Čitateľské fórum.


newtory
newtory 11.03.2019 v 08:36

Našiel som tu celkom pekne spracovaný obsah a navyše jeden celkom uveriteľný motív zabitia Chuvavu.
https://prostor-ad.cz/pruvodce/praha/sporilov/dendro/cedr/gilgames.htm
Nepripomína vám maska Chuvavu kôru stromu ?

R.E.M.
R.E.M. 11.03.2019 v 09:52

To je uvěřitelné. Žádné tajemné síly, obyčejné ekonomické zájmy maskované za tajemné síly zla.
Mám vypůjčené vydání z r. 1976, 3. doplněné a přepracované vydání, kde jsou ilustrace. Ano, maska Chuvavu i mně připomíná kůru stromu a v některých místech letokruhy stromu. Chuvavou by opravdu mohl být myšlen strom, nejstarší, nejmohutnější, "král" lesa. A pod maskou je život (duše stromu, lesa)... ?
V knize je ilustrace bohyně Ištary a její vzhled, vyjma dolní části nohou a několika detailů, působí moderně a současně.

newtory
newtory 11.03.2019 v 09:57

A vedela pekne zaťať drápky, keď sa jej niekto zapáčil:
https://mythos.4dt.org/aphrodite-and-ishtar/

R.E.M.
R.E.M. 11.03.2019 v 10:03

Ty prsty na nohou mě také zaujaly. Až mimozemšťanské.

Není radno si s bohy a bohyněmi zahrávat. :)

Líbila se mi poznámka, že žena Enkida zkultivovala, aby mohl mezi lidi. - A on? Nejdřív ji opustí a pak jí to ještě vyčte!

newtory
newtory 11.03.2019 v 10:27

Ale v epose je to inak. Ona si vybrala Gilgameša, ten ju odmietol (spomenul si na nešťastné osudy všetkých jej predchádzajúcich milencov). Nahnevala sa, Enkidu cítil problém a aby zachránil Gilgameša a strhol jej hnev na seba vyprovokoval ju. Hodil do nej stehno a črevá zo zabitého Nebeského býka. Preto potom ochorel a zomrel.

Text příspěvku byl upraven 11.03.19 v 10:31

R.E.M.
R.E.M. 11.03.2019 v 11:04

Tak to bylo s Ištarou.

Do zkultivování se pustila Šamchala.


newtory
newtory 11.03.2019 v 11:40

S "Ištarou" bola oštara.

Petass
Petass 11.03.2019 v 17:14

Diskusi čtu, ale nestíhám reagovat... hektické pondělí...

Jass
Jass 11.03.2019 v 23:07

Dle wiki není jasné, jak měl Chumvava vypadat, podle některých verzí je to skutečně strom, nebo je mu alespoň podobný... takže bych řekla, že pidobnost se stromem byl v tomto případě záměr...
(Taky moc nestíhám, tak alespoň takto...)

newtory
newtory 12.03.2019 v 00:51

Ďalšie termíny budeme dávať tak, aby ukončenie čítania bolo vždy v piatok a diskusia mohla prebiehať počas víkendu. To isté čo sa týka hlasovania (tam ak sa nemýlim to už aj robíme).
A mohli by sme víkendovú diskusiu o práve prečítanej knihe spojiť s hlasovaním o novej knihe, aby sme si ušetrili týždňové čakanie na hlasovanie a diskusia môže potom ešte dobiehať počas nasledujúceho týždňa.
Dajte mi vedieť, či sa vám to pozdáva.

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 01:04

newtory
newtory 12.03.2019 v 08:46

Možno by to chcelo trocha šťavy, myslím že počasie signalizuje nejaký ruský román. Pridal by som M. A. Bulgakova: "Mistr a Markétka" a B. L. Pasternaka: "Doktor Živago" a navrhujem nejaký výber poviedok Čechova. Tu by to chcelo ujednotiť sa na nejakom konkrétnom a všetkým dostupnom vydaní.
A možno by to chcelo aj nejaký francúzsky román, navrhnite niečo z niektorého zoznamu z vlákna, prípadne z Wikipédie: "Klasická literatúra".

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 08:49

R.E.M.
R.E.M. 12.03.2019 v 09:14

Nic nebrání diskuzi a hlasování současně.
Jak to bude s nominacemi - z minulých kol zůstalo dost knih. Budeme přidávat další nominace?

newtory
newtory 12.03.2019 v 09:19

To je síce pravda, že zostalo dosť kníh, ale snáď to zoznam ešte "unesie". Rozmýšľam, do akej dĺžky bude zoznam ešte funkčný pre hlasovanie.
Prípadne, ale podotýkam, že to je len hlasitá myšlienka, či by nebolo dobré mať o dosť dlhší zoznam a potom pre jednotlivé hlasovania zvoliť z nášho zoznamu tematický okruh z ktorého by sme volili. Ako napríklad ruská literatúra, francúzska...etc.
Neviem, opakujem sú to len momentálne nápady.

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 09:23

R.E.M.
R.E.M. 12.03.2019 v 09:21

Přesně tato myšlenka - fungování hlasování stála za mou otázkou. Navíc když máme každý po jednom hlase.

Poslední seznam, sepsaný newtory(m) :

Vladař" (N.M.)
"Anna Karenina" (L.N.T.)
"Sto roků samoty" (G.G.M.)
"Kronika Pickwickova klubu" (Ch.D.)
"Čekání na Godota" (S.B.)
"Nadějné vyhlídky" (CH.D.)
"Peklo" (D.A.)
"Višňový sad" (A.P.Č.)
"Orlando" (V.W.)

+ dnešní návrhy
M. A. Bulgakov: Mistr a Markétka
B. L. Pasternak: Doktor Živago

Snad jsem žádnou nominaci nepřehlédla.

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 10:20

newtory
newtory 12.03.2019 v 09:37

Počkáme čo povedia ostatní. Viac hláv viac rozumu.

Petass
Petass 12.03.2019 v 10:10

Jsem pro okruhy a následné hlasování a taky diskusi přes víkend. Teď bych využila stávající návrhy + nové. A do příště by se mohlo ujednotit, jaké seznamy k tématickým okruhům využijeme, jestli wiki, nebo někdo nějaké má na svém profilu a podělí se o ně :)

Jsem pro "Mistr a Markétka" i když u nás v knihovně není... Budu muset jinam. :(

Epos jste krásně shrnuli, nemám, co dodat...

Mirka2778
Mirka2778 12.03.2019 v 11:25

Rychle jsem přečetla diskuzi, tak snad se po někom neopakuju.
Proč Gilgameš rozbil ty sošky, když hledal odpověď na věčný život? A vůbec to byl dost vztekloun. Když oplakává Enkidu, říká v hněvu jsme cedry káceli....
Pochopila jsem správně, že Gilgameš a dub předchází samotnému Eposu?
Taky nerozumím tomu, že Ištaře se vysměje, odmítá být jejím manželem, ale jako bohyni ji žádá o pomoc, uctívá a s dubem jí pomohl.

newtory
newtory 12.03.2019 v 11:29

To sú tie veci medzi nebom a zemou...(smajlíky nepoužívam).
Ale porozmýšľam a keď niečo vymyslím, tak dám vedieť.
Mám ešte zopár postrehov, ale až večer si k tomu "poctivo" sadnem.

Mirka2778
Mirka2778 12.03.2019 v 11:37

A k diskuzi, myslím že je jedno zda přes víkend, nebo ne. Dokud je o čem, tak můžeme diskutovat třeba týden. Ne? Já mívám i víkendy pracovní + například včera jsme byli díky větru bez proudu, neboli bez internetu. Ve spojení diskuzi, nominaci, hlasování nevidím problém.

newtory
newtory 12.03.2019 v 12:00

Ja som len chcel vyhovieť Petass a Jass a hlasovaním diskusia nemusí končiť. Zháňame odhlasované knihy a diskusia môže pokojne pokračovať ďalej.
Proti živlom sme bezmocní, to sú tie chvíle kedy si človek uvedomí, že "Pán tvorstva" je nahý.

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 12:08

Mirka2778
Mirka2778 12.03.2019 v 12:11

Já to (snad) pochopila, jen jsem si chtěla být jistá, že diskuze nebude zkrácená na dva dny.

newtory
newtory 12.03.2019 v 12:17

To nie, veď diskusia je ústredný bod tohto vlákna, skrátiť ju na dva dni by bolo zlé rozhodnutie. Jednoducho diskusia začne v piatok aj s hlasovaním ktoré, v nedeľu skončí a diskusia bude pokračovať ďalej dovtedy kým bude chuť diskutovať.

Petass
Petass 12.03.2019 v 12:20

To určitě ne, jen ten začátek by byl fajn přes víkend, ať se mají šanci chytnou všichni, přes týden jsem převážně na telefonu, to se delší komentáře píší špatně...

Jass
Jass 12.03.2019 v 12:26

Mistra a Markétku bych taky přidala, už se na ně delší dobu chystám + mám pocit, že už je někdo navrhoval?
Diskuse začínající o víkendu/v pátek by byla fajn, kombinace s hlasováním taky. S těmi tématickými okruhy se mi to zdá docela komplikované... asi je to dobré opatření k tomu, abychom "pořád nečetli to samé", ale myslím si, že to nebude úplnĕ funkční. Ale podřídím se... třeba mě to překvapí...

R.E.M.
R.E.M. 12.03.2019 v 13:12

Mirka2778: Dobrý podnět a připomínka rozbitých soch. V záplavě dalších jsem pozapomněla, jak mě agresívní reakce Gilgameše a jeho nesmyslné rozbití užitečných sošek, překvapilo. Tak se rozvážný a zkušený muž, vládce, nechová.

Gilgameš má přemíru negativních vlastností. I když vezmu v úvahu odlišný, asi 4 tisíce starý, pohled na hrdiny, chybějící text, Gilgameš je slabý "hrdina".

*
Nominace se mohou zveřejnit dřív, aby i ti, co mají prac. víkend nebo jsou o víkendu mimo internet, měli možnost v klidu hlasovat.

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 13:16



Vložit příspěvek