Čitateľské fórum.


newtory
newtory 25.02.2019 v 21:47

Môžeme ju hneď pridať medzi "nominované" a nemusíte si to značiť. Inak je to ďalší Angličan, aj keď ja osobne mám anglickú literatúru veľmi rád a hneď druhá kniha od toho istého autora.
"Vladař" (N.M.)
"Anna Karenina" (L.N.T.)
"Sto roků samoty" (G.G.M.)
"Kronika Pickwickova klubu" (Ch.D.)
"Čekání na Godota" (S.B.)
"Nadějné vyhlídky" (CH.D.)
"Peklo" (D.A.)
Čo sa týka čítania, som na tom podobne, epos som už zvládol a čítam ďalšie legendy ktoré sú súčasťou knihy.

Petass
Petass 25.02.2019 v 21:50

Omlouvám se, Nadějné vyhlídky jsem přehlédla... :-) zkusím ještě zapátrat ve vlastním seznamu, třeba objevím něco jiného a neanglického...

Jass
Jass 25.02.2019 v 22:09

Petass: Řekla bych, že drobné rozšíření seznamu neublíží, při posledním hlasování jsem měla pocit, že už je trošku vyhublý, i když je stále z čeho vybírat :D

Tak to abych pomalu začala číst, jste tentokrát hrozně rychlí. A já měla pocit jak jsem napřed, když jsem si knížku už stihla půjčit.

newtory
newtory 25.02.2019 v 22:22

Tiež som mal pocit, že by neuškodilo, keby každý prihodil po jednej knihe.
P.S. Mne ten Gilgameš akosi veľmi rýchlo zbehol, až som sa čudoval (divil) . Požičať nestačí...

Jass
Jass 25.02.2019 v 22:25

RamonVarga: Řekla bych, že ani jeden z těchto autorů nemůže být považován za "klasika" a tudíž nesplňuje záměr vlákna - na kterém jsme se dohodli. Ono je to samozřejmě sporné, odhlasovali jsme si "Stopaře", který taky v mnoha ohledech "parametry klasiky" nesplňuje. Ale když jsem říkala, že bys musel sáhnout mezi klasiky tohoto žánru, měla jsem na mysli kupříkladu... Vraždu v ulici Morgue... nebo Doyla - vím, detektivka není to samé co thriller, ale k tomu thrilleru mě právě žádný "počátek" nenapadá, snad jen "Pán much", což by mohla být celkem dobrá volba, když nad tím tak přemýšlím.¨
Jinak souhlasím s reakcí newtoryho.
Omlouvám se, že do toho ještě rýpu, problematika prvního thrilleru mě zaujala. Místním odpůrcům slova klasika se též omlouvám, zkrátka jsem stále nepřišla na to, jak tento pojem obejít.

Jass
Jass 25.02.2019 v 22:26

newtory: Možná, že nestačí, ale moje svědomí je hned lehčí, když ji s sebou všude nosím...


newtory
newtory 25.02.2019 v 22:28

Ja by som to možno povedal takto, snažíme sa čítať "klasiku" v pôvodnom zmysle slova, ale zas na druhú stranu každý knižný žáner už asi má svoju "klasiku".
P.S. So Stopařovým průvodcem...som tiež mal trochu problém, ale nechcel som vystupovať ako radikálny purista a tak som to "neriešil".

Text příspěvku byl upraven 25.02.19 v 22:30

newtory
newtory 25.02.2019 v 22:32

To je pravda, človek má taký povznášajúci pocit, že keby chcel, tak by mohol...

Petass
Petass 25.02.2019 v 22:34

Já bych možná vzala "na milost" Forsytha - Den pro Šakala, ale to asi není "psycho" jen thriller... Nebo taky detektivka? Těžko říct... Pán Much se mi docela zamlouvá, přidala bych do nominace. Mimo jiné se chystám i na Král krysa, Božská komedie, Židovka z Toleda... Je jich samozřejmě víc, taky "doháním" :)

Petass
Petass 25.02.2019 v 22:36

A teď koukám, že Peklo od Danteho už v nominaci taky je...

Jass
Jass 25.02.2019 v 22:39

Ono je to s tou klasikou a literárním kánonem složité. Začala jsem teď o to číst knihu od profesora Blooma (https://www.databazeknih.cz/knihy/kanon-zapadni-literatury-66161) a sice jsem stále v předmluvě, ale už jsem si odtamtud odnesla několik poznatků, které sice jsou poměrně jasné, nicméně člověk si to často sám neuvědomí... Jediná část historie o které bychom mohli říct, že má svůj kánon definitivně utvořený je antika, to co tam zůstalo už jen tak nezmizí... ale knihy staré 100 let? nikdo neví... Natož méně. To nutně nemusí znamenat, že to nejsou dobré knihy. Jen to nejsou klasiky z této definice... To jen tak pro zamyšlení...
Řekla bych, že Stopařův průvodce je víc kultovní kniha, než klasická nebo kanonická, nicméně už od ní vzniká určitý specifický druh kultury nebo... neumím se vyjádřit. Zkrátka asi nepřežije stovky let, nicméně něco klasického na ní stále je...

newtory
newtory 25.02.2019 v 22:42

Neviem, asi by som mal problém s Forsythom, najmä keď ešte zostalo toľko kníh pri ktorých nemusíte uvažovať či tam patria, alebo nie.
Navyše dobrým vodítkom je aj určitá masovosť čitateľskej základne, nadčasovosť, možno by som povedal trochu "snobstva" Šakal je už tak trocha dosť "lidové čtení". Ešte jeden taký faktor, ono to kolektívne čítanie je aj o tom, že sú to často knihy, po ktorých nesiahame automaticky a čítanie v skupine tento blok odbúrava. Dohodneme sa odhlasujeme a čítame. Dobrý dôvod prečo NIEČO prečítať.
P.S. Len tak zo zvedavosti som klikol na Wiki, heslo klasická literatúra. S definíciou si ťažkú hlavu nerobia, ale zoznam je tu dlhý až do aleluja :
https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Zoznam_d%C3%B4le%C5%BEit%C3%BDch_kn%C3%ADh

Text příspěvku byl upraven 25.02.19 v 23:02

Petass
Petass 25.02.2019 v 23:01

Jasně, já s tím souhlasím... Ten Forsyth mě napadl spíš proto, že jako autor přišel s něčím novým. Předtím nikdo nic podobného nepsal a proto bych ho "vzala na milost" jako autora, který měl nějaký přínos... Nevím, jak to vyjádřit. Já už jsem ho stejně četla ;) souhlasím s tím, že je spousta jiných "klasik" ke kterým mi společné čtení "pomůže". Jinak bych to osobně až tak stářím knihy neomezovala, je to opravdu těžké vymezit. Ze stávajících nominaci si určitě vyberu ;)

Jass
Jass 25.02.2019 v 23:06

newtory: Hezky řečeno. Člověku to dá to definitivní šťouchnutí, aby po některé knize konečně sáhl. Nicméně stejně to nevždy funguje... Bílá velryba na mě z poličky stále vyčítavě zírá, ale ono na ní taky někdy dojde :D

Petass
Petass 25.02.2019 v 23:08

No vida a v seznamu je i Exupery, takže stářím to nebude :) jinak je ten výčet zajímavý, máme co dělat :-D

newtory
newtory 25.02.2019 v 23:17

Jass, Bielu veľrybu treba harpunovať po večeroch pri lampičke nech sa tam neškerí a bude pokoj...
Petass, keď si pozriete staršie príspevky z nášho vlákna, nájdete tam ešte dva zoznamy. Jeden som tam dal ja a je od uživateľa DK woodwarda a druhý je od Jass, ten sa zameriava na renesančnú literatúru, teda ak ma pamäť neklame.

Jass
Jass 25.02.2019 v 23:22

„…Definovat znamená omezovat…“
— Oscar Wilde

Řekla bych, že definice jako taková není důležitá... spíš jde o nějaký ten étos... nebo genius loci... Omlouvám se za snahu vypadat přehnaně učeně, mám dojem, že už neumím česky. Zkrátka duch, nebo podstatu, nebo...
Petass: No, ten čas, nebo možná lépe řečeno odstup způsobuje to, že se ten kánon zužuje a tříbí... Kdybychom ze současné literatury měli vybrat co se stane klasikou? Naše naděje na úspěch je malá... Stejně se to příliš nedařilo předchozím dobám... Výjimečně ano, ale málokterý geniální autor byl uznaný už za svého života... Jinak Exupery je vynikající autor a bezpochyby dnes považovaný za klasika... ale bude se číst i v roce 3019? (Ona je tedy otázka jestli se ještě vůbec bude něco číst... ale dosadit lze víceméně libovolný rok...)

Jass
Jass 25.02.2019 v 23:24

newtory: Ano, myslím, že to byl středověk a renesance, případně pokud byste chtěli můžu doplnit další literární období...

R.E.M.
R.E.M. 25.02.2019 v 23:29

Vy jste se čtením rychlejší než japonské vlaky. Gilgameše už máte přečteného, hm, tak to skoro nemá cenu, abych si ho TEPRV zítra vypůjčila. :)

Text příspěvku byl upraven 25.02.19 v 23:30

newtory
newtory 25.02.2019 v 23:30

Ale Jass ešte celkom nezačala a netušíme ako stojí Mirka2778 a Padfoot, inak Marylaa sa nám akosi vytratila z vlákna...
AD: Jass a zoznamy:
(Nie prosím nie, už máme zoznamy na dva životy.)
Samozrejme sem s nimi, nech nás, zahltených voľbou...

Text příspěvku byl upraven 25.02.19 v 23:34

Petass
Petass 25.02.2019 v 23:35

Cenu to má! Termín je až 10.3. Času dost. My tu jen vypňujeme vzduchoprázdno, nepodstatným tlacháním :-D Už jdu spát, klasice zdar!

newtory
newtory 25.02.2019 v 23:43

Dobrú noc všetkým.
Jass, hoďte nám sem prosím tie zoznamy. Naozaj som zvedavý.

Marylaa
Marylaa 26.02.2019 v 00:35

Já tady jsem, a sledují diskuzí, ale nějak nemám kdy zajít do knihovny. A Gulivera jsem doma nenašla, někde být musí, ale nevím kde, tak asi ho také půjčím v knihovně a pak doženou čtení.
Ten Gilgameš jsem myslela, že by mohl být na internetu, ale zjistila jsem, že legálně ne, protože se na něj vztahují autorská práva. Což se přiznám, že mě docela překvapilo.

Jass
Jass 26.02.2019 v 00:37

newtory: Jen na dva? Pro zvědavce "Od baroka po kritický realismus". Nejsem si úplně jistá podle jakého klíče jsou vybírány jednotlivé tituly u autorů, ale minimálně jako seznam autoru je to zajímavé... (Seznam moderny stále bohužel není k dispozici, v případě zájmu dodám, až bude... ;-) )

Blaise Pascal: Myšlenky

Pierre Corneille: Cid

Jean Racine: Ifigenie, Faidra

Moliere: Lakomec, Misantrop, Tartuffe

François de La Rochefoucauld: Maximy

John Milton: Ztracený ráj

John Donne: výbor z básnického díla

John Bunyan: Poutníkova cesta

Alexander Pope: Uloupená kadeř

Daniel Defoe: Robinson Crusoe

Jonathan Swift: Gulliverovy cesty

Růže ran (německá barokní lyrika)

Hans Jakob von Grimmelshausen: Dobrodružný Simplicius Simplicissimus

Angelus Silesius: Poutník cherubínský

Pedro Calderón de la Barca: Život je sen

Luis de Góngora y Argote: výbor z básnického díla

Tirso de Molina: Sevillský svůdce a kamenný host

Terezie z Ávily: Vlastní životopis

Jan od Kříže: Temná noc

Ivan Gundulič: Osman

Voltaire: Candide

Jean Jacques Rousseau: Vyznání, Julie aneb Nová Heloisa

Denis Diderot: Jakub fatalista

Pierre Beaumarchais: Lazebník sevillský, Figarova svatba

D. A. F. de Sade: Sto dvacet dní Sodomy

Ch.-L. S. de Montesquieu: Perské listy

P. A. Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti

John Gay: Žebrácká opera

Laurence Sterne: Život a názory Tristrama Shandyho

James Macpherson: Písně Ossianovy

William Blake: výbor z básnického díla

Oliver Goldsmith: Farář wakefieldský

Horace Walpole: Otrantský zámek

Charles Robert Maturin: Poutník Melmoth

Jan Potocki: Rukopis nalezený v Zaragoze

Carlo Goldoni: Poprask na laguně

Ivan Kotljarevskij: Aeneida

Emanuel Schikaneder – W. A. Mozart: Kouzelná flétna

Johann Wolfgang Goethe: Faust, Utrpení mladého Werthera, Viléma Meistera léta učednická, Západovýchodní díván, Báseň a pravda

Friedrich Schiller: Loupežníci

Friedrich Hölderlin: Hyperion, výbor z básnického díla

Novalis: Jindřich von Ofterdingen

Achim von Arnim - Clemens Brentano: Chlapcův kouzelný roh

bratři Grimmové: Pohádky pro děti a celou rodinu

E. T. A. Hoffmann: výbor z povídek

Adelbert v. Chamisso: Podivuhodný příběh Petra Schlemihla

Samuel Taylor Coleridge: Píseň o starém námořníkovi

George Gordon Byron: Childe Haroldova pouť, Vězeň chillonský, Manfred

Percy Bysshe Shelley: Odpoutaný Prométheus

Walter Scott: Ivanhoe, Wawerley

John Keats: výbor z básnického díla

Francois René de Chateaubriand: Atala, René

Benjamin Constant: Adolf

Victor Hugo: Chrám Matky Boží v Paříži, Ubožáci, Devadesát tři

Aloysius Bertrand: Kašpar noci

Alfred de Musset: Zpověď dítěte svého věku

Alexandr Sergejevič Puškin: Evžen Oněgin, Měděný jezdec

Michail Jurjevič Lermontov: Démon, výbor z lyriky

Nikolaj Vasiljevič Gogol: Mirgorod, Petrohradské povídky, Mrtvé duše

Adam Mickiewicz: Dziady, Pan Tadeáš, Konrád Wallenrod

Juliusz Slowacki: Král Duch

Zygmunt Krasinski: Komedie ne božská

Henryk Sienkiewicz: Quo vadis, Ohněm a mečem

Wladyslaw Stanislaw Reymont: Zaslíbená země

France Prešeren: Básně

Soeren Kierkegaard: Svůdcův deník

Hans Christian Andersen: výbor z pohádek

August Strindberg: Syn služky, Tanec smrti

Selma Lagerlöfová: Gösta Berling

Henrik Ibsen: Divoká kachna, Peer Gynt

Honoré de Balzac: Ztracené iluze, Otec Goriot

Stendhal: Červený a černý, Kartouza parmská

Gustave Flaubert: Paní Bovaryová, Citová výchova, Salambo

Guy de Maupassant: Miláček

Alphonse Daudet: Listy z mého mlýna

Prosper Mérimée: Carmen

Jules Barbey d´Aurevilly: Ďábelské novely

Émile Zola: Nana, Zabiják

Jane Austenová: Pýcha a předsudek

Charles Dickens: Kronika Pickwickova klubu, David Copperfield, Oliver Twist

Charlotte Brontëová: Jana Eyrová

Emily Brontëová: Na větrné hůrce

William Makepeace Thackeray: Jarmark marnosti

Lewis Caroll: Alenka v kraji divů

Ivan Alexandrovič Gončarov: Oblomov

Ivan Sergejevič Turgeněv: Lovcovy zápisky, Otcové a děti

Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mír, Anna Kareninová, Kreutzerova sonáta

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest, Idiot, Bratři Karamazovi, Běsi

Adalbert Stifter: Z kroniky mého rodu, Pozdní léto

Gérard de Nerval: Dcery ohně, Chiméry

Charles Baudelaire: Květy zla

Paul Verlaine: výbor z básnického díla

Arthur Rimbaud: výbor z básnického díla

Lautreamont: Zpěvy Maldororovy

Stéphane Mallarmé: Faunovo odpoledne

Giacomo Leopardi: Zpěvy

Giosue Carducci: výbor z básnického díla

Charles de Coster: Pověst o Ulenspieglovi

Alfred Tennyson: Idyly královské

Friedrich Nietzsche: Zrození tragédie z ducha hudby, Tak pravil Zarathustra

tsal
tsal 26.02.2019 v 06:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek