778
Mirka2778 18.08.2020 v 11:21

Jsem ostuda, od března jsem přečetla asi tři (jakékoliv) knížky, víc ne. Určitě se ráda zase připojím, přecejen mi chybíte! Snad se tím zas do čtení vpravím.

Petass
Petass 18.08.2020 v 12:10

Jsem pro! Dočítám Židovku z Toleda, ráda se přidám k další klasice.

newtory
newtory 18.08.2020 v 23:27

To je dobre, že sme "pracovne" naladení.
Nechce sa mi prezerať staré diskusie a tak netuším kto je na rade, preto navrhujem, nech hlasuje Mirka (ak to vezmeme podľa abecedy).
Nech navrhne tematický okruh (do stredy večera) a vo štvrtok z neho môžeme hlasovaním vybrať konkrétnu knihu.
Ak nás "sleduje" niekto ďalší, či už z "bývalých" uživateľov, alebo ktokoľvek iný a máte chuť, pridajte sa vo štvrtok do nášho hlasovania a neskôr aj do čítania...
P.S. tu je náš zoznam (potom ho zmažem nech tu zbytočne neplevelíme) :
"ANTIKA"
Tragédie - Sofokles
Trójanky a jiné tragédie - Euripides
Lysistrate - Aristofanes
Komedie pro všední den - Menandros
Proměny - P.Ovidius Naso
Tao te t'ing - Lao-c'
Edda a Sága o Ynglinzích
Japonské legendy(?)
Kalevala

"RENESANCE" (+ středověk a baroko)
Peklo - Dante A.
Božská komedie - Dante A.
Vladař - N.Machiavelli
Macbeth - W.Shakespeare
Hamlet - W.Shakespeare
Titus Andronicus - W.Shakespeare
Richard III. - W.Shakespeare
Eseje - M.Montaigne
Ztracený ráj - J.Milton

"ROMANTISMUS" (+klasicismus ...a Krysař)
Lazebnik sevillský - P.Beaumarchaise
Jana Eyrová - Ch.Brönte
Démon - M.J.Lermontov
Červený a černý - Stendhal
Krysař - V.Dyk

"REALISMUS" (+Viktoriánská Anglie)
Anna Karenina - L.N.Tolstoj
Vojna a mír - L.N.Tolstoj
Kronika Pickwickova klubu - Ch.Dickens
Nadějné vyhlídky - Ch.Dickens
Otec Goriot - H. de Balzac
Divoká kachna – H.Ibsen
Idiot - F.M.Dostojevskij

"VÁLEČNÉ 20.STOLETÍ"
Nazí a mrtví - N.Mailer
Hlava XXII. - J.Heller
Jeden den Ivana Děnisoviče – A.I.Složenicyn
1984 - G.Orwell
Cesta zpátky - E.M.Remarque
My - J.I.Zamjatin
Gornostaj - V.Kaplický
Čevengur - A.Platanov

"TRADIČNÍ 20.STOLETÍ"
Knihy džunglí - R.Kipling
Chaloupka strýčka Toma - H.B.Stowe
Skály - A. Jirásek
Narcis a Goldmund - H.Hesse
Hrozny hněvu - J.Steinbeck
Marťanská kronika - R.Bradbury
451°Fahrenheita - R.Bradbury
Kámen a bolest - K.Schulz
Největší z Pierotů - F.Kožík
Cesta do Indie - E.M.Forster

"20.STOLETÍ PROTI PROUDU"
Na cestě - J.Kerouac
Šťastný Jim - K.Amis
Kvílení - A.Ginsberg
Čekání na Godota - S.Beckett
Orlando - V.Woolf
Sto roků samoty – G.G.Márquez
Muž bez vlastností - R.Musil
Hledání ztraceného času I. - M.Proust

Text příspěvku byl upraven 19.08.20 v 18:09

kapr
kapr 20.08.2020 v 17:06

Myslím si, že je to dobrý, zajímavý seznam, byť u mnohých titulů mám obavu, že bych je dříve, či později, z mnoha, často rozdílných důvodů někdy v průběhu četby vzdal.
Vzhledem k úvodní poznámce jsem si proto raději seznam stáhl tak, abych se k němu měl možnost kdykoliv vrátit.
Uznávám, že zde by v průběhu debaty zavazel, ale pokud tomu tak není, měly by seznamy právě tohoto typu být někde na DK jednoduše přístupné. Moc se mi na něm líbí ten přehled napříč časem i zaměřeními. Rozhodně jej považuji za přínosnější, nežli vyhledávat knihu, která má na stránce označené číslem devět, na třetí řádce odshora právě pětkrát písmeno a.
Možná by takové čtenářské fórum mělo mít dvě větve - debatní a informační.
Tento příspěvek pravděpodobně v průběhu září, možná dříve, smažu tak, aby tu nerušil návaznost příspěvků pravidelných návštěvníků tohoto vlákna.

Petass
Petass 21.08.2020 v 22:05

Mirka se nám někam ztratila. Newtory mě poprosil o výběr okruhu.

Volím tedy 20. Století proti proudu.

Každý kdo má chuť, se může přidat. Hlasujte a vítěze si společně přečteme ;)

Svůj hlas dávám: Na cestě - J. Kerouac

Text příspěvku byl upraven 21.08.20 v 22:06

R.E.M.
R.E.M. 22.08.2020 v 09:08

Do podzimu se zdržím hlasování a asi i společného čtení.

newtory
newtory 23.08.2020 v 11:41

Na cestě - J. Kerouac

newtory
newtory 30.09.2020 v 21:10

Nuž čo dodať, v podstate som vedel do čoho idem, ale nechcel som trhať partu. Skrátka čítanie Kerouca : "Na ceste" (aj doma a v autobuse) je utrpením. Občas tam preblesne svetlý okamih (opisy prostredia) ale inak je to začarovaný kruh, od "opice" k sexu, medzitým sa triezvie a sem tam pracuje, keď už nie je začo ani kde.

Petass
Petass 30.09.2020 v 22:38

Taky mi to nejde... Jsem teprve na začátku...

newtory
newtory 30.09.2020 v 22:46

Nechcel som Vás ovplyvňovať, preto som pritakal. Reku raz zažiť je lepšie ako stokrát počuť. Ale tá kniha to je začiatok bez konca. Mejdan raz za čas (časová medzera je individuálna záležitosť) môže byť fajn, ale mejdan bez "medziobdobí" je smrť zábavy (teda ak to považujete za zábavu).

Jass
Jass 22.10.2020 v 13:17

Ahoj (/Dobrý den),
pro ty z vás, co si ještě pamatují, že jsem kdy v tomto vláknu byla - je mi líto, že jsem tak zmizela, měla jsem trochu osobní krizi (nic tragického), a pak jsem asi tak na rok z databáze zmizela úplně. Omlouvám se, pokud to vyznělo tak, že jsem na vás zanevřela.
Zběžně jsem si teď pročetla co mi uniklo a neuvěřitelně mě to naladilo na nějaké to společné čtení (vážně mě mrzí, že jsem prošvihla Tess, ta už mi tu v knihovně leží nepřečtená vážně příliš dlouho).
Jak to s vámi teď vypadá? Čte ještě někdo Na cestě? Mám ji doma, takže bych se případně mohla zapojit, i když to vypadá, že neslaví příliš velký úspěch... Případně, vzhledem k tomu, že jsou knihovny už zase zavřené, bych klidně byla i pro zmíněný starý "krizový plán" - Starý zákon nebo Pú-a. Pú-a už jsem četla nesčetněkrát, ale toho není nikdy dost... A na Starý zákon se už dlouho chystám...
Doufám, že se všichni máte dobře :-)

Petass
Petass 22.10.2020 v 20:45

Vítám zpět Jass! Jsme rádi, že jste zpět! Bohužel vzhledem k distanční výuce a ztíženým pracovním podmínkám, nestíhám číst... respektive... u "Na cestě" pravidelně usínám... Moc mě to mrzí, byl to můj výběr, ale bohužel jsem stále v první třetině knihy... Klidně můžeme zahájit nový výběr něčeho "zábavnějšího, nenáročného" :) a ke Kerouacovi se vrátit později... Pokud bude Newtory souhlasit. Chudák to protrpěl ze solidarity se mnou...

Moc zdravím! Četbě zdar a klasice zvlášť!! :)

Padfoot
Padfoot 23.10.2020 v 14:58

Zdravím! Na cestě jsem četla před lety, přelouskala jsem to a nijak zvlášť mě to nenadchlo. Pořád jsem přemýšlela, že si to přečtu s vámi ještě jednou, jestli se to náhodou za ty roky nezlepšilo... Ale nakonec jsem došla k závěru, že to asi za ten čas nestojí. Taky se všema těma kalamitama letošního roku potřebuju spíš něco na obveselení. Teď čtu Hrdýho Budžese a někde na téhle vlně se asi budu teď chvíli držet :).
Ale jsem i pro výběr další knihy. Knihovny myslím ještě zavřené nejsou, minimálně naše pořád šlape. Klidně se s vámi do něčeho nového pustím. I když je pravda, že s těmi posledními knihami neslavím zrovna úspěchy... V Babičce jsem došla do třetiny, Medvídek Pú je asi v půlce a Starý zákon u potopy... Ale snaha tu je, to ne že ne :)



Vložit příspěvek